Agregátor zdrojů

Foto: Policejní stanice v plamenech, zničené podniky. Městy v USA otřásají protesty

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 29.05.2020 - 23:04

Smrt muže tmavé pleti George Floyda vyvolala v mnoha městech USA vlnu demonstrací proti policejní brutalitě.

USA končí vztahy se Světovou zdravotnickou organizací, oznámil Donald Trump

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 29.05.2020 - 21:26

Trump v souvislosti s tímto krokem WHO opětovně obvinil, že je pod vlivem Číny.

Policista, který zaklekl na černocha v Minnesotě, byl obviněn z vraždy

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 29.05.2020 - 21:16

Americký ministr spravedlnosti William Barr následně k incidentu v Minnesotě sdělil, že úřady prověří, zda čtveřice policistů neporušila federální zákony zaručující občanská práva.

Chauvin, který i přes Floydovy prosby, že nemůže dýchat, několik minut klečel na jeho krku, byl obviněn ze zabití a z vraždy třetího stupně. Tato kategorie vražd je pro Minnesotu specifická, neboť naprostá většina států USA rozděluje vraždy do dvou stupňů na plánované a neplánované. V Minnesotě, ale také třeba v Pensylvánii, existuje ještě třetí stupeň.

V případě Minnesoty je vražda třetího stupně takové usmrcení člověka, které nebylo předem promyšlené a ani záměrné, ale došlo k němu nebezpečným chováním, kterým pachatel nebral ohledy na životy ostatních, uvádí na svém webu právnická společnost Rivers Law Firm z minnesotského Minneapolisu. Za vraždu třetího stupně hrozí v Minnesotě až 25 let vězení.

Prokuratura rovněž uvedla, že vyšetřuje podíl dalších třech nyní rovněž bývalých policistů na Floydově smrti. Prokuratura očekává, že i proti nim budou vznesena obvinění.

Česko poslalo Bruselu odpověď na audit o střetu zájmů Babiše, očekává další jednání

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 29.05.2020 - 20:45

Podle auditu má Babiš přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace. Babiš jakýkoli střet zájmů popírá.

Ministerstvo v pátek předalo odpověď na audit Stálému zastoupení ČR v Bruselu, které ji během několika dní doručí Evropské komisi.

"Odpověď, kterou připravili úředníci Národního orgánu pro koordinaci ministerstva pro místní rozvoj společně s kolegy z dotčených resortů, musí respektovat předchozí žádost Evropské komise o důvěrné zacházení s dokumenty spjatými s auditním řízením," sdělila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Evropská komise podle MMR částečně přistoupila na argumenty českých úřadů k auditu.

"Předběžná auditní zpráva obsahovala celkem 22 zjištění. Argumentace České republiky k předběžnému návrhu auditní zprávy byla zčásti úspěšná a na jejím základě Evropská komise pět zjištění finálně uzavřela, dvě zjištění zcela zrušila, tři zjištění ponechala částečně otevřená a 12 zjištění nechala zcela otevřených. Dotčené orgány se při přípravě odpovědi soustředily zejména na otevřená a částečně otevřená zjištění," oznámilo v tiskové zprávě MMR.

Jak bude auditní řízení pokračovat, zatím představitelé MMR nechtěli odhadovat. "Předpokládáme, že Evropská komise využije všech možností komunikace a pozve zástupce České republiky k dalšímu jednání," uvedla náměstkyně ministerstva pro řízení sekce evropských fondů a mezinárodních vztahů Daniela Grabmüllerová.

Kontrolní výbor Evropského parlamentu vyzval začátkem května Babiše v nezávazných doporučeních, aby odstoupil, nebo přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se premiérův střet zájmů skutečně prokáže. Babiš tehdy jen zopakoval své stanovisko, že žádný střet zájmů nemá a že vyhověl novelizované podobě českého zákona o střetu zájmů. Doporučení nechtěl komentovat.

Brusel pozastavil kvůli auditnímu řízení dotace pro holding Agrofert. Jednalo se o peníze na projekty financované z Programu rozvoje venkova za poslední čtvrtletí roku 2018 a první loňské čtvrtletí. Česká vláda v pondělí schválila žalobu na Evropskou komisi kvůli jedné z pozastavených dotací pro Agrofert. Náměstek ministra zahraničí pro řízení sekce právní a konzulární Martin Smolek novinářům řekl, že kabinet tak chce získat výklad, zda se na tyto případy uplatní český zákon o střetu zájmů.

Nikdo neví, kde je pravda. Věřím na střet názorů, říká nová radní ČT Lipovská

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 29.05.2020 - 19:07

Nominace ekonomky Hany Lipovské do Rady ČT vyvolávala velké emoce a spory dlouho před samotnou volbou. Skupina 18 senátorů dokonce sepsala kvůli Lipovské dopis kardinálu Dominiku Dukovi. Žádala ho, aby "jeho" Česká biskupská konference, která Lipovskou do Rady ČT nominovala, od této nominace upustila. Duka se ovšem Lipovské zastal a po středečním zvolení jí gratuloval. 

A naopak, na Haně Lipovské bylo při středeční videokonferenci s novináři patrné, jak blízko k Dukovi a České biskupské konferenci má. Zároveň prozradila, že právě na doporučení těchto církevních zástupců vystupovala před volbou minimálně a nebylo tak zcela jasné, jaké jsou její názory například na média.

 "Velmi jsem si této nominace vážila, protože vždycky jsem chtěla sloužit naší církvi a dát k dispozici, co umím jako ekonom, autor, národohospodář," sdělila Lipovská a několikrát dala najevo, jak je za nominace vděčná. "Byla pro mě velká čest, když Česká biskupská konference dospěla k názoru, že má smysl mě nominovat jako člověka, jehož psaní a ekonomické práce někteří biskupové znají. Mnohokrát jsme společně stáli na barikádách při nejrůznějších kauzách a kauzičkách," uvedla Lipovská, která podle svých slov nevěřila ve zvolení.

Zároveň prozradila, že prvním motivem, kdy začala kandidaturu zvažovat, byla reportáž České televize, která se jí nelíbila. Šlo o příspěvek v pořadu Reportéři ČT, jenž popisoval nejasnosti ohledně udání jedné z lidických žen, která skončila v Osvětimi. Lipovskou s Lidicemi spojuje také to, že spolupracuje s předsedkyní lidického Českého svazu bojovníků za svobodu Janou Bobošíkovou, která například v minulosti kandidovala za KSČM na prezidentku.  

"Já si vážím lidí, kteří neuhnou, dokážou se se mnou pohádat, mám ráda lidi, kteří mají vždycky argumenty místo názorů a pocitů. Poznala jsem Janu Bobošíkovou jako člověka, který je absolutně neschopný lži, a to i ve chvíli, kdy je to pro něj nevýhodné," řekla na její adresu. Bobošíková je také známá svými kritickými názory na Evropskou unii nebo tím, že jedno volební období zasedala v Evropském parlamentu. "Jestli je někdo ochotný být tvrdý a nekompromisní, tak je mi úplně jedno, jestli je oblíbený nebo neoblíbený. Jsem obklopena řadou samorostů, protože lidé pevní, nekompromisní a čitelní mi jsou blízcí," podotkla.

Lipovská během páteční videokonference potvrdila, že se nedávno setkala s mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem. Podle ní šlo o osobní setkání, které nemělo nic společného s politikou či její kandidaturou do Rady ČT. Lipovská byla na záběrech České televize, když nedávno redaktorka pořadu 168 hodin shodou okolností potkala Ovčáčka na ulici a snažila se mu položit otázky, na které mluvčí dlouhodobě neodpovídal.

Objektivita a pravdivost je pro mě samozřejmá

Pokud jde o názory Lipovské k současné podobě České televize, mnoho konkrétního toho zatím neřekla. Z jejích slov je ale patrné, že se chce podívat především detailně na hospodaření ČT. "Zatím jsem neměla možnost celou řadu potřebných dokumentů vidět. Teprve potom budu moci říci svůj názor," vysvětlovala s tím, že rozhodně nepodporuje možné navyšování koncesionářských poplatků.

Na dotazy, zda považuje Českou televizi za objektivní a nezávislou, nejdříve napřímo neodpověděla. "Nejsem ochotná říci, jestli je ČT objektivní nebo nezávislá, protože televize je složena z mnoha kanálů. Když k ní dám nějaký jednoznačný posudek, tak tím jsem buď nespravedlivá, nebo naopak přilepšuji naprosto všem. Na Večerníčku asi není nic neobjektivního ani závadného v žádném slova smyslu," řekla.

Když se vyjadřovala přímo ke zpravodajství a publicistice, tak řekla, že považuje za důležité, aby za všech okolností existovala pluralita názorů. "Nikdo z nás neví, kde je pravda. Nikdo z nás neví, co je to jediné, jasné a správné. A proto věřím na střet a soutěž názorů. A na tomto trhu názorů musí být veškerá pluralita názorů. To je podle mě základní podmínka objektivity a neutrality," prohlásila.  

Na otázku, zda se zastane České televize v případě, že by se dostala do sporu s vládní mocí nebo kdyby byla napadena její nezávislost, Lipovská odvětila, že rozhodně nehrozí její "kolaborace" s mocí. "Nezávislost, objektivitu a pravdivost beru, jako kdybychom řekli, jestli se postarám o to, že moje dítě bude dýchat, dostávat jídlo a běhat venku. To jsou pro mě samozřejmé věci. Usilovat o objektivitu, nezávislost, pravdivost a demokracii je povinnost občana už z principu," tvrdila s tím, že bude ze všeho nejvíce dbát o to, aby ČT dodržovala zákon.

Oceněná ekonomka

I když se v poslední době hodně diskutuje o názorech Lipovské a jejím politickém zaměření, svou podstatou je ze všeho nejvíce ekonomka, která získala několik ocenění a působí v různých sdruženích. 

Vystudovala hospodářskou politiku na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde pracuje jako asistentka na katedře ekonomie. V minulosti pracovala například pro ČT jako autorka soutěžních otázek pořadu "AZ-kvíz", pracovala také pro Český statistický úřad a učila na brněnském Gymnáziu Matyáše Lercha. V letech 2015 až 2019 jako analytička spolupracovala s Institutem Václava Klause.

Lipovská je v představenstvu České společnosti ekonomické, je také členkou The American Economic Association a Jednoty českých matematiků a fyziků. Je rovněž autorkou či spoluautorkou řady odborných i popularizačních článků. Za svoji činnost získala například Cenu profesora Františka Vencovského pro mladé ekonomy do 35 let.

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Živě.cz - 29.05.2020 - 18:55
Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší • Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání • Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Česko čeká červen s příjemnými teplotami. Na konci příštího týdne bude až 27 stupňů

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 29.05.2020 - 18:35

"Předpokládáme, že období od 1. do 28. června 2020 bude teplotně průměrné," konstatovali meteorologové v aktuálním měsíčním výhledu počasí a týdenní předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Relativně nejteplejší vychází podle prognózy týden od 8. června, zatímco týden od 22. června jako nejchladnější.

Také pršet by příští čtyři týdny mělo zhruba stejně, jako bývá v tuto dobu obvyklé. "Období jako celek by mělo být srážkově průměrné. První týden vychází jako průměrný s úhrnem kolem 13 milimetrů za týden, poslední jako průměrný až slabě nadprůměrný s úhrnem kolem 21 milimetrů," uvádí dlouhodobý výhled.

Podle záznamů vedených od roku 1951 zatím nejméně v tuto dobu v Česku napršelo v roce 1976, kdy meteorologové naměřili 19 litrů na metr čtvereční. Nejvíc srážek spadlo o tři roky později s úhrnem 125 milimetrů.

Průměrná teplota pro období od 1. do 28. června je v Česku 16,6 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 2003, kdy průměr dosáhl 19,9 stupně Celsia. Zatím nejnižší průměr 13,6 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1985.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Nový bezpečnostní zákon znamená konec Hongkongu, říká čínský umělec Aj Wej-wej

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 29.05.2020 - 18:02

"Mám zkušenosti s každým detailem toho, kdo (protestující) jsou, jak bojují, a jak tohle celé skončí," řekl Aj Wej-wej. "Jsou velmi odhodlaní a nevinní. Proto se mě jejich příběhy opravdu hodně dotýkají," dodal umělec, který nyní žije ve Velké Británii.

Čínský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání podle očekávání schválil přijetí kontroverzního nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Návrh bude nyní předán stálému výboru, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, k rozpracování podrobností jednotlivých článků. Definitivně by měl být zákon hotov v září.

Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Bezpečnostní orgány Pekingu budou moci na základě normy zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Mnoho obyvatel Hongkongu se nyní bojí, že jejich město bude stejné, jako kterékoli v pevninské Číně, což ale odporuje principu známému jako "jedna země, dva systémy". Na jeho základě Británie předala v roce 1997 Hongkong pod čínskou vládu; městu má oproti pevninské Číně zaručovat určité svobody, mimo jiné svobodný tisk a nezávislé soudnictví, vlastní zákony, finanční systém či občanské svobody.

"Čína slíbila na 50 let dodržet princip 'jedna země, dva systémy', ale ani zdaleka se ho nedrží," řekl Aj Wej-wej ve svém domě v anglickém městě Cambridge. "Porušili své vlastní slovo. To je dost nebezpečné, protože jakmile ztratí důvěru mezinárodního společenství, kdo bude s někým takovým jednat nebo podnikat?"

"Mnoho lidí zmizelo a nikdo neví, kde jsou"

Postavení Hongkongu coby bezpečného útočiště pro disent se zhoršuje už celé roky, dodal Aj Wej-wej. Připomněl mimo jiné únosy podnikatelů, kteří byli zapletení do obchodních sporů se subjekty v pevninské Číně. "Mnoho lidí zmizelo a nikdo neví, kde jsou," řekl. "Toto nesmí Hongkong dopustit."

S něčím podobným má sám Aj Wej-wej osobní zkušenost. V dubnu 2011 byl zadržen na letišti v Pekingu a bez jakéhokoli vysvětlení zadržován následujících 81 dní. Jeho zatčení bylo součástí širšího zátahu čínských úřadů proti disentu v době takzvaného Arabského jara, které v Pekingu vyvolalo obavy z možných občanských nepokojů a povstání.

Když byl Aj Wej-wej propuštěn, úřady oznámily, že se přiznal k daňovému úniku a dostal pokutu ve výši 2,4 miliónu dolarů (více než 58 miliónů korun).

Místo moderních kanceláří raději gauč. Některé firmy pracují z domu až do konce roku

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 29.05.2020 - 17:09

"Krize rozhodně urychlila zavádění home officu," potvrzuje Jiří Voldán, jeden z výkonných ředitelů poradenské společnosti v oblasti IT Cleverlance. Podle něj přechod téměř celé firmy na režim práce z domova vedl ke zvýšení produktivity, a zaměstnance proto nenutí zpět do kanceláří.

"Zavedli jsme čtyřstupňový 'Covid semafor', podle kterého vyhlašujeme aktuální pravidla," vysvětluje Voldán. Nově podle něj mohou zaměstnanci zůstat pracovat z domova celý týden, ne jen dva dny, jak tomu bylo před koronavirovou krizí.

A podobné hlasy zní i ze zahraničí. Trvalé změny nejspíš čekají německý koncern Volkswagen, kterému patří česká Škoda Auto. "Naše zkušenost s prací na dálku během pandemie byla hodně pozitivní a předpokládáme, že se naše pracovní kultura bude nadále měnit. Krize ten proces urychlila," uvedla pro server Aktuálně.cz mluvčí firmy sídlící v bavorském Wolfsburgu Christine Kuhlmeyerová. 

Jak vyplývá z analýzy asociace ABSL, která sdružuje poskytovatele softwarových, účetních a dalších systémů pro firmy, návrat zaměstnanců do velkých kanceláří se zatím rozbíhá jen velmi pomalu. "Dodržování bezpečných rozestupů pro firmy znamená, že často nemohou obsadit kanceláře tak, jak byly zvyklé," upozorňuje Jonathan Appleton, ředitel asociace. 

Analýza, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, ukázala, že zavedení rozestupů pro většinu kanceláří znamená, že firmy budou moci využívat méně než polovinu svých prostor. "Dokud budou platit pravidla, bude vždy alespoň část zaměstnanců muset pracovat z domova. Trvat to může i do konce letošního roku," dodává Appleton. 

Ve výtahu jen ve dvou

Podobná opatření zavedla například už zmíněná automobilka Škoda Auto. "V kancelářích je snížen počet současně přítomných osob a platí, že doby přestávek se nebudou čerpat souběžně," vysvětluje mluvčí české Škody Kamila Biddle. Zaměstnanci pak musí mít během celé pracovní doby nasazenou roušku.  

V případě Raiffeisenbank v rakouské Vídni se do kanceláří smí zatím vrátit jen třetina lidí. Nařízení má banka dokonce i pro výtahy - současně spolu můžou jet maximálně dva pracovníci.

"Už před krizí jsme začali nabízet možnost práce z domova, ale určitě jsme si nepředstavovali, že bychom to nabídli všem zaměstnancům najednou. Takže pandemie pro nás znamenala urychlení," potvrzuje mluvčí banky Christof Danz. 

O jistém zrychlení mluví i česká energetická společnost ČEZ. "Na začátku března jsme přesunuli na home office tisíce zaměstnanců. To znamenalo zajistit v řádu hodin notebooky, posílit technické řešení vzdálených přístupů, elektronizovat některé procesy nebo zajistit prostředky pro videokonference při zachování co nejvyšší úrovně kybernetické bezpečnosti," vyjmenovává Josef Lejček, který má v ČEZ na starosti personalistiku. 

"Proces zavádění on-line nástrojů se určitě urychlil," potvrzuje také mluvčí brněnské Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Místo relaxačních zón práce z gauče

Řada velkých technologických firem v zahraničí se však přiklání k tomu, že práce z domova u nich jen tak neskončí. "Čekáme, že se nám zaměstnanci nějakou dobu nevrátí," okomentoval rozhodnutí Facebooku jeho šéf Mark Zuckerberg.

Jak si všímá americký list Washington Post, rovněž příklon Microsoftu, Amazonu nebo Googlu k práci z domova je zcela zásadní změnou.

Právě tyto společnosti dosud lákaly zaměstnance na mnoho pracovních bonusů v podobě společných jídelen s bezplatnými svačinami nebo sportovních a relaxačních zón přímo na pracovišti. Vše se záměrem podpořit týmového ducha a udělat snesitelnější dlouhou pracovní dobu.

Nyní se zdá, že by koronavirus mohl znamenat konec přesvědčení, že pro "práci hlavou je nezbytné pečlivě navržené pracovní prostředí," píše v komentáři americký list New York Times.

Například Twitter zamýšlel pracovat "distribuovaně", tedy méně závisle na svém fyzickém sídle v San Francisku, už před pandemií. V souvislosti s ní pak přispěl všem zaměstnancům na vybavení domácí kanceláře částkou tisíc dolarů (asi 24 tisíc korun).

Home office znamená i úspory

Jak ale podotýká Brian Cropp, analytik ze společnosti Gartner, nechat lidi pracovat z domova znamená pro firmu také výrazné úspory. "I kdyby byli lidé o pět procent méně produktivní, když pracují z domova, jsou zároveň o pětinu levnější," vysvětluje s odkazem na ušetřené náklady za nájemné, elektřinu a další vybavení. 

Také šéfové velkých bankovních domů, se kterými hovořil britský server BBC, jsou přesvědčeni, že mnohatisícové kanceláře jsou minulostí. Věří, že jim to umožní vlastnit méně nemovitostí, a tak by mohli ušetřené náklady raději investovat. 

Video: Závislost na práci vás zdevastuje, říká Rektor

Koronabalíček schválen: DPH na ubytovací služby nebo vstupné klesne na 10 procent

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 29.05.2020 - 16:47

V případě zpětného uplatnění daňové ztráty Sněmovna přistoupila na poslanecký pozměňovací návrh, který omezuje její celkovou výši na 30 milionů korun. Návrh vznikl na základě dohody ve vládní koalici, protože někteří sociální demokraté měli výhrady k tomu, že zpětné uplatnění ztráty není omezeno.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) avizovala, že podpoří návrh na limit 30 milionů, protože jde o koaliční dohodu, kterou musí respektovat. Dodala ale, že smysl jí to nedává a smysl by dávalo, kdyby limit nebyl.

Uvedla také, že i kdyby neprošel návrh na zpětné uplatnění ztráty, budou ji moci firmy tak jako doposud uplatňovat bez limitu následujících pět let, jak jim zákon umožňuje už víc než 20 let.

Vláda původně navrhla možnost uplatnit ztrátu bez limitu. Podle ministryně se tak stalo po debatě s odbornými svazy. Před variantou bez limitu varoval Ekonomický poradní tým při Ústředním krizovém štábu i některé opoziční strany.

Podle týmu by to mělo značné dopady do rozpočtů a motivovalo by to nadnárodní korporace k přenosu daňových ztrát ze zahraničí do ČR.

Dva muži na Ukrajině bojovali za separatisty, hrozí jim dvacet let za terorismus

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 29.05.2020 - 16:33

Bělorus se podle státního zástupce Marka Bodláka zapojil do konfliktu na Ukrajině opakovaně, a to v letech 2014 až 2016. Jeho kauzou se bude zabývat pražský městský soud. Deník N už dříve uvedl, že policie stíhá za boj na straně separatistů čtyřicetiletého muže z Běloruska, který je nyní ve vězení za těžké ublížení na zdraví.

Obžalovaný Čech se k separatistům na východě Ukrajiny přidal na přelomu let 2015 a 2016, doplnil Bodlák. Tento případ začne 1. července řešit Krajský soud v Českých Budějovicích.

Z použité právní kvalifikace vyplývá, že státní zástupce viní oba muže z toho, že páchali trestnou činnost jako členové organizované skupiny. Český trestní zákoník definuje teroristický útok jako čin spáchaný proti České republice nebo mezinárodní organizaci. Zároveň uvádí, že české právo poskytuje ochranu proti teroristickým činům i cizím státům.

Za boj na Ukrajině už dostal voják podmínku

Česká justice už v souvislosti s děním na Ukrajině řešila případ vojáka Erika Eštua. Za účast v bojích na straně samozvané Doněcké lidové republiky ovládané proruskými separatisty dostal pravomocně dvouletou podmínku a soudy mu odňaly vojenskou hodnost.

Místo za terorismus ho však potrestaly za službu v cizích ozbrojených silách. S tím nesouhlasí nejvyšší státní zástupce, který se dovolal. Dovolání podal i Eštu, a věcí se tak bude zabývat ještě Nejvyšší soud. Eštu argumentuje tím, že na Ukrajinu cestoval jako turista a že Doněcká republika není teroristickou organizací.

Česko samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.

Americký Pentagon by mohl během nadcházejících měsíců uskutečnit nový jaderný test

Živě.cz - 29.05.2020 - 15:55
Pentagon by mohl uskutečnit nový podzemní test jaderné zbraně • Lokalita, která je na takový test připravena, je již k dispozici • USA tím reagují na informace o údajných čínských a ruských experimentech

Maker Faire Prague Online: Sledujte páteční přímý přenos

Živě.cz - 29.05.2020 - 15:50
Po roce je tu opět velký český Maker Faire • Festival pro kutily a fanoušky DIY všeho druhu • Sledujte jej online

Špičkové SSD disky nabízí kapacitu 7,68 TB, pro běžné smrtelníky ale nejsou

Novinky.cz - 29.05.2020 - 15:27
Moderní SSD jednotky se stále častěji zabydlují v počítačových sestavách i noteboocích. Jejich přednosti – především nízká hlučnost a vysoká rychlost – jsou nepopiratelné. Společnost Kingston nyní představila tři nové modely, které se pyšní i velmi vysokou kapacitou 7,68 TB. Pro běžné smrtelníky nicméně určeny nebudou.

Rychlý terabajt pro PC i NAS: Test disků SSD WD RED SA500 a WD Blue SN550

Živě.cz - 29.05.2020 - 14:55
WD letos uvedl SSD určené speciálně do NASu a levné NVMe SSD pro domácí uživatele PC. Pojďme obě novinky s kapacitou 1 TB podrobit důkladnému testu.

Lidé chrání svá zařízení stále méně. Nejhůře jsou na tom mobily

Novinky.cz - 29.05.2020 - 14:30
Bezpečnostní experti bijí na poplach – poprvé od roku 2016 klesl počet lidí, kteří zabezpečují své počítače a smartphony pomocí nějakého antivirového programu. Vyplývá to z pravidelného průzkumu, který realizovaly společnosti Eset a Seznam.cz.

Obrazem: Za ďáblem, smrtonošem i klokany do nového pavilonu v pražské zoo

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 29.05.2020 - 14:28

Zoo otevírá nový pavilon, kde mohou návštěvníci volně projít mezi klokany a také vidět ďábly medvědovité neboli tasmánské čerty.

Je tu Maker Faire Online: Dnes v 16:00 odstartuje festival kutilů a milovníků DIY

Živě.cz - 29.05.2020 - 14:15
Budujete? Stavíte? Vylepšujete? Tisknete? Programujete? • Pak je Maker Faire přesně pro vás • Dnes a zítra se koná jeho česká online podoba

Qualcomm jako první podporuje najednou Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.2

Živě.cz - 29.05.2020 - 13:55
Smartphony a tablety s čipsety řady Snapdragon by jako první na světě mohly podporovat nejnovější generace bezdrátových rozhraní. Qualcomm dnes odhalil čipy FastConnect 6700 a 6900 přinášející Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2. Letošní aktualizace specifikace obou sítí přinášejí sice jen minimum, ale zato ...

Stránky

Přihlásit se k odběru blog.obsah.info agregátor