Agregátor zdrojů

Kyberzločinci ukradli virtuální mince za více než 675 miliónů korun

Novinky.cz - 47 min 27 sek zpět
Na více než 675 miliónů korun si přišli počítačoví piráti, kteří odcizili virtuální mince tether, které jsou konkurencí bitcoinů. Pikantní na tom je, že je kyberzločinci ukradli přímo ze společnosti Tether Treasury, jež má na starosti správu měny tether a vydávání nových mincí.

Vyšetřování nehody policejního BMW s protokolářem Krulišem skončilo. Zákon porušen nebyl, tvrdí GIBS

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 1 hodina 9 min zpět

Také policejní prezidium v červnu uvedlo, že hradní protokolář Kruliš ve voze sedět směl a nedošlo k žádnému porušení zákonu.

Uber nakoupí 24 tisíc samořízených vozidel značky Volvo, povolání taxikář se možná stane historií

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 1 hodina 10 min zpět

V rámci nezávazné rámcové dohody švédská automobilka dodá v letech 2019 až 2021 Uberu velká SUV XC90 druhé generace, která budou vybavena technologií autonomního řízení. Podle mluvčího Uberu by mělo jít až o 24 tisíc automobilů.

Zástupci společnosti Volvo, která dnes patří čínskému koncernu Geely, a představitele Uberu se už před rokem dohodli na vytvoření aliance. Jejím cílem je právě vývoj samořízených nebo chcete-li autonomních vozidel.

Na vývoji technologie autonomního řízení v současné době pracuje tým Uberu ze společnosti Advanced Technologies Group. Samotný prototyp vyvíjeného automobilu se už v USA testuje více než rok. Zatím však za jeho volantem sedí řidič, který hlídá, kdyby se stala nějaká chyba nebo nepředvídatelná událost. V případě spuštění služby však řidič v autě již sedět nebude.

Finanční stránka dohody zveřejněna nebyla. Nové Volvo XC90 se na americkém trhu prodává za cenu od 50 tisíc dolarů, což je v přepočtu okolo 1,1 milionu korun. Autonomní řízení však cenu vozidla výrazně zvýší. I tak by pro firmu Uber začlenění aut s autonomním řízením do flotily znamenalo vysokou úsporu. Největší část nákladů totiž tvoří mzdy řidičů.

Byl to partyzánský postup. Ať Pelikán vysvětlí, proč jeho bratr jednal o Fajádovi, žádají politici

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 1 hodina 13 min zpět

Praha - Místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová považuje za nezbytné, aby se kauzou Alího Fajáda znovu zabývala Poslanecká sněmovna. A k jejímu požadavku se připojují i zástupci dalších stran. Důvodem jsou nové podrobnosti o případu, na které v pondělí upozornil deník Aktuálně.cz.

Ukázalo se totiž, že o propuštění Čechů v Libanonu vyjednával bratr ministra spravedlnosti Roberta Pelikána Petr, který pak v zemi zůstal jako pojistka, že bude Fajád výměnou propuštěn.

"Tuto akci 'bratrů Pelikánových' nelze považovat za nic jiného než za bezprecedentní partyzánský postup, který je zcela nemístný v situaci, kdy demokratický stát disponuje standardními službami a orgány," tvrdí Černochová.

Poslankyně rovněž připomněla, že ODS již v březnu loňského roku žádala o zřízení sněmovní vyšetřovací komise. "Snaha byla ze strany vlády i bratrů Pelikánových zesměšňována a informace popírány," doplnila.

"Poslední události svědčí o jejich vědomé lži a klamání veřejnosti v kauze, která měla rovněž silně negativní dopad na důvěryhodnost České republiky v očích našich spojenců," dodala poslankyně.

Také podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by měl Pelikán celou akci kolem výměny pětice Čechů za Fajáda vysvětlit, a to i na půdě sněmovny. "Ty věci by měly být vysvětleny všude, kde to lze a kde jsou k tomu kompetence. A sněmovna má možnost se zabývat nejrůznějšími kauzami, takže je to naprosto v pořádku. Především si ale myslím, že informace by měly být poskytnuty těm, kteří se tou kauzou zabývají a vyšetřují ji," řekl ministr zahraničí pro Aktuálně.cz.

"To, že do toho vstoupil člověk, který není nijak spojen s kauzou ani těmi, kvůli kterým se vede to vyjednávání, je neobvyklé. Za dobu, co jsme se zabývali podobnými kauzami, se to ještě nestalo," dodal.

Sněmovna by se měla dozvědět podrobnosti o dva roky staré operaci i podle lidovců. "Sněmovna by se měla dozvědět důvod, proč se v tom vyjednávání angažovala fyzická osoba. Takovéto vyjednávání je totiž v kompetenci státu a bezpečnostních složek," řekl Aktuálně.cz poslanec Jan Čižinský. Předseda strany Pavel Bělobrádek nechtěl situaci komentovat s tím, že je členem bezpečnostní rady státu a je vázán mlčenlivostí.

Opačného názoru je bývalý ministr zahraničí a poslanec TOP 09 Karel Schwarzenberg, který nedoporučuje, aby se sněmovna kauzou znovu zabývala. "Buďme rádi, že jsou (unesení Češi) tady. Někdy se při únosech musí dělat ústupky, všechny státy je dělají, ale nediskutují to příliš veřejně," řekl Schwarzenberg. Dodal, že Pelikána nepodezřívá, že by výměna zajatých Čechů za Fajáda byla "kšeft".

V červenci roku 2015 byla v Libanonu unesena pětice Čechů. Zpět do vlasti se všichni unesení dostali po pěti měsících, kdy byli vyměněni za Alího Fajáda, který byl v Česku ve vazbě.

O jeho vydání žádaly Spojené státy, kde Fajád čelí obvinění, že chtěl teroristické organizaci v Kolumbii prodat rakety a drogy. Za jeho propuštění USA Česko ostře kritizovaly.

Marek Ženíšek v únoru 2016: Pelikán v kauze Fajád porušil zákon

Merkelová má před sebou čtyři možnosti. V žádné z nich nepočítá s koncem své politické kariéry

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 1 hodina 39 min zpět

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová letos před volbami předpovídala, že její čtvrté volební období bude nejtěžší.

Ukazuje se, že měla úplnou pravdu. Rozhovory o koaliční vládě jejích křesťanských demokratů (CDU), sesterské bavorské strany CSU, liberálních svobodných demokratů (FDP) a Zelených ztroskotala.

Zatím tak nevznikne takzvaná jamajská koalice, nazvaná podle typických barev jednotlivých stran, které by daly dohromady vlajku karibského státu.

Jak dál? Před Merkelovou nyní stojí čtyři možnosti.

1. Druhá šance pro jamajskou koalici

V neděli večer oznámil předseda svobodných demokratů Christian Lindner konec rozhovorů o koalici. Uvedl, že jeho strana by nemohla dostát svým slibům, které dala voličům.

Slibovala například nižší daně, nižší příspěvky Německa do evropského rozpočtu nebo zpřísnění podmínek pro přijímání uprchlíků.

V jednáních se rýsovaly kompromisy. Zelení souhlasili s prodloužením životnosti tepelných elektráren, a dokonce i s omezením udělování azylu. Svobodní demokraté ale podle zdrojů od Zelených během rozhovorů přitvrzovali svá stanoviska ohledně imigrace, ačkoliv v jejich předvolební kampani toto téma nehrálo velkou roli.

Liberální FDP především nesouhlasila s tím, aby křeslo ministra zahraničí obsadil kandidát Zelených, protože by mohl z této pozice prosazovat umírněnější politiku ohledně přijímání migrantů.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se má v úterý večer sejít s vedením Zelených i svobodných demokratů.

Nová jednání o koalici ale podle deníku Der Spiegel komplikuje také osobní antipatie mezi Merkelovou a Lindnerem.

Merkelová je nicméně známá jako politička, která hledá pragmatická a kompromisní řešení. Je tak možné, že FDP odchodem od rozhovorů jen "zvyšuje svoji cenu".

Svobodní demokraté a CDU Merkelové mají společnou minulost. V letech 2009 až 2013 spolu vládli. FDP ale jako slabší koaliční partner moc svých návrhů neprosadila a ve volbách v roce 2013 se nedostala ani do parlamentu.

Až letos v září ji tam Lindner a nové vedení vrátili s více než deseti procenty získaných hlasů.

2. Obnova velké koalice

Takzvaná velká koalice křesťanských a sociálních demokratů (SPD) vládla mezi roky 2005 až 2009 a pak od roku 2013 doteď.

Sociální demokraté se ale letos dočkali velmi špatných výsledků voleb - dostali jen dvacet procent hlasů. A tak trvají na tom, že půjdou do opozice. Velkou koalici odmítá jak předseda Martin Schulz, tak další představitelé strany.

"Nechceme být pro Merkelovou jen nouzovým řešením," řekla šéfka poslaneckého klubu Andrea Nahlesová.

Očekává se však, že jak prezident Steinmeier jako bývalý sociální demokrat, tak i sama Merkelová budou na SPD tlačit, aby přijala zodpovědnost a ve vzniklé situaci šla do velké koalice znovu.

3. Menšinová vláda

V Německu nemá menšinová vláda velkou tradici a Merkelová dává najevo, že o hledání podpory napříč parlamentem u jednotlivých zákonů nemá zájem.

Po pondělní schůzce s prezidentem Steinmeierem prohlásila, že to už dá raději přednost předčasným volbám.

4. Předčasné volby

Pokud se nedohodne jamajská ani velká koalice, zbývají jako poslední možnost předčasné volby. Prezident Steinmeier si je ovšem nepřeje.

Podle průzkumů by dopadly zhruba podobně jako volby v září a politici by byli postaveni před stejné problémy.

Předčasné volby tak brzy po těch řádných ještě nikdy v poválečném Německu nebyly.

Otázkou také je, jestli by neúspěch koaličních jednání neposílil krajně pravicovou Alternativu pro Německo (AfD). Průzkumy jí sice dávají podobně jako v zářijových volbách zhruba 12 procent hlasů, jenže tato strana byla v předchozích průzkumech podhodnocena.

Pokud se předčasné volby přece jen budou konat, stane se tak téměř jistě v první polovině příštího roku. Merkelová tvrdí, že z nich nemá strach a že by znovu kandidovala na kancléřku. Podle agentury Forsa má stále podporu 85 procent členů CDU.

Chceme hospodu se zákazem mobilů, volá skoro polovina lidí. Třetina má mobil u stolu za přešlap

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 1 hodina 55 min zpět

Praha - Skoro polovina lidí (45 procent) by uvítala existenci restauračního zařízení, kde by bylo zakázané používání mobilních telefonů. Vyplývá to z průzkumu Českého svazu pivovarů a sladoven. V restauracích a hospodách nepoužívá mobilní telefony 28 procent lidí. Více než 35 procentům dotazovaných používání mobilů vadí, zvlášť pokud u stolu sedí více lidí.

"Výsledky průzkumu nás nepřekvapují. Mobilní telefony se staly běžnou součástí našich životů. Otázka ale stále zůstává, zda je vhodné se mobilu držet i ve chvílích, kdy se scházíme se svými blízkými a známými," uvedla výkonná ředitelka svazu Martina Ferencová.

Telefon v restauracích nejvíce využívají lidé ve věku od 18 do 26 let, bez telefonu se během občerstvování neobejde 81 procent respondentů. Lidé mezi 54 až 66 lety ho využívají v 55 procentech.

Využívání mobilu v restauracích vidí jako společenský přešlap 36 procent dotázaných. Přes 40 procent je s využíváním mobilu u stolu smířeno. Nejostřeji se proti využívání mobilu vymezují lidé s vysokoškolským vzděláním, jeho použití v restauraci odmítla skoro polovina z této skupiny, dále pak mladí lidé do 26 let.

Svaz dlouhodobě řeší odliv hostů z restaurací, klesá spotřeba čepovaného piva, lidé ho více konzumují doma. Podle svazových údajů i vlivem zákazu kouření v restauracích klesla letos v září meziročně produkce českého piva o 16 procent, prodej v restauracích o 24 procent. V průzkumu svazu odpovídalo 525 respondentů.

Radioaktivní suť a 42 500 mrtvých. SNB se chystala na vlnu, která po útoku na přehrady smete Prahu

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 8 min zpět

Praha - Archiválie s názvem Průlomová vlna byla plánem katastrofického scénáře, který by mohl postihnout Prahu při jaderné válce. Alespoň podle modelu, který v roce 1982 vytvořily pražská civilní obrana a SNB.

Archiv bezpečnostních složek uvádí, že plán reakce na zničení Orlické a Slapské přehrady jadernými zbraněmi byl mimo jiné odpovědí na tehdejší růst počtu teroristických útoků ve světě. V principu ale byly jaderné zbraně především vojenskou hrozbou. Stržení mostů přes Vltavu a Labe vlnou valící se z přehrad by značně ztížilo zásobování československých jednotek na západní hranici. Strašákem byly i úspěšné britské útoky na německé přehrady za války.

Co by se tedy v případě nečekaného zničení plných přehrad jadernými zbraněmi v roce 1982 stalo?

Následky pro Prahu by byly katastrofální. Okamžitě by zahynulo 42 500 lidí. "Takový byl odhad štábu civilní obrany, jaký by byl bezprostřední důsledek dojití přívalové vlny na území Prahy, než by se podařilo situaci alespoň nějak konsolidovat a odvést obyvatele do nouzových shromaždišť," popisuje Josef Vávra z Archivu bezpečnostních složek.

Další lidé by utrpěli ozáření z kontaminované vody, naplavenin a sutin. Čtvrt milionu lidí by se muselo evakuovat, nízkopodlažní domy by voda strhla.

Plán, jehož součástí jsou podrobné mapy zatopení, ležel v nezpracované části fondu Krajské správy SNB Prahy a Středočeského kraje. "Je zveřejněný nově," podotýká Vávra, který pracuje v oddělení archivních fondů ministerstva vnitra ČSR, StB a vojsk ministerstva vnitra.

Představa Prahy zasažené kontaminovanou vlnou je pochmurná. Záchranáři se snaží prorazit nánosy radioaktivní suti a naplavenin ke zraněným. Jako první zprovozňují Nemocnici Na Františku a několik dalších zdravotnických zařízení. Statisíce lidí stanují v parcích, na stadionech a na náměstích, desítky tisíc těl pohřbívají v Hloubětíně a na Olšanských hřbitovech…

Rychle vypustit přehrady? Nemožné

Ještě v polovině 50. let stát s možností jaderných útoků na přehrady vltavské kaskády nepočítal. Změnilo se to v roce 1961, kdy se komunisté zabývali plánem velkovýroby těžkých mostních souprav, které by nahradily mosty, s jejichž stržením záplavovou vlnou se počítalo.

Obavy z jaderné války v roce 1962 přiživila karibská krize, započatá rozmístěním sovětských raket na Kubě.

Československo sice mohlo přehrady na Vltavě vypustit, to by ale v případě nečekané eskalace a začátku války trvalo příliš dlouho. Vypuštění přehrad Slapy a Orlík by trvalo i s přípravnými pracemi přes tři týdny, s Lipnem ještě výrazně déle. Preventivní trvalé vypuštění přehrad by znamenalo rezignaci na jejich hospodářskou, energetickou i rekreační funkci.

Jednotlivé dokumenty si můžete prohlédnout nahoře v tomto článku.

Nové karty, investice nebo placení mobilem. Fio banka oznámila novinky pro příští rok

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 10 min zpět

Praha - Fio banka spustí během prvního pololetí příštího roku on-line investování do podílových listů a nabídne své vlastní akciové podílové fondy. Chystá také další novinky, například vlastní kreditní karty nebo více funkcí pro "mobilní banku".

"Reagujeme tím na rostoucí zájem lidí v Česku zhodnocovat peníze prostřednictvím podílových fondů," uvedl Ján Franek, tiskový mluvčí Fio banky. Před několika týdny banka získala licenci České národní banky pro založení Fio investiční společnosti.

"Klientům chceme nabízet hlavně akciové podílové fondy, neplánujeme žádný minimální vklad ani vstupní poplatek," uvedl Franek. K jednotlivým strategiím Franek uvedl, že jedna z nich, takzvaná domácí, se soustředí na mix akcií titulů obchodovaných na pražské burze. Ve fondech s růstovou a konzervativní strategií chce Fio banka využít své zkušenosti při správě portfolií některých svých klientů.

Nízkonákladová Fio banka má nyní 773 tisíc klientů, a je tak pátou největší bankou v Česku podle počtu klientů. Doposud klienti Fio banky mohou nakupovat akcie, a to přes svůj obchodní účet prostřednictvím internetové aplikace eBroker. Obchodní účet pro investování má ve Fio bance nyní 100 tisíc klientů.

Není to jediná novinka, kterou na příští rok Fio banka chystá. "Do konce prvního pololetí 2018 bychom rádi spustili možnost bezkontaktního placení mobilem pro systém Android Google Pay," uvedl Franek. Podle něj banka nestihla být mezi prvními bankami v Česku, protože se celý letošní rok soustředila na vlastní zajištění části procesů při zpracování plateb kartami u obchodníků.

Už na začátku příštího roku však jednu z dlouho očekávaných služeb nasadí. Začne vydávat kreditní karty. "Naši klienti kreditní karty stále poptávají, zájem o ně je na celém trhu dlouhodobě stabilní. Proto jsme se rozhodli je začít nabízet vedle našich debetních platebních karet," vysvětlil Franek s tím, že jako nízkonákladová banka nebude za vydání ani za vedení kreditní karty účtovat poplatky.

Poplatek za vedení kreditní karty klienti v bankách běžně platí měsíčně, a to kolem padesáti korun. Kreditky budou pro běžné klienty i podnikatele, úrokovou sazbu zatím banka nesdělila s poukazem, že sazby na platebních kartách v poslední době klesly a nabídka Fio banky bude konkurenceschopná.

Současně na příští rok Fio banka plánuje spustit novou verzi svého mobilního bankovnictví. Kromě nového vzhledu přijde i s novými funkcemi, jako je přihlašování do mobilního bankovnictví pomocí otisku prstu pro systém Android, správa trvalých příkazů, načtení QR kódu z obrázku či kompletní správa pojištění ke kartám. Přesnější termín spuštění banka nesdělila.

Fio bance se podobně jako ostatním bankám letos daří. Za 9 měsíců vydělala před zdaněním 268,4 milionu korun, což je rekordní výsledek v její dosavadní historii. Bilanční suma přesáhla 109 miliard korun, vklady 105 miliard a úvěry 22 miliard korun.

Bezpoplatková Fio banka funguje na trhu od poloviny roku 2010, kdy Finanční skupina Fio získala bankovní licenci. Do nově vzniklé banky integrovala svou družstevní záložnu, která tehdy měla 26 tisíc klientů. Na konci roku 2010 už banka měla 70 tisíc klientů. "Máme nyní jedenáctkrát více klientů než před sedmi lety. Ustáli jsme silné konkurenční prostředí," říká Franek.

Fio banka umožňuje vedení účtu a domácí platební transakce zdarma, bez poplatku má i deset výběrů z vlastních bankomatů měsíčně, kterých má bezmála 170. Výběr z cizích bankomatů stojí 30 korun. Když klient používá platební kartu, za každé utracené čtyři tisíce korun měsíčně získá jeden výběr zdarma, maximálně však pět měsíčně.

Posel z daleké minulosti. Zemi minul Oumuamua, první odhalený objekt z jiné sluneční soustavy

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 58 min zpět

Paříž - Toulal se vesmírem možná stovky milionů let, než zavítal do naší sluneční soustavy. Kolem Země prolétl v polovině října a nyní vědci zjistili, že šlo o vůbec první zaznamenaný objekt z jiného solárního systému.

Nese název Oumuamua, je načervenalý, úzký a asi 400 metrů dlouhý.

Poprvé ho zachytil teleskop na americké Havaji jen jako mlhavou, rychle se pohybující tečku na obloze. Vědci se domnívali, že jde o kometu nebo asteroid. Z omylu je ale vyvedla neobvyklá dráha, po které se předmět rychlostí kolem 100 000 kilometrů v hodině pohyboval.

Zaměřili na něj hned několik teleskopů, aby ho stihli prozkoumat dřív, než naši galaxii zase opustí. Jejich poznatky v pondělí vydal odborný časopis Nature.

Oumuamua je skutečně návštěvník z jiného světa. Něco takového astronomové nikdy předtím neviděli.

Jeho tmavě červený odstín způsobilo miliony let trvající záření kosmických paprsků. Otáčí se kolem své osy každých 7,3 hodiny. Je skalnatý a pravděpodobně obsahuje hodně kovu. Také neobvyklý podlouhlý tvar dokazuje, že objekt pochází z dalekého vesmíru. Je desetkrát delší než širší.

To všechno způsobuje, že při rychlém otáčení dochází k dramatickým změnám jeho jasu.

Mezinárodní astronomická unie kvůli němu zprvu musela vytvořit novou kategorii vesmírných objektů: mezihvězdný asteroid. Jméno Oumuamua, které získal později, znamená podle americké stanice CNN v havajštině "posel přicházející z dávné minulosti".

Nebezpeční návštěvníci

"Desítky let jsme si mysleli, že takovéto objekty z jiného světa mohou existovat poblíž naší sluneční soustavy. Teď máme poprvé přímý důkaz," cituje televizní stanice výzkumníka Thomase Zurbuchena z NASA. "Tento historický objev otevírá nové možnosti zkoumání vzniku solárních systémů mimo ten náš."

Vědci předpokládají, že každý rok do naší sluneční soustavy zavítá až 10 neznámých těles z dalekého vesmíru. Jenže proletí takovou rychlostí, že je teleskopy nestihnou ani zaznamenat.

Oumuamua podle nich plul stovky milionů let naší galaxií, než se k Zemi přiblížil. Případný náraz do naší planety by měl větší následky než střet s jakýmkoliv tělesem ze sluneční soustavy.

"Máme obrovské štěstí, že se náš teleskop zaměřil ve správný čas na správné místo, aby zachytil tento historický okamžik," uvedl ve svém prohlášení důstojník planetární obrany NASA Lindley Johnson.

Muž, který naváděl dceru k bití polštáře pálkou, dostal podmínku. Představuj si, že je to Rom, říkal

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 3 hodiny 46 min zpět

Soud trestním příkazem uložil sedmadvacetiletému muži roční trest s podmíněným odkladem na zkušební dobu tří let.

Zeman se v Soči setkal s Putinem. Spolupráce obou zemí se prohlubuje, ocenil ruský prezident

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 3 hodiny 56 min zpět

Soči (Rusko) - Prezident Miloš Zeman se v černomořském letovisku Soči setkal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Jednání, které zahajuje oficiální program pětidenní Zemanovy státní návštěvy v Rusku, se koná v Putinově rezidenci Bočarov ručej, která je v poslední době častým místem vrcholných schůzek ruského prezidenta.

Zeman v září označil umístění schůzky do Soči za "svým způsobem vyznamenání".

Putin při uvítání českého hosta ocenil Zemanův podíl na tom, že nehledě na existující problémy se spolupráce obou zemí prohlubuje, zejména v ekonomice. Řekl, že hodlá se Zemanem diskutovat i o kulturní výměně a o rostoucím zájmu o výuku ruštiny v Česku. Spokojen je Putin také s výměnou divadelních souborů.

Zeman poukázal na početnou delegaci českých podnikatelů, kteří s ním do Ruska přijeli. Zároveň vyslovil politování nad tím, že "z technických, nikoli ideologických" důvodů nebylo možné přivézt lebku sv. Ludmily, kterou uctívá i ruské pravoslaví.

Lebka měla být podle původních plánů vystavena na dva dny v některém z moskevských chrámů.

S Putinem chce Zeman hovořit zejména o dvoustranných vztazích s důrazem na hospodářskou spolupráci. Český prezident patří v Evropské unii k nejhlasitějším kritikům protiruských sankcí, vyhlášených v roce 2014 po ruské anexi ukrajinského Krymu.

Sankce spolu s poklesem cen energetických surovin negativně ovlivnily ruský hospodářský růst, země se ale z jejich důsledků začíná zotavovat. Této skutečnosti chtějí využít i zástupci desítek českých firem, kteří do Ruska s českým prezidentem přicestovali.

V nedávném rozhovoru pro ruskou tiskovou agenturu TASS Zeman upozornil na problémy komplikující česko-ruskou hospodářskou spolupráci. Jde podle něj například o povinnou lokalizaci výroby českých firem v Rusku. Zvýšit by se podle prezidenta mohly také investice českých firem na ruském trhu.

Problémy zahraniční politiky nemají být při jednání prioritou, řekl prezident českým novinářům. Hovořit chce nicméně s Putinem o boji s mezinárodním terorismem, jemuž Zeman věnoval značnou část svého projevu na letošním zasedání Valného shromáždění OSN. Vyloučena není ani debata o zvažovaném vyslání mírových sil OSN na východ Ukrajiny.

Jednání prezidentů se uskutečnit ve dvou kolech: v užším a širším složení delegací. Zemana k Putinovi doprovázeli prezidentův kancléř Vratislav Mynář, ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák a prezidentův hlavní poradce Martin Nejedlý, kritizovaný Zemanovými odpůrci za dřívější vztahy s ruským podnikatelským prostředím.

Za ruskou stranu byli přítomni ministr zahraničí Sergej Lavrov, Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov.

"Rozvod" s EU se zřejmě Britům prodraží. Londýn ustupuje a je ochotný zaplatit víc, píší média

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 4 hodiny 1 min zpět

Londýn - Ministři britské vlády se podle serveru BBC shodli, že nabídnou Evropské unii na urovnání financí v rámci brexitu více než dříve. Původně se přitom mluvilo o 20 miliardách liber (577 miliard Kč).

Deník The Times odhaduje, že "účet za rozvod" s unií se může až zdvojnásobit, přičemž takové spekulace dosud vláda odmítala.

Na jednání kabinetu v pondělí večer podle The Times zároveň někteří konzervativci apelovali na premiérku Theresu Mayovou, aby od vylepšení nabídky upustila ve světle oslabení pozice kancléřky Angely Merkelové, jejíž vyjednávání o nové německé vládě náhle ztroskotala.

Konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg údajně uvedl, že by bylo "hloupé" nabídnout více peněz ve chvíli, kdy "Merkelová potřebuje ujistit německé voliče, že nebudou muset platit za případný odchod Británie bez dohody".

Londýn dostal od předsedy Evropské rady Donalda Tuska na finalizaci rozvodového účtu a plánu v otázce hranice s Irskem čas do začátku prosince.

V polovině prosince pak má o britské nabídce rozhodnout summit evropských lídrů, který může případně posunout vyjednávání o brexitu do fáze rozhovorů o budoucích obchodních vztazích.

Podle EU musí Británie před vystoupením zaplatit za finanční závazky vytvořené na základě dřívějších společných rozhodnutí osmadvacítky. Jisté povinnosti v tomto směru Londýn uznává a Mayová v létě ve Florencii výši závazků vyčíslila na 20 miliard liber.

Její vláda se nyní zřejmě dohodla zvýšit tuto částku, výsledná podoba je však stále záhadou. Jak řekl BBC zdroj blízký premiérce, "naším postojem zůstává, že ve vyjednávání s EU není nic dohodnuto, dokud není dohodnuto všechno".

Výše "rozvodového urovnání" je podle BBC momentálně hlavním kamenem úrazu stagnujících rozhovorů o brexitu. Bývalý konzervativní ministr a současný poslanec Robert Halfon zpravodajské společnosti řekl, že tak vysoká částka, o jaké se momentálně spekuluje, bude pro britskou veřejnost nepřijatelná.

"Jestliže začneme vyhlašovat, že zaplatíme Evropské unii 40 až 50 miliard liber, myslím, že veřejnost se z toho zblázní, lidé budou vzteky bez sebe," uvedl Halfon i s ohledem na to, že britský parlament má ve středu projednávat úsporná opatření.

Pokutu za vás zaplatím, nabídl filmový Borat Čechům, kteří se v Astaně svlékli do jeho plavek

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 4 hodiny 25 min zpět

Astana / Londýn - Skupinka šesti Čechů, kteří se vyfotili v kazašské metropoli Astaně v "úsporných" zelených plavkách, možná nebude muset platit pokutu. Alespoň ne ze svých peněz.

Šestice se předminulý pátek převlékla v centru Astany za hrdinu parodického filmu Borat. Chtěli se vyfotit u nápisu "I love Astana" (Miluji Astanu). Zakročila ale proti nim policie a každý dostal pokutu v přepočtu 1500 korun.

Teď se mužům ozval sám britský herec Sacha Baron Cohen, který ztvárnil Borata v 11 let starém filmu. Čechům nabídl, že pokutu zaplatí.

"Mým českým přátelům, kteří byli zatčeni. Pošlete mi vaše kontaktní údaje a důkaz, že jste to byli vy, a já zaplatím vaši pokutu," napsal Cohen na Facebook.

Parodická postava zaostalého a sprostého Borata, kterou před lety vytvořil britský komik Cohen, budí v Kazachstánu už delší dobu velké emoce.

Hlavním aktérem filmu "Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu" je rasistický, sexistický, sprostý a hlavně fiktivní kazašský reportér, který je například přesvědčen, že kazašské víno se vyrábí z koňské moči a gayové musí nosit modré klobouky.

V Boratově podání je Kazachstán špinavá díra plná potulných prostitutek.

Kazašské úřady proti filmu hned po jeho uvedení v roce 2006 ostře protestovaly a jeho promítání v zemi zakázaly. Paradoxně se ale zájem o návštěvu Kazachstánu výrazně zvýšil.

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

Živě.cz - 4 hodiny 26 min zpět
Co je to vlastně láska? Dá se vysvětlit vědecky? • Výzkum ukázal, že zamilovaní jedinci mají mj. zvýšenou hladinu fenyletylaminu a množství testosteronu • Je ale rozdíl mezi zamilovaností a láskou

Malé autobazary krachují. Důvodem je nedokonalá legislativa i větší informovanost zákazníků

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 4 hodiny 36 min zpět

Podle asociace je největším problém českého trhu s ojetými automobily nedokonalá legislativa. Předseda APPAA Petr Přikryl tvrdí, že prodej ojetin není v Česku nijak regulován a funguje prakticky stejně jako v divokých 90. letech minulého století. "Ojetá vozidla může prodávat kdokoliv, a to dokonce i bez patřičné odbornosti," říká Petr Přikryl.

Ve své dlouholeté praxi se prý často setkával s prodejci, kterým chyběly základní technické znalosti a do prodeje přijímali vozidla po totálních haváriích nebo v žalostném technickém stavu. "Taková auta se stále dokola dostávají do oběhu a jsou ve výsledku nebezpečím českých silnic," varuje Přikryl.

Dalším diskutovaným problémem je podle Přikryla nechuť úředníků kvalifikovat stáčení tachometrů jako trestný čin. "Němečtí policisté zabavili při speciální akci více než 300 vozidel s přetočeným tachometrem a zatkli několik desítek lidí. Tohle je u nás zcela nemyslitelné, protože přetáčení tachometrů je v podstatě legální."

Ačkoliv se legislativa nezměnila, počty stížností na autobazary se snížily. Jejich zákazníci jsou totiž stále lépe informováni a auta nakupují spíše ve velkých autobazarech s minimálně 100 modely v nabídce. Kultivace trhu s ojetinami se zlepšuje také díky férovému chování velkých prodejců. Podle Přikryla by měl stát zákazníka více chránit, lépe vymezit pravidla pro obchod a mnohem více spolupracovat s profesními organizacemi.

Zároveň by měly mít autobazary větší oporu v legislativě. "Přístup k informacím o vozidlech je v ČR prakticky nulový. Například databáze Ministerstva dopravy je přístupná pouze majitelům vozidel, nikoliv zájemcům o koupi. Navíc obsahuje informace od STK, které však zvláště u dovezených automobilů mohou být již upraveny," vysvětluje Petr Přikryl.

Jako příklad uvádí stížnost kupujícího, který reklamoval nákup vozidla od prodejce v Karlových Varech s přetočeným tachometrem o 400 tisíc kilometrů. V systému Ministerstva dopravy byl přitom údaj z STK, která vozidlo kontrolovala až po přetočení tachometru. "Na prodejce, který opakovaně nabízí vozy se stočeným tachometrem, je současná česká legislativa zatím krátká," konstatuje smutně Petr Přikryl.

Mezi další obvyklé nedostatky malých autobazarů patří především neúplná servisní historie vozů, nemožnost kontroly v externích servisech před nákupem vozu, neseznámení zákazníka s technickým stavem vozu před nákupem popřípadě absence reklamačních oddělení a nedostatečná komunikace při případném problému.

Google mírní divoké spekulace, co chce dělat s jazykem Swift od Applu

Živě.cz - 4 hodiny 47 min zpět
Před pár dny vývojářská komunita zaregistrovala fork jablečného jazyka Swift na GitHubu. Jelikož byl autorem kopie – odnože – Google, okamžitě se začala šířit vlna spekulací, co má internetová jednička v plánu a jestli bude Swift podporovat třeba na Androidu. Odvážné hypotézy nicméně později ...

Černý pátek je za dveřmi. Slevy nabídnou i dopravci, autosalony či operátoři

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 4 hodiny 57 min zpět

Praha - Do slevových akcí na takzvaný Černý pátek se letos zapojí více kamenných obchodů, poprvé také autosalony, mobilní operátoři a autobusoví dopravci. Dosud byla tato slevová akce v Česku doménou hlavně internetových obchodů.

Autobusový dopravce RegioJet dnešní slevovou akci nazval Black Tuesday a nabízí v ní jízdenky za 199 Kč do 66 měst, mimo jiné do Paříže, Londýna či Říma. Operátor O2 se letos do akce zapojuje poprvé, do neděle 26. listopadu je tak u něj možné získat některé telefony levněji.

Pražské hračkářství Hamleys nabídne v pátek ke dvěma hračkám třetí zdarma. Prodejny značky Calzedonia budou mít zase vybraný sortiment se slevou deseti až 30 procent. Obchody Dormeo vyprodávají do konce týdne produkty z předchozích kolekcí "za zlomek původní ceny".

Obchodní domy Kika nabízejí do čtvrtka 30. listopadu nábytek se slevou 15 procent. Black Friday letos pouští poprvé v novém e-shopu řetězec Lidl, v nabídce jsou desítky produktů levnější až o třetinu.

Letos se do Černého pátku zapojí i autosalony. Například Renault Praha Zličín nabízí v tomto týdnu slevu 5000 Kč na ojeté vozy a plnou nádrž zdarma. Hyundai Centrum Praha nabídne v pátek a sobotu 30 aut, u kterých inzeruje nejlepší cenu v letošním roce, dále zdarma benzín až za 30 000 Kč či zimní pneumatiky.

Obchodníci často slibují slevy v desítkách procent, realita ale může být jiná. Srovnávač cen Heureka.cz například spočítal, že průměrná sleva při letošních lednových výprodejích v e-shopech dosahovala zhruba 19 procent.

"I když obchodníci deklarují často slevy v řádech vyšších desítek procent, výsledné ceny se od těch dlouhodobě průměrných na internetu neliší," uvedl marketingový ředitel Heureka.cz Daniel Blažek. Výše slev a jejich prezentace tak může být v mnoha případech reklamním trikem.

Slevové akce na Černý pátek odstartují předvánoční nákupní sezónu. Řada prodejců letos Black Friday spustila v předstihu či rozšířila na více dnů.

Černý pátek je pro americké maloobchodníky obvykle nejrušnějším dnem v roce. Podle tržeb patří k největším nákupním dnům a zahajuje hlavní předvánoční nákupní sezonu. Označení "Černý pátek" zřejmě vzniklo v 60. letech minulého století jako popis komplikací, jimž museli řidiči a policisté čelit kvůli výjimečně silné dopravě způsobené náporem nakupujících.

Napadení svědčili přes počítač, aby se u soudu nesetkali s útočníky. Vrahům z Horusic hrozí doživotí

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 5 hodin 6 min zpět

Tábor - Prostřednictvím videokonference vypovídali před soudem lidé, kteří přežili brutální útok na rodinnou firmu v Horusicích na Táborsku. Pětičlenná skupina cizinců předloni v září podle obžaloby zaútočila na osm lidí, z nichž dva zemřeli v nemocnici na následky těžkých zranění. Vypovídající seděli v jiné místnosti, protože se nechtěli s útočníky setkat. Ve výpovědích zaznívalo, že přepadení se odehrálo velmi rychle.

Před soudem stojí dva z pěti obžalovaných, kterým hrozí až doživotní vězení. Po zbylých třech pátrá policie.

Jeden z postižených v září 2015 vozil dva zaměstnance firmy, která se zabývá výrobou náhradních dílů do historických motocyklů, do nedaleké Lomnice nad Lužnicí.

"Byl to otec se synem a ani jeden z nich neměl řidičský průkaz," uvedl před soudem. Vzpomíná si, že večer, kdy skupina firmu přepadla, se mu hned něco nezdálo. Z dílny totiž zaslechl sténání. Domníval se, že má zdravotní problémy majitel společnosti, který předtím prodělal infarkt.

"Přichvátl jsem, abych se podíval, co se děje a případně mu pomohl. Jenže jsem nestihl vidět vůbec nic, někdo mě povalil na zem, bylo to hrozně rychlé," vylíčil u soudu.

Obžalovaní cizinci, kteří v pondělí a ve středu vypovídali před soudem, shodně tvrdí, že na lidi ve firmě neútočili. Připouští, že je lákala vidina zisku peněz, které ve firmě byly. Útočníci nakonec odcizili 328 tisíc korun v hotovosti. Oba obžalovaní prohlašují, že surový útok na poškozené má na svědomí někdo ze tří dalších cizinců, po nichž policie pátrá. Podle žalobkyně gang mimo jiné bil napadené železnou tyčí nebo kovovým výfukem. Zranění nepřežili majitel firmy a jeho švagr. Policisté po útočnících dlouho pátrali, vyslechli šest stovek lidí a letos v březnu oznámili, že obvinili dva cizince z dvojnásobné vraždy.

Vynalezla jsem selfie, pochlubila se Paris Hiltonová. Není to ale pravda

Novinky.cz - 5 hodin 16 min zpět
Selfie je fenoménem dnešní doby. Pořizování těchto autoportrétů se začalo internetem šířit před pár lety. Kdy ale první selfie vznikla? Profesionální celebrita a dědička rozlehlé hotelové sítě Paris Hiltonová prohlásila, že tento fenomén odstartovala ona před 11 lety, v roce 2006. Není to ale tak úplně pravda, jak připomněl deník The New York Times.

Stránky

Subscribe to blog.obsah.info agregátor