Agregátor zdrojů

Koronavirus se masivně šíří mezi žáky v otevřených školách a školkách

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 24.02.2021 - 22:17

Ačkoliv počet nemocných dětí celkově vzrostl kvůli lepší dostupnosti testování, podíl nakažených dětí přitom nejvíce roste právě ve věkových skupinách, které se vzdělávají prezenčně, tedy mezi předškolními dětmi a žáky prvních a druhých tříd. Například počet dětí ve věku pěti let i žáků ve věku sedmi let pozitivně testovaných na covid-19 je výrazně vyšší, než v případě žáků ve věku třinácti let, kteří se vzdělávají distančně, vyplývá z průzkumu.

Výrazně roste také podíl dětí a nejmladších žáků na celkovém počtu nově nakažených v České republice (v přepočtu na sto tisíc obyvatel). Zatímco ve věkové skupině 19 až 64 let je podíl nově nakažených necelých 13 procent a mezi dospívajícími od osmi do osmnácti let 16 procent, u čtyřletých a pětiletých dětí let je to nyní téměř 21 procent a u šesti a sedmiletých dokonce 22 procent.

V počtu nově nakažených za týden na sto tisíc obyvatel tak podíl dětí v předškolním a raném školním věku už od ledna dokonce překonává průměr za všechny věkové kategorie.

"Aktuální situace v českých mateřských školách je opravdu velmi vážná. Uzavření mateřských škol (s výjimkami pro děti rodičů IZS a dalších klíčových profesí), jak tomu bylo například donedávna v Německu, by určitě přispělo ke snížení mobility a tím i počtu nově nakažených nejen mezi dětmi a pracovníky mateřských škol, ale rovněž mezi jejich rodinami (dětí i pedagogů)," uvedl prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

Premiér Andrej Babiš ve středu připustil, že by k uzavření mateřských škol mohlo dojít, protože právě ony jsou častým ohniskem šíření nákazy. Ze studie Institutu pro sociální a ekonomické analýzy přitom nedávno vyplynulo také to, že rodiče často do školek posílají dokonce i děti s příznaky onemocnění.

Podle vyjádření ministra školství Robert Plagy se ve středu ve vládě hovořilo i o možném uzavření základních škol. Podle něj by se ale školy měly zavřít až jako poslední možnost, jak nákazu zastavit.

Také ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek minulý týden uvedl, že od začátku ledna se covid-19 čím dál víc šíří i mezi dětmi ve věku šesti až deseti let. Ve školkách podle něj jde sice o malá ohniska v průměru kolem šesti lidí, přesto to podle něj ukazuje, že se epidemie nyní zhoršuje.

Ještě minulý týden přitom vláda hovořila o tom, že by se od 1. března mohly školy zpřístupnit studentům posledních ročníků a postupně chtěla za pomoci antigenního testování otevřít celý první stupeň. Od záměru však upustila, v současné situaci, kdy epidemie sílí, by podle ní bylo obnovení výuky a tedy i mobility statisíců žáků, příliš velkým rizikem, zvláště s ohledem na to, že antigenní testy nejsou příliš spolehlivé.

Video: Antigenní testy jsou vhodné jen pro lidi s příznaky, říká analytická biochemička

ELONOVINKY: Falcon Heavy je nejsilnější současná raketa. Loni jsme ji neviděli, ale v červenci se chystá na novou misi

Živě.cz - 24.02.2021 - 19:54
Falcon Heavy poháněný 27 motory zaujal veřejnost po celém světě. Během demonstrační mise totiž vynesl automobil Tesla do vesmíru. O rok později již následovaly dva komerční starty. V minulém roce raketa neodstartovala ani jednou, v červenci se ale chystá na vojenskou misi. Vynese družice o ...

Lékařka: Cítím k lidem stále větší obdiv, ale za toto selhání se budeme dlouho stydět

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 24.02.2021 - 19:00

"Přijímala jsem ho v pátek večer. 'Paní doktorko, v mém věku… já už vím, že to může dopadnout různě,' řekl mi poté, co si posteskl, že neví, kde tu potvoru chytil. V neděli umřel." Taková slova lékařka napsala před pár dny na sociální síť Twitter. "Je mi z toho opravdu úzko, že se o tom více nemluví," svěřuje se v rozhovoru Anna Kšírová.

Jak to momentálně vypadá u vás na oddělení, kam chodíte pomáhat?

Poslední týden byl o něco málo lepší, měli jsme šanci po dlouhé době některé lidi i propustit. Ačkoli část z nich zemřela, tak po několika týdnech, kdy jsme byli v zásadě neustále plní, přišlo krátkodobé zvolnění, po kterém ale už teď podle informací z krizového štábu očekáváme zase nárůst, jelikož v Libereckém kraji přibyl velký počet nově nakažených. Žádná z covid jednotek se tak nebude rušit. Jejich počet je teď v nemocnici nejvyšší, co kdy byl.

Jak se takové zvolnění projeví? Třeba tím, že máte alespoň na chvíli dostatek lůžek? 

Předtím to bylo tak, že jsme byli několik týdnů v situaci, kdy jsme opravdu neměli dostatek mužských nebo ženských míst. Dokonce jsem zažila, že bylo třeba volné jen jedno, což je prostě hrozně málo a na hraně toho, že nebudeme moct pacienty vůbec přijímat. Ještě k tomu všichni naši pacienti byli ve stavu, kdy prostě nešli propustit, a nebylo je ani kam přeložit. Minulý týden jsme měli volných míst třeba deset, což nám umožnilo přijímat pacienty obojího pohlaví, protože se u nás v posledních týdnech opravdu stávalo, že nám volali z urgentního příjmu, že nemůžou sehnat volné místo pro muže. 

Když se stane, že opravdu nemáte pacienta kde uložit, jak v takovém případě postupujete?

Zatím se to vždy nějak udělalo a našlo se případně místo na nějakých jiných odděleních, když jsme ho my zrovna neměli. Snažíme se pacienty distribuovat mezi všechna covidová oddělení, kterých teď máme v nemocnici asi osm, aby nebylo na jednoho lékaře a sestry příliš mnoho příjmů.

Co je pro vás na službách nejtěžší?

Určitě být s těmi lidmi, kteří se hodiny a dny dusí a všechny své síly soustřeďují jen na dýchání. A také to, když vidím, jak má spousta z pacientů nedořešené rodinné vztahy. Teď jsme měli na oddělení paní, jejíž syn byl bezdomovec a nevědělo se, kde je. A k tomu byla rodina rozhádaná. Když je stav pacienta opravdu špatný a víme, že pravděpodobně zemře, tak k nim posíláme rodinu na rozloučení. U této paní jsme se snažili dopátrat syna, ale nepovedlo se nám to. A pak ten člověk umírá s neuzavřeným životem. 

Je to všechno takové náhlé a rychlé a pacienti se často nacházejí v tak těžkém stavu, že ani není prostor pro to, si s rodinou normálně popovídat. Zároveň jim také nemůžeme říct, že umírají. Nefunguje to tak jako třeba u těch s rakovinou, se kterými se lze bavit o nějaké prognóze. Tam lidé už vědí hodně dopředu, že jim nezbývá moc času, a mají prostor k tomu, si rodinné vztahy nějak uzavřít. Kdežto u těchto případů ten průběh nemoci nejde nijak předpokládat. 

Zaznamenáváte nějaké změny v průběhu pandemie nemoci covid-19 například v porovnání s první vlnou? Chová se vir v poslední době jinak? 

Pozoruju, že se neustále posouvá ta věková hranice, kdy u nás už teď leží opravdu mladí pacienti. Ale teď je zase otázkou, jestli je to proto, že je ten vir agresivnější, anebo proto, že je v populaci více rozšířen. Každopádně tady máme britskou mutaci, která pravděpodobně přispívá k tomu, že se ta nemoc šíří rychleji, více lidí se s ní setká a kvůli tomu se pak snáze dostane i k těm, kteří následně mají opravdu těžký průběh. U nás na oddělení - a vlastně v celé nemocnici - jsem si všimla, že zatímco podzimní vlna byla taková, že se oddělení sice zaplnilo, ale pak se taky vyprázdnilo a nějakou dobu byl prostor k tomu, vykonávat běžnou péči, tak teď to nastoupalo a nahoře se to drží opravdu dlouho.

Takže je situace už dlouhodobě špatná a nelepší se…

Určitě se nelepší, ačkoli je těžké situaci posuzovat z jednoho oddělení. Já se snažím komunikovat na sociálních sítích, jelikož mi přijde důležité, aby se vědělo, že lidé opravdu umírají, a to i ti, kteří by mohli ještě trávit roky kvalitního života. Tohle už se z dnešní společenské diskuse už úplně vytratilo a je v ní o mnohem více bezohlednosti, než by mělo. Teď jsem zrovna měla na oddělení pacienta, kterého jsem přijímala v pátek. Normálně si přešel na lůžko, povídali jsme si spolu. Byl to sice starý pán, ale žil sám a zvládal to. Měl kvalitní život a v neděli byl mrtvý. Je mi z toho opravdu úzko, že se o tom více nemluví.

Přijde vám, že lidé situaci možná někdy až zlehčují, případně považují péči za samozřejmost? Je tohle také jeden z důvodů, proč se vaše zkušenosti snažíte šířit dál - aby si lidé uvědomili, kde se vlastně nacházíme a jak moc je to vážné?

Jako samozřejmost ji asi berou, jelikož jsme na to tak nastavení a ta péče tady k dispozici je. Mně spíše na tom zaráží jedna věc, kterou jsem opakovaně někde četla v internetových diskusích. Lidé často píšou, že smrt je součástí života a že to tak musíme brát. Samozřejmě, je to tak, život končí smrtí, ale na druhou stranu mi přijde, že teď se tím omlouvá i naše bezohlednost. Řekneme si, že jsme svobodná země a máme právo na to, žít a užívat si, ale bohužel si pak často neuvědomujeme důsledky našeho chování. Smrt se zlehčuje a ono je snadné ji zlehčovat, když u toho člověk s těmi lidmi není a dokud se ho to netýká osobně. Říct, že lidé stejně vždycky na něco zemřou, podle mě není namístě, jelikož by tady ještě klidně mohli nějakou tu dobu být a myslím si, že by být chtěli. 

Například u seniorů často slyším, že se opravdu chránili, byli opatrní a nikam nechodili, a přesto se to k nim dostalo. A to podle mě přesně ukazuje na to, že ochrana těchto zranitelných skupin není možná, pokud nezastavíme šíření viru v populaci. 

Ovlivňují podobné zážitky, které popisujete právě i na Twitteru, také váš soukromý život, anebo to po odchodu z nemocnice dokážete vytěsnit?

Nedokážu to vytěsnit. Opravdu mě to ovlivňuje, je mi úzko a také je mi smutno z toho, jak je celá situace řešená. Roste ve mně vztek, se kterým se samozřejmě snažím nějak pracovat, ale řekla jsem si, že asi půjdu někam na psychoterapii. Je nesmírně důležité o sebe nějak pečovat, protože jinak člověk hrozně lehce sklouzne buď k tomu, že tu práci dělat nemůže, anebo se stane cynickým a celkově znecitliví. Ani jedna z těchto cest pro mě není ta, kterou bych si chtěla vybrat, protože tu práci mám moc ráda a dává mi smysl. Myslím si, že když mám lidem dávat péči, tak je důležité ji taky přijímat, aby člověk měl kapacitu ji poskytovat.

Takže jste nikdy třeba neuvažovala, že se po zkušenostech z covidového oddělení vydáte úplně jiným profesním směrem? 

Mě naopak covid do té práce zpátky přivedl. Ve zdravotnictví jsem dala výpověď a chvíli jsem přemýšlela, že se vůbec vracet nebudu, protože jsme měli firmu, která se věnovala úplně něčemu jinému. Na jaře situace v nemocnicích nebyla až tak špatná, tenkrát chyběly třeba jen ochranné pomůcky, ale celkově nemocných bylo velmi málo, a tak jsem hned necítila povinnost se vracet. Ale na podzim, když jsem viděla, jak to roste, tak jsem se po osmileté pauze mimo zdravotnictví přihlásila. Byla jsem přiřazena na covid jednotku, kde pomáhám do dneška, a vlastně jsem si uvědomila, jak ráda tu práci mám, a tak jsem se od nového roku vrátila naplno. 

Na covid jednotce teď vypomáhám ve svém volném čase, protože vidím, že nás tam už není tolik, co bývalo. Z dobrovolníků, kteří se na podzim sešli z celé nemocnice, jich tam zůstalo už opravdu jenom pár. Bohužel i v nemocnici je vidět, že zátěž není rovnoměrně rozdělená a některá oddělení to opravdu odnášejí více než jiná.

Co vás v těchto těžkých časech těší?

Jsem ráda, že má práce má smysl. Snažím se si s lidmi i v těžkých časech povídat a vidím, že jsou rádi, což je v určitém ohledu uspokojující. I když nemůžeme nabídnout péči, která jim zachrání život, tak lidský kontakt lze nabídnout vždycky. A pak mi pomáhá příroda, která je v Libereckém kraji opravdu krásná a můžu díky ní po službě třeba vyrazit na běžky. 

Když vezmeme v potaz, že je tady covid už skoro rok, jak doposud hodnotíte vládní opatření?

Myslím si, že opatření jsou namístě. Zaznamenávám pocity lidí, kteří říkají 'tak to zrušme, stejně to nic nevyřešilo'. Ale to vůbec není pravda. Virus má své reprodukční číslo mnohem vyšší, než teď máme my, takže jeho přenos může být mnohokrát větší a s tím i výrazně vyšší ztráty na životech, než máme teď. Je tady ale spousta velkých nedostatků a jedním z nich jsou například špatně nastavené kompenzace pro řadu firem, jejichž ztráty nikdo nepokryje. A jako další problém vidím to, že naše politická a společenská elita nedokáže jít příkladem, což v lidech musí opravdu vzbuzovat pocit marnosti. Já ji cítím. Na jednu stranu tvrdí, že máme všichni táhnout za jeden provaz, a následně jsou chyceni někde, kde to vypadá, že v tom vlastně všichni společně až tak nejsme. 

Co byste z první linie vzkázala všem lidem?

Řekla bych, že je důležité si uvědomit, že život máme jenom jeden a že ho teď spousta lidí ztrácí opravdu bolestivým způsobem a bez možnosti se rozloučit. Myslím si, že se za tuto situaci budeme ještě hodně dlouho stydět a postupně teprve odhalovat, jak velkým selháním to bylo. Na druhou stranu je důležité také myslet na to, co se nám daří, a být hrdí, že se to společně snažíme zvládnout. Je důležité se soustředit i na to pozitivní, jelikož je tady řada skvělých příběhů a lidí, kteří pomáhají, a já bych chtěla vlastně všem poděkovat. Cítím k lidem stále větší obdiv, a to i k těm, kteří nejsou ve zdravotnictví. Nevidí to na vlastní oči, a i tak si uvědomují vážnost situace. 

Ignorování aktualizací není typické jen pro uživatele Windows. Své o tom ví i autoři Linuxu Mint

Živě.cz - 24.02.2021 - 18:45
Nejsou dávno doby, kdy uživatelé Windows mohli rozhodovat o tom, kdy (a zda vůbec) nainstalují aktualizace distribuované skrz Windows Update. Toto řešení se ale neosvědčilo, neboť mnozí dostupné updaty ignorovali, a jejich počítače tak zůstávaly neaktualizované. Microsoft proto změnil strategii a ...

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Živě.cz - 24.02.2021 - 17:59
Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní • Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů • Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Po kouření způsobuje nejvíce rakovin. Nadměrné pití alkoholu trápí celou Evropu

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 24.02.2021 - 17:47

Spojení pití alkoholu a nádorových onemocnění není příliš známé, přesto je po kouření druhým nejvýznamnějším faktorem pro vznik rakovin, například dutiny ústní, prsu, tlustého střeva nebo konečníku. Nadměrné pití také přispívá k zánětu slinivky břišní, cirhóze jater, onemocnění srdce nebo mozku. Negativně se podepisuje i na psychickém zdraví. 

Alkoholu lze přičíst také zvýšený počet úmrtí či nehod na silnicích, pádů z výšek nebo utonutí. V důsledku užívání alkoholu ročně na celém světě zemře 3,3 milionu lidí, v Česku průměrně šest a půl tisíce. V obou případech to představuje kolem šesti procent všech úmrtí. 

O snížení počtu Evropanů závislých na alkoholu se snaží nová iniciativa Evropské komise s názvem Evropský plán boje proti rakovině. Komise jej představila v únoru a investuje do něj čtyři miliardy eur (téměř 130 miliard korun). Jeho součástí je lepší prevence a léčba, včasná diagnostika a péče o pacienty. 

Konkrétně pro alkohol se uvažuje o úpravě daně a lepším značení složení a škodlivých účinků, které má konzumace na lidské zdraví. Evropská unie zároveň vyzve jednotlivé členské státy, aby omezily dostupnost reklamy na alkoholické výrobky a zvýšily povědomí veřejnosti o zdravotních rizicích a možném vzniku rakovinových onemocnění. 

Cílem komise je snížení nadměrné konzumace alkoholu v Evropě do roku 2025 nejméně o deset procent.

Smartwings ve čtvrtek vrátí Boeing 737 MAX do běžného provozu

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 24.02.2021 - 17:42

Smartwings začal pracovat na obnovení provozu letadel po povolení jejich provozu v Evropě. Opětovné zprovoznění zahrnuje mimo jiné proškolení pilotů, aktualizaci softwaru a hardwaru a další činnosti, které požaduje EASA. Před uvedením do běžného provozu ještě dopravce provede s každým letounem ověřovací let.

Letadla chce společnost nasazovat postupně například na linky na Kanárské ostrovy, na Madeiru, do Spojených Arabských Emirátů, Ománu, na Kapverdy a další. Od dubna by měl mít jeden letoun základnu v Tel Avivu. Odtud budou následně Smartwings létat na Tenerife, do Lisabonu a Marakkéše.

Boeing byl předloni v březnu nucen provoz svých nejprodávanějších letadel 737 MAX v celém světě přerušit po nehodách v Indonésii a v Etiopii. Jako problém se ukázal systém řízení letu, výrobce ho pak musel upravit. Úřady v USA povolily lety tohoto typu letadel loni v listopadu.

Smartwings musí po celou dobu odstavení letadel nahrazovat problémové stroje jinými letouny. Společnost v závěru minulého roku vyčíslila ztráty kvůli odstavení na více než 1,5 miliardy korun. Náhradu škody aerolinky vymáhají po americkém výrobci. Odstavená letadla po celou dobu stála na odstavných plochách pražského letiště, dopravce na nich během té doby prováděl pravidelnou údržbu podle doporučení výrobce.

Smartwings patří k nejvýznamnějším hráčům charterové dopravy ve střední Evropě. Kromě České republiky létají také z letišť ve Francii, Polsku, Maďarsku, na Slovensku a Kanárských ostrovech. Vedle toho dopravce provozuje pravidelné linky. V současnosti se aerolinky potýkají s problémy kvůli koronavirové krizi a jsou pod ochranným moratoriem před věřiteli. To vyprší o víkendu. Společnost v minulých týdnech žádala o pomoc stát, zatím však bez výsledku.

Amnesty International už nepovažuje Navalného kvůli jeho výrokům za vězně svědomí

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 24.02.2021 - 17:15

"Některé z těchto komentářů, které Navalnyj veřejně neodsoudil, dosáhly prahu obhajoby nenávisti, a to je v rozporu s definicí našeho pojmu vězeň svědomí," uvedla organizace. Jako vězně svědomí označuje Amnesty ty, kteří jsou podle ní nespravedlivě vězněni kvůli svým názorům, víře, původu, rase nebo sexuální orientaci. Tyto názory zároveň podle internetových stránek organizace nesmějí obhajovat nebo omlouvat násilí.

Navalného takto organizace označila v lednu poté, co ho ruská policie zatkla ihned po návratu do vlasti z Berlína, kde se zotavoval z loňské otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok.

Mluvčí Amnesty International nyní poznamenal, že organizace reagovala na množství stížností, které po prohlášení Navalného vězněm svědomí zaplavily její kanceláře po celém světě. "Měli jsme příliš mnoho žádostí, nemohli jsme je ignorovat," řekl BBC mluvčí organizace Alexandr Artěmjev. Zároveň připustil, že v případě těchto stížností mohlo jít o "organizovanou kampaň" s cílem Navalného zdiskreditovat.

Amnesty nespecifikovala konkrétní výroky Navalného, kvůli kterým se rozhodla mu status vězně svědomí odebrat. Zároveň uvedla, že si u něj není vědoma podobných prohlášení v posledních letech.

Nacionalistická minulost

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj čelí kritice za své starší nacionalistické výroky zaměřené proti ilegálním imigrantům a za účast na pravidelných nacionalistických pochodech před lety, píše agentura Reuters a zmiňuje video z roku 2007, na kterém opozičník volá po deportaci migrantů.

"Máme právo být (etnickými) Rusy v Rusku. A budeme hájit toto právo," cituje Navalného Reuters. Podle agentury AFP se kdysi uchyloval k rasistické a nacionalistické kritice migrantů ze Střední Asie a Kavkazu.

Opoziční politik rozhodnutí Amnesty International zatím nekomentoval, jeho příznivci krok organizace kritizovali. Například spolupracovník Navalného Ivan Ždanov její postup označil za "extrémně ostudný".

Amnesty International zároveň hodlá navzdory odnětí statusu vězně svědomí nadále žádat propuštění Navalného z vězení. Podle ní totiž nespáchal žádný zločin a je perzekuován za kritiku prezidenta Putina a jeho režimu.

Opoziční předák ze své otravy viní Kreml a ruské tajné služby. Ruské úřady popírají, že by s otravou měly něco společného. Moskevský soud nedávno Navalnému změnil jeho dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný, verdikt zdůvodnil porušením podmínky. V dalším procesu mu jiný soud uložil vysokou pokutu za pomluvu válečného veterána. Navalnyj své věznění označuje za politicky motivované.

Video: Policie v Moskvě zatkla stovky lidí, kteří žádali propuštění Navalného

Textový editor Word se naučí předpovídat a automaticky doplňovat, co chcete napsat

Živě.cz - 24.02.2021 - 16:45
Textový editor Microsoft Word dostane v březnu aktualizaci, která přinese funkci predikce textu. Ta bude v průběhu psaní automaticky navrhovat další slova, která byste mohli chtít napsat. Fungování by se mělo podobat tomu, co nabízí Google ve své sadě kancelářských aplikací a v Gmailu. Funkce ...

HP kupuje HyperX, jednu z nejúspěšnějších značek herních sluchátek a klávesnic. Dá za ni 420 milionů dolarů

HN Tech - 24.02.2021 - 16:31
Malá značka, která největšímu výrobci počítačových pamětí zlepšovala image mezi mladými uživateli, nakonec přinesla velké zisky. Kingston ve středu oznámil, že novým majitelem výrobce sluchátek, klávesnic a dalšího herního příslušenství HyperX se...

Spor o Čerokéze. Indiánský kmen by chtěl, aby Jeep přestal používat označení Cherokee

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 24.02.2021 - 16:02

Jeep přitom označení Cherokee používá od roku 1974, od roku 1993 ho dokonce nesou hned dva modely: "normální" Cherokee a větší Grand. Druhý jmenovaný je v současnosti nejprodávanějším modelem značky v USA.

Podle Chucka Hoskinse Jr., náčelníka Národa Čerokíů, ale není žádná pocta, když automobilka nalepí jméno jeho národa na blatník nebo páté dveře svého oblíbeného modelu. Zástupci nově vzniklého koncernu Stellantis, pod nějž Jeep spadá, se s Hoskinsem měli sejít v lednu, aby si obě strany vyjasnily svoje pozice.

"Dal jsem jim jasně najevo, že ode mě nedostali požehnání používat nadále označení Cherokee," řekl Hoskins oborovému webu Automotive News. "Myslím si, že je načase, aby auto přejmenovali, a oni moji žádost se vší úctou odmítli. Podle mého jsou ale přístupni další diskusi a my jsme také. Takže v tomto ohledu to rozhodně bylo dobré jednání," doplnil.

Jeep, který pro letošní rok chce uvést na trh novou generaci velkého Grand Cherokee, vydal prohlášení, v němž tvrdí: "Označení našich vozů byla pečlivě vybrána a dbali jsme o ně tak, aby uctívala a oslavovala původní obyvatele Severní Ameriky kvůli jejich ušlechtilosti, chrabrosti a hrdosti." S Chuckem Hoskinsem chce ale vést další dialog.

"Rozumím tomu, že Jeep může mít pocit, že naše jméno používají dlouho, my ho ale používáme ještě o trochu déle. Používali jsme ho dříve, než se o tom mohly vést písemné záznamy," říká Hoskins. Sám doufá, že celá diskuse vyústí v to, že Jeep jméno opustí. "Nepočítám s tím, že by auto přejmenovali ze dne na den. Očekávám ale, že je naše diskuse přivede k porozumění a dostanou se do pozice, že použijí jiné jméno."

Jeep není jediný, kdo používá pro označení svých SUV jména domorodých kmenů. Například Nissan Qashqai je pojmenován podle íránského kočovného kmene Kaškajů a to samé platí i o Volkswagenu Touareg. V jeho případě ale německý Automobilwoche upozorňuje na to, že Volkswagen si práva na použití jména s Tuarégy dopředu domluvil.

Nová supersilná laserová zbraň by měla být schopná střílet „podobně rychle jako kulomet“

Živě.cz - 24.02.2021 - 15:55
United States Army pracuje na nové laserové zbrani. Ta dostala název Tactical Ultrashort Pulsed Laser for Army Platforms a s nadsázkou by měla být schopná střílet rychle jako kulomet. New Scientist tvrdí, že Tactical Ultrashort Pulsed Laser for Army Platforms bude zhruba milionkrát silnější než ...

Tento kráter dělí od Země miliony kilometrů. Vozítko poslalo první fotky z Marsu

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 24.02.2021 - 15:50

Přistání na Marsu, panorama rudé planety i povrch kráteru Jezero. Vozítko Perseverance sdílelo první fotky.

YouTube Kids už nestačí, portál připravuje volnější verzi pro školáky

Živě.cz - 24.02.2021 - 15:00
YouTube před šesti lety spustil verzi Kids s vybraným obsahem pro nejmenší děti, která však už nebude stačit starším školákům. Videoportál proto chystá volnější verzi pro děti od 9 let. Zprvu jako betaverzi. Na rozdíl od Kids by se už jednalo o mnohem širší YouTube, jehož volnost by skrze ...

Stěhování bez emisí. Brňané si od pondělí mohou zdarma půjčit nákladní kolo

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 24.02.2021 - 14:27

K dispozici je několik typů kol od tříkolky s lavičkou pro děti přes nákladní vozík až po jednostopé kolo s ložnou plochou. Všechna kola mají pomocný elektromotor. "Ačkoliv se to nezdá, nabízíme řešení na převoz až 225 kilogramů nákladu najednou, a není třeba se bát velké námahy, protože s převozem pomohou asistenční elektromotory," uvedl správce půjčovny Erik Nálepka.

Půjčovna je na Špitálce. Provozuje ji Nadace Partnerství ve spolupráci s Cargobikes Czechoslovakia. "Kolo si může půjčit kdokoliv, ať už jednotlivec nebo firma. Zápůjčka může být na pár hodin nebo několik dnů. Stačí se registrovat na webu kargopujcovnabrno.cz a začít s rezervací kola," uvedl Šindelář. Po rezervaci si uživatel vyzvedne kolo na Špitálce. Dostane rovněž krátké školení a zaplatí kauci 2000 korun.

Půjčovna v Brně funguje díky finanční podpoře z německého programu EUKI. Šindelář doplnil, že v Německu podobných půjčoven fungují desítky a lidé využívají nákladní kola namísto motorových vozidel, která produkují emise oxidu uhličitého. Cílem je ověřit, jak stejný koncept bude fungovat v Brně.

Twitter začal varoval před příspěvky s hacknutými materiály. Ale tak zvláštně

Živě.cz - 24.02.2021 - 13:45
Twitteru se zřejmě štítky zalíbily. Poté, co začal upozorňovat na potenciálně nepravdivý obsah, přišel s další varovnou hláškou u tweetů. Nové štítky upozorňují, pokud příspěvek obsahuje materiál získaný skrze hacking. Není ovšem jasné, jak tato novinka funguje. Uživatelé na ni narazili zcela ...

Tvrdý střet o migraci. Biden otvírá náruč, americké hranice hlásí rekordní nápor

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 24.02.2021 - 13:32

Od Bidenova listopadového vítězství ve volbách se zvýšil počet lidí, kteří se snaží ilegálně překročit jižní hranici USA. Američtí pohraničníci tam v posledních čtyřech měsících v průměru zadrželi 70 tisíc lidí, což je v tomto ročním období nejvíc za posledních deset let.

Zvýšil se také počet nezletilých uchazečů o azyl, kteří do USA přecházejí s vědomím, že americké imigrační zákony jim poskytují vyšší ochranu před rychlým vypovězením zpět za hranici. Na americké straně se tak už znovu plní dětská detenční centra.

Jedním z důvodů těchto nárůstů je Bidenova imigrační politika, která ruší omezení a represivní kroky Donalda Trumpa. První den po příchodu do Bílého domu Biden zastavil výstavbu Trumpovy zdi na hranici s Mexikem a pozastavil deportace nelegálních imigrantů ze země. Vydal nařízení, aby byly co nejrychleji sloučeny rodiny, které předtím rozdělil pokus o nezákonné překročení hranice.

Podle dalšího Bidenova výnosu by dospělí žadatelé o azyl už nemuseli čekat na mexické straně hranice, ale během řízení by mohli být v USA. "Tyto kroky neznamenají, že hranice s USA se otevřela," prohlásil při té příležitosti americký ministr zahraniční Antony Blinken.

Pro lidi z Mexika a Střední Ameriky je ovšem Bidenova politika evidentně signálem k odchodu do USA. "Migrace citlivě reaguje na politické změny. Když lidé usoudí, že se jim tady nabídla skutečná šance, začnou přicházet ve větších počtech," popsal pro list Washington Post Andrew Selee, prezident nadstranického Institutu pro migrační politiku.

Nejambicióznější plán od doby Reagana 

Už i někteří demokraté varují, že tento nápor a možný nezvládnutý příliv přistěhovalců by mohl ohrozit zdaleka nejambicióznější Bidenův záměr, kterým by měla být velká reforma celého imigračního systému.

Prezident nástin reformy představil hned první den v úřadu prezidenta a demokratičtí zákonodárci ji minulý týden oficiálně předložili k projednávání v Kongresu. Jejím ústředním záměrem je otevřít pro zhruba 11 milionům lidí, kteří v současnosti pobývají v USA ilegálně, cestu k možnému získání amerického občanství.

"Jsme zde dnes proto, že loni v listopadu volilo 80 milionů Američanů proti Trumpovi a proti všemu, co představoval. Volili pro obnovení zdravého rozumu - a součástí toho je náprava našeho imigračního systému, který byl středem Trumpovy hororové nenávistné show," uvedl demokratický senátor Bob Menendez během prezentace reformy v Kongresu.

Ilegální přistěhovalci, kteří přišli do země před začátkem tohoto roku, by se podle návrhu reformy museli prokázat čistým trestním rejstříkem a případně doplatit daně. Pak by mohli zůstat v USA a po pěti letech požádat o povolení k trvalému pobytu, o takzvanou zelenou kartu. Za další tři roky, tedy celkem za osm let, by měli nárok na americké občanství.

Bidenův návrh by byl největší změnou imigračních zákonů za posledních 35 let. Tehdy v roce 1986 republikánský prezident Ronald Reagan prosadil reformu, která tehdy nabídla občanství třem milionům nezákonných přistěhovalců. Druhá část Reaganovy reformy, lepší ochrana hranic a důsledné vymáhání imigračních zákonů, se však nenaplnila tak, jak zákon předpokládal.

Výsledkem bylo, že počet lidí, kteří v USA pracují a žijí nezákonně, znovu rychle rostl. V posledních letech se podle aktuální ekonomické situace jejich počet pohybuje mezi 11 a 12 miliony. Zhruba polovina z nich přišla do USA legálně za prací nebo studovat, ale pak zůstala po vypršení povolení. Ve zbytku pak jde o lidi, kteří nezákonně překročili hranici.

Už žádné amnestie

Část americké společnosti - v drtivé většině republikánští voliči - je už obecně k imigraci skeptická a naprosto odmítá možnost, aby "ilegálové" získali občanství. Podle republikánů by to byla nezasloužená a nebezpečná amnestie, která by znovu vedla k přílivu dalších přistěhovalců.

"Legalizovat miliony ilegálních cizinců - nebo se o tom vůbec bavit -, je jen výzvou, aby sem proudily další miliony ilegálů," vystihla Lora Riesová z konzervativního think-tanku Heritage Foundation pro deník New York Times postoj republikánů.

Pro Bidena a demokraty tak bude v každém případě velmi komplikované, aby se jim reformu podařilo prosadit v plné šíři. V Senátu by se k demokratům pro řádné schválení návrhu zákona muselo přidat nejméně deset republikánů, což je krajně nepravděpodobné.

Podle některých radikálnějších demokratů by se měl Biden ovšem pokusit reformu prosadit i za cenu toho, že by demokraté v Senátu využili zvláštní procesní cestu, kdy by jim stačila jen jejich současná prostá většina hlasů.

Jenže tento postup by vystavil Bidena tvrdé kritice, že zrazuje své předsevzetí o snaze sjednocovat americkou společnost. Pravděpodobnější tak je, že demokraté se pokusí o kompromis, kdy by se možnost legalizace pobytu v USA vztahovala jen na vybrané skupiny přistěhovalců. V prvé řadě na zhruba milion mladých lidí, kteří přišli do USA s rodiči jako malé děti.

Bývalý demokratický prezident Barack Obama vydal výnos, kterým jim přiznal právní ochranu pro pobyt v USA. Donald Trump tento program, nazývaný DACA, následně zrušil, ale republikáni v Senátu by byli nyní patrně ochotni jednat o jeho možné obnově.

"Celá reforma - to bude pro demokraty hodně těžké. Ale pro dohodu na programu DACA nějaký prostor vidím," potvrdil republikánský senátor Lindsey Graham pro deník Wall Street Journal. Právě on je ovšem zároveň názorným příkladem, že Amerika je sice historicky zemí imigrantů, ale postoj k imigraci se v posledních letech mimořádně stranicky a společensky polarizoval.

Imigrace uprostřed pandemie

V roce 2013, za republikánského prezidenta George Bushe, byl Graham v Senátu členem nadstranické skupiny, která společně navrhla zákon, jenž rovněž otevíral všem ilegálním přistěhovalcům cestu k občanství. V současnosti, po prezidentství Donalda Trumpa, jehož tvrdá protiimigrační rétorika byla jedním z důvodů jeho vítězství ve volbách 2016 a která stále zůstává sjednocujícím prvkem jeho voličské základny, už ale Graham a ostatní republikáni jakoukoli širší legalizaci kategoricky vylučují.

Podle průzkumu institutu Pew Research Center z loňského září si 6 z 10 Američanů myslí, že "imigrace posiluje americkou společnost". Zatímco mezi Bidenovými voliči to bylo 84 procent dotázaných, na straně republikánů jen 32 procent.

Bidenem navrženou imigrační reformu v Kongresu v každém případě čeká dlouhé vyjednávání. Pokud by mezitím pokračoval nebo ještě zesílil migrační tlak na jižní hranici USA s Mexikem, byla by to pro prezidenta komplikace. Na americké straně by to kromě jiného posilovalo strach z možného dalšího zavlečení epidemie koronaviru a to by už vadilo i demokratickým voličům.

"Jako někdo, kdo tady na hranici pandemii zažívá, se velmi obávám, že vysíláme karavanám migrantů špatnou zprávu, že jsou tady vítáni," varoval ve Washington Post demokratický kongresman Vicente Gonzales z Texasu, jenž zastupuje volební obvod, který na jih od San Antonia přiléhá podél řeky Rio Grande k mexické hranici.

Video: Povolil jsem vojákům střílet na migranty, prohlásil dříve Trump

Dva 64jádrové procesory Epyc a čtyři grafiky k tomu. Gigabyte začal nabízet pořádně výkonné servery

Živě.cz - 24.02.2021 - 12:45
Pokud potřebujete pořádný serverový výkon, společnost Gigabyte představila vlastní řešení, které uspokojí i ty nejnáročnější. Do nového serveru s označením G262-ZR0 totiž dostala to nejmodernější a nejvýkonnější, co je aktuálně na trhu. Server G262-ZR0 o velikosti 2U má dva procesory AMD Epyc ...

Zahradní elektrokolečko má nástupce: České Motúčko Rescue chce v armádě vozit raněné

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 24.02.2021 - 12:10

"Takzvané Motúčko Rescue může přepravovat jednoho až dva raněné v těžkých podmínkách, kam není přístup džípem nebo jiným vozidlem. Jinak by je museli transportovat na nosítkách ručně, což je při větší vzdálenosti velmi obtížné," uvedl Štěpánek.

Vozítko má pohon na každé ze čtyř kol a dá se složit, aby se zkrátilo asi o třetinu. Vejde se tak například do nákladového prostoru Tatry. Dokáže se brodit, uveze přes 200 kilogramů, a to i do svahu 50 stupňů. Ovládá je pomocí dvou rukojetí jeden člověk.

Společnost již Motúčka úspěšně prodává deset let, dosud dodala přes 30 000 kusů, asi třetinu do zahraničí. Jejich podíl na tržbách činí asi deset procent. Vyrábí se v mnoha variantách, kromě standardních koleček například s přepravními plošinami typ na vození klád, čtyřkolová Japonka s vyklápěním, jako tahač přívěsů a letadel a také v polopásovém provedení.

Isolit-Bravo z Jablonného nad Orlicí měla loni podle předběžných výsledků obrat 1,004 miliardy korun, což je o osm procent méně než rok předtím. Také zisk bude výrazně nižší než v roce 2019, kdy po zdanění dosáhl 106 milionů korun. Výrobce plastových výlisků, forem pro plastové díly pro automobily a kuchyňských spotřebičů pro domácnost poškodila epidemie koronaviru a její dopad hlavně na automobilový průmysl.

Stránky

Přihlásit se k odběru blog.obsah.info agregátor