Agregátor zdrojů

Francie se mění v cloudovou velmoc. Atos koupí konkurenční Syntel za 80 miliard

Novinky.cz - 54 min 52 sek zpět
Francouzská technologická společnost Atos se dohodla na převzetí amerického konkurenta Syntel za zhruba 3,6 miliardy dolarů (téměř 80 miliard Kč). Oznámily to podle agentury Reuters firmy. Akvizice je součástí plánu společnosti Atos rozšířit nabídku produktů a geografickou působnost.

V Praze začal kvůli suchu platit zákaz kouření a rozdělávání ohňů v lesích a parcích

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 56 min 34 sek zpět

Kromě rozdělávání ohně je na rizikových místech zakázáno i kouření, používání pyrotechniky, lampionů či jízda parních lokomotiv.

Hyperloop zrychluje. Německá kapsle prolétla tunelem rychlostí 467 km/h

Živě.cz - 59 min 53 sek zpět
Posouvá se technologie elektromagnetického Hyperloopu skutečně vpřed, anebo vše skončilo především na papíře a u líbivých renderů? Určitým ukazatelem může být rychlost, které dosahují zkušební kapsle na zhruba kilometr dlouhém testovacím okruhu, který postavila Muskova SpaceX. Zatímco loni touto ...

Pražské metro odvětrají nové ventilátory ZVVZ za 80 milionů korun

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 59 min 54 sek zpět

Milevsko - Milevská společnost ZVVZ Machinery pokračuje v nejrozsáhlejší rekonstrukci větrání v historii pražského metra. ZVVZ dodá 18 nových ventilátorů do větracích šachet trasy metra C. Tříletá zakázka je za 80 milionů korun. Řekli to generální ředitel holdingu ZVVZ Miloslav Mácha a ředitel divize Ventilátory a přepravníky firmy ZVVZ Machinery Petr Koška.

V červenci dokončilo ZVVZ strojovnu Měnírna. Z devíti strojoven v úseku Florenc - Kačerov jich letos zmodernizuje šest, zbylé tři v prvním pololetí 2019. Nové typy ventilátorů mají lopatky z ohnivzdorného hliníku s vysokou tepelnou odolností. Jsou certifikované na provoz až při teplotě 400 stupňů Celsia po dobu 120 minut. Tříletá zakázka skončí příští rok.

Manažer zakázky Zbyněk Kaisler považuje za jednu z nejtěžších věcí přesun dílů ze strojoven a zpět, protože leží desítky metrů pod zemí a dá se do nich dostat jen v noci přes tunely, když metro nejezdí.

"Během této krátké doby se musí odvézt staré díly ventilátorů a navézt nové. Ty se kvůli omezeným přístupovým cestám dělí na sedm dílů a sestavují až ve strojovně. Následuje seřízení a zkušební provoz, vrcholící dvaasedmdesátihodinovým nepřetržitým chodem," uvedl Kaisler.

Milevská firma začala v červnu rovněž pracovat ve stanicích metra Národní třída, kde opravuje některé části ventilátorů a elektrorozvaděčů, které jsou poškozené kvůli průsakům vody do tunelu. Ve stanici Želivského ZVVZ repasuje hlavní díly ventilátoru, který tam funguje od roku 1980.

ZVVZ Machinery dodala od roku 1975 do pražského metra 170 větracích ventilátorů do stanic i strojoven. Po celou dobu se podílí i na údržbě a rekonstrukcích. Ventilátory ZVVZ dodnes odvětrávají i stanice metra v Moskvě, Petrohradu, Kyjevě či Varšavě.

Ventilátory ZVVZ jsou i v pražském tunelu Blanka, ve Strahovském tunelu, ale i v Kanadě či Jižní Koreji. Firma vyrábí také ventilátory do elektráren, hutí, pro Audi, Ford či BMW dodala ventilátory pro jejich zkušební aerodynamické tunely.

Strojírenský holding ZVVZ Group Milevsko, který zaměstnává 690 lidí, loni podle Máchy zvýšil tržby o 140 milionů na 1,54 miliardy Kč. Letos plánuje tržby 1,53 miliardy. Kvůli problémům dceřiné společnosti ZVVZ-Enven Engineering se holding loni dostal do ztráty v desítkách milionů, předloni skončil ve ztrátě po zdanění 93,5 milionu Kč. Holding dodává do 20 zemí, asi 40 procent produkce jde do zahraničí.

vkc hj

Na výměnu lamp v obcích za šetrnější půjde 120 milionů korun

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 1 hodina 12 min zpět

Praha - Na rekonstrukci veřejného osvětlení v obcích tak, aby nevznikal tzv. světelný smog, půjde 120 milionů korun. Dohodla se na tom ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a životního prostředí (MŽP). Šetrnějších lamp má do konce roku 2021 vzniknout více než 60 000, oznámila dnes ministerstva. Peníze půjdou z programu Efekt, který je zaměřený na energetické úspory.

Pro obce ležící mimo chráněná území je určeno 90 milionů korun, o dalších 30 milionů mohou žádat ty, které leží v chráněných územích. Podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové jde o novinku - na snížení světelného smogu dosud mohly dostat příspěvek jen ty obce, které leží na území národních parků.

Zájemci budou moci o peníze žádat od konce srpna, jedna obec získá maximálně dvoumilionovou dotaci. Podrobnosti představí ministerstva na středeční tiskové konferenci.

Světelné znečištění je nežádoucí jev, který vzniká při nesprávném směřování světla vzhůru nebo do volné krajiny. Přispívá k němu také osvětlení v nevhodnou dobu, jako je například noční osvětlení parkovišť u nákupních center mimo otevírací dobu. Částečně ho lze snížit polohou lamp veřejného osvětlení a také jejich výměnou tak, aby neobsahovaly modrou složku záření.

Světelný smog má negativní vliv na lidské zdraví a na biorytmy zvířat žijících ve volné přírodě, ovlivňuje například kvalitu spánku. Zbytečné nebo zbytečně intenzivní svícení zatěžuje ekonomiku. Kritizují ho také astronomové, protože znemožňuje pozorování hvězdné oblohy běžnými prostředky.

V Česku legislativa omezuje světelné znečištění jen v národních parcích, jinde leží v rukou obcí. V březnu letošního roku se vláda dohodla na krocích, které by měly světelný smog omezit. Kromě dotací pro šetrnější osvětlení je v plánu například osvěta o škodlivosti modré složky světla, kterou má provést ministerstvo životního prostředí, nebo analýza světelného znečištění z dopravy.

Původní program Efekt byl založen v roce 1998, tedy ještě před vstupem Česka do Evropské unie. Sloužil k podpoře projektů menšího rozsahu a fungoval jako doplněk pro operační programy a národní programy, jako je například Nová zelená úsporám. Od loňského roku ho nahradil program Efekt 2.

Foto: Večeřeli jsme a najednou uslyšeli křik. Střelec v Torontu zaútočil v pulzující čtvrti

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 1 hodina 19 min zpět

Ve druhém největším kanadském městě Toronto zaútočil střelec na hosty restaurace v populární řecké čtvrti.

Privatizace OKD vypadá z dnešního pohledu hrůzostrašně, říká někdejší náměstek Pecina

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 1 hodina 20 min zpět

Praha - Privatizace černouhelné společnosti OKD vypadá ze současného pohledu hrůzostrašně, řekl novinářům někdejší náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina po slyšení před sněmovní vyšetřovací komisí, která se prodejem těžařské firmy zabývá.

Výslechy svědků začaly na neveřejných jednáních v pondělí, potrvají celý týden. Pecina se dostavil jako první. Někteří předvolaní se omluvili.

"Z dnešního pohledu to samozřejmě vypadá hrůzostrašně. Tenkrát jsme si mysleli, že to koupí pan (Viktor) Koláček a že se bude těžit dalších 100 let, jak říkal vždycky. A to, že to prodal panu (Zdeňku) Bakalovi, to dneska dobře nevypadá, rádi z toho nikdo nejsme," uvedl Pecina, který v minulosti také stál v čele antimonopolního úřadu a byl i ministrem vnitra.

Pecina řekl, že tehdy nevěděl, že se OKD nakonec ujme finančník Bakala. "Já jsem to neprivatizoval. Já jsem byl zodpovědný za hornictví, a nikoli za privatizaci. Za privatizaci byl zodpovědný jiný náměstek, který asi bude vyslýchaný jindy. A dělalo to samozřejmě ministerstvo financí," zdůraznil Pecina. Podotkl, že privatizační smlouvu nepřipravoval, neviděl a nekontroloval.

Na dotaz, zda má komise šanci privatizaci OKD prověřit, Pecina připomněl, že od prodeje menšinového státního podílu ve firmě už uběhlo 14 let. "To se uvidí, co o tom řeknou lidé, kteří to dělali, kdo smlouvu podepsal, kdo ji připravoval, na tom jsou na ministerstvu referátníky, ví se, kdo to dělal," dodal.

Na dnešek komise ještě pozvala jednoho ze zaměstnanců Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Jde o to, zda při prodeji mennšinového státního podílu šlo o nepovolenou veřejnou podporu, nebo ne.

Mezi omluvenými figuruje bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), jenž byl v době privatizace zbylých akcií OKD ministrem financí. Bakala, který žije ve Švýcarsku, pozvánku adresovanou do jeho českého bydliště nepřevzal. Komise nyní také řeší europoslance Pavla Teličku, zda se omluvil, nebo zda odmítl před komisí vypovídat. Telička figuroval v orgánech některých Bakalových firem.

Členové komise mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Za něj bývá Sobotka kritizován. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat.

Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a osob. Výsledky má komise předložit plénu na podzim.

Minoritní podíl v OKD získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest, která už část akcií držela. Případem se zabývá soud, podle žalobce byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun.

Soud začátkem května nepravomocně osvobodil znalce Rudolfa Douchu, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu v OKD. Osvobodil i oba bývalé místopředsedy Fondu národního majetku (FNM) Pavla Kutu a Jana Škurka, kteří měli privatizaci na starosti. Podle soudu nebylo prokázáno, že je skutek trestným činem. Státní zástupce se proti tomu ale odvolal.

Podnikatelé Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

Později se majitelem OKD stala firma vlastněná třemi britskými investičními fondy. Loni se OKD dostala do insolvence, akcie nástupnické společnosti v dubnu převzala státem vlastněná společnost Prisko.

Facebook umožní hromadně mazat a skrývat příspěvky na vašem profilu

Živě.cz - 1 hodina 25 min zpět
Facebook nedávno uvedl nový vzhled profilů, podobný těm na Instagramu. Změna zřejmě nebyla jen kvůli designu, nově se na ni totiž pojí možnost hromadně editovat vaše dříve publikované příspěvky. Ty tak můžete snadno smazat, skrýt či odstranit označení. Vše funguje jednoduše a je možné naráz ...

Bratislavou ráno otřásla exploze, pravděpodobně vybuchl plyn

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 1 hodina 42 min zpět

Bratislava - V bratislavské čtvrti Vrakuňa se v pondělí ráno ozvala exploze v budově, kde mimo jiné sídlí i zdravotní středisko. Výbuch si nevyžádal mrtvé ani zraněné a nebyla ani nutná evakuace domu. Expert cizí zavinění podle serveru hnonline.sk nevyloučil, ale ani nepotvrdil. Na místě zasahovalo podle portálu webnoviny.sk i 23 hasičů, požár však nevypukl. Příčinu exploze policie zjišťuje, pravděpodobně ji zavinil plyn.

Výbuch podle webu listu Nový čas nejvíce poničil pracoviště pedikúry v přízemí zdravotního střediska.

"Dnes krátce po páté hodině jsme přijali na lince 158 oznámení o poškození stěny jedné z budov na Bebravské ulici v městské části Bratislava-Vrakuňa. Hlídky hodnověrnost tohoto hlášení na místě prověřily a potvrdily, přičemž po příchodu na místo byla zpozorována poškozená přední část domu, stejně jako několik poškozených vozidel zaparkovaných v blízkosti," uvedl Michal Szeiff z krajského ředitelství policie v Bratislavě. Policie vyšetřuje případ jako trestný čin všeobecného ohrožení.

"Výbuch byl velmi silný a probudil nás přibližně v pět. Na zaparkovaná auta létaly části konstrukce z budovy a z mříží," uvedl jeden z obyvatel.

Starosta Vrakuně Martin Kuruc sdělil, že všechny typy ambulancí ve zdravotním středisku, od všeobecných lékařů, přes chirurgy a zubaře po oční a dětské lékaře, nebudou fungovat, dokud policie nedokončí úkony a statik nevyhodnotí stav budovy. Ta přitom nedávno podstoupila stavební úpravy.

Místo výbuchu prověřovali i pyrotechnici a psovodi s nejméně čtyřmi speciálně vycvičenými psy.

Pečivo je o celá tisíciletí starší než pěstování obilí

Živě.cz - 1 hodina 55 min zpět
Zavedená představa, že s pečením chleba začali první zemědělci, je mylná • Nejstarší chlebové placky pekli zřejmě z rituálních důvodů už pravěcí lovci a sběrači • Dnešní milovníci tortill a rohlíků by si na nich moc nepochutnali

Kvůli suchu hrozí požáry ve středních Čechách, Praze, Ústecku a Českolipsku, varují meteorologové

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 11 min zpět

Praha - Kvůli dlouhotrvajícímu suchu vzrostlo v Česku nebezpečí požárů. Vysoké riziko je ve středních Čechách, v Praze a v Ústeckém kraji a na Českolipsku. Lidé by proto neměli rozdělávat v přírodě oheň či vypalovat trávu. Řídit se mají také místními vyhláškami a zákazy, které mohou být vydány.

Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Požáry mohou vzniknout i při úderu blesku.

"Přeháňky a bouřky, které se mohou v následujících dnech vyskytnout, budou jen lokální, a proto situaci výrazněji nezlepší," poznamenali meteorologové.

Letošní počasí láme v posledních měsících rekordy. Duben i květen byly nejteplejší za posledních 58 let, červen byl pátý nejteplejší. Dosavadní vývoj červencových teplot a předpověď na následující dny nasvědčují tomu, že i červenec bude teplotně nadprůměrný. S výjimkou chladnějších výkyvů na začátku měsíce a na začátku druhé červencové dekády se teploty v celostátním průměru udržují jeden až pět stupňů Celsia nad normálem.

Podle meteorologů bude posledních deset červencových dnů z celého měsíce nejteplejších. Maximální teploty se budou pohybovat kolem 30 stupňů Celsia a nastanou i tropické dny a noci.

K nejčastějším příčinám požárů se podle Hasičského záchranného sboru ČR řadí lidská nedbalost a technické závady na strojích a dopravních prostředcích. Mezi typicky letní požáry patří i požáry travních a lesních porostů od táborových ohníčků či nedopalků cigaret. Hasiči připomněli, že v posledních dnech hořel třeba mladý borovicový les na Přeloučsku, šlo o sedmý požár lesa na Přeloučsku od letošního května. Hasiči zasahovali také u požáru neuhašeného ohniště v lese na Bukové hoře, u Pravčické brány v Národním parku České Švýcarsko nebo u Vyhlídky na Špičáku mezi Stříbrnou a Přebuzí.

Vloni hasiči zasahovali u 966 lesních požárů, které pohltily lesy o výměře 170 hektarů a způsobily škodu 6,3 milionu korun. Dva lidé při požárech zemřeli, devět bylo zraněno. Díky včasnému zásahu hasičů byl uchráněn majetek za 85 milionů korun. Za posledních deset let evidují hasiči 9739 lesních požárů se škodou 109 milionů korun.

Lesní požáry zachvátily Švédsko:

Šéf Fiatu a Ferrari Sergio Marchionne je vážně nemocný, odvolali ho z funkcí. Akcie se propadly

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 15 min zpět

Akcie společností Fiat Chrysler (FCA) a Ferrari zahájily dnešní obchodování propadem o více než pět procent. Reagují tak na víkendové zprávy o nečekaném zhoršení zdravotního stavu dosavadního šéfa obou firem Sergia Marchionneho (66), což koncern přinutilo urychleně rozhodnout o novém šéfovi. V čele koncernu FCA stanul ředitel úspěšné divize Jeep Mike Manley (54).

Akcie FCA před 10:00 SELČ ztrácely asi 3,6 procenta, akcie Ferrari pak odepisovaly 4,6 procenta a ve ztrátě byly také akcie společnosti CNH Industrial. Skoro čtyři procenta odepisovaly akcie firmy Exor, což je investiční holding rodiny Agnelliů, který ovládá všechny tři uvedené společnosti.

Předsedou představenstva automobilky Ferrari se stal John Elkann, vnuk zakladatele rodinného klanu Gianniho Agnelliho. Ředitelem byl jmenován Louis Camilleri. V čele představenstva výrobce nákladních vozů a traktorů CNH Industrial nahradí Marchionneho Suzanne Heywoodová.

Nový šéf koncernu Mike Manley tak nyní stojí před úkolem realizovat plán svého předchůdce, a to zvýšit výrobu sportovně-užitkových automobilů (SUV) a dostihnout konkurenci v oblasti elektromobilů. Větší výroba SUV a investic do aut na elektrický a hybridní pohon má firmě do roku 2022 pomoci zdvojnásobit provozní zisk.

Manley nastoupil do automobilky Jeep v roce 2009, od roku 2015 stojí v čele další divize koncernu FCA, automobilky Ram, která vyrábí užitkové vozy. Obě značky jsou velmi úspěšné. Očekává se, že automobilka Jeep letos FCA zajistí zhruba 70 procent zisku.

Zuckerberg: Rusové se pokoušeli ovlivnit americké volby, viděli jsme to na Facebooku

Živě.cz - 2 hodiny 32 min zpět
Šéf Facebooku se v rozhovoru pro Recode rozpovídal až překvapivě otevřeně tom, jak před americkými prezidentskými volbami na Facebooku sledovali útočné chování ruských hackerských skupin a jak spolupracovali s FBI na jejich odhalování. „Podle důkazů, které jsme viděli, je zcela jasné, že se ...

Peníze si vyberete přímo z auta. První průjezdný bankomat v Česku funguje na čerpací stanici

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 34 min zpět

Praha - První bankomat určený speciálně pro motoristy zprovoznila síť Benzina spolu s Komerční bankou na čerpací stanici v Argentinské ulici pražských Holešovicích.

Řidiči pouze zastaví a z okénka svého vozu mohou nejen vybírat, ale i vkládat hotovost nebo uskutečnit další základní bankovní operace. "Bankomat, umístěný přímo mezi tankovacími stojany, je výškově upraven pro pohodlné ovládání z okénka automobilu, a to i v případě SUV nebo dodávek," říká Jana Švábenská, výkonná ředitelka pro platební a transakční služby Komerční banky.

Benzina plánuje instalovat do konce roku na svých čerpacích stanicích další dva bankomaty. "Jsme největším řetězcem pohonných hmot a také největší kavárnou. Neustále se snažíme nabízet zákazníkům nové produkty a služby. Zavedli jsme wi-fi zóny s možností dobít si telefony či počítače, spustili jsme aplikaci Mycí linka a nyní nabízíme řidičům další novinku, která zvýší jejich komfort na našich čerpacích stanicích," připomíná šéf Benziny Marek Zouvala. Síť patří do skupiny Unipetrol.

Na celém světě je instalováno přibližně 68 800 "drive-up bankomatů", což představuje zhruba dvě procenta z celkového počtu instalovaných bankomatů ve světě. Nejvíce jsou rozšířeny v USA (40 procent všech bankomatů) a v Saúdské Arábii (13 procent). Více než jednoprocentní podíl mají také v Pákistánu, Kanadě, Íránu, Singapuru a Spojených arabských emirátech.

V oběhu je rekordní objem peněz, hlásí ČNB. Hodnota bankovek a mincí poprvé překonala 600 miliard

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 3 hodiny 59 sek zpět

Praha - Celková hodnota všech tuzemských bankovek a mincí, které jsou v oběhu, poprvé v historii překonala hranici 600 miliard korun. Informovala o tom Česká národní banka (ČNB). Rekord zaznamenala v pátek 20. července.

Zmíněná částka představuje více než 2,3 miliardy kusů bankovek a mincí. Nejpočetnější zastoupení mezi lidmi či firmami mají tisícikorunová bankovka a korunová mince.

Hodnota peněz v oběhu dlouhodobě roste. "Za zmínku stojí stagnace oběživa v letech 1997 a 1998, která byla spojena s tehdejšími měnovými turbulencemi. V polovině roku 2000 se na hodnotě oběživa projevil pád Investiční a poštovní banky, který vedl k nárůstu výběrů hotovosti. Extrémní výběry peněz lze v grafu pozorovat také na konci roku 2008, po němž následovala dvouletá stagnace oběživa. Tyto jevy souvisely s finanční a na ni navazující hospodářskou krizí," uvádí mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

Rozvoj bezhotovostních forem placení sice postupně snižuje podíl oběživa na platebních transakcích, v posledních letech však převážil vliv minimálního úročení vkladů, a proto objem oběživa vzrostl za pouhých 32 měsíců z úrovně 500 miliard na 600 miliard.

Od začátku platnosti české měny (8. února 1993) dosud stoupla hodnota z původních 28,1 miliard postupně o 573,1 miliard.

"Pokud bychom všechny bankovky evidované v oběhu položili podélně jednu za druhou, vznikl by pás o délce 72 000 kilometrů. Tato vzdálenost je více než 1,8násobek obvodu zemského rovníku," upřesňuje Fišerová.

"Součet hmotností všech mincí, které jsou aktuálně v oběhu, je přes 9900 tun. Tímto materiálem by se naplnilo 495 vagónů po 20 tunách," dodává.

Mezi bankovkami je v oběhu nejvíce tisícikorun - ke konci loňského roku 144,8 milionu kusů, což je 5,8 na každého obyvatele. U mincí jsou to koruny - ČNB jich napočítala 573,5 milionu, tedy 54,1 na osobu.

V tabulce nejsou uvedeny pamětní mince - ke konci roku 2017 jich bylo v oběhu 2,6 milionu za zhruba 2,1 miliardy korun.

ČNB loni nechala vyrobit 95,7 milionu mincí.

Struktura peněz v oběhu ke konci roku 2017 Nominální hodnota Kusů v oběhu Na jednoho obyvatele 5 000 Kč 31,1 mil. 2,9 ks 2 000 Kč 118,3 mil. 11,2 ks 1 000 Kč 144,8 mil. 13,7 ks 500 Kč 42 mil. 4 ks 200 Kč 62,4 mil. 5,9 ks 100 Kč 62 mil. 5,8 ks 50 Kč 125,2 mil. 11,8 ks 20 Kč 196,4 mil. 18,5 ks 10 Kč 224,5 mil. 21,2 ks 5 Kč 264,7 mil. 25 ks 2 Kč 474 mil. 44,7 ks 1 Kč 573,5 mil. 54,1 ks

Žhavé Tokio se chystá na olympijské hry. Kvůli vysokým teplotám budou i rozprašovače pro maratonce

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 3 hodiny 25 min zpět

Tokio - Vlny letních veder, které sužují Japonsko, si každoročně vyžádají několik set obětí. Pořadatelé olympijských her v Tokiu plánovaných na rok 2020 ale bez ohledu na názor expertů soudí, že mohou omezit rizika jak pro sportovce, tak pro diváky.

Olympijské hry se už konaly v teplejších nebo vlhčích městech, než je Tokio, například v roce 2004 v Aténách nebo v roce 2008 v Pekingu. Nicméně se svými 35 až 40 stupni ve stínu a více než osmdesátiprocentní vlhkostí má japonská metropole kombinaci, která může být smrtící.

V období mezi červencem a zářím končí desetitisíce lidí v nemocnici kvůli úžehu nebo úpalu a stovky jich zemřou. Olympijské hry se přitom budou konat od 24. července do 9. srpna.

"Japonsko není první zemí, kde se budou konat olympijské hry za podmínek mimořádného vedra," řekl agentuře AFP viceprezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) John Coates.

Experti ale tak smířliví nejsou. "Ve srovnání s minulými olympijskými hrami to budou hry za tvrdších podmínek, pokud jde o vedro," soudí profesor urbanistiky na Tokijské univerzitě Makoto Jokohari. V roce 1964 se z téhož důvodu konaly v Tokiu olympijské hry až v říjnu. Tehdy však nebyly takové techniky jako dnes, namítají pořadatelé.

"Sporty, které vzbuzují nejvíce znepokojení, jsou ty, které se budou odehrávat mimo stadion," vysvětluje hlavní ředitel plánování strategie organizátorského výboru pro olympijské hry v Tokiu Tecuo Egawa. Maraton, jachting, kanoistika a golf se budou konat za zvláštních opatření jak pro sportovce, tak pro publikum.

Maraton už v sedm ráno

Tokijská radnice a pořadatelé her oznámili opatření, jako jsou zvláštní oděvy absorbující sluneční paprsky či mobilní rozprašovače podél trasy maratonu. Jinde budou trasy pokryty povrchem schopným absorbovat dešťovou vodu, která se bude při stoupající teplotě odpařovat, aby ochlazovala vzduch.

I když pořadatelé předpokládají, že ve městě bude 116 kilometrů zvláštních tras, podle expertů to nestačí.

"Bude třeba naplánovat maraton brzy ráno, aby se sportovci vyhnuli vedru, jako jsme to udělali na předchozích olympijských hrách," říká Coates. Běh tak začne o půl hodiny dříve, v sedm hodin ráno.

"Budeme mít stany zastiňující prostor před vchody a chceme omezit na 20 minut dobu čekání ve frontách," upřesňuje Egawa. "Budou zde velké ventilátory, klimatizované zóny pro poskytování první pomoci a odpočinková zařízení," dodává.

Pořadatelé připravují také opatření k omezení stresu, který ztěžuje dýchání a zvyšuje rizika přehřátí. "Představujeme si, že bychom pořádali menší představení a zábavu, z nichž některé by mohly zčásti spočívat v tom, že na diváky bude rozprašována voda," říká Egawa.

Nebezpečí před císařským palácem

Letní vedra jsou pro Tokio velkým problémem kvůli nedostatečnému proudění vzduchu a nedostatku zeleně. Teplota v metropoli za poslední století vzrostla o tři stupně, zatímco ve světě to je v průměru 0,7 stupně Celsia.

Jedním z projektů je obnova japonské tradice nazývané učimizu, která spočívá v tom, že se kropí silnice.

"Sportovci poběží za nebezpečných podmínek, zvláště v posledním úseku trasy před císařským palácem, kde není vůbec žádný stín," upozorňuje profesor Jokohari z Tokijské univerzity. Je škoda, že jeho názor nebyl vyslyšen, ačkoli je poradcem pořadatelského výboru her. Podle něho by měla být trasa změněna nebo dokonce přemístěna na sever země, kde je více stínu a únosnější teploty, dodává AFP.

Video: Diváci chtějí vidět krev, každý by měl za chyby platit, ale ne v takovém extrému, říká biker Kulhavý

Rekordní balík bezpečnostních záplat. Oracle opravuje najednou přes 300 trhlin

Novinky.cz - 3 hodiny 33 min zpět
Bez nadsázky rekordní balík záplat vydala společnost Oracle, obsahuje totiž opravy přesně 334 chyb. Aktualizace se týká prakticky celého softwarového portfolia této společnosti. Nemalé množství trhlin bylo přitom označováno jako velmi kritické.

Microsoftu se daří a všechny hlavní segmenty mu stále rostou. Za celý rok poprvé utržil přes 100 miliard dolarů

Živě.cz - 3 hodiny 35 min zpět
Příjem Microsoftu za poslední rok poprvé přesáhl milník 100 miliard dolarů • Microsoftu se daří zvyšovat příjmy nejen ve hlavních oblastech, ale i ve vedlejších • Za výrazným propadem zisku mohou nové daňové zákony USA

Na nádraží v Berlíně někdo zapálil dva bezdomovce, oba jsou v nemocnici s těžkými popáleninami

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 3 hodiny 56 min zpět

Motiv činu není jasný, ale vyšetřují ho kriminalisté z oddělení vražd.

V Jeseníkách se těžce zranila Polka při jízdě na koloběžce, neměla helmu. Zasahoval i vrtulník

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 4 hodiny 2 min zpět

Olomouc - Těžké zranění utrpěla v neděli v podvečer dvaačtyřicetiletá žena z Polska, která nezvládla jízdu na koloběžce mezi Ovčárnou a Hvězdou. Žena v nejprudší zatáčce narazila při jízdě z kopce do svodidel, neměla přitom na hlavě přilbu.

"Na místo byl povolán i vrtulník, který ji poté transportoval do nemocnice," řekl náčelník jesenické horské služby Michal Klimeš. V souvislosti s tímto případem nabádají horští záchranáři sportovce znovu k opatrnosti, dbát by měli především na bezpečnostní prvky.

Žena havarovala na asfaltové silnici, která vede z Hvězdy na Ovčárnu. "Neměla ochrannou přilbu a způsobila si tak těžká zranění hlavy a v obličeji, že po konzultaci s dispečinkem linky 155 k nám zamířil i vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy," uvedl zasahující člen jesenické horské služby Marek Koněrza.

Záchranáři zraněné zajistili základní životní funkce a poté jí nasadili krční límec. "Zároveň jsme jí zafixovali do vakuové matrace. Žena byla celou dobu při vědomí, nicméně po dojezdu sanitky jsme jí šetrně přeložili a zdravotníci ji napojili na lékařské přístroje," uvedl Koněrza a dodal, že sanitka ji pak převezla na parkoviště v sedle Hvězdy, kam dosedl vrtulník letecké záchranné služby.

Podle náčelníka jesenické horské služby Michala Klimeše zaznamenali horští záchranáři během letní sezony již 25 případů zraněných koloběžkářů. "Důrazně upozorňuji uživatele terénních i silničních koloběžek, že zásady bezpečného pohybu na kole v horách platí i pro ně. Zejména by všichni měli používat bezpečnostní prvky, hlavně pak přilby," uvedl Klimeš.

Stránky

Přihlásit se k odběru blog.obsah.info agregátor