Agregátor zdrojů

Čtyři hrdinové z "děcáku". Na kole dojeli k Baltu a vybrali sto tisíc na charitu

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 1 hodina 14 min zpět

Daniela a Erika jsou třináctiletá dvojčata, Elizabeth je patnáct a Petrovi osmnáct. Všichni žijí v dětském domově. Na kole toho moc nenajezdili, žádné své vlastní neměli. I přesto vyslyšeli náročnou výzvu a vydali se na 580 kilometrů dlouhou charitativní cestu k Baltskému moři, při níž chtěli vybrat sto tisíc korun na Domov pro seniory Příbor a Nadační fond Život začíná, podporující předčasně narozené děti. Tuto akci uspořádal a spolufinancoval již počtvrté filantrop Tomáš Slavata. „Děti z dětských domovů nechtějí stále jen dostávat, ale také samy pomáhat,“ vysvětluje.

Vyjet měli již v červnu 2020, ale jejich cesta se stále odkládala kvůli nepříznivému vývoji kolem covidu v Česku i v Německu. A tak zatím děti z Čeladné trénovaly s vychovatelem Reném jízdu na kole a delší a delší cesty v sedle. Čtyři nejvytrvalejší pak konečně 27. září 2021 vyrazily.

Podzimní termín místo letního prověřil nezkušené cyklisty kratšími a také mnohem sychravějšími dny. Přímo na kolech je doprovázeli dva vychovatelé z domova a manželka jednoho z nich, v obytném autě pak filantrop Tomáš Slavata, jenž jim zajišťoval veškerý servis a jídlo s pitím, vozil náhradní kola, stoly či lavice. Spali ve stanech, stravovali se v přístřešcích či jen tak na mezi po cestě.

Přesto se jim podařilo za pouhých pět dní dorazit do cíle - do přímořského lázeňského letoviska Heringsdorf v Německu. Částky sto tisíc korun se jim podařilo nejen dosáhnout, ale dokonce ji překročit, a to i s pomocí mecenáše Karla Janečka, jenž do sbírky na portálu Z nesnáze 21 přispěl téměř čtyřiceti tisíci korunami.

„Doba není jednoduchá a to, co se i teď děje kolem voleb, nemá s morálními hodnotami nic společného. Jsme obklopeni negativitou a najednou do toho všeho vstoupí čtyři děti, které máme tendenci zachraňovat, a chtějí něco dokázat. Ony sem vnesly pozitivní bezprostřední radost a touhu posouvat své hranice,“ vysvětluje Tomáš Slavata úspěch sbírky. "Jejich čistota úmyslu a odvaha může veřejnost oslovit a inspirovat. Stačí si přečíst, kolik lidí jim fandilo a kolik pozitivní energie se od nich mezi lidi dostalo,“ dodává.

Pod facebookové příspěvky o průběhu cesty přibývaly desítky a desítky nadšených komentářů plných chvály a respektu ke čtveřici dětských hrdinů. „Všechny vás moc obdivuji, ale ze všeho nejvíc děti, jsou úžasní. Zítra cíl, těším se na fotky a radost dětí,“ zní jeden z nich.

Na kontě sbírky je nyní zhruba 105 tisíc korun, Domov pro seniory Příbor a Nadační fond Život začíná dostanou rovným dílem po padesáti tisících. Filantrop se nyní snaží vybrat ještě dalších padesát tisíc pro Dětský domov Jaroměř. 

„Cesta k Baltu ukazuje, že když těmto dětem dáme šanci a dostatek našeho času, tak dokážou posouvat své hranice a ještě u toho pomáhat ostatním. A to je fajn,“ dodává Tomáš Slavata.

Zapomenuté prototypy východního bloku. Tato auta komunisté nepustili do výroby

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 1 hodina 33 min zpět

Vybrali jsme deset zajímavých a méně známých prototypů socialistických automobilek. Chystal se nástupce Tatry 613 i užitková Škoda 120.

Poptávka po antivirech stoupla. I kvůli práci a výuce z domova

Novinky.cz - 4 hodiny 50 min zpět
Prodej antivirových programů soukromým uživatelům v Česku loni stoupl o téměř osm procent na 52,3 milionu dolarů, tedy asi 1,2 miliardy korun. Největšími hráči byli společnosti McAfee s přibližně třetinovým podílem, dále Avast rovněž s třetinou a Eset se šestinou trhu. Vyplývá to z údajů analytické společnosti Gartner.

Meteorit v Kanadě prorazil střechu domu a dopadl do ložnice, kde překvapil spící ženu

Živě.cz - 16.10.2021 - 20:45
Profesor Stephen A. Nelson v minulosti vypočítal, že pravděpodobnost zásahu člověka meteoritem je 1:1 600 000. Jinými slovy: šance je malá, ale rozhodně ne nereálná. To může potvrdit Ruth Hamilton z města Golden, nacházejícího se v jihovýchodní Britské Kolumbii v Kanadě. Mohla to být noc jako ...

Další vražda ženy otřásla Británií. Ulice nejsou bezpečné, zlobí se veřejnost

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 16.10.2021 - 19:07

Necelý týden od vraždy policisté zatkli podezřelého, později jej ale propustili a skutečného pachatele stále hledají. Případ Sabiny Nessové je jen jedním z řady vražd žen, které se v poslední době v Británii staly. 

Komunitní skupiny v jihovýchodním Londýně proto začaly ženám rozdávat letáky, jak zůstat v noci v bezpečí. Městská část pak po vraždě poskytla ženám osobní alarmy, které po spuštění vydávají hlasitý zvuk s cílem vyděsit útočníka. Jen za dva dny jich v této části Londýna vydala více než dvě stě, zejména v oblasti Kidbrooke, kde byla Nessová zavražděna.

Velkou Británií její případ otřásl o to více, protože se stal pouhých šest měsíců po vraždě Sarah Everardové. Tu letos v březnu po cestě domů unesl, znásilnil a zavraždil policista Wayne Couzens.

Vražda Everardové už na jaře v zemi vyvolala debatu o tom, zda se ženy mohou při večerních cestách domů nebo procházkách cítit bezpečně. Mnoho z nich pak otevřeně promluvilo o osobních zkušenostech s tím, že se policie a společnost problému dostatečně nevěnují. Piety pak vedly i k demonstracím stovek osob před policejním ředitelstvím a budovou parlamentu.

Dostupné vládní údaje uvádí, že v průměru každé tři dny zavraždí v Británii muž ženu. Kromě toho se v zemi od začátku pandemie až trojnásobně zvýšil počet případů domácího násilí, které skončilo smrtí ženy. Celonárodní průzkum letos v létě také ukázal, že dvě ze tří Britek ve věku 16 až 34 zažily během uplynulého roku nějakou formu sexuálního obtěžování. 

Neúspěšný boj proti násilí na ženách

Vláda po vlně znepokojení v létě zveřejnila novou strategii boje proti násilí na ženách a dívkách, která zahrnuje zavedení přísnějších trestů pro pachatele a zvýšenou policejní kontrolu na veřejných prostranstvích. Podle obhájců práv žen ale ulice navzdory tomu bezpečnější nejsou.

Janet Dabyová, opoziční labouristická poslankyně, která zastupuje oblast v blízkosti místa, kde byla zabita Nessová, ve svém projevu v parlamentu na konci září požadovala po vládě nová opatření. "Její život byl brutálně ukraden, jako mnoho jiných před ní, misogynistickým násilím," řekla. "Kolika ženám ještě musí být ukraden, než tato vláda podnikne vážné kroky?"

Letos na jaře po vraždě Everardové vláda nařídila policejním složkám, aby začaly zkušebně zaznamenávat násilné činy motivované pohlavím osoby jako zločiny z nenávisti. Vnitrostátní policejní koordinační orgán ale neodpověděl na otázky deníku New York Times o tom, kolik oddělení tuto praxi zavedlo. Aktivisté tvrdí, že z londýnských 43 oddělení tak učinilo jen jedenáct. 

Zatímco v Británii probíhají protesty za změnu justice v oblasti násilí, ozývá se i mezi zákonodárci otázka, zda by trestné činy vedené nenávistí k ženám měly spadat mezi zločiny z nenávisti.

Nyní se ve Velké Británii vztahují přísnější tresty na zločiny motivované předsudky nebo nenávistí vůči rase, náboženství, sexuální orientaci, postižení nebo transgender identitě. Aktivisté nebo experti na trestní soudnictví a opoziční zákonodárci vyzývají k tomu, aby se zákon podobně přísně trestal i násilí na ženách. Vláda Borise Johnsona zatím přijetí této legislativy neplánuje.

Kritika ještě více zesílila minulý týden, když britský ministr spravedlnosti Dominik Raab neznal přesný význam pojmu misogynie (Termín označuje nenávist vůči ženám nebo pohrdání jimi, pozn. red.). "Misogynie je naprosto špatná, ať už je to muž proti ženě, nebo žena proti muži," vysvětloval v rozhovoru pro BBC, proč nepodporuje zavedení zákona.

"Toto je skutečný ministr spravedlnosti, který bude pověřen odpovědí na návrhy zákonných komisí o tom, jak zavést misogynii jako zločin z nenávisti," komentovala to na svém twitterovém účtu opoziční labouristická poslankyně Stella Creasyová. Premiér Johnson tvrdí, že nový zákon není potřeba, protože již existuje bohatá legislativa podporující boj proti násilí na ženách. 

Aplikace jako ochrana

Britská vláda v reakci na sérii vražd žen také sdělila, že zkoumá možnosti nové aplikace, která má chránit ženy pomocí sledování jejich cest. Současně plánuje spustit i speciální linku 888, kam by mohly v případě ohrožení volat.

Spuštění aplikace plánují tvůrci na prosinec, mezi lidmi se ale setkává spíše s kritikou. "Nechci alarm, aplikaci nebo speciální číslo. Chci jít tancovat v tílku a kraťasech a po cestě domů se nemuset pořád otáčet, jestli jsem v bezpečí," napsala na Twitteru reportérka londýnské rozhlasové stanice Lilie Almond.

Ludo Orlando, spoluzakladatel organizace Reclaim These Streets (Získejme zpět ulice), která bojuje za větší bezpečnost pro ženy a vzdělává muže v otázkách násilí na nich, uvedl pro deník Washington Post, že navrhovaná aplikace je "dalším případem toho, že ženy musí změnit své chování, místo toho, aby problém vláda řešila v jeho základní příčině, kterou je mužské násilí". Zároveň vyzval britskou vládu, aby raději investovala do sítí záchranných služeb, které již existují a potřebují podporu namísto přijímání nových. 

Video: Násilná smrt Sarah Everardové vyvolala protesty. Její památku uctila i vévodkyně Kate

Týden Živě: Čipy nejsou a jen tak nebudou. Chybí i další suroviny

Živě.cz - 16.10.2021 - 18:45
Škoda Auto opět varuje, že utlumí výrobu • Spočítali jsme , kolik používáte doplňků v prohlížeči • Sledujte souhrn událostí končícího týdne

Skiareály kvůli pandemii omezily investice, většina zdraží

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 16.10.2021 - 18:06

Lyžařské areály se chystají na novou sezonu, připravují novinky, vylepšení i rozšíření on-line služeb, které usnadní dodržování protiepidemických opatření. Mnohé kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru seškrtaly investice a soustředily se hlavně na nutnou údržbu. Většina středisek zdraží skipasy kvůli rostoucím nákladům, a to zhruba o pět až dvacet procent, vyplývá ze zjištění ČTK.

Někteří provozovatelé mají obavy z toho, zda se jim podaří zajistit dostatek sezonních pracovníků i z toho, jaké budou podmínky pro lyžařské školy či školní kurzy. V předcházející zimní sezoně ovlivněné restrikcemi proti šíření nemoci covid-19 zůstaly skiareály většinu sezony zavřené, některé neotevřely vůbec. Fungovat mohly jen od 18. do 26. prosince. Vláda provozovatelům slíbila částečně kompenzovat vynaložené náklady.

V největším českém zimním středisku ve Špindlerově Mlýně byly investice spíše provozní, zdražení neplánují, ceny mají flexibilní podle poptávky, počasí, sezony i množství otevřených sjezdovek. Kvůli pandemii areál odložil investici za stovky milionů korun do propojení středisek Svatý Petr a Medvědín z letoška na příští jaro. SkiResort Černá hora - Pec pod Sněžkou letos investoval několik milionů korun. Nově bude možné si on-line koupený skipas vyzvednout ve výdejním automatu přímo v areálu, a to kdykoliv.

Areál na Dolní Moravě investuje do zimní sezony 50 milionů korun. Chystá umělé zasněžování, nově umožní večerní lyžování. Ve Ski centru Říčky v Orlických horách se soustředili na nutnou údržbu. Deštné v Orlických horách vložilo do svého rozvoje deset milionů korun, hlavně do zasněžování, pořídili si skibus či traktorbagr.

Na Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách bude nová modrá sjezdovka a přibližovací vlek. Větší investice letos nedělali. V Rokytnici nad Jizerou investovali do pěti milionů korun. Nejviditelnější novinkou bude nový navigační systém a moderní skříňky pro uchovávání věcí. Skiareál v sousedním Harrachově pořídil jen nezbytné věci potřebné k zasněžování.

Skiareál Ještěd v Liberci začal jako první v kraji vyrábět technický sníh, a to díky technologii nezávislé na venkovní teplotě. Je to asi o pět až šest týdnů dříve než obvykle. Novinkou bude na Ještědu večerní lyžování na loni vybudované sjezdovce Nová Skalka.

Největší lyžařský areál v Krušných horách Klínovec chystá novinku v podobně večerního lyžování na modré sjezdovce Dámská. Provozovatel investoval do zasněžování, pořídil dvě nová vrtulová děla a plně zautomatizoval čerpací stanici a retenční nádrže na Neklidu, a to zhruba za 12 milionů korun.

Areál Ski&Bike Špičák na Šumavě hlásí velký zájem o ubytování na konec roku a pololetní a jarní prázdniny. "Aktuálně se soustředíme hlavně na obnovu a kontrolu techniky od lanovky a vleků po rolby a zasněžování i na úpravy povrchu sjezdovek. Letos jsme do toho investovali přes tři miliony korun," řekl ČTK ředitel Vladimír Kasík.

Šumavské areály na jihu Čech investice utlumily. Na Zadově chystají nádrž na zasněžování. Na Lipně předělali informační centrum i prodejnu vybavení včetně půjčovny, mají novou restauraci a hotel poblíž lanovky. Kvůli ztrátám z minulé sezony odložil investice i rakouský Hochficht, chce ale posílit internetový nákup skipasů a umožnit, aby lidé mohli prokázat bezinfekčnost také on-line.

Lyžařský areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku investoval i po loňské nevydařené sezoně miliony korun do nového technického vybavení. O zasněžování sjezdovky se budou starat další tří nová děla za tři miliony korun. Další milion půjde do nového pojízdného koberce do lyžařské školy. Šibeniční vrch u Mnichovic u Prahy vyhradí po loňském velkém zájmu jednu sjezdovku pro bobování. Boby bude na kopec vozit vlek, lidé budou chodit na vrchol sjezdovky pěšky.

V Jeseníkách bude fungovat nová lanovka na Červenohorském sedle. Ve Ski Aréně Karlov staví pojízdný pás pro nejmenší lyžaře, v dalších střediscích modernizovali nebo rozšířili zasněžování.

I přes ztráty z poslední zimy lyžařská střediska v Beskydech investovala a nabídnou v nadcházející sezoně lyžařům novinky. Kvůli růstu nákladů ale také zdražují. V Dolní Lomné se areál Ski Armáda chystá na první sezonu v ostrém provozu bezmála po devíti letech, kdy se tam nelyžovalo. Už od roku 2019 tam mají připravenou novou sedačkovou lanovku a novinkou je areál pro děti s lyžařským pásem. Největší lyžařský areál v regionu Ski Bílá letos moc peněz na investice neměl. Areál si před sezonou koupil jen automat na prodej jízdenek, starší skútr a čtyřkolku.

Chorvatsko otevřelo první vesnici pro digitální nomády. Vykryjí mrtvou zimní sezonu

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 16.10.2021 - 17:28

Zájemci o pobyt ve vesnici dostanou za zhruba 500 eur (asi 12 700 korun) měsíčně ubytování v montovaném domě u moře, sdílený pracovní prostor a k dispozici jim je také ředitel střediska, který organizuje dobrovolný program a akce, jako jsou turistické výlety, jogging či kurzy jógy.

"Za tři dny, co máme oficiálně otevřeno, k nám dorazili první tři digitální nomádi, dostali jsme celkově 195 přihlášek, pravý nával ale čekáme až v listopadu," uvádí Mario Mrkša, spoluzakladatel a výkonný ředitel platformy grabAhome, která stojí za tímto projektem v hotelovém komplexu Borik severně od Zadaru. Přihlášky podle něj přišly z více než 30 zemí, členských států Evropské unie, ale i Spojených států, Kanady a dalších. Jedna je z Nigérie.

Chorvatsko se snaží napojit na současný globální trend hoštění digitálních nomádů. Díky změně zákonů mohou od začátku tohoto roku v zemi na Jadranu fungovat i firmy, které zde nejsou registrované. Nesmějí sice poskytovat služby chorvatským firmám, zato však v Chorvatsku neplatí daň z příjmu. Jejich pracovníci mohou každopádně dostat roční vízum. Nyní v Chorvatsku působí několik set digitálních nomádů, většina na pobřeží a další pak v hlavním městě Záhřebu.

První chorvatská vesnice pro digitální nomády nese název Digital Nomad Valley Zadar. Výraz Valley (údolí) má podle vedoucích projektu evokovat Silicon Valley, centrum amerického IT sektoru. Fungovat má do konce března, což je období mimo turistickou sezonu, které většina nomádů záměrně vyhledává.

Podle organizátorů je přilákání digitálních nomádů způsobem, jak mimo turistickou sezonu zaplnit ubytovací kapacity zdejšího hotelového komplexu patřícího rakouskému řetězci Falkensteiner a také jak podpořit místní ekonomiku. "Dlouhodobá idea a vize naší iniciativy je spolupráce s místními obcemi a městy, abychom měli pro digitální nomády program po celý rok," dodává Mrkša.

Potenciálu digitálních nomádů pro místní cestovní ruch si je vědomo i Chorvatské turistické sdružení, které začátkem roku rozjelo kampaň "Chorvatsko - vaše nová kancelář!" Ředitelka turistické centrály Lucijana Jerkovičová tvrdí, že zájem o tyto služby roste. Jen za září podle ní chorvatské úřady registrují 230 přihlášek digitálních nomádů o roční pracovní vízum, nejvíce ve Splitu a okolí a také v Záhřebu.

Útočník s lukem a šípy je podle norské policie psychicky narušený

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 16.10.2021 - 17:13

Podle policie dosavadní vyšetřování posiluje hypotézu, že útok lukem a šípy souvisel se špatným duševním stavem muže, uvedl norský tisk. Norská tajná služba PST dříve uvedla, že útok nese znaky teroristického činu.

Sedmatřicetiletý Dán se k islámské víře přihlásil na videu před několika lety. Policie také tvrdila, že již dříve měla poznatky o možné radikalizaci podezřelého.

"Sám ohlásil, že konvertoval k islámu. Je to jedna z hypotéz, a další je, že se tak ve skutečnosti nestalo," uvedl v sobotu na tiskové konferenci policejní komisař Per Thomas Omholt. Vyšetřování podle Omholta totiž ukázalo, že podezřelý nedodržoval pravidla a přikázání, která jsou typická pro islám.

Norská policie uvedla, že přesný motiv činu stále vyšetřuje. Nyní ale přednostně pracuje s hypotézou, že útok souvisí se špatným duševním stavem údajného pachatele. V pátek na něj soud uvalil čtyřtýdenní vazbu, kterou stráví na uzavřeném psychiatrickém oddělení.

Sedmatřicetiletý Espen Andersen Braathen, který má dánskou matku a norského otce a v Kongsbergu dlouhodobě žije, útočil lukem a šípy i dalšími zbraněmi ve středu večer na několika místech v centru Kongsbergu. Ještě ve středu byl zadržen a předběžně obviněn. Podezřelý podle policie jednal sám. Zabil čtyři ženy a jednoho muže ve věku od 50 do 70 let, další tři lidi zranil.

Tajná služba PST dostala první informace o muži v roce 2015. Informace o něm pak předala sociálním službám. Deník VG napsal, že se PST domnívala, že muž může v zemi podniknout málo propracované útoky za použití jednoduchých zbraní. Tajná služba tvrzení listu nekomentovala. PST ale dnes oznámila, že s policií prošetří zásah proti muži. V uplynulých dnech norský tisk vyjádřil pochybnosti, zda policie jednala v den útoku dostatečně rychle.

Twitter nově umožňuje odstraňovat sledující bez nutnosti jejich blokování

Živě.cz - 16.10.2021 - 16:45
Twitter přichází s další snahou o kultivaci ekosystému. Počínaje tímto týdnem dostávají uživatelé možnost spravovat seznam sledujích/followerů. Nejzásadnější je, že ze seznamu mohou kohokoli odebrat. 7. září oznámil Twitter Support, že testuje ve webové aplikaci možnost odstraňovat sledující ...

Druhá kulturní revoluce. Čína zažívá velkou vlnu omezení videoher i celebrit

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 16.10.2021 - 16:05

Regulace z posledních měsíců se dotýkají vzdělávání, zábavní kultury i sdílené ekonomiky.

Apple chce udělat z AirPods zdravotní zařízení. Mohly by měřit teplotu i monitorovat postoj těla

Živě.cz - 16.10.2021 - 15:15
Bezdrátové špunty do uší AirPods už se etablovaly jako populární volba pro posluchače hudby, dost možná ale brzy budou mít i základní zdravotní využití. Apple přemýšlí, že do budoucích verzí svých sluchátek přidá několik funkcí, díky kterým by zařízení mohlo měřit některé tělesné hodnoty, píše Wall ...

Bitcoin dále posiluje, jeho cena vystoupala těsně pod 63 tisíc dolarů

Novinky.cz - 16.10.2021 - 14:38
Nejznámější kryptoměna bitcoin dále posiluje, cena vystoupala těsně pod 63 tisíc dolarů (bezmála 1,4 milionu korun). Přiblížila se tak ke svému maximu z letošního dubna necelých 65 tisíc dolarů. Investoři sázejí na to, že regulační orgány ve Spojených státech brzy schválí první veřejně obchodovaný fond (ETF), který se zaměřuje na futures na bitcoiny.

Foto: První konvoje smrti. Před 80 lety spustili nacisté deportace Židů z tuzemska

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 16.10.2021 - 14:24

Vlaky odstartovaly nacistickou likvidaci celkem 80 000 českých Židů, kteří zahynuli rukou nacistů.

Ukrajinská policie zatkla nájemného hackera. K útokům používal botnet se 100 000 počítači

Živě.cz - 16.10.2021 - 13:30
Ukrajinská policie se často (a očividně ráda) chlubí svými úspěchy na poli kybernetické bezpečnosti. Nejnovější trofejí je zadržení hackera, který ovládal botnet se 100 000 zařízeními a za peníze byl ochoten podnikat DDoS útoky na zadané cíle či rozesílat spam. Rozsáhlá automatizovaná síť ...

Kůrovec se z českých lesů poroučí. Pomohla včasná těžba i chladné a deštivé jaro

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 16.10.2021 - 13:05

Akci Den za obnovu lesa pořádá státní podnik Lesy České republiky na třinácti místech po celé republice. Kromě sázení stromů domovníci pomáhají i s úklidem lesa nebo stavěním oplocení kolem nových výsadeb. 

K útlumu kůrovcové kalamity kromě intenzivní těžby napadeného dřeva přispělo i letošní velmi chladné a deštivé jaro. Počasí zpozdilo jarní rojení kůrovce zhruba o jeden měsíc.

Prioritou Lesů ČR je teď obnova zničených lesů. "Do roku 2018 činila běžná plocha zalesnění u Lesů ČR 10 000 hektarů, letos je v plánu 22 000 hektarů. Používali jsme ročně až 55 milionů sazenic, letos to bude až 100 milionů," řekl nedávno generální ředitel LČR Josef Vojáček.

V regionech, kde již kalamita pominula, chystají Lesy ČR obnovu cest poničených těžební a dopravní technikou. "Finance na to má podnik vyčleněné, do obnovy cest a lesní infrastruktury půjdou stovky milionů korun," řekl Zajíček.

Díky rostoucím cenám dřeva podnik opět tvoří finanční rezervy na obnovu lesů a lesního majetku. V letošním prvním pololetí se podnik vrátil do zisku 680 milionů korun po loňské ztrátě 480 milionů korun.

Kůrovec v ČR loni podle think-tanku Czech forest napadl 35 až 40 milionů metrů krychlových dřeva. Škody způsobené nízkou výkupní cenou kůrovcového dříví a předčasnou těžbou porostů loni dosáhly 44 miliard Kč, odhadl Czech forest. Podle Českého statistického úřadu těžba dříví loni v ČR dosáhla rekordních 35,8 milionu metrů krychlových. Meziročně se tak zvýšila o 9,7 procenta.

Britská policie vyšetřuje vraždu poslance jako terorismus. Podezřelého muže zatkla

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 16.10.2021 - 11:54

 Na místě činu byl zadržen 25letý muž, který je podle televize Sky News britským občanem somálského původu. Politici útok označili za útok na demokracii. Na místo incidentu dnes dorazil britský premiér Boris Johnson.

Útok se stal v kostele v Leigh-on-Sea, 60 kilometrů na východ od Londýna, při pravidelném setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Na místě zasahovala rychlá záchranná služba. "Tragicky zemřel na místě," řekl novinářům policista Ben-Julian Harrington. Dodal, že policie se v době incidentu nedomnívala, že nebezpečí hrozí ještě někomu dalšímu.

Vyšetřování vraždy vede protiteroristická policejní jednotka. Policie si zpočátku ale nemyslela, že jde o terorismus. "Jako součást vyšetřování policisté v současné době provádějí prohlídky na dvou adresách v oblasti Londýna a tyto prohlídky pokračují," informovala policie. Předpokládá, že zadržený podezřelý jednal sám.

Dnes dopoledne před kostelem, kde se útok udál, památku Amesse uctili vedle Johnsona mimo jiné vůdce opozičních labouristů Keir Starmer, ministryně vnitra Priti Patelová či předseda Dolní sněmovny Lindsay Hoyle.

Amess v parlamentu okrsek Southend West zastupoval od roku 1997. Poslancem byl od roku 1983. Do Konzervativní strany vstoupil ve svých 16 letech a zůstal jejím členem až do svého skonu ve věku 69 let. Britové na něj vzpomínají jako na laskavého, poctivého a věřícího člověka. Angažoval se na ochranu zvířat, byl známý jako milovník psů. Byl ženatý, s manželkou Julií mají pět dětí.

Soustrast vedle řady domácích politiků vyjádřil také americký ministr zahraničí Antony Blinken. "Útok na zvolené zástupce je útokem na demokracii," konstatoval.

Násilí vůči zákonodárcům je v Británii velmi ojedinělé. Týden před referendem o setrvání Británie v EU však byla 16. června 2016 v severoanglickém městě Birstall nedaleko Leedsu zavražděna britská labouristická poslankyně Jo Coxová, odpůrkyně brexitu. Na jednačtyřicetiletou matku dvou dětí útočník třikrát vystřelil a následně ji mnohokrát pobodal. Pachatel u soudu provolával "Smrt zrádcům, svoboda Británii". Za vraždu dostal doživotní trest vězení bez možnosti podmínečného propuštění.

Výstavba dálnice D35 z Hořic do Sadové získala stavební povolení

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 16.10.2021 - 11:35

"Zahájení výběrového řízení na zhotovitele předpokládáme v prvním čtvrtletí roku 2022. V příštím roce proběhne rozsáhlý archeologický výzkum a posléze zahájení stavby," uvedl Mátl.

Mezi Hořicemi a Sadovou nahradí nynější kapacitně nevyhovující dvoupruhovou silnici I/35 čtyřpruhová dálnice. Celá bude vedena novou trasou. Její součástí bude 12 mostních objektů, další dva povedou nad dálnicí, u Hořic vznikne mimoúrovňová křižovatka. ŘSD předpokládá, že cena stavby dosáhne 3,2 miliardy korun bez DPH.

Ředitelství silnic a dálnic ČR plánuje výstavbu dálnice D35 mezi Úlibicemi u Jičína a Hradcem Králové po jednotlivých úsecích mezi lety 2022 až 2026. V Hořicích již policie otevřela otevřela dočasné dálniční oddělení pro dohled nad provozem na budoucí dálnici D35. V budoucnu bude sídlit v nedalekých Chomuticích.

V současnosti je dálnice D35 plánována v trase Liberec - Jičín - Hradec Králové - Olomouc - Lipník nad Bečvou. Propojuje tři krajská města a kříží dalších šest tahů dálniční sítě, D10, D11, D43, D46, D55 a D1. S celkovou délkou přes 260 kilometrů půjde o jednu z nejdelších českých dálnic. V provozu je již několik vzájemně nepropojených částí, úseky Liberec -Turnov, Sedlice - Opatovice, Mohelnice - Olomouc, obchvat Olomouce a Olomouc - Lipník.

Elon Musk byl v Evropě. Zastavil se na berlínském Gigafestu a řekl pár zajímavých věcí

Živě.cz - 16.10.2021 - 10:45
Kousek za českou hranicí se pomalu rozjíždí Gigafactory Berlin-Brandenburg a Tesla v ní uspořádala den otevřených dveří. Ale jde o Teslu, takže se akce tohoto typu pochopitelně nemůže jmenovat takhle nudně. Říkají tomu Gigafest a o významu vypovídá, že se ukázal i Elon Musk… Pochlubil se výrobním ...

Stránky

Přihlásit se k odběru blog.obsah.info agregátor