Agregátor zdrojů

NÚKIB loni řešil méně hlášení o kybernetických incidentech

Novinky.cz - 53 min 9 sek zpět
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) loni obdržel meziročně méně hlášení o kybernetických incidentech, méně jich i řešil. Uvedl to mluvčí úřadu Radek Holý. Úřad se loni zabýval například napadením e-mailů ministerstva zahraničí nebo volebního serveru Českého statistického úřadu.

Tramvaje v centru Prahy už jezdí normálně. V pátek kvůli velkému mrazu praskla kolej

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 56 min 8 sek zpět

Technici v noci odstranili závadu koleje ve Spálené ulici, která v pátek způsobila kolaps tramvajové dopravy v centru Prahy. Od dnešních 05:00 jezdí tramvaje mezi Spálenou ulicí a Karlovým náměstím opět normálně. Vyplývá to z informací na webu pražského dopravního podniku. Provoz několika linek Spálenou ulicí se podařilo částečně obnovit kolem 17:40 a kolony se rozjely. Na definitivním odstranění závady pracovali technici dopravního podniku od pátečních 20:00.

Dodržujte dohody ohledně migrace, vyzvala v Německu CSU Merkelové možné koaliční partery z SPD

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 1 hodina 46 min zpět

Vedení německé Křesťanskosociální unie (CSU) varovalo sociální demokracii (SPD), že pokud nedodrží dohody týkající se migrace, může to znamenat zhroucení potenciální nové německé vlády. Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD) se počátkem února dohodly na koaliční smlouvě. O tom, jestli takováto vláda vedená Merkelovou znovu vznikne, rozhodují od 20. února všichni sociální demokraté v referendu.

V metropoli barmského Arakanského státu vybuchly tři bomby. Nikdo nezemřel

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 1 hodina 53 min zpět

V metropoli neklidného barmského Arakanského státu Sistwei dnes ráno explodovaly tři bomby. Jedna z nich vybuchla v domě vysokého politického představitele. Exploze si nevyžádaly žádné oběti, jeden policista utrpěl zranění. Informovala o tom agentura AFP.

Jen čistý systém a žádné aplikace k tomu. Ubuntu jde vzorem, Windows se to třeba taky naučí

Živě.cz - 8 hodin 37 min zpět
Linuxový operační systém Ubuntu půjde instalovat bez vestavěných aplikací • Zkušenější uživatelé jásají, pro jiné to může být problém • Bude to možné i na Windows?

Manafort platil bývalé evropské politiky za lobbing za Ukrajinu, tvrdí zvláštní tým FBI

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 23.02.2018 - 23:49

Zmínění bývalí politici se tvářili jako nezávislí analytici, ale ve skutečnosti šlo o placené lobbisty.

Do bariéry u Bílého domu najelo auto, řidička byla zadržena

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 23.02.2018 - 22:22

Kvůli incidentu byl celý areál dočasně uzavřen.

Statisíce dětí Rohingů živoří v nebezpečí. Bangladéš chce obří krizi řešit stavbou nového ostrova

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 23.02.2018 - 21:16

Dháka - Doma v Barmě čelí Rohingové pronásledování a brutálnímu násilí ze strany armády, v uprchlických táborech v Bangladéši nejistotě a hrozbě blížícího se monzunového období.

Od poslední vlny exodu z Barmy do sousedního Bangladéše uběhlo půl roku. Za tu dobu překročilo hranice na 700 000 lidí.

Navíc podle poslední zprávy organizace UNICEF je mezi rohingskými uprchlíky v bangladéšských táborech okolo 534 000 dětí, zatímco dalších zhruba 185 000 zůstalo v Barmě, kde jim hrozí násilí a nucené stěhování z vypalovaných vesnic.

"Nějakých 720 000 rohingských dětí je v podstatě uvězněno - ať už násilím a pronásledováním v Barmě, nebo v přeplněných uprchlických táborech v Bangladéši bez možnosti vrátit se domů," vysvětlil ředitel krizových programů UNICEF Manuel Fontaine. "Jde o krizi bez možnosti rychlé nápravy, může trvat roky, než se vyřeší, pokud se nevynaloží úsilí na vyřešení klíčových příčin," dodal.

V uprchlických táborech jsou Rohingové nyní v ohrožení také kvůli blížící se monzunové sezoně, která může začít už na konci dubna. Bouře by mohly přinést katastrofální záplavy, čímž by se zhoršily hygienické podmínky a kvalita vody. To může snadno vést k masivnímu šíření závažných onemocnění.

Budování nového ostrova

Bangladéš se s riziky snaží vypořádat novým projektem. Pomoci zvládat uprchlickou krizi mu má bahnitý a neobývaný kus půdy v Bengálském zálivu, který se snaží přebudovat na ostrov s detenčním centrem pro až 100 000 příslušníků této muslimské menšiny.

Stihnout to musí do dubna, než oblast začnou jako každý rok sužovat tropické bouře. Na přípravě ostrova pracují britské a čínské stavební firmy. Problém je ale v tom, že ostrov je v období dešťů extrémně zranitelný. Ne náhodou se nazývá Bhasan Char, což v bengálštině znamená "plovoucí ostrov". Objevil se asi 30 kilometrů od pobřeží teprve zhruba před 20 lety. Každý rok ho od června do září zaplaví voda.

Posledních pár měsíců se na něm hořečnatě staví - zatím hlavně protipovodňové zátarasy, ale v plánu jsou bloky cihlových domů na sloupech vybavených solárními panely. Takových bloků má být na ostrově 1440, každý z nich bude domovem pro 16 rodin.

Humanitární organizace ale považují celý projekt za příliš riskantní. "Nikdo v naší komunitě, s kým jsme mluvili, si nemyslí, že je to dobrý nápad. Jedná se o bahnitý ostrov, který se objevil teprve nedávno," cituje agentura Reuters zástupce ředitele jihoasijské kanceláře Amnesty International Omara Waraicha.

Nedaleko ostrova navíc leží další, který je obývaný, a lidé, kteří na něm žijí, říkají, že monzunové období si každý rok vyžádá několik obětí na životech.

Než se budou moci vrátit domů

Ostrov s táborem pro 100 000 lidí je podle bangladéšského premiéra jen dočasným řešením uprchlické krize. Cílem je především ulehčit uprchlickému táboru na hranicích s Barmou, do kterého od loňského srpna přišlo už téměř 700 000 lidí.

Rohingové by zde mohli čekat, než se budou moci vrátit domů nebo než dostanou azyl někde jinde. Bangladéš jim tím neposkytuje žádné jistoty ani občanství nebo povolení k trvalému pobytu.

Na ostrově také budou podle zjištění Reuters bezpečnostní jednotky a několik desítek policistů. Bangladéš se sice brání tvrzení, že by šlo o koncentrační tábor, ale lidé v něm nebudou mít práva jako občané Bangladéše.

Rohingové se ale zatím vrátit domů nemohou. Barmské úřady Rohingy neuznávají jako etnikum a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. V zemi čelí Rohingové dlouhodobě pronásledování, je jim upíráno občanství a základní lidská práva. Od loňského srpna prchají Rohingové ze západního Arakanského státu před masakry, které páchá barmská armáda na místním muslimském obyvatelstvu a které OSN označuje za genocidu.

EU chce podmínit čerpání dotací kvalitou právního státu, justice a demokracie, Babiš souhlasí

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 23.02.2018 - 21:07

Brusel - Česká republika nemá pro příští víceleté finanční období po roce 2020 problém s možnou podmínkou, která by čerpání evropských peněz spojovala s kvalitou právního státu, nezávislou justicí a kvalitou demokracie.

Novinářům to řekl český premiér Andrej Babiš po pátečním summitu EU, který byl pro 27 šéfů států a vlád zemí unie první příležitosti k diskusi o budoucím financování unie po brexitu.

"Máme problém, aby tam někdo dával kondicionalitu migrace nebo kvóty. Tak s tím zásadně nesouhlasíme," zdůraznil předseda české vlády v demisi. Podobné podmínky zaznějí například z Německa, jehož kancléřka Angela Merkelová ale věc interpretovala spíše v pozitivním smyslu, tedy jako snahu více podpořit ty země, na které migrace dopadla těžším způsobem.

Čistí plátci, tedy přispěvatelé do unijního rozpočtu, podle Babiše dávali najevo, že své příspěvky do společné pokladny příliš zvyšovat nechtějí. "My jsme ochotni diskutovat o navýšení částky, za podmínky ovšem, že budeme mít podstatně větší vliv na to, jak se ty fondy, hlavně kohezní fondy, rozdělují," prohlásil český premiér.

Prioritami dlouhodobého rozpočtu po roce 2020 mají podle něj i podle dalších státníků být bezpečnost Evropy či migrace. "My chceme, aby nedošlo k nějaké zásadní změně ohledně kohezních fondů," poznamenal Babiš.

Česko podle něj počítá s tím, že peněz do ČR v příštím období přiteče méně a rozdíl mezi příjmy a odvody se zmenší. "Samozřejmě, ty částky jsou stále dostatečně velké a jde o to, abychom my měli hlavní vliv na to, jak budou použity," uvedl.

Babiš se ve čtvrtek neúčastnil večeře, kterou pro některé šéfy států a vlád organizoval belgický premiér Charles Michel. U stolu den před summitem seděli nejen zástupci velkých zemí EU, ale také slovenský premiér Robert Fico či jeho polský kolega Mateusz Morawiecki.

"Já věděl, že pět lidí potkám," připomněl šéf české vlády svou dnešní snídani s ostatními premiéry liberální frakce ALDE. Podle Babiše chybělo na večeři 15 premiérů zemí EU.

Přibližně 20 minut v pátek český premiér jednal mezi čtyřma očima s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, kterého pozval v květnu do Prahy. K dvoustrannému jednání se Babiš sešel také s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem.

Severokorejské olympijské roztleskávačky jsou sexuální otrokyně, píše Bloomberg

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 23.02.2018 - 20:50

Pchjongčchang (Jižní Korea) - Během olympijských her v Pchjongčchangu rozdávali jen úsměvy, doma v KLDR je ale život severokorejských roztleskávaček a sportovců nejspíš dramaticky odlišný.

O zástupcích izolovaného komunistického režimu, kteří na sebe na olympiádě strhli pozornost médií, s agenturou Bloomberg hovořili dva severokorejští "přeběhlíci". Podle bývalé armádní hudebnice jsou roztleskávačky ve skutečnosti sexuálními otrokyněmi.

"Umělecký soubor Severní Koreje sem přijel a předvedl tance a písně a zvenčí se to může zdát jako výborná show. Také ale musí chodit na večírky a poskytovat sexuální služby," řekla dvaačtyřicetiletá Li So-jon, která z KLDR utekla před deseti lety. "Chodí na večírky politbyra a musejí tam s funkcionáři spát, i když nechtějí," uvedla.

Kim Hjong-so Severní Koreu opustil v roce 2009 společně se svým synem, který se závodně věnoval lyžování. "Jedním slovem, atleti jsou sportovními otroky Kim Čong-una. Stejně tak trenéři," řekl.

"Protože v Severní Koreji je režim a Kim Čong-un celým světem. Sportovci a roztleskávačky jakbysmet. Všichni jsou otroci Kim Čong-una a Severní Koreje," dodal čtyřiapadesátiletý Kim.

Bloomberg podotýká, že výpovědi těchto osob jsou založeny na zkušenostech starých už nejméně deset let, zároveň "není důvod myslet si, že by se praxe severně od hranic dramaticky změnila".

Zeman je loutkou Kremlu, nátlak na vydání Nikulina do Ruska je nehoráznost, shodují se politici

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 23.02.2018 - 20:44

Praha - Nátlak prezidenta Miloše Zemana a jeho spolupracovníků na to, aby byl hacker Jevgenij Nikulin vydán do Ruska a nikoli do Spojených států, které o jeho extradici také usilují, vzbudil kritiku ostatních politiků.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán Aktuálně.cz potvrdil, že se jej prezident i jeho kancléř Vratislav Mynář snažili přesvědčit, aby hackera vydal do Ruska "Je pravda, že tento rok proběhly dvě schůzky, kdy mě prezident žádal, abych nevydal ruského občana do USA, ale do Ruska," řekl.

Tato slova vyvolala mezi ostatními politiky ostrou kritiku prezidenta.

"Je to naprostá nehoráznost. Je to svinstvo, když prezident tlačí na ministra spravedlnosti v této záležitosti. Je to zase jen vlezdop*delství Putinovi a už mě z toho hnus bere, jak se tady chováme. Takhle se chová hlava českého státu? Kde to jsme?" rozzlobila prezidentova intervence bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

Naopak předsedu poslaneckého klubu Starostů Jana Farského informace nepřekvapila. "Nadstandardní vztahy prezidenta Zemana k Putinovi jsou dlouhodobé a známé. A s jeho okolím - Nejedlý, Mynář - by bylo spíše překvapením, kdyby se choval jinak. Ale že to zaskočilo členy vlády, kteří ho do funkce podporovali? Tak málo předvídavosti bych od nich nečekal," řekl Aktuálně.cz.

Podobně se vyjádřil i europoslanec za ANO Pavel Telička. "Prezident Zeman pouze potvrzuje, že jeho vazby na Rusko jsou až nestandardně silné, de facto jim podléhá a reprezentuje více jeho zájmy než české. Tlakem na ministra překračuje své kompetence, doufám, ze ministr tlaku nepodlehne," dodal.

"O vydání osoby má rozhodnout ministr spravedlnosti na základě rozhodnutí soudu. Do rozhodování ministra by neměl zasahovat žádný jiný orgán či ústavní činitel. Ministr by měl své rozhodnutí zdůvodnit, nemělo by se jednat o jeho svévoli. Měl by zohlednit vzájemné vztahy se zemí, kam je dotyčný vydáván, tzn. zda vydávání funguje na principu vzájemnosti - toto je příklad USA, které k nám také vydávají podezřelé osoby, viz kauza Dahlgren. Případná ingerence lidí z okruhu pana prezidenta je nepřijatelná," komentoval kauzu předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Bývalá ministryně spravedlnosti a nyní poslankyně za ANO Helena Válková naopak Zemanovo působení za nemístnou manipulaci nepovažuje. "Vůbec to nevnímám jako nátlak, to takto označila média. Pokud by šlo o občana ČR a dopustil se zločinu například v Rusku, asi bychom ho také chtěli vydat do Česka. Nebo si myslíte, že bychom souhlasili s jeho vydáním do Ruska?" napsala Aktuálně.cz.

"Prezidentův nátlak na vydání Nikulina do Ruska potvrzuje, že Miloš Zeman je loutkou Kremlu a z ČR dělá Putinovi podřízenou gubernii. Jde o další krok (vedle podpory agenta STB v čele české vlády, podpory komunistů a také ataku na veřejnoprávní média) ve válce, kterou Miloš Zeman vede proti demokratickému chodu naší země a jejímu prozápadnímu ukotvení," uvedla Miroslava Němcová z ODS. 

"Očekávám, že ať již ministr spravedlnosti rozhodne jakkoli, bude umět své rozhodnutí jasně zdůvodnit. Lobbování ze strany prezidenta Zemana považuji za nestandardní a neodůvodněné," uzavřel předseda ODS Petr Fiala.

Ruský hacker Jevgenij Nikulin byl před několika lety zatčen v Praze a obviněn z několik let starého prohřešku, kterého se dopustil ve své vlasti. Současně jej však Spojené státy obviňují z krádeže dat na různých sociálních sítích a tamní vyšetřovatelé jsou zřejmě přesvědčeni, že zná i pozadí operací ruské kybernetické války proti Západu. Také ony usilují o jeho vydání, o němž by měl rozhodnout právě český ministr spravedlnosti.

Evropská unie vyzvala k okamžitému příměří v Sýrii, Asadův režim podle ní brutálně útočí na nevinné

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 23.02.2018 - 20:00

Unie vyzvala Rusko a Irán, které Asada podporují, aby toto násilí zastavily.

Jak lidstvo zkrotilo páru: Přichází Thomas Newcomen

Živě.cz - 23.02.2018 - 20:00
Zapřáhnout páru do služeb lidstva, to je myšlenka stará dvě tisíciletí • Je opravdovým paradoxem, že spoutání páry se lidstvu povedlo v jistém směru ještě dříve, než vody a větru • Cesta k prvnímu opravdovému parnímu stroji však rozhodně nebyla jednoduchá

Další Trumpův bezpečnostní poradce bude muset odejít, Pentagon McMasterovi hledá nové místo

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 23.02.2018 - 19:20

McMaster nahradil před rokem ve funkci odvolaného Michaela Flynna.

ČEZ podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv Inercomu, tamní ministryně kvůli tomu odstoupila

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 23.02.2018 - 18:33

Praha - Energetická skupina ČEZ v pátek podepsala smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv se společností Inercom. Transakce podléhá ještě schválení bulharského antimonopolního úřadu, informovala mluvčí ČEZ Alice Horáková. Cena transakce nebyla zveřejněna. ČEZ ale již dříve uvedl, že nabídka Inercomu je výrazně nad tržní hodnotou prodávaných aktiv stanovenou nezávislým oceněním.

Bulharský ekonomický týdeník Kapital s odkazem na své zdroje napsal, že cena obchodu je zhruba 320 milionů eur (8,1 miliardy Kč). Z toho 180 milionů eur si má Inercom podle Kapitalu půjčit od dvou nejmenovaných společností. Inercom podle serveru u místních médií vzbuzuje otazníky.

V souvislosti s prodejem v pátek rezignovala bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová. Učinila tak po zprávách médií, že je napojena na vlastníky malé a málo známé firmy Inercom.

ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost tam obsluhuje asi tři miliony zákazníků, zejména v západní části země. Balík prodávaných společností zahrnuje sedm firem: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Orešec a Bara Group.

ČEZ ve čtvrtek uvedl, že výsledná cena překračuje hodnotu vstupní investice v eurech. Dvoutřetinový podíl ve třech bulharských rozvodných společnostech koupil ČEZ v roce 2004 za 281,5 milionu eur (v přepočtu podle aktuálního kurzu 7,12 miliardy Kč). Tuzemská média dříve spekulovala, že transakce může ČEZ vynést osm až devět miliard korun.

ČEZ plánoval z Bulharska odejít kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady, a protože se chce soustředit na Česko a střední Evropu a na obnovitelné zdroje energie v zemích, jako jsou Německo a Francie. Předloni ČEZ zahájil mezinárodní arbitráž proti bulharské vládě.

Už na konci loňského roku ČEZ prodal odděleně uhelnou elektrárnu Varna poblíž černomořského pobřeží bulharské firmě SIGDA ODD. Elektrárna s instalovaným výkonem 1260 megawattů je od začátku roku 2015 dočasně odstavena. ČEZ provoz elektrárny zastavil kvůli tomu, že Bulharsko nezískalo od Evropské unie povolení ani pro krátkodobý provoz elektrárny.

Octavia RS se slabším benzinovým motorem končí. Jaké další novinky veze Škoda do Ženevy?

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 23.02.2018 - 18:10

Vision X je konceptem malého SUV, které se v prodejnách objeví v polovině příštího roku. A v ostře zeleném laku s pro vozy s okřídleným šípem typickými krystalickými prvky bude hlavní hvězdou expozice Škody na ženevském autosalonu.

Tyto informace už nicméně mladoboleslavská automobilka zveřejnila začátkem února spolu s prvními obrázky vozu. Novinkou je upřesnění pohonného ústrojí. To bude kombinovat přeplňovanou čtrnáctistovku na CNG s elektromotorem. Podobným hybridem zatím žádný jiný koncept Škody nedisponoval.

Známé jsou i další dvě novinky. Omlazená Škoda Fabia dostala nová LED světla vpředu i vzadu, pod kapotou jsou k dispozici už jen benzinové motory s turbodmychadlem i bez něj. Vrcholné provedení Laurin & Klement se pak začne nabízet u velkého SUV Kodiaq.

Tohoto modelu, stejně jako Octavie a Superbu, se dotkne další, v poslední době často zmiňovaná novinka. Všechny tři modelové řady dostanou do příplatkové výbavy digitální přístrojový panel, který se poprvé objevil v kompaktním SUV Karoq. Stejně jako v něm bude mít obrazovka několik režimů nastavení - vedle klasických ciferníků umí řešení zobrazit i navigaci či informace z hudebního systému, telefonu a asistenčních systémů.

U Octavie budou nové přístroje stát 10 900 korun v kombinaci s výbavou Style a 8900 korun ve výbavě Laurin & Klement a u verzí RS a Scout. Pro Kodiaq je cena jednotných 8900 korun ve výbavách Style, Scout a Sportline. Velké SUV dále dostane dva nové benzinové motory - 1.5 TSI o výkonu 110 kW a 2.0 TSI o výkonu 140 kW.

Superb zatím digitální přístrojový panel v ceníku nemá. Mluvčí Škody Alžběta Šťastná nicméně potvrdila, že bude k dispozici za příplatek 8900 korun. Kromě digitálního přístrojového panelu dostane vlajková loď také upravený motor 2.0 TSI o výkonu 200 kW (dříve 206 kW) nově v kombinaci se sedmistupňovým dvouspojkovým automatem DSG (dříve měl motor šest stupňů).

Drobné změny se objeví i v dalších položkách výbavy. Bezklíčkové odemykání a startování tak bude mít lepší zabezpečení a ambientní osvětlení je nově propojeno s volbou jízdních režimů. Všechny změny budou k dispozici od začátku července.

Poslední novinkou bude upravená Octavia RS, která od léta přijde o dvoulitrové TSI s výkonem 169 kW. To nahradí stejný motor naladěný na 180 kW, dříve vyhrazený provedení RS 245. Podle mluvčího Škoda Auto Zbyňka Straškraby za změnou nestojí přísnější emisní limity, které začnou platit od září, ale pouze zjednodušení modelové nabídky. Mírný ústupek ale Škoda normě Euro 6.2 udělala - jediný benzinový motor dostane filtr pevných částic.

Standardní výbavou upravené Octavie RS se stane elektrohydraulicky ovládaná uzávěrka předního diferenciálu VAQ. Tu doposud nabízel rovněž pouze model RS 245. V nabídce dále zůstane naftové provedení 2.0 TDI naladěné na 135 kW, který ale uzávěrku nedostane. Design vozu uvnitř i vně pak mírně ozvláštní nový paket Challenge Plus.

Co všechno si ještě necháme vnutit od parlamentu? Babiš vyzývá ostatní lídry zemí EU, aby byli tvrdí

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 23.02.2018 - 17:30

Brusel (od našeho zpravodaje) - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) chce, aby státy Evropské unie tvrdě čelily Evropskému parlamentu. Babiš na summitu lídrů zemí EU v Bruselu odsoudil europoslance za to, že si podle něj chtějí uzurpovat pravomoci na úkor členských států EU.

Babiš podle dokumentů, které má Aktuálně.cz k dispozici, v Bruselu tvrdil, že europoslanci zkoušejí, co vše si můžou vůči zemím unie dovolit. Členské státy si to nemůžou nechat líbit, vyzval Babiš ostatní premiéry a prezidenty.

Ve sporu jde o to, jakým způsobem bude vybrán nový předseda Evropské komise, který příští rok nahradí Jeana-Claudea Junckera. Babiš jeho způsob řízení jednoho z klíčových orgánů EU tvrdě kritizuje. "Komise je zpolitizovaná, pro mě je to nepřijatelné," řekl Babiš před novináři. Zmínil například to, že komise proti vůli některých zemí, například Česka, navrhla zavedení povinných kvót na přijímání uprchlíků. Kvóty následně většina států EU schválila. Babiš tvrdí, že údajná politizace komise je důsledkem toho, jakým postupem byl v roce 2014 Juncker za šéfa této instituce vybrán.

Evropský parlament tehdy prosadil, aby se předsedou bruselské exekutivy stal kandidát té evropské frakce, která v evropských volbách získala v součtu všech zemí EU nejvíc hlasů. Šéfem komise se tak stal bývalý lucemburský premiér Juncker, kandidát Evropské lidové strany. Do ní v Česku patří TOP 09 a lidovci. Ostatní evropské frakce, včetně liberálů ALDE, kam patří Babišovo hnutí ANO, s tím souhlasily.

Tento způsob výběru předsedy komise se nazývá princip špičkových kandidátů, z německého Spitzenkandidaten. Jeho zastánci argumentují tím, že jde o demokratický postup - o tom, kdo se stane šéfem komise, de facto rozhodují evropští občané ve volbách. To zdůraznil i Juncker, který by podle svých slov "nerad viděl, jak z hlediska demokracie uděláme krok zpět".

Podle pravidel by měla šéfa komise vybrat Evropská rada, tedy premiéři a prezidenti, přičemž musí výsledek eurovoleb zohlednit. Na základě tohoto návrhu pak předsedu komise volí Evropský parlament.

Europoslanci ale trvají na tom, že princip špičkových kandidátů musí být zachován. "Evropský parlament bude připraven odmítnout jakéhokoliv kandidáta na předsedu Evropské komise, který před evropskými volbami nebyl označen jakožto špičkový kandidát," odhlasovali si nedávno europoslanci.

Nejostřejší kritika přichází z Česka

Proti tomuto principu vystupuje řada zemí EU. "Evropská rada se nemůže vzdát výsady sama vybrat osobu, kterou navrhne na post předsedy komise, aniž by došlo ke změně evropských smluv," shrnul Donald Tusk, který Evropské radě, tedy summitům členských zemí, předsedá. Vlažný postoj ke špičkovým kandidátům tradičně měla i německá kancléřka Angela Merkelová, byť ji v pátek Babiš - mylně - obvinil, že to byla právě ona, která tento koncept prosadila.

Žádný lídr členské země není na veřejnosti vůči Evropskému parlamentu a jeho trvání na způsobu výběru předsedy Evropské komise tak ostrý jako Babiš. Je to nápadné i proto, že evropská frakce ALDE, jejímž je Babišovo ANO členem, patří k největším zastáncům konceptu špičkových kandidátů.

Podle českého státního tajemníka pro EU Aleše Chmelaře se na stranu europoslanců staví jen menšina zemí unie. Ty jsou si ale na druhou stranu vědomy, že Evropský parlament má ohledně výběru šéfa komise právo veta. Výsledkem by proto mohl být kompromis, kdy by se například členské země s europoslanci už před volbami shodly, kteří zástupci z jednotlivých evropských frakcí by pro funkci přicházeli v úvahu. Předsedou komise by se následně stal ten kandidát, jehož frakce by v europarlamentu dokázala dát dohromady většinu hlasů.

To na summitu naznačil i Babiš, když ostatním premiérům a prezidentům podle informací Aktuálně.cz zdůrazňoval, že kandidáta na předsedu komise musí nejdřív vybrat samy členské země. Na své kolegy apeloval, aby byli jednotní a nenechali si vnutit to, co požadují europoslanci.

Jednání o evropském rozpočtu

Lídři zemí EU na summitu v Bruselu začali jednat i o tom, jak by měl vypadat další víceletý evropský rozpočet, který začne platit od roku 2021. Česko se nebrání snahám Evropské komise, aby se velikost rozpočtu mírně zvýšila ze současného jednoho procenta ekonomického výkonu EU na zhruba 1,1 až 1,2 procenta. Česká vláda bude pro, pokud peníze navíc půjdou na priority, jako je migrace a bezpečnost. Praha je svolná i k tomu, že navýší svůj vlastní příspěvek do společné evropské kasy.

Přesně takové zacílení rozpočtu se v květnu chystá Evropská komise navrhnout. Česko zároveň trvá na tom, že nesmí dojít k příliš velkému "osekání" dotací chudším zemím. Podle premiéra Babiše by Česko mohlo v rámci následujícího evropského rozpočtu dostat o 150 miliard korun víc, než do něj samo odvede.

S mírným navýšením rozpočtu souhlasí kromě Čechů například i Němci. Proti je například Nizozemsko, Dánsko nebo Rakousko. Poté, co komise v květnu podobu rozpočtu navrhne, se na něm musí jednomyslně shodnout země EU a následně je potřeba i souhlas Evropského parlamentu.

I síťová kamera může být extrémní: Novinka Canonu barevně snímá i ve tmě a stojí půl milionu

Živě.cz - 23.02.2018 - 17:25
Canon začne prodávat novou síťovou kameru Canon ME20F-SHN. Jejím posláním je neustálý dohled ve dne i v noci, jako u většiny jiných síťových kamer. Na rozdíl od nich ale slibuje zřetelný obraz v rozlišení Full HD i v téměř úplné tmě, a to v barvě a bez šumu. Kamera má plnoformátový 35mm snímač ...

Volkswagen loni více než zdvojnásobil zisk. Zákazníkům dodal rekordní počet vozů

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 23.02.2018 - 17:03

Německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je mladoboleslavská Škoda Auto, loni více než zdvojnásobil čistý zisk na 11,35 miliardy eur (zhruba 288 miliard Kč). Vyplývá to z předběžných údajů, které firma dnes zveřejnila. Skupina Volkswagen v loňském roce zvýšila dodávky automobilů zákazníkům o 4,3 procenta na rekordních 10,741 milionu vozů. Tržby společnosti loni vzrostly o více než šest procent na téměř 231 miliard eur.

Doprava v centru Prahy zkolabovala, tramvaje stojí na Staroměstské, Jindřišské i na Karlově náměstí

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 23.02.2018 - 16:57

Podle mluvčí DPP by mělo dojít k obnovení provozu kolem 18. hodiny.

Stránky

Subscribe to blog.obsah.info agregátor