Agregátor zdrojů

Co vy na to? Online volby už tu dávno měly být. Přesto jsou zde bezpečnostní otazníky

Živě.cz - 14.05.2021 - 20:45
V tomto týdnu jsme se vás ptali, co si myslíte o možnosti voleb online u nás v Česku. Tedy zda byste něco takového chtěli. Z ankety přitom vyplynulo, že jsou zde dva větší tábory – dvě třetiny z vás říkají, že už tu dávno měly být a zbylá třetina naopak uvádí, že online volby nechce kvůli ...

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, označilo ho za "zahraničního agenta"

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 14.05.2021 - 20:36

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). Svobodná Evropa (RFE/RL) je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

"Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

"RFE/FL bude dál bojovat proti zoufalým pokusům Kremlu cenzurovat nepohodlnou pravdu. Touto drsnou taktikou nás neumlčí a my své ruské publikum neopustíme," uvedl v prohlášení šéf stanice Jamie Fly.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, označují jeho odpůrci za pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit; pokuty, které za to dostala, jsou podle ní součástí kampaně, jež má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Označení za "zahraničního agenta" se zdaleka netýká jen Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda. Ruské ministerstvo spravedlnosti do této kategorie řadí například i opoziční zpravodajský server Meduza a ode dneška i server V-Times.

Přehledně: Jak budou fungovat zahrádky? Kolik lidí může být u stolu a co mít s sebou?

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 14.05.2021 - 20:31

Vláda definitivně potvrdila otevření zahrádek od pondělí 17. května. Původně ohlášená pravidla však doznala podstatných změn.

Nevyznáte se v bojích v Gaze? Deset nejdůležitějších otázek a odpovědí konfliktu

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 14.05.2021 - 20:12

Čím současný svár začal?

Během začátku muslimského svátku ramadán izraelská policie uzavřela prostranství u damašské brány ve východním Jeruzalémě, kde se věřící obvykle po setmění scházejí. Araby to rozčílilo. Někteří z nich to vzali jako záminku k potyčkám s bezpečnostními silami a demonstrace se postupně stupňovaly a šířily do dalších izraelských měst.

Spor vygradoval minulý týden v době blížícího se rozhodnutí soudu o nuceném vystěhování několika desítek Palestinců z domů ve východním Jeruzalémě. Radikální palestinské hnutí Hamás dalo izraelské vládě ultimátum, aby s přesunem rodin přestala, a když nebylo vyslyšeno, začalo Izrael ostřelovat.

Proč je východní Jeruzalém tak citlivá záležitost?

Jeruzalém jako jedno z nejstarších měst na světě je nesmírně důležitý pro židy, muslimy i křesťany. Jeho historické centrum je rozděleno do čtyř čtvrtí: křesťanské, muslimské, židovské a arménské. Východní Jeruzalém je osídlen Araby a Izrael jej v roce 1967 po vítězství v šestidenní válce obsadil. Palestinci to považují za okupaci a Jeruzalém pokládají za své hlavní město.

Na Izrael dopadají rakety z Pásma Gazy. O co se jedná a kde toto území leží?

Pásmo Gazy je úzký pruh území na hranici s Egyptem u Středozemního moře. Jedná se o jedno z nejhustěji osídlených míst na světě. Žijí zde asi dva miliony lidí, z většiny velmi konzervativní muslimové. Této palestinské oblasti od roku 2006 vládne Hamás, považovaný Izraelci za teroristickou organizaci. Vojenské křídlo tohoto radikálního islamistického hnutí vypouští na izraelská města rakety. Židovský stát pásmo blokuje na moři i ve vzduchu a oblast hlídají izraelští vojáci. Místní Palestinci nemají dostatek vody ani elektřiny. V Gaze panuje chudoba a asi polovina obyvatel nemá práci.

Jak lze charakterizovat hnutí Hamás?

Hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy 15 let, o sobě mluví jako o islámském náboženském hnutí a odmítá uznat existenci Izraele, a to i v případě, že by v oblasti došlo k vytvoření dvou států, tedy židovského a palestinského. Hnutí chce zpět získat území Palestinců, jež měli před prohranou válkou v roce 1948.

Jak a čím Hamás na Izrael útočí?

Hamás v Pásmu Gazy rakety sestavuje sám z různých materiálů, většinou z místních zdrojů. Izraelské námořnictvo už mnoho let blokuje moře kolem oblasti, aby tak zabránilo právě pašování zbraní. Některé součástky se ale do oblasti dostávají nelegálně přes Egypt. Islamistické hnutí na Izrael míří hlavně střely Kásam. Hnutí má k dispozici i protitankové a protiletadlové střely ruské výroby, které pravděpodobně získalo od libanonského hnutí Hizballáh. Před střelami z Gazy Izrael chrání systém Železná kopule, který umí většinu raket zničit, než dopadnou.

Jak a čím útočí Izrael?

Izrael zatím oblast Pásma Gazy letecky bombarduje, nevylučuje ale ani pozemní operaci. Armáda židovského státu se snaží útočit na lídry Hamásu, protože je ale Gaza hustě obydlená, umírají i civilisté. Při útoku na obytné domy izraelské letectvo krátce před náletem obvykle varuje obyvatele, aby místo opustili. 

Jak reaguje mezinárodní společenství?

Organizace spojených národů vyzvala k okamžitému uklidnění situace. Generální tajemník António Guterres zdůraznil, že zemřelo již příliš mnoho nevinných lidí a že pokračování konfliktu pouze povede k větší radikalizaci v regionu. K příměří vyzval například i ruský prezident Vladimir Putin. Jeho americký protějšek Joe Biden prohlásil, že Izrael má právo se bránit, i on ale vyzdvihl nutnost ukončení násilí. Židovskému státu vyjádřil podporu také český prezident Miloš Zeman.

Kam až spor může eskalovat?

Izraelská armáda povolala až 7000 rezervistů, aby se připravili na boje, a zrušila všechny plánované dovolené. Ve čtvrtek také vláda připustila, že je připravena i na pozemní operaci v Gaze. Jedná se zatím o největší vyostření konfliktu od roku 2014. Pozorovatelé se tak bojí, že dojde k otevřené válce. Izraelští politici nicméně tvrdí, že ještě větší hrozbou je násilí včetně lynčování, ke kterému dochází uvnitř izraelských měst mezi jednotlivými komunitami Židů a Arabů. 

Proč mají Izraelci a Arabové takové spory?

Izraelsko-palestinský konflikt je jedním z nejsložitějších konfliktů 20. století. Židé dnešní Izrael začali osidlovat koncem 19. století. Tehdy se jednalo o britskou kolonii, ve které žili převážně muslimové. Po druhé světové válce v roce 1948 vznikl židovský stát Izrael. Ihned po vyhlášení nezávislosti Izrael napadlo pět sousedních arabských zemí. Konflikty i přes uzavření příměří ale pokračovaly. Izrael například po takzvané šestidenní válce v červnu 1967 obsadil Sinajský poloostrov i Západní břeh Jordánu. Na udržitelném mírovém uspořádání se Židé a Palestinci nemohou dohodnout, obě skupiny se odkazují na náboženské i vzdálené historické reálie.

Video: Ještě tu bude horko. Reakce Izraele bude odstrašující, říká Stropnický

Hamáček: Ruský krok potvrzuje, že Česko reagovalo ve vrbětické kauze správně

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 14.05.2021 - 20:04

Takový postup je podle ministerstva zahraničí zcela v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích, a to zejména ve vztahu k závazku umožnit řádné fungování diplomatických misí, a s principem nediskriminace mezi jednotlivými státy.

"Je nám líto, že Rusko volí cestu konfrontace k vlastní škodě, neboť takovéto opatření bude mít nepřímo vliv i na případný rozvoj kontaktů mezi obyčejnými občany, pro turismus či rozvoj obchodních vztahů," poznamenalo ministerstvo.

Rozhodnutí Česka zastropovat počet pracovníků na ruské ambasádě v Praze se aktem ruské vlády nemění. "Na rozdíl od ruského postupu je tento náš krok v plném souladu s mezinárodním právem," dodala česká diplomacie.

Česko-ruská diplomatická roztržka začala po oznámení Prahy ze 17. dubna, že z výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014 jsou důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Česko a Rusko si následně vzájemně vypověděly desítky diplomatů a česká vláda vyřadila ruskou společnost Rosatom z tendru na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany.

Obvinění související s vrbětickými explozemi Moskva odmítá a ruští představitelé je opakovaně označují za bezdůvodná, rozporuplná, nezodpovědná či provokativní.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že ruský krok potvrzuje, že Česká republika reagovala ve vrbětické kauze správně. "Razantní česká reakce spočívající v rozbití rezidentur GRU a SVR na našem území Rusko zasáhla natolik, že považovali za nutné nás na seznam nepřátelských zemí dát spolu s USA. Jsem hrdý na to, že jsem se mohl podílet na přípravě a realizaci této české reakce," uvedl.

Prezident Miloš Zeman se podle mluvčího Jiřího Ovčáčka k záležitosti vyjádří v nedělním rozhovoru na Frekvenci 1.

Vyšetřovatel Čapího hnízda Nevtípil končí u policie a odchází do civilu, píše deník

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 14.05.2021 - 19:20

Ekonomický deník dnes s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že vyšetřovatel kauzy Pavel Nevtípil ke konci května skončí u policie a odchází do civilu.

V kauze čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl. Lhůta pro skončení vyšetřování byla dosud stanovena do 15. května, podle  mluvčího pražského městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly není možné určit, jak dlouho ještě vyšetřování potrvá.

"S ohledem na skutečnost, že do současné doby nebyl spisový materiál s konečným návrhem státnímu zástupci předložen, s ohledem na skutečnost, že nynější fáze přípravného řízení bude pokračovat nejméně ve spojení s úkonem seznámení obviněných a jejich obhájců se spisem, vyřešením otázky případných návrhů na doplnění dokazování a zpracováním konečného návrhu ze strany policejního orgánu, dojde k prodloužení lhůty pro skončení vyšetřování fakticky tím, že budou dále činěny úkony přípravného řízení, bez kterých není v zásadě ani možné vyšetřování formálně ukončit a spisový materiál státnímu zástupci předložit," uvedl Cimbala.

O tom, že Nevtípil Babiše a Mayerovou pozval, aby se seznámili se spisem, informoval minulý týden server Seznam Zprávy. Podle serveru pozval Babiše na 25. května, Mayerovou pak na 24. května. "Jakou časovou dotaci si tato závěrečná fáze vyšetřování vyžádá, nelze v současné chvíli stanovit," doplnil Cimbala. Dodal, že pokud by bylo nutné, například v návaznosti na návrhy obhajoby, délku vyšetřování znatelně prodloužit, bude o tom informovat.

Ekonomický deník uvedl, že Nevtípil podle jeho zdrojů končí kvůli "tlakům, sledování a odposlouchávání kvůli kauze Bereta". V té čelí několik lidí obžalobě kvůli údajnému vynášení informací z trestních řízení. Nevtípil byl podle webu údajně prověřován i kvůli kauze Vladimíra Sitty.

Podle dřívějších informací médií měl Nevtípil kauzu Neograph na starosti, soudkyně pražského vrchního soudu v rozsudku zkritizovala jeho práci při vyšetřování. Na základě rozsudku pak Nevtípila prověřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

"Pražská policie zpravidla informuje o personálních záležitostech pouze v souvislosti se změnami v řadách vrcholného managementu. Komentovat personální záležitosti konkrétních policistů nebo občanských zaměstnanců nám nepřísluší," uvedl na žádost ČTK o potvrzení informací Ekonomického deníku mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Na dotaci by jako součást Agrofertu farma neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů.

Původně policisté v kauze obvinili více lidí včetně členů Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil dozorující státní zástupce Šaroch v květnu 2018. Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo. Zeman v pátek oznámil svou rezignaci, mandát mu zanikne k 30. červnu.

FragAttacks: Většina zařízení s Wi-Fi je zranitelná, expert objevil 12 bezpečnostních děr

Živě.cz - 14.05.2021 - 18:45
Poslal do hrobu protokol WPA2 a teď objevil další díry ve Wi-Fi • FragAttacks je soubor 12 zranitelností postihující Wi-Fi všech značek • Podle všeho je zatím nikdo nezneužívá

Zemanův odchod není překvapením, Benešová ho jen urychlila. Důležitý bude nástupce

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 14.05.2021 - 17:41

V pátek dopoledne přišel na Úřad vlády od nejvyššího žalobce Pavla Zemana krátký dopis. Oznamoval v něm, že skládá funkci. Po poledni o tom po jednání vlády informoval veřejnost ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Sám Zeman o něm veřejnost zpravil na tiskovém brífinku v 16 hodin.

Že rezignaci oznámí právě v pátek, podle zdrojů Aktuálně.cz z Nejvyššího státního zastupitelství očekávalo minimum jeho kolegů. Většina z nich se o něm dozvěděla jen pár desítek minut předtím, než informace pronikla na veřejnost. Sama ministryně spravedlnosti Marie Benešová s tím podle svých slov nepočítala. "Překvapilo mě, že to udělal dneska. Nečekala jsem to," řekla Deníku N.

Podle Zemanova vyjádření to však byla právě ministryně spravedlnosti, která hrála v jeho rozhodnutí důležitou roli. "V poslední době pociťuji, že dochází k poměrně vysokému tlaku ze strany paní ministryně spravedlnosti na moji osobu. Vždy jsem byl zvyklý tyto tlaky snášet, odrážet, čelit jim," vysvětlil s tím, že už na to jednoduše neměl sílu.

Spory s Marií Benešovou

Velkou část jeho energie prý stravovalo úsilí zmíněné tlaky ustát, což mělo narušovat jeho snahu věnovat se práci. V tomto ohledu zvážil ještě jedno hledisko. "V okamžiku, kdy věnujete velkou část svého času těmto půtkám, tak si myslím, že je to celkem zbytečné. Myslím si, že soustava státního zastupitelství si to nezaslouží, ani já nejsem s tímto stavem spokojen," zmínil.

Odchod ohlásil týden poté, co ministryně spravedlnosti avizovala záměr podat na něj kárnou žalobu. Důvodem mělo být jeho vystoupení z 19. dubna po jednání vlády. Informoval v něm veřejnost o základních obrysech kauzy výbuchu dvou muničních skladů ve Vrběticích, při nichž v roce 2014 zemřeli dva lidé. Za útokem stála ruská vojenská rozvědka GRU.

Podle Benešové neměl na takový krok pravomoc. Nicméně Aktuálně.cz upozornilo, že Zemanovo vystoupení bylo v souladu se zákonem. Za nejvyššího žalobce se postavila Unie státních zástupců i premiér Andrej Babiš. Ministryně spravedlnosti po slovech předsedy vlády kárnou žalobu dosud nepodala. Po aktuálním Zemanově rozhodnutí už postrádá smysl.

"Já bych se skutečně nerad pitval v podrobnostech. Myslím, že všichni sledujete veřejný prostor, a myslím, že některé věci jsou už trochu za hranou. Vedlo mě to k tomu o rezignaci přemýšlet. Zůstávám stále státním zástupcem. A potom budu přemýšlet o dalších krocích. Žádný pevný plán nemám," odmítl více komentovat napětí mezi ním a ministryní nejvyšší žalobce.

Signál k odchodu dal už loni

Vzájemná tenze byl patrná už dlouho. Neshody pramenily z rozdílného osobnostního ustrojení obou aktérů, ostatně takto o tom mluvil Zeman ještě před oznámením rezignace. "Já bych řekl, že je to ve velice osobní rovině s paní ministryní. Ono je trošku pod moji úroveň její invektivy komentoval," řekl novinářům po jednání sněmovny v úterý 4. května, kde byl jako host na jednání o vrbětické kauze.

Z dlouhodobějšího hlediska jeho odchod překvapivý není. Sám už ho nejméně jednou naznačil. Loni v září se přihlásil do konkurzu na post soudce Evropského soudu pro lidská práva. Ve výběrovém řízení při ministerstvu spravedlnosti skončil z pěti uchazečů na čtvrtém místě. Z konkurzu vzešel jako nejlepší kandidát soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon.

"Už tím, že jsem dal loni kandidaturu na soudce ve Štrasburku, tak jsem dal najevo, že po deseti letech ve funkci by mi asi nevadilo jít někam dál. Deset let je dlouhá doba, kulminovalo to ale po sporech s exekutivou," poznamenal k tomu končící nejvyšší žalobce.

Nespokojenost ministryně

Marie Benešová Zemanův zájem o místo ve Štrasburku vnímala jako signál, že na vedení soustavy už mu nezáleží. K jeho aktivitě se vyjádřila kriticky. "On o tu funkci už dávno zájem nemá. Já bych řekla, že si shání taková dobře placená místečka. Je to jako se soudci, kteří překročili pětašedesátku - platu je jim líto, ale o funkci zájem nemají," nechala se k tomu slyšet ministryně.

Ostře také vnímala případ, na který upozornily Seznam Zprávy. Podle serveru se nejvyšší státní zástupce před lety snažil ovlivnit kauzu svého přítele a majitele penzionu u Třeboně Petra Habersbergera, jehož podnikatelské plány nečekaně narazily na restituce rodu Czerninů. 

"Já už si s ním nevím rady. Soustava je strnulá. Do toho řešíme malér popsaný novináři. Nemůžu se tvářit, že to nevidím. Každý jiný by za to dostal za uši. Tam neměl kamarádovi pomáhat. Kdybych to udělala já, tak budou demonstrace. Jemu se hodně odpouští. Zase takový ideál charakteru není," řekla k tomu ministryně spravedlnosti.

Nejvyšším státním zástupcem se stal 1. ledna 2011. Jmenovala ho vláda Petra Nečase na návrh ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Ve funkci vystřídal Renatu Veseckou. Předtím sedm let působil jako český zástupce v Eurojustu, což je agentura Evropské unie pro justiční spolupráci členských v zemí v oblasti přeshraniční kriminality a organizovaného zločinu.

Nejdéle sloužící hlava státního zastupitelství

Úřad nejvyššího žalobce opustí Zeman po deseti a půl letech, žádný z jeho předchůdců takto dlouho nesloužil. Před ním vydržela ve funkci nejdéle současná ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která vedla žalobce v letech 1998 až 2005. Zemanův odchod je z tohoto pohledu přirozenou součástí změn v soustavě státního zastupitelství.

Z jeho pátečního odpoledního vystoupení plyne, že byl připravený skončit dříve. Jeho plány naboural případ útoku ruských zpravodajců ve Vrběticích. "Kauza Vrbětice, která se dostala do situace, kdy ji bylo možné představit veřejnosti, mě přinutila k tomu, že jsem ještě nějakou dobu setrval," uvedl s tím, že je přesvědčený o jejím řádném vyšetření.

Část laické i odborné veřejnosti vnímá Zemanovu éru jako období, kdy se státnímu zastupitelství podařilo na rozdíl od doby předchozí odclonit politické tlaky a nechat žalobce pracovat. "S jeho érou zůstane spojeno výrazné posílení důvěryhodnosti i sebevědomí státního zastupitelství a za to mu patří poděkování," uvedl v pátek odpoledne prezident Unie státních zástupců Jan Lata.

Zemanovu rezignaci ovšem přijal s rozpaky. Podle něj by bylo na místě, aby stávající nejvyšší státní zástupce ve funkci ještě nějakou dobu setrval. "S ohledem na současnou nestabilní společenskou a politickou situaci však načasování jeho rezignace nepovažuji za šťastné," stojí dál v Latově prohlášení.

Klíčový bude Zemanův následovník

Klíčové pro kondici soustavy žalobců nyní bude, koho vláda Andreje Babiše po podnětu ministryně spravedlnosti Benešové určí jako jeho následovníka. Osobnost nejvyššího státního zástupce do značné míry určuje profesní nastavení i výkonnost celé soustavy.

Nejvyšší žalobce má několik důležitých pravomocí. Ministerstvu spravedlnosti navrhuje, a současně iniciuje odvolání, vedoucího Vrchního státního zastupitelství v Praze a v Olomouci. Právě pod dozorem těchto úřadů se vyšetřují nejzávažnější zločiny, jako jsou hospodářské delikty, korupce či organizovaný zločin.

Přímo do živých kauz nejvyšší státní zástupce zasahovat nemůže. Má však právo prověřit ukončené trestní věci, v této souvislosti smí udělit odpovědným žalobcům závazné pokyny. Může rovněž podat dovolání v neprospěch obžalovaného ve chvíli, kdy ho soud pravomocně osvobodí. Zeman poslední možnosti opakovaně využíval.

Nejvyšší žalobce může obnovit stíhání

Nejvyšší žalobce je také ze zákona povinný dát razítko na rozhodnutí dozorového žalobce, který se rozhodl trestní stíhání zastavit. Takto například Zeman v prosinci 2019 obnovil vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v němž je obviněný premiér Andrej Babiš. Odpovědný státní zástupce Jaroslav Šaroch přitom stíhání zastavil.

Sám Zeman v pátek uvedl, že během své funkce zmíněných pravomocí využíval maximálně zdrženlivě. "Mám dost velké přesvědčení věřit tomu, že státní zastupitelství poběží tak, jak jsem ho deset let vedl. Totiž nezávisle. Nikdy jsem nedal pokyn, že se nějaká věc má nějak vyřešit. To je to nejhorší, co můžete udělat," uvedl.

Podle informací Aktuálně.cz se v prostředí státního zastupitelství mluví coby o jeho možném nástupci o prvním náměstkovi úřadu Igoru Střížovi, ústavním soudci Jaroslavu Fenykovi a náměstkovi ministryně spravedlnosti Jeronýmu Tejcovi. Ze zmíněných jmen připadal nejvíce v úvahu náměstek nejvyššího státního zastupitelství Stříž. Ministryně Benešová zatím možné následovníky nekomentovala.

Video: Nejvyšší státní zástupce Zeman o uzavřeném sněmovním jednání: Styděl jsem se

Rusko zveřejnilo seznam zemí, které nepovažuje za přátelské. Jsou na něm Česko a USA

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 14.05.2021 - 17:29

Podle agentury RIA Novosti jsou na seznamu Česká republika a Spojené státy. Seznam sestavila ruská vláda.

Připravujeme podrobnosti.

Samsung do polovodičových továren investuje dalších 34 miliard dolarů

Živě.cz - 14.05.2021 - 16:45
Korejská společnost v dubnu 2019 oznámila, že do vývoje a výroby čipů do roku 2030 investuje 133 bilionů wonů (133 mld. dolarů). Po dvou letech a aktuální významné polovodičové krizi ale plány pozměnila. Přidá dalších 38 bilionů wonů (34 mld. dolarů). Cílem Samsungu je stát se do roku 2030 ...

Příprava covid pasů drhne. Lidé se bojí dělení společnosti, cestovky zase formulářů

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 14.05.2021 - 16:26

Ke vzniku společného certifikátu je zapotřebí shoda členských států a Evropského parlamentu. A to může být problém. Europoslanci žádají, aby byly oproštěny od poplatku nebo alespoň zlevněny testy na covid-19, které mají mít v podmínkách certifikátu stejnou váhu jako očkování nebo prodělání nemoci. Státy s tím zatím nesouhlasí.

"Evropská komise udělala velký kus práce, ale bude to samozřejmě záviset také na členských státech, jak dokážou zajistit další potřebné náležitosti. Mám mírné obavy, aby se to právě u nich nezaseklo," řekl redakci europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Ten zároveň potvrdil, že certifikáty patří společně s očkováním mezi absolutní evropské priority posledních měsíců. 

S postojem Evropského parlamentu souzní i Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). "Princip digitálního certifikátu musí být samozřejmě nediskriminační a v této souvislosti je nutné, aby došlo k zásadnímu snížení ceny PCR testů. Nebo aby byly za účelem turistiky vzájemně uznatelné testy antigenní, které jsou dostupnější a výrazně levnější," uvedl prezident asociace Roman Škrabánek.

Konkurenční Asociace cestovních kanceláří České republiky (ACK ČR) nevidí šance na rychlou dohodu příliš růžově. Podle jejího místopředsedy Jana Papeže je zatím schválený jen rámec certifikátů a chybí celá řada detailů. "Zatím mají vše v rukách politici a státní úředníci, ale lidé z praxe do dialogu pozváni nebyli. Uvidíme, kam se celý záměr vyvine," dodal.

"Jednotná verze (certifikátu) by byla skvělá, ale bohužel se obávám, že je nereálná. Vše skončí příjezdovými formuláři, které budou mít možnost zahrnout potvrzení o očkování, potvrzení o testu a podobně," předpověděl Papež. 

Nechceme čekat

Najít shodu mezi evropskými institucemi a vládami sedmadvaceti zemí vyžaduje čas. Některé státy proto vyvinuly nebo plánují představit vlastní formy certifikátů či různých povolení, které jim dovolí rychleji rozvolňovat protiepidemická opatření.

V Německu už existují speciální osvědčení, která naočkovaným lidem umožňují zajít si neomezeně do kadeřnictví nebo do obchodů. V Dánsku mají držitelé tzv. koronapasů přístup do restaurací i na fotbalová utkání. Další země řeší vlastní certifikáty určené přímo pro cestování - mezi nimi například Rakousko nebo i Česká republika.

"Pokud bude v dohledné době zaveden evropský certifikát, pak vytváření vlastních certifikátů na národní úrovni nedává žádný smysl," myslí si Roman Škrabánek z AČCKA.

Stejně to vidí i Tomáš Zdechovský. "Pokud začnou platit evropské pasy, pak nevidím smysl v těch národních. Bude v tom akorát chaos," poznamenal europoslanec.

U plánované české varianty certifikátů, která by fungovala pro cestování do okolních zemí či Maďarska, se mu nelíbí, že na rozdíl od evropské varianty by byla dostupná pouze pro očkované. Jak navíc plyne z vládních informací, pouze pro očkované v Česku.

"Ve vládě a na příslušných ministerstvech by se měli spíše soustředit na to, aby v případě rychlého schválení evropských pasů byly splněny všechny technické náležitosti a nenastaly komplikace, které by možnost vycestování pro české obyvatele oddálily," vyzval opoziční europoslanec.

Evropské certifikáty mají sloužit výhradně k bezpečnému překračování hranic, ale už ne například pro vstup do restaurací nebo divadel. Státy se však mohou rozhodnout využít je i pro tyto účely. 

Jak překonat nedůvěru

Mít k dispozici funkční celoevropský certifikát představuje pouze jednu stranu mince. Druhou je zajistit, že ho budou lidé chtít používat. A v tomto ohledu hraje velkou roli důvěra.

Objevují se například obavy, že zvýhodňováním očkovaných dojde k dělení lidí na více kategorií. A také nejistota, zda se skutečně jedná pouze o dočasné opatření.

"(Musíme) neustále zmiňovat, že covid pasy jsou dobrovolné a dočasné po dobu pandemie. Budou obsahovat omezené množství informací o jedinci a tyto údaje zůstanou u členských států. Zabezpečení těchto údajů by mělo být nejvyšší priorita," upozornil Zdechovský.

Na rozdíl od několika dalších oblastí je právě dostatečná ochrana dat něco, na čem se Evropský parlament a rada shodnou už nyní.

Podle Romana Škrabánka jsou obavy z digitálního certifikátu i jeho odmítání bezdůvodné. "Je to vítaná vstupenka k volnému cestování v rámci EU, později  předpokládám i mimo EU, do doby, než pomine pandemie a vrátíme se do normálu," uvedl prezident AČCKA.

Kontroverzní je nicméně i samotný název certifikátů. I když komise neustále zdůrazňuje, že se jedná o "zelený digitální certifikát", v médiích se kvůli potřebě rychlosti a údernosti zažil termín "covid pas", "koronapas", dříve dokonce "očkovací pas".

"Základní chybou byla terminologie. Takzvaný covid pas totiž není žádným pasem, není to žádná alternativa k cestovnímu dokladu, který máme. Je to pouze elektronické, popřípadě tištěné potvrzení o tom, že nejsem nebezpečný svému okolí," uzavřel Jan Papež.

Video: Covid pasy chceme od června, bude to zdarma. Kolaps očkování mě mrzel, říká Dzurilla

Havlíček: Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 14.05.2021 - 15:55

Venkovní prostory gastronomických podniků se mohou opětovně otevřít od pondělí. Podle Havlíčka zůstává podmínka, že na ně budou mít přístup jen lidé, kteří mají negativní test na koronavirus, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Po dohodě s profesními svazy vláda podle Havlíčka opatření upravila tak, že povinnost kontroly nebudou mít provozovatelé, provádět ji budou hygienici či policie, řekl.

Posedět na restauračních zahrádkách budou moci lidé, kteří v posledních sedmi dnech podstoupili profesionálně provedený PCR test nebo nejdéle před 72 hodinami antigenní test. Platné bude potvrzení zaměstnavatele o podrobení se testu v práci, dále čestné prohlášení, respektive čestné prohlášení zákonného zástupce o podstoupení testu ve škole. Schválený antigenní test určený pro samotestování bude možné provést i na místě.

Zákaz internetového připojení na zahrádkách a také v obchodních centrech, který dosud byl v opatření ministerstva zdravotnictví, měl podle Havlíčka bránit zbytečnému vysedávání na těchto místech. Restauratéři ale upozorňovali, že potřebují připojení pro provoz. Navíc je podle Havlíčka pravda, že lidé často využívají vlastní data. Wi-fi tak bude povolená i v obchodních centrech, uvedl.

Na zahrádkách budou muset být mezi stoly rozestupy alespoň 1,5 metru, stejná vzdálenost bude muset být i od okolí, například chodníku. U stolu budou smět sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti.

Stravovací zařízení vláda naposledy zavřela 18. prosince. Občerstvení mohou od té doby prodávat jen přes výdejní okna či rozvoz.

Odinstalovali jste nový MS Edge? Pak vám nepůjde nainstalovat květnová kumulativní aktualizace

Živě.cz - 14.05.2021 - 15:45
Součástí květnových aktualizací, jež byly uvolněny v úterý 11. května, je také kumulativní záplata KB5003173. Bohužel v řadě případů končí pokus o její instalaci chybovou hláškou s kódem chyby 0x800f0922, selháním a následným vrácením celého procesu, informuje Windows Latest. Záplata je určena ...

Pavel Zeman se vzdal funkce Nejvyššího státního zástupce. Skončí na konci června

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 14.05.2021 - 15:05

"Rezignace Nejvyššího státního zástupce je pro mě překvapením a dozvěděla jsem se o ní v pátek ráno. Rozhodnutí Pavla Zemana ale respektuji," sdělila ministryně spravedlnosti Benešová. Dodala, že jméno jeho nástupce dodá v následujícím čase.

Zeman funkci zastává od začátku roku 2011, kdy nahradil Renatu Veseckou. Předtím působil na okresním i krajském státním zastupitelství v Plzni a následně na mezinárodním odboru Nejvyššího státního zastupitelství. V roce 2004 se stal prvním zástupcem ČR u Eurojustu, kde byl nejmladším zástupcem ze všech členských zemí.

Připravujeme podrobnosti.

Škoda spouští Powerpass: Nabíjení po celé Evropě s jedinou appkou v mobilu

Živě.cz - 14.05.2021 - 14:45
Škoda začala prodávat elektrický Enyaq iV a současně spustila službu Powerpass, která umožní nabíjet na více než 200 tisících míst po celé Evropě (v Česku u stanic energetických společností a Ionity). K identifikaci uživatele slouží RFID čip, nebo chytrý telefon s NFC a mobilní aplikací Powerpass ...

Praha kvůli výstraze před povodněmi zavírá náplavku i vrata na Čertovce

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 14.05.2021 - 14:28

Praha podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) po obdržení výstrahy postupuje podle povodňového plánu. "Preventivně uzavřeme protipovodňovou bariéru v Čertovce a dále uzavřeme pro veřejnost i náplavky na městských částech Praha 1, 2 a 5," řekl. Dodal, že magistrát monitoruje průtok Vltavy a je v kontaktu s Povodím Vltavy a městskými částmi, kterých se situace týká.

Momentálně je uzavřena také plavební komora v Modřanech, protože je ucpána splavenými věcmi. "Vodní toky totiž nesou řadu splavených věcí a kvůli tomu je například zastavena plavba přes plavební komoru Modřany, která je ucpaná. Jsme v kontaktu jak s Povodím Vltavy, tak s městskými částmi, kterých se tato situace týká. Hladinu a průtok řeky budeme dál bedlivě monitorovat," dodal Hřib

Vrata na Čertovce budou s výjimkou cvičení v roce 2019 podle informací magistrátu uzavřena poprvé od povodní v roce 2013. Přístup na náplavky bude znemožněn do pátečního večera, majitelé zaparkovaných vozů s nimi musí do 18:00 odjet, jinak budou auta odtažena.

"Metropole preventivně informovala o možném vývoji nájemce a trhovce na náplavkách již v předstihu několika dní," uvedl Hofman. Tam, kde je to možné, bude podle magistrátu průtok vody Prahou regulován nádržemi Vltavské kaskády. Vodní dílo Orlík má podle Povodí Vltavy dostatek prostoru pro naplnění, uvedl Hofman.

Ve středních Čechách se varování meteorologů týká dolního toku Berounky. Její hladina by ale měla kulminovat na prvním stupni povodňové aktivity, kdy se ještě voda nevylévá z břehů. Varování před zvýšenou hladinou řek v důsledku vydatného deště se dále týká celého Jihočeského kraje a východní poloviny Plzeňského kraje. Také tam by hladiny toků měly kulminovat na prvním, ojediněle druhém stupni. Krátkodobé dosažení třetího stupně povodňové aktivity meteorologové očekávají pouze na Úslavě v obci Prádlo na jižním Plzeňsku.

Po vydatném dešti jsou řeky na druhém stupni

Česko zasáhly bouřky ve středu večer. Vydatně pršelo také ve čtvrtek a v noci na pátek, kdy vystoupaly hladiny řek hlavně ve Slezsku a na jihozápadě Čech. 

Ve Středočeském kraji dosáhly řeky na řadě míst prvního nebo druhého stupně povodňové aktivity. Nejvíce zásahů hasiči měli v okrese Praha-západ a na Berounsku, odčerpávají hlavně vodu ze zatopených sklepů nebo garáží a likvidují popadané stromy. 

"Krajské operační a informační středisko eviduje momentálně několik desítek událostí, které jsou způsobené vydatným deštěm," řekla v pátek ráno jejich mluvčí Dagmar Zemanová. Například ve čtvrtek hasiči registrovali 80 událostí, z toho 54 byly technické zásahy u popadaných stromů nebo zatopených garáží a sklepů.

Velké škody napáchaly deště především na Opavsku, kde způsobily lokální povodně v Šilheřovicích. Hasiči likvidovali následky přívalových dešťů také na Karvinsku, v tamní Městské nemocnici Bohumín déle než dvě hodiny odčerpávali vodu, která ve sklepě s elektrorozvodnou dosahovala metrové výšky.

V pátek by podle předpovědi měl déšť v Česku slábnout, v sobotu ale meteorologové opět očekávají přeháňky a ojediněle bouřky.

Hackeři vyřadili z provozu informační systémy irského zdravotnictví

Novinky.cz - 14.05.2021 - 14:00
Sofistikovanému kybernetickému útoku čelil počítačový systém irského zdravotnictví. Útočníci použili vyděračský virus, kvůli kterému byly v pátek všechny informační systémy vypnuty. Provozovatel služeb pro agenturu Reuters upřesnil, že očkování proti covidu-19 to neovlivnilo.

Stránky

Přihlásit se k odběru blog.obsah.info agregátor