Agregátor zdrojů

Kvůli teplu taje na Antarktidě led. Podle satelitních snímků NASA pozoruhodně rychle

Živě.cz - 25.02.2020 - 19:54
Na jižní polokouli vrcholí mimořádně horké léto, které kromě požárů v Austrálii přineslo také historicky nejteplejší den na Antarktidě. Vůbec poprvé na tomto kontinentě rtuť teploměrů vystoupala nad 20 stupňů nad nulou, konkrétně na 20,75 ° C. Vysoké teploty se pochopitelně projevily masivním ...

Ona byla vězeňkyně, on její dozorce. Společně v noci prchli ze Severní Koreje

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 25.02.2020 - 19:36

Jeon Gwang-jin vzal s sebou vězeňkyni Kim, kterou do té doby strážil.

"Moje srdce bilo jako zběsilé. Nikdy v historii Severní Koreje se nestalo, aby vězeň a stráž uprchli společně," přiznala žena britskému serveru BBC, který se s dvojicí po jejich útěku potkal. Jméno vězeňkyně kvůli její bezpečnosti v článku pozměnil.

Jeon a Kim se v době útěku znali pouhé dva měsíce, seznámili se v květnu 2019.

On byl deset let kován vojenskou službou i komunistickou ideologií a přál si stát se policejním důstojníkem v KLDR. Jenže sen mu zkazila skutečnost, že se svými kořeny neměl naději si ho splnit - jeho rodiče byli pouhými farmáři.

"Otec si mě jednoho dne zavolal a řekl, že realisticky vzato člověk s mým pozadím by se na tuto pozici nikdy nedostal," vzpomíná Jeon. "V Severní Koreji potřebujete peníze," dodává s tím, že to v něm probudilo frustraci.

Kim iluze o režimu neměla už dávno. Dříve pomáhala lidem utíkat ze země do Číny a nyní sama skončila v táboře za zprostředkovávání kontaktů mezi zběhy z KLDR a jejich rodinami, které v zemi zůstaly. Pomáhala jim přeposílat peníze a spojit se přes telefon. Sama si tím vydělávala na poměry v KLDR velké peníze. Její provize činila 30 procent z převodu.

Jenže když ji jednou nachytali s nezablokovaným telefonem, nepodařilo se jí uplatit důstojníky a Kim byla už podruhé zatčena. Proto ji čekal převoz do přísnějšího zařízení, když se seznámila s Jeonem. Měla strávit přes čtyři roky v táboře Čongori.

Okamžik zlomu

Jeon i Kim si uvědomovali, že jejich životy se nacházejí v momentě, kdy se pro ně všechno změnilo. Jemu se rozsypal životní sen a iluze, ona se bála, že vězení tentokrát nepřežije, a uvažovala o sebevraždě.

"Byla jsem zoufalá, mnohokrát jsem uvažovala nad tím, že se zabiju. Brečela jsem a brečela," svěřila se serveru BBC s tím, že v táboře, kam ji měli převézt, člověk přijde o jakákoliv lidská práva. Nakládají s ním jako se zvířetem.

V detenčním táboře, kde Kim čekala na převoz, stráž a vězni nemají povoleno se ani podívat sobě vzájemně do očí, takže seznamování Jeona a Kim probíhalo pomalu. Jeon věděl o její dřívější "práci" a důvodu, proč ji zatkli. Staral se o ni a mluvil na ni přes zamčené mříže její cely.

"Chci ti pomoci, sestro. Ve vězeňském táboře můžeš zemřít," říkal jí, ale ona se bála, že jde o léčku. "Konfrontovala jsem ho, ptala se ho: Nejsi špion? Ale on stále dokola tvrdil, že není." Když jí ukázal fotografie svých příbuzných, kteří žijí už od korejské války v 50. letech v Jižní Koreji, začala mu věřit.

Na 12. července 2019 naplánovali útěk.

Společně vyskočili z okna

Jeon myslel na všechno. Přihlásil se na prodlouženou noční směnu. Přerušil dráty od kamer. Zabalil dva batohy a ke dveřím Kim položil boty. O půlnoci ji pak probudil.

Společně vyskočili z okna a vydali se přes dvůr tábora. Museli se vyhýbat strážím i jejich psům, přejít rýžová pole a přebrodit řeku Tumen, kterou hlídali severokorejští i čínští pohraničníci.

"Stále jsem padala a zakopávala," vzpomíná Kim.

Přes řeku se dostali tak, že Jeon v jedné ruce držel nad hlavou zbraň, aby se nenamočila, a v druhé ruce za sebou táhl Kim, protože neuměla plavat.

Zatímco ho dusila voda a on přemýšlel, jestli už přichází jeho konec, Kim ho prosila, ať se vrátí, že to nezvládnou. To ale nepřicházelo v úvahu, oba by čekala smrt.

"Řekl jsem jí: Když se vrátíme, oba zemřeme. My ale radši zemřeme tady, ne tam," vzpomíná Jeon.

Tři dny se pak v Číně schovávali v horách po různých úkrytech, dokud se jim nepodařilo půjčit si telefon, aby využili Kiminých kontaktů, zavolali si pomoc a opustili území Číny.

"Cítím se provinile, že jsem utekla, abych mohla žít," řekla BBC Kim. V KLDR nechala svého exmanžela, který se znovu oženil, když byla poprvé ve vězení, a jejich dvě děti. "Láme mi to srdce."

Kim chce zůstat v Jižní Koreji, Jeon ale plánuje hledat nový život v USA. Přemlouvá ji, aby odešla s ním, jenže Kim se takového života bojí - neumí anglicky.

"Když se ohlédnu zpět, všichni jsme žili ve vězení. Nikdy jsme nebyli schopni jít, kamkoli jsme chtěli, dělat, co jsme chtěli. Severokorejci mají oči, ale nevidí, uši, ale zatím neslyší, ústa, ale nemohou mluvit," říká Jeon.

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Živě.cz - 25.02.2020 - 19:00
Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let • Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows • Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Razie na MPSV: Ve společnosti OKsystem zatím žádná obvinění nepadla

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 25.02.2020 - 18:32

Policisté obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky dva lidi. Zadrželi náměstka ministerstva Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti informací.

"V kauze zásahu na ministerstvu práce a poskytování podkladů v sídle společnosti OKsystem uvádíme, že sama společnost a ani žádná osoba spojená se společností OKsystem nebyla obviněna a ani není vedena jako podezřelá," uvedl Ciml. Dodal, že nikdo z pracovníků firmy protiprávně nejednal. S ohledem na zachování mlčenlivosti další podrobnosti nesdělil.

Ani policie, ani ministerstvo či firma OKsystem neuvedly, jaké zakázky se vyšetřování týká. Resort plánuje od příštího roku spustit jednotný systém, který se skládá z více částí. Chybí mu zatím dodavatel systému dávek. Nynější aplikace provozuje OKsystem. Smlouvu s ním ministerstvo už dvakrát prodlužovalo o dva roky, kontrakt vyprší začátkem roku 2021.

Ani po dvou tendrech ministerstvo nového dodavatele nemá. První soutěž za 616 milionů korun bez DPH vyhlásilo koncem roku 2014. Vyhrál OKsystem. Od uzavřené smlouvy ale resort později odstoupil. Firma se s ním soudí. Podruhé ministerstvo zakázku vypsalo koncem roku 2017 za 270 milionů korun bez DPH. Případ skončil několikrát u antimonopolního úřadu.

Vedení ministerstva už dřív uvedlo, že má několik scénářů řešení. Zmínilo, že chystá výběrové řízení na provozovatele nynějšího systému. Dalšími možnostmi byl smír s OKsystemem a dokončení systému z prvního tendru, uzavření druhého tendru či pokračování spolupráce s nynějším dodavatelem.

Samsung spustil výrobu 7nm a 6nm mobilních čipů. Postavil si na to novou továrnu

Živě.cz - 25.02.2020 - 18:11
TSMC tento rok spustí výrobu prvních 5nm čipů, které si zamluvil hlavně Apple pro své mobilní čipy A14/A14X, se kterými počítá v budoucích iPhonech a iPadech. Samsung je ale za TSMC v těsném závěsu a nyní spouští rovněž pokročilejší výrobu mobilních čipů. Nová továrna Samsungu využívají ...

Čtyři dny do voleb: Slováci schválili 13. důchod, Čaputová ho ale může vetovat

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 25.02.2020 - 17:58

Část opozice a neparlamentních stran zavedení 13. penze spolu s dalším návrhem vlády na zdvojnásobení přídavků na děti označila za předvolební korupci. Schválený zákon o dodatečné penzi ještě posoudí prezidentka Zuzana Čaputová, která ho může vetovat.

Jednu penzi ročně navíc ve výši průměrného důchodu pro daný typ pobírané penze by poprvé mělo podle zákona už letos dostat na pětimilionovém Slovensku asi 1,4 milionu lidí. Kromě starobních důchodců získají dodatečnou penzi také například invalidé či příjemci vdovských, vdoveckých a sirotčích důchodů. Stát to v tomto roce přijde na více než 442 milionů eur.

S iniciativou přišla nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, jejíž popularita dlouhodobě klesá. Směr-SD podle průzkumů poprvé od roku 2006 nemá zcela jisté vítězství v parlamentních volbách, které Slováky čekají v sobotu.

Třináctá penze, kterou Směr-SD sliboval již před deseti lety, nahradí stávající vánoční příspěvek důchodcům, jehož výše je závislá na pobíraném důchodu. Dodatečná penze bude vyšší než zmíněný příspěvek, jehož nejvyšší suma loni stoupla na 200 eur, tedy na dvojnásobek předchozí částky.

Úmluvu o potírání násilí na ženách poslanci zamítli

Sněmovna s velkou většinou hlasů přítomných poslanců odmítla istanbulskou úmluvu o potírání násilí na ženách. Spory okolo tohoto mezinárodního dokumentu zasáhly v zemi pod Tatrami do kampaně před sobotními parlamentními volbami. Prezidentka Zuzana Čaputová, která se před zvolením hlavou státu netajila svými liberálními názory, už dříve ohlásila, že rozhodnutí sněmovny bude respektovat.

Istanbulskou úmluvu podepsalo Slovensko už v roce 2011, až do úterka ale sněmovna v rámci ratifikačního procesu o dokumentu nehlasovala. Právě na to upozorňovala Čaputová, kterou například šéf parlamentu a vládní Slovenské národní strany Andrej Danko v uplynulých týdnech opakovaně kritizoval, že nehodlá oznámit Radě Evropy i Evropské unii odmítavý postoj Slovenska k úmluvě. Dokument je prezidentským typem smlouvy.

Kartový terminál v každé vsi. Obchody dostanou zařízení zdarma, poplatkům se nevyhnou

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 25.02.2020 - 17:19

Podle aktuálních dat asociací a společností, které dokument podepsaly, je v Česku zhruba 215 000 terminálů.

Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že během příštích tří let má v ČR přibýt dalších 30 000 terminálů, 10 000 každý rok. V úterý podepsané memorandum podle něj mimo jiné podnikatelům umožní bezplatně si terminál na jeden rok zapůjčit. "Více než miliardu transakcí hradíme platebními kartami, z toho 853 milionů transakcí bylo bezkontaktních, v tom jsme na prvním místě v Evropě," řekl Havlíček.

Současná kampaň má podle něj cílit na zvýšení celkového počtu terminálů, ve kterém ČR za evropským průměrem zatím zaostává. "Kampaň má jasný cíl - posunout se nad průměr Evropské unie, to znamená z 21 terminálů na 1000 obyvatel se dostat na 24 terminálů na 1000 obyvatel. Do projektu bychom chtěli zakomponovat přibližně 10 000 malých a středních podnikatelů a živnostníků. Záměrně říkám malých, protože u těch velkých je mít terminál už teď více méně samozřejmá věc," dodal ministr.

Analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal míní, že vybraní živnostníci dostanou terminál zdarma na první rok zejména kvůli podpoře poslední vlny elektronické evidence tržeb (EET). Květnové rozšíření EET se bude týkat například řemeslníků, advokátů, účetních, lékařů a taxikářů. "V současné době platí menší obchodník za terminál měsíční paušál v řádu stovek korun až do zhruba 1500 Kč měsíčně. Z každé platby pak platí 0,5- až dvouprocentní poplatek zpracující bance," dodal.

Účastníci dnešního memoranda se mimo jiné zavazují pracovat na tom, aby bezhotovostní platby byly všeobecně dostupné a přístup k těmto platbám byl na stejné úrovni jako přístup k platbám v hotovosti. MPO uvedlo, že je připraveno diskutovat i související legislativu. Například zákon o omezení plateb v hotovosti stanovuje limit 10 500 eur (270 000 Kč), zatímco v zemích EU jde většinou o 5000 eur, podotklo. Memorandum podle ministerstva však neznamená omezení plateb v hotovosti, ale rozšíření platebních možností s využitím moderních technologií.

"Češi považují platby kartou za jednoduché a bezpečné, v jejich používání jim primárně brání absence platebních terminálů u obchodníků. Z výzkumů společnosti Mastercard vyplývá, že 22 procent plateb nemohou Češi zaplatit bezhotovostně, protože obchodník neakceptuje karty, tím se i sám obchodník připravuje o tržby," uvedl dnes generální ředitel Mastercard pro ČR a Slovensko Michal Čarný.

"Počet míst, kde lze v Česku platit kartou, má stále velký prostor pro růst," potvrdil regionální manažer Visy pro ČR a Slovensko Marcel Gajdoš. Radek Horák z ČSOB dodal, že obchodníci, kteří přijímají karty, vydělávají v průměru o 12 až 18 procent víc než ti, kteří přijímají jen hotovost.

Podle Dohnala je nicméně pravděpodobné, že i přes dnešní memorandum hlavní subjekty trhu nebudou mít motivaci poplatky vybírané od podnikatelů v souvislosti s platbami kartou ve větší míře snižovat. "Neexistuje totiž nic zdarma," dodal.

Usmívejte se. Google začne od jara znovu fotit Česko pro Street View

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 25.02.2020 - 17:17

Na snímkování se bude podílet i speciální zařízení zvané Trekker. Jde o kompletní fotografické vybavení pro Street View zmenšené tak, aby se vešlo do batohu, který nese pěší operátor.

Díky tomu je možné obohatit Street View o místa, která jsou vozidlům nedostupná, v tomto případě pěší zóny dalších osmi českých měst.

Vedle silnic v okolí Prahy, Brna, Ostravy, Pardubic, Litoměřic, Chomutova, Mladé Boleslavi, Liberce, Ústí nad Labem, Karlových Varů, Plzně, Českých Budějovic, Českého Krumlova, Znojma, Břeclavi, Uherského Hradiště a Hodonína plánuje Google letos nafotit také vybrané pěší zóny v Karviné, Brně, Zlíně, Plzni, Teplicích, Ostravě, Mladé Boleslavi a Praze. Ty se snímkují pomocí speciálního "batohu" známého jako Street View Trekker. V Česku byl použit například pro nafocení Krkonošského národního parku nebo Národního parku České Švýcarsko.

Díky Street View mohou uživatelé navštívit většinu měst v České republice, všechny české památky UNESCO, řadu hradů, zámků, přírodních památek nebo nejnovější přírůstek do tzv. speciálních sbírek Street View - interiéry Národního muzea.

Infrastruktura se však neustále vyvíjí, proto je třeba snímky pravidelně aktualizovat, aby co nejvěrněji odrážely realitu a uživatelé se mohli lépe orientovat a snáze plánovat své cesty.

Street View je populární funkce Map Google, která je v současné době dostupná ve více než 88 zemích světa včetně částí Antarktidy a Arktidy. Uživatelé si díky němu mohou prohlížet 360stupňové snímky městských ulic, ale i přírodních a kulturních památek. V České republice je Street View dostupné od roku 2007 a pravidelně prochází aktualizací, aby poskytovalo co nejvěrnější obraz reality.

Volkswagen nabízí netradiční práci aktivisty. Chce najmout svou vlastní Gretu

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 25.02.2020 - 17:16

Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá zaměstnat mladého klimatického aktivistu, který by pomáhal rozvíjet ekologickou politiku podniku. V rozhovoru s listem Financial Times to řekl koncernový šéf Herbert Diess. Součástí koncernu Volkswagen je i česká automobilka Škoda Auto.

"Chci přijmout nějakého aktivistu. Máme tolik nápadů, jejich realizace ale v naší velké organizaci trvá příliš dlouho. Takže uvnitř potřebuji někoho opravdu agresivního," uvedl Diess. Tento aktivista by měl mít přímý přístup k Diessovi i k dalším vedoucím pracovníkům Volkswagenu.

Výrobci automobilů jsou v poslední době nuceni přesouvat svou pozornost k vozům s elektrickým pohonem, aby dokázali splnit zpřísňující se pravidla pro emise. Volkswagen sice pracuje na zvyšování výroby elektromobilů, čelí však hněvu aktivistů, kteří mu vyčítají závislost na ziscích z prodeje sportovně-užitkových vozů (SUV) s vysokou spotřebou a nedostatečně rychlý odklon od produkce aut se spalovacím motorem.

"Jsme příliš pomalí," připustil podle Financial Times šéf Volkswagenu. "Domnívám se, že potřebujeme více vnitřních výzev," dodal. Přechod k elektromobilům Diess označil za příležitost k růstu. "Nemyslím si, že to odvětví odsoudí k záhubě," prohlásil.

Záměr najmout mladého aktivistu Diess ohlásil několik týdnů poté, co se šéf německého průmyslového koncernu Siemens pokusil uklidnit protesty proti zakázce od uhelného dolu nabídkou křesla v dozorčí radě třiadvacetileté aktivistce Luise Neubauerové. Ta však nabídku odmítla a doporučila, aby Siemens do dozorčí rady jmenoval spíše vědce zabývajícího se klimatem, píše Financial Times.

Neubauerová patří v Německu mezi vůdčí osobnosti globálního studentského hnutí za ochranu klimatu Pátky pro budoucnost (Fridays for Future), jehož hlavní tváří je švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Zeman by měl vysvětlit, proč nereagoval na čínský výhrůžný dopis, žádá šéf Senátu

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 25.02.2020 - 17:16

Dopis, na který upozornilo Aktuálně.cz, je podle Vystrčila výhrůžný až vyděračský a staví Česko do role čínského lokaje. Vystrčil chce od Zemana vědět, proč na dopis příslušným a přiměřeným způsobem nereagoval. Zeman už dříve uvedl, že senátorská mise na Tchaj-wan není v ekonomickém zájmu Česka.

Předseda Senátu si chce také ověřit, jak s dopisem čínské ambasády souvisí dva podpůrné přípisy od ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka.

S ministrem zahraničí Petříčkem se má Vystrčil sejít ve středu, s prezidentem počátkem března. O uskutečnění cesty na Tchaj-wan chce Vystrčil rozhodnout až po těchto schůzkách.

S čínským velvyslancem minulý týden hovořil náměstek ministra zahraničí, vytkl mu, že dopis nepovažuje za standardní formu diplomatické komunikace. Vystrčil se naopak s velvyslancem sejít nechystá. Přijal by ho podle svých slov pouze v případě, že by se ambasador přišel omluvit a oznámit, že svou pozici v Česku opouští.

Hrad: Můžeme diskutovat na setkání ústavních činitelů

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček sdělil, že Hrad nechce posílat žádné vzkazy prostřednictvím médií. "Pan předseda Senátu se jistě zúčastní setkání nejvyšších ústavních činitelů, které se plánuje v průběhu měsíce března. Zde může téma v poklidu prodiskutovat," uvedl.

Čínské velvyslanectví v lednovém dopise, o kterém informovalo Aktuálně.cz, varovalo před možnými následky cesty Vystrčilova předchůdce Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan. Hrozilo v něm trestem pro Kuberu i české firmy.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Windows 10 nabídnou výrobcům efektivnější aktualizaci ovladačů hardwaru přes Windows Update

Živě.cz - 25.02.2020 - 17:01
Aktuální ovladače hardwaru jsou velice důležité z hlediska stability a bezpečnosti operačního systému. Windows 10 20H1 přinesou v tomto směru poměrně zásadní vylepšení – umožní totiž automaticky aktualizovat ovladače díky nové funkci Manual Drivers. V nejnovější verzi Windows 10 20H1 (sestavení ...

Máme tu 14 dní čekat s dítětem, zda to chytneme. To je šílené, říká Čech v karanténě

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 25.02.2020 - 16:54

Kdy jste se poprvé dozvěděli, že je nějaký problém? 

Dozvěděli jsme se o tom tak, že jsme ráno v pět hodin přišli dolů k recepci a tam měli všichni na sobě roušky a vrátili nás do pokoje. Kolem šesté hodiny jsme odchytili nějakého pána na chodbě a zeptali jsme se ho, co se děje. Ten nám pověděl, že je podezření na koronavirus a že odvezli nějakého italského doktora s horečkami a že se uvidí. Pak jsme čekali a čekali a okolo poledne nám bylo řečeno, že to podezření se potvrdilo. Přijeli jsme včera v noci…

Jak to na hotelu teď vypadá? 

Izolovali nás úplně všechny, okolo hotelu hlídá policie, aby nikdo nemohl dovnitř a nikdo nemohl ven. Čekáme zkrátka na instrukce. Mají dorazit doktoři, kteří nás mají testovat. 

Jste v kontaktu s ostatními hosty hotelu?

Snažíme se stranit, abychom byli v kontaktu s ostatními lidmi co nejméně. Přijeli jsme teprve včera a mně přijde úplně šílené, že se očekává, že izolace potrvá čtrnáct dní. Čtrnáct dní čekat na to, jestli dostanu koronavirus. To je úplně šílené. Já bych odtud nejradši utekl do Čech do nějaké izolace, ale čekat tady se svojí pětiletou holčičkou na to, jestli dostanete koronavirus, to je příšerný pocit. 

Jste tam se svou rodinou?

Jsme pětičlenná rodina, mám tu pětiletou holčičku a dvě dospívající děti. Ještě je tu další Češka, nějaká osmdesátiletá paní, tak jsme ji kontaktovali, ať tu není úplně sama. Ale pouze po telefonu. Ta je tady prý týden. 

Po areálu hotelu se normálně pohybovat můžete? 

Ráno nás nejdříve pustit nechtěli, ale nakonec jsme si všimli, že jsou otevřené dveře, tak jsme šli. Nikdo nic neříkal. Všichni se tu koupou v bazénech a svým způsobem tu je pohoda. Panika zatím nevzniká. Všichni se ale straní a snaží se tak nějak nebýt mezi sebou v kontaktu. Nebo alespoň my se snažíme. 

Spojilo se s vámi nějak ministerstvo?

My jsme sami volali na konzulát a chtěli jsme nějaké informace, zda se o tom ví, nebo ne. Neřekli nám ale nic jiného, než co se dozvídáme tady. Řekli nám ale, že to řeší, že tu teď musíme být a že je to v rukou španělské vlády. Zatím nás informovali o tom, že přijdou na testování ti doktoři.

Dosud jste tedy na žádné lékařské prohlídce nebyli?

Ne, na to teprve čekáme. My jsme na pokoji, tak asi chvíli trvá, než všechny obejdou. 

Dostali jste roušky? 

Ne, s rouškami je tu všeobecný problém, že nejsou. Jsou všude vyprodané a tvrdí nám, že nám stejně nepomůžou. Tak se aspoň držíme dál, ale roušky jsou zkrátka nedostupné. Paní delegátka se nám je ochotně snažila opatřit, sháněla je po celém Tenerife. Ale nic, nejsou.

Na hotelu tedy delegátka není? 

Ne, s tou jsme pouze v kontaktu. 

Jak se cítíte psychicky a fyzicky?

Blbě. Přijeli jsme na dovolenou a nevíme, co se bude dít. Máme malou holčičku a nevíme ani, jestli nás oddělí, nebo co. Já se cítím nenakažený, ale čekat tu čtrnáct dní na to, zda se nakazíme, nebo ne, to mi přijde úplně šílené. Psychika je špatná, ale jinak je to dobré. Kdyby nešlo o děti, tak to nějak přežijete. Ale mám tu malou holčičku. A říká se, že na to trpí hlavně malé děti a starší lidé. Tak kvůli tomu mám určitě ohromný strach. Nejradši bych utekl, přeskočil plot a zmizel, ale chápu, že jde i o ostatní, že kdybychom něco chytli, tak nechceme nakazit ostatní. Ale určitě tu nechci čekat na to, až se nakazím. Ten Ital tu prý byl týden. 

Víte o něm ještě další detaily?

Vůbec nic, jen se tu říká, že to byl nějaký starší doktor. 

A víte, zda jste s ním přišli do kontaktu? 

Určitě ne, my jsme přijeli v noci. A ráno, když jsme přišli, to už tu byl humbuk. My jsme se opravdu ani vidět nemohli. Ale pokud tu je od něho někdo nakažený, tak my máme čekat, až se nakazíme od něho. Je to hrozná bezmoc.

Lidl opět přitápí pod platovým kotlem. Novým prodavačům nabízí v Praze už 31 tisíc

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 25.02.2020 - 16:15

Zvýšení platů v průměru o pět procent ohlásil také obchodní řetězec Penny Market.

Mluvčí společnosti Zuzana Holá informovala, že nástupní plat provozních zaměstnanců Lidlu při 40 hodinovém týdenním úvazku je v současnosti 28.000 korun a po třech letech 31.429 Kč. Od začátku března si pracovníci v obou případech polepší o 571 korun měsíčně.

V Praze, kde je mzda s ohledem na specifický pracovní trh o něco vyšší, vrostou na jaře mzdy zaměstnanců o více než 1700 korun. Nástupní plat tak bude 30 857 korun a po třech letech 34 286 Kč.

Navýšení mezd se týká nejenom nováčků, ale i všech stávajících zaměstnanců Lidlu. Společnost navíc nově zavádí bonus v podobě tří plně hrazených dnů zdravotního volna v roce.

Loni Lidl nástupní mzdy neupravoval. Zavedl ale navýšení mezd po třetím roce práce. Do té doby se zvyšovaly pouze po prvním a druhém roce.

Lidl patří spolu s řetězcem prodejen Kaufland do německé maloobchodní skupiny Schwarz. Na český trh vstoupil Lidl v roce 2003, aktuálně zde provozuje 255 prodejen a e-shop. Firma zaměstnává přes 11 000 lidí.

Lidl není jediným řetězcem obchodů, který letos mzdy zvýší. Provozovatel obchodů Penny Market minulý týden oznámil, že od března přidá zaměstnancům v průměru pět procent. Pokladní pracující na plný úvazek si tak polepší minimálně o 1000 korun měsíčně a jejich základní mzda bude v závislosti na délce pracovního poměru v rozmezí od 24 000 až do téměř 30 000 korun měsíčně.

Potravinářské řetězce plánují i letos zvyšovat mzdy svým zaměstnancům a chystají pro ně také nové benefity. Od ledna dostali přidáno provozní pracovníci Albertu, další společnosti budou o podmínkách pro letošní rok teprve jednat. Podle prezidentky Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb (UZO) Renáty Burianové se u většiny potravinářských řetězců daří vyjednat průměrné navýšení o deset procent.

Průměrná hrubá mzda v Česku byl ve 3. čtvrtletí loňského roku 33 697 korun a medián 29 549 Kč. V malo a velkoobchodu, včetně oprav aut, lidé brali v průměru 31 702 korun.

ELONOVINKY: Turisté se již příští rok proletí s Crew Dragonem. Cena bude astronomická

Živě.cz - 25.02.2020 - 15:55
V květnu by mohla kosmická loď Crew Dragon vynést první lidi do vesmíru v rámci testovací mise. Pokud vše proběhne jak má, vyletí příští rok i komerční mise s turisty. Cena za místo na palubě je ale astronomická. O jak velkou částku se jedná a kam se poletí? To a mnohem více se dozvíte v dnešním ...

O české ojetiny je zájem na západě. Start-up je bude nabízet zahraničním bazarům

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 25.02.2020 - 15:28

Strategickým partnerem expanze v oblasti logistiky je společnost Gefco, se kterou Carvago koncem minulého roku představilo testovací centrum TechYard. Do zahraniční expanze v rámci prodejů ojetých automobilů je aktuálně zapojeno zhruba 50 partnerů, především významných dealerů z České republiky, a více než 400 prodejců z regionů, do kterých Carvago nově vstupuje.

V prvotní fázi se Carvago soustředí na export tuzemských aut do jednoho až tří let stáří se zárukou a minimálním nájezdem, která z důvodu vyšší ceny nejsou pro české zákazníky příliš atraktivní, a exportuje je na zahraniční trhy, kde jsou naopak vysoce nedostatkovým zbožím. Už nyní Carvago disponuje nabídkou přes 700 vozů právě od českých partnerů. Toto číslo by mělo v následujících měsících růst až k 5000 vozům.

"Aktuálně evidujeme zájem zejména ze strany německých dealerů o kvalitní a prověřené vozy z České republiky. Jedná se především o mladá auta, například předváděcí vozy s ověřeným původem nebo ukončené roční leasingy. O tyto automobily, patřící do kategorie malých vozů nebo vozů nižší střední třídy, kterých je u nás přebytek, je velký zájem i díky tomu, že jsou levnější než totožné vozy na německém trhu," uvedl provozní ředitel Carvago Jan Kranát.

Carvago se na evropském trhu chce letos otevřít i koncovým zákazníkům. Stane se první evropskou platformou umožňující on-line prodej vozů mezi jednotlivými zeměmi.

Hlavní přidanou hodnotou je kromě odbourání jazykové bariéry, zajištění legislativních povinností nebo krytí zodpovědnosti například i rozšíření nabídky vozidel v dané zemi o atraktivní modelové řady. Carvago očekává, že největší poptávka ze strany koncových zákazníků po ověřených vozech z České republiky, Slovenska či Maďarska bude v Německu, Francii či Švédsku.

Vyrovnaný boj Pirátů a ODS pokračuje, nejvíce si pohoršili Starostové, tvrdí CVVM

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 25.02.2020 - 15:27

V porovnání s lednem se výsledky změnily minimálně. ANO a SPD si oproti předchozímu měsíci připsaly procentní bod navíc, ČSSD a KSČM si polepšily o půl bodu. Naopak podpora ODS od ledna klesla o procentní bod a Pirátů a lidovců o půl bodu. Nejvíce, o dva body, si pohoršilo od ledna hnutí STAN.

"U KDU-ČSL, SPD, STAN a TOP 09 nelze vzhledem k intervalům spolehlivosti a váhání voličů mezi více stranami říci, zda by se do Poslanecké sněmovny dostaly či nedostaly," uvedlo CVVM. Interval spolehlivosti podle něj vyjadřuje velikost výběrové chyby, která je způsobena skutečností, že nebyla dotazovaná celá populace, ale jen její část. Může představovat podle míry podpory uskupení až tři procentní body.

Parlamentních voleb by se v únoru podle svého vyjádření zúčastnilo 62 procent Čechů, 35 procent lidí svoji účast vyloučilo. Reálná účast ve volbách v říjnu 2017 byla 60,8 procenta.

Volební model CVVM není předpovědí výsledků voleb, ale na základě získaných odpovědí o preferované straně, jistotě volby a ochotě jít k volbám informuje o rozložení voličské podpory v době průzkumu. Pracuje s pravděpodobností, zda respondent dorazí k volbám, a zohledňuje váhání voličů mezi více stranami.

Průzkum se uskutečnil v první polovině února a zúčastnila se ho tisícovka lidí starších 15 let.

Volební modely CVVM ve srovnání s výsledkem voleb z října 2017 (v pct.): Strana/hnutí Únor 2020 Leden 2020 prosinec 2019 listopad 2019 říjen 2019 září 2019 červen 2019 květen 2019 duben 2019 březen 2019 únor 2019 leden 2019 volby říjen 2017 ANO 33 32 29,5 30 33,5 30 29 28 32 32 30,5 31 29,64 ODS 14 15 12,5 14 13,5 12 15 17 14 14 14,5 13 11,32 Piráti 13 13,5 14 13,5 14 13 17 13,5 12,5 12,5 14,5 15 10,79 ČSSD 9 8,5 10 9 10 9,5 7,5 9,5 12,5 12,5 11 12,5 7,27 KSČM 8 7,5 8 9 8,5 8,5 9 11 11 8,5 10 9,5 7,76 STAN 3,5 5,5 4 4 2,5 4,5 4,5 4,5 3,5 3,5 4,5 3,5 5,18 KDU-ČSL 6 5,5 6,5 5,5 5 4,5 5 4,5 4 5,5 5 5 5,8 TOP 09 3,5 5 3,5 3,5 4 4 3 3 3 4 3 3 5,31 SPD 5 4 5,5 5,5 4,5 8,5 6,5 5 6 4,5 4,5 4 10,64

Zdroj: CVVM

Česko se klimaticky přesunulo do jižní Francie. Po "divné" zimě zaúřadují škůdci

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 25.02.2020 - 15:08

"Letošní průběh zimy není standardní. Je to spíše zima jihofrancouzského rázu, kdy je vlhko a teploty jsou nad nulou," řekl. Připomněl, že ovocné stromy potřebují projít patřičně dlouhým obdobím dormance, tedy zimního spánku. "Dormance daná chladným počasím je pro stromy důležitá proto, aby začaly rašit později a přežily pozdější jarní mrazy," řekl Ludvík.

Krátká doba dormance se nejvíce projeví u peckovin. "Hrozí, že v teplejších oblastech již brzy začnou rašit. Meruňky by mohly kvést už v březnu," řekl ovocnář. Přestože konec února má být nadále teplý, rozhodující bude podle něj vývoj počasí v březnu. "Pokud by byl březen chladný, tak se nástup rašení u většiny druhů pozdrží. Zatím tedy není nic ztracené, ale pokud bude teplé počasí pokračovat, může to být pro ovocnáře zase rizikový rok," míní Ludvík.

Mrazy letos zatím neredukovaly choroby a škůdce. Jde například o mšice, svilušky či padlí jabloňové. Teplou zimu snáze přečkají hraboši, kteří mohou v sadech nadělat velké škody. "S oteplením bude nástup škůdců a chorob razantnější, což ponese vyšší náklady na ošeření sadů," řekl Ludvík. Po teplé zimě je třeba také dříve začít s postřikem broskví proti kadeřavosti.

Jarní mrazy naposledy nadělaly ovocnářům škody loni, kdy sklizeň ovoce kvůli nim klesla meziročně o 27 procent na 129 911 tun. Ztráty kvůli poklesu produkce a zhoršení kvality ovocnáři za loňský rok odhadli asi na 200 milionů korun. Mrazy v sadech významně snížily úrodu i v letech 2017, 2016 a 2011.

Amazon zvětšuje své „samošky.“ Z malé večerky je plnohodnotná prodejna velikosti Lidlu. Bez pokladen

Živě.cz - 25.02.2020 - 14:59
Samoobslužné obchody Amazon Go nejsou žádnou novinkou, doposud se ale jednalo o malé prodejny. Nyní si firma připravila první, která může zdárně konkurovat běžným supermarketům. A opět je zcela bez pokladen. Amazon má v rámci USA přibližně 20 obchodů pod značkou Amazon Go, ve kterých ...

Počítače Apple mají dostat čipy ARM. Změnu čekejme do roka a půl, první na ráně je MacBook Air

Živě.cz - 25.02.2020 - 13:49
Už nějakou dobu se spekuluje o tom, že se Apple chystá na velkou změnu z pohledu používané architektury čipů i u počítačů a notebooků Mac. Nyní se objevilo další potvrzení od známého analytika. Analytik Ming-Chi Kuo, který v minulosti správně informoval o řadě novinek dříve, než je Apple ...

Stránky

Přihlásit se k odběru blog.obsah.info agregátor