Aktuálně.cz - Věda a výzkum

Subscribe to zdroj Aktuálně.cz - Věda a výzkum Aktuálně.cz - Věda a výzkum
Aktuálně.cz - kompletní zpravodajství, zprávy z domova i ze světa
Aktualizace: 8 min 54 sek zpět

Severokorejské olympijské roztleskávačky jsou sexuální otrokyně, píše Bloomberg

26 min 16 sek zpět

Pchjongčchang (Jižní Korea) - Během olympijských her v Pchjongčchangu rozdávali jen úsměvy, doma v KLDR je ale život severokorejských roztleskávaček a sportovců nejspíš dramaticky odlišný.

O zástupcích izolovaného komunistického režimu, kteří na sebe na olympiádě strhli pozornost médií, s agenturou Bloomberg hovořili dva severokorejští "přeběhlíci". Podle bývalé armádní hudebnice jsou roztleskávačky ve skutečnosti sexuálními otrokyněmi.

"Umělecký soubor Severní Koreje sem přijel a předvedl tance a písně a zvenčí se to může zdát jako výborná show. Také ale musí chodit na večírky a poskytovat sexuální služby," řekla dvaačtyřicetiletá Li So-jon, která z KLDR utekla před deseti lety. "Chodí na večírky politbyra a musejí tam s funkcionáři spát, i když nechtějí," uvedla.

Kim Hjong-so Severní Koreu opustil v roce 2009 společně se svým synem, který se závodně věnoval lyžování. "Jedním slovem, atleti jsou sportovními otroky Kim Čong-una. Stejně tak trenéři," řekl.

"Protože v Severní Koreji je režim a Kim Čong-un celým světem. Sportovci a roztleskávačky jakbysmet. Všichni jsou otroci Kim Čong-una a Severní Koreje," dodal čtyřiapadesátiletý Kim.

Bloomberg podotýká, že výpovědi těchto osob jsou založeny na zkušenostech starých už nejméně deset let, zároveň "není důvod myslet si, že by se praxe severně od hranic dramaticky změnila".

Zeman je loutkou Kremlu, nátlak na vydání Nikulina do Ruska je nehoráznost, shodují se politici

32 min 37 sek zpět

Praha - Nátlak prezidenta Miloše Zemana a jeho spolupracovníků na to, aby byl hacker Jevgenij Nikulin vydán do Ruska a nikoli do Spojených států, které o jeho extradici také usilují, vzbudil kritiku ostatních politiků.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán Aktuálně.cz potvrdil, že se jej prezident i jeho kancléř Vratislav Mynář snažili přesvědčit, aby hackera vydal do Ruska "Je pravda, že tento rok proběhly dvě schůzky, kdy mě prezident žádal, abych nevydal ruského občana do USA, ale do Ruska," řekl.

Tato slova vyvolala mezi ostatními politiky ostrou kritiku prezidenta.

"Je to naprostá nehoráznost. Je to svinstvo, když prezident tlačí na ministra spravedlnosti v této záležitosti. Je to zase jen vlezdop*delství Putinovi a už mě z toho hnus bere, jak se tady chováme. Takhle se chová hlava českého státu? Kde to jsme?" rozzlobila prezidentova intervence bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

Naopak předsedu poslaneckého klubu Starostů Jana Farského informace nepřekvapila. "Nadstandardní vztahy prezidenta Zemana k Putinovi jsou dlouhodobé a známé. A s jeho okolím - Nejedlý, Mynář - by bylo spíše překvapením, kdyby se choval jinak. Ale že to zaskočilo členy vlády, kteří ho do funkce podporovali? Tak málo předvídavosti bych od nich nečekal," řekl Aktuálně.cz.

Podobně se vyjádřil i europoslanec za ANO Pavel Telička. "Prezident Zeman pouze potvrzuje, že jeho vazby na Rusko jsou až nestandardně silné, de facto jim podléhá a reprezentuje více jeho zájmy než české. Tlakem na ministra překračuje své kompetence, doufám, ze ministr tlaku nepodlehne," dodal.

"O vydání osoby má rozhodnout ministr spravedlnosti na základě rozhodnutí soudu. Do rozhodování ministra by neměl zasahovat žádný jiný orgán či ústavní činitel. Ministr by měl své rozhodnutí zdůvodnit, nemělo by se jednat o jeho svévoli. Měl by zohlednit vzájemné vztahy se zemí, kam je dotyčný vydáván, tzn. zda vydávání funguje na principu vzájemnosti - toto je příklad USA, které k nám také vydávají podezřelé osoby, viz kauza Dahlgren. Případná ingerence lidí z okruhu pana prezidenta je nepřijatelná," komentoval kauzu předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Bývalá ministryně spravedlnosti a nyní poslankyně za ANO Helena Válková naopak Zemanovo působení za nemístnou manipulaci nepovažuje. "Vůbec to nevnímám jako nátlak, to takto označila média. Pokud by šlo o občana ČR a dopustil se zločinu například v Rusku, asi bychom ho také chtěli vydat do Česka. Nebo si myslíte, že bychom souhlasili s jeho vydáním do Ruska?" napsala Aktuálně.cz.

"Prezidentův nátlak na vydání Nikulina do Ruska potvrzuje, že Miloš Zeman je loutkou Kremlu a z ČR dělá Putinovi podřízenou gubernii. Jde o další krok (vedle podpory agenta STB v čele české vlády, podpory komunistů a také ataku na veřejnoprávní média) ve válce, kterou Miloš Zeman vede proti demokratickému chodu naší země a jejímu prozápadnímu ukotvení," uvedla Miroslava Němcová z ODS. 

"Očekávám, že ať již ministr spravedlnosti rozhodne jakkoli, bude umět své rozhodnutí jasně zdůvodnit. Lobbování ze strany prezidenta Zemana považuji za nestandardní a neodůvodněné," uzavřel předseda ODS Petr Fiala.

Ruský hacker Jevgenij Nikulin byl před několika lety zatčen v Praze a obviněn z několik let starého prohřešku, kterého se dopustil ve své vlasti. Současně jej však Spojené státy obviňují z krádeže dat na různých sociálních sítích a tamní vyšetřovatelé jsou zřejmě přesvědčeni, že zná i pozadí operací ruské kybernetické války proti Západu. Také ony usilují o jeho vydání, o němž by měl rozhodnout právě český ministr spravedlnosti.

Evropská unie vyzvala k okamžitému příměří v Sýrii, Asadův režim podle ní brutálně útočí na nevinné

1 hodina 16 min zpět

Unie vyzvala Rusko a Irán, které Asada podporují, aby toto násilí zastavily.

Další Trumpův bezpečnostní poradce bude muset odejít, Pentagon McMasterovi hledá nové místo

1 hodina 56 min zpět

McMaster nahradil před rokem ve funkci odvolaného Michaela Flynna.

ČEZ podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv Inercomu, tamní ministryně kvůli tomu odstoupila

2 hodiny 43 min zpět

Praha - Energetická skupina ČEZ v pátek podepsala smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv se společností Inercom. Transakce podléhá ještě schválení bulharského antimonopolního úřadu, informovala mluvčí ČEZ Alice Horáková. Cena transakce nebyla zveřejněna. ČEZ ale již dříve uvedl, že nabídka Inercomu je výrazně nad tržní hodnotou prodávaných aktiv stanovenou nezávislým oceněním.

Bulharský ekonomický týdeník Kapital s odkazem na své zdroje napsal, že cena obchodu je zhruba 320 milionů eur (8,1 miliardy Kč). Z toho 180 milionů eur si má Inercom podle Kapitalu půjčit od dvou nejmenovaných společností. Inercom podle serveru u místních médií vzbuzuje otazníky.

V souvislosti s prodejem v pátek rezignovala bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová. Učinila tak po zprávách médií, že je napojena na vlastníky malé a málo známé firmy Inercom.

ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost tam obsluhuje asi tři miliony zákazníků, zejména v západní části země. Balík prodávaných společností zahrnuje sedm firem: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Orešec a Bara Group.

ČEZ ve čtvrtek uvedl, že výsledná cena překračuje hodnotu vstupní investice v eurech. Dvoutřetinový podíl ve třech bulharských rozvodných společnostech koupil ČEZ v roce 2004 za 281,5 milionu eur (v přepočtu podle aktuálního kurzu 7,12 miliardy Kč). Tuzemská média dříve spekulovala, že transakce může ČEZ vynést osm až devět miliard korun.

ČEZ plánoval z Bulharska odejít kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady, a protože se chce soustředit na Česko a střední Evropu a na obnovitelné zdroje energie v zemích, jako jsou Německo a Francie. Předloni ČEZ zahájil mezinárodní arbitráž proti bulharské vládě.

Už na konci loňského roku ČEZ prodal odděleně uhelnou elektrárnu Varna poblíž černomořského pobřeží bulharské firmě SIGDA ODD. Elektrárna s instalovaným výkonem 1260 megawattů je od začátku roku 2015 dočasně odstavena. ČEZ provoz elektrárny zastavil kvůli tomu, že Bulharsko nezískalo od Evropské unie povolení ani pro krátkodobý provoz elektrárny.

Octavia RS se slabším benzinovým motorem končí. Jaké další novinky veze Škoda do Ženevy?

3 hodiny 6 min zpět

Vision X je konceptem malého SUV, které se v prodejnách objeví v polovině příštího roku. A v ostře zeleném laku s pro vozy s okřídleným šípem typickými krystalickými prvky bude hlavní hvězdou expozice Škody na ženevském autosalonu.

Tyto informace už nicméně mladoboleslavská automobilka zveřejnila začátkem února spolu s prvními obrázky vozu. Novinkou je upřesnění pohonného ústrojí. To bude kombinovat přeplňovanou čtrnáctistovku na CNG s elektromotorem. Podobným hybridem zatím žádný jiný koncept Škody nedisponoval.

Známé jsou i další dvě novinky. Omlazená Škoda Fabia dostala nová LED světla vpředu i vzadu, pod kapotou jsou k dispozici už jen benzinové motory s turbodmychadlem i bez něj. Vrcholné provedení Laurin & Klement se pak začne nabízet u velkého SUV Kodiaq.

Tohoto modelu, stejně jako Octavie a Superbu, se dotkne další, v poslední době často zmiňovaná novinka. Všechny tři modelové řady dostanou do příplatkové výbavy digitální přístrojový panel, který se poprvé objevil v kompaktním SUV Karoq. Stejně jako v něm bude mít obrazovka několik režimů nastavení - vedle klasických ciferníků umí řešení zobrazit i navigaci či informace z hudebního systému, telefonu a asistenčních systémů.

U Octavie budou nové přístroje stát 10 900 korun v kombinaci s výbavou Style a 8900 korun ve výbavě Laurin & Klement a u verzí RS a Scout. Pro Kodiaq je cena jednotných 8900 korun ve výbavách Style, Scout a Sportline. Velké SUV dále dostane dva nové benzinové motory - 1.5 TSI o výkonu 110 kW a 2.0 TSI o výkonu 140 kW.

Superb zatím digitální přístrojový panel v ceníku nemá. Mluvčí Škody Alžběta Šťastná nicméně potvrdila, že bude k dispozici za příplatek 8900 korun. Kromě digitálního přístrojového panelu dostane vlajková loď také upravený motor 2.0 TSI o výkonu 200 kW (dříve 206 kW) nově v kombinaci se sedmistupňovým dvouspojkovým automatem DSG (dříve měl motor šest stupňů).

Drobné změny se objeví i v dalších položkách výbavy. Bezklíčkové odemykání a startování tak bude mít lepší zabezpečení a ambientní osvětlení je nově propojeno s volbou jízdních režimů. Všechny změny budou k dispozici od začátku července.

Poslední novinkou bude upravená Octavia RS, která od léta přijde o dvoulitrové TSI s výkonem 169 kW. To nahradí stejný motor naladěný na 180 kW, dříve vyhrazený provedení RS 245. Podle mluvčího Škoda Auto Zbyňka Straškraby za změnou nestojí přísnější emisní limity, které začnou platit od září, ale pouze zjednodušení modelové nabídky. Mírný ústupek ale Škoda normě Euro 6.2 udělala - jediný benzinový motor dostane filtr pevných částic.

Standardní výbavou upravené Octavie RS se stane elektrohydraulicky ovládaná uzávěrka předního diferenciálu VAQ. Tu doposud nabízel rovněž pouze model RS 245. V nabídce dále zůstane naftové provedení 2.0 TDI naladěné na 135 kW, který ale uzávěrku nedostane. Design vozu uvnitř i vně pak mírně ozvláštní nový paket Challenge Plus.

Co všechno si ještě necháme vnutit od parlamentu? Babiš vyzývá ostatní lídry zemí EU, aby byli tvrdí

3 hodiny 46 min zpět

Brusel (od našeho zpravodaje) - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) chce, aby státy Evropské unie tvrdě čelily Evropskému parlamentu. Babiš na summitu lídrů zemí EU v Bruselu odsoudil europoslance za to, že si podle něj chtějí uzurpovat pravomoci na úkor členských států EU.

Babiš podle dokumentů, které má Aktuálně.cz k dispozici, v Bruselu tvrdil, že europoslanci zkoušejí, co vše si můžou vůči zemím unie dovolit. Členské státy si to nemůžou nechat líbit, vyzval Babiš ostatní premiéry a prezidenty.

Ve sporu jde o to, jakým způsobem bude vybrán nový předseda Evropské komise, který příští rok nahradí Jeana-Claudea Junckera. Babiš jeho způsob řízení jednoho z klíčových orgánů EU tvrdě kritizuje. "Komise je zpolitizovaná, pro mě je to nepřijatelné," řekl Babiš před novináři. Zmínil například to, že komise proti vůli některých zemí, například Česka, navrhla zavedení povinných kvót na přijímání uprchlíků. Kvóty následně většina států EU schválila. Babiš tvrdí, že údajná politizace komise je důsledkem toho, jakým postupem byl v roce 2014 Juncker za šéfa této instituce vybrán.

Evropský parlament tehdy prosadil, aby se předsedou bruselské exekutivy stal kandidát té evropské frakce, která v evropských volbách získala v součtu všech zemí EU nejvíc hlasů. Šéfem komise se tak stal bývalý lucemburský premiér Juncker, kandidát Evropské lidové strany. Do ní v Česku patří TOP 09 a lidovci. Ostatní evropské frakce, včetně liberálů ALDE, kam patří Babišovo hnutí ANO, s tím souhlasily.

Tento způsob výběru předsedy komise se nazývá princip špičkových kandidátů, z německého Spitzenkandidaten. Jeho zastánci argumentují tím, že jde o demokratický postup - o tom, kdo se stane šéfem komise, de facto rozhodují evropští občané ve volbách. To zdůraznil i Juncker, který by podle svých slov "nerad viděl, jak z hlediska demokracie uděláme krok zpět".

Podle pravidel by měla šéfa komise vybrat Evropská rada, tedy premiéři a prezidenti, přičemž musí výsledek eurovoleb zohlednit. Na základě tohoto návrhu pak předsedu komise volí Evropský parlament.

Europoslanci ale trvají na tom, že princip špičkových kandidátů musí být zachován. "Evropský parlament bude připraven odmítnout jakéhokoliv kandidáta na předsedu Evropské komise, který před evropskými volbami nebyl označen jakožto špičkový kandidát," odhlasovali si nedávno europoslanci.

Nejostřejší kritika přichází z Česka

Proti tomuto principu vystupuje řada zemí EU. "Evropská rada se nemůže vzdát výsady sama vybrat osobu, kterou navrhne na post předsedy komise, aniž by došlo ke změně evropských smluv," shrnul Donald Tusk, který Evropské radě, tedy summitům členských zemí, předsedá. Vlažný postoj ke špičkovým kandidátům tradičně měla i německá kancléřka Angela Merkelová, byť ji v pátek Babiš - mylně - obvinil, že to byla právě ona, která tento koncept prosadila.

Žádný lídr členské země není na veřejnosti vůči Evropskému parlamentu a jeho trvání na způsobu výběru předsedy Evropské komise tak ostrý jako Babiš. Je to nápadné i proto, že evropská frakce ALDE, jejímž je Babišovo ANO členem, patří k největším zastáncům konceptu špičkových kandidátů.

Podle českého státního tajemníka pro EU Aleše Chmelaře se na stranu europoslanců staví jen menšina zemí unie. Ty jsou si ale na druhou stranu vědomy, že Evropský parlament má ohledně výběru šéfa komise právo veta. Výsledkem by proto mohl být kompromis, kdy by se například členské země s europoslanci už před volbami shodly, kteří zástupci z jednotlivých evropských frakcí by pro funkci přicházeli v úvahu. Předsedou komise by se následně stal ten kandidát, jehož frakce by v europarlamentu dokázala dát dohromady většinu hlasů.

To na summitu naznačil i Babiš, když ostatním premiérům a prezidentům podle informací Aktuálně.cz zdůrazňoval, že kandidáta na předsedu komise musí nejdřív vybrat samy členské země. Na své kolegy apeloval, aby byli jednotní a nenechali si vnutit to, co požadují europoslanci.

Jednání o evropském rozpočtu

Lídři zemí EU na summitu v Bruselu začali jednat i o tom, jak by měl vypadat další víceletý evropský rozpočet, který začne platit od roku 2021. Česko se nebrání snahám Evropské komise, aby se velikost rozpočtu mírně zvýšila ze současného jednoho procenta ekonomického výkonu EU na zhruba 1,1 až 1,2 procenta. Česká vláda bude pro, pokud peníze navíc půjdou na priority, jako je migrace a bezpečnost. Praha je svolná i k tomu, že navýší svůj vlastní příspěvek do společné evropské kasy.

Přesně takové zacílení rozpočtu se v květnu chystá Evropská komise navrhnout. Česko zároveň trvá na tom, že nesmí dojít k příliš velkému "osekání" dotací chudším zemím. Podle premiéra Babiše by Česko mohlo v rámci následujícího evropského rozpočtu dostat o 150 miliard korun víc, než do něj samo odvede.

S mírným navýšením rozpočtu souhlasí kromě Čechů například i Němci. Proti je například Nizozemsko, Dánsko nebo Rakousko. Poté, co komise v květnu podobu rozpočtu navrhne, se na něm musí jednomyslně shodnout země EU a následně je potřeba i souhlas Evropského parlamentu.

Volkswagen loni více než zdvojnásobil zisk. Zákazníkům dodal rekordní počet vozů

4 hodiny 13 min zpět

Německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je mladoboleslavská Škoda Auto, loni více než zdvojnásobil čistý zisk na 11,35 miliardy eur (zhruba 288 miliard Kč). Vyplývá to z předběžných údajů, které firma dnes zveřejnila. Skupina Volkswagen v loňském roce zvýšila dodávky automobilů zákazníkům o 4,3 procenta na rekordních 10,741 milionu vozů. Tržby společnosti loni vzrostly o více než šest procent na téměř 231 miliard eur.

Doprava v centru Prahy zkolabovala, tramvaje stojí na Staroměstské, Jindřišské i na Karlově náměstí

4 hodiny 19 min zpět

Podle mluvčí DPP by mělo dojít k obnovení provozu kolem 18. hodiny.

Spojené státy přestěhují ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma v půlce května, potvrdily zdroje z USA

4 hodiny 23 min zpět

Přestěhování amerického velvyslanectví vyvolalo kritiku u arabských států.

Trump oznámil tvrdé sankce proti společnostem, jejichž lodě plují do severokorejských přístavů

4 hodiny 39 min zpět

Americký prezident Donald Trump oznámil sankce proti společnostem, které provozují nákladní lodní dopravu do Severní Koreje. Na novém sankčním seznamu se ocitlo celkem 27 firem. Týká se lodí, které plují například pod vlajkami Číny, Singapuru, Tchajwanu, Hongkongu, Tanzánie, Panamy nebo Komorských ostrovů. Podle americké vlády jde o plavidla, ktera porušují embargo OSN vůči Severní Koreji a dodávají ji palivo či další zboží. Rada bezpečnosti uvalila na severokorejský režim sankce kvůli jeho zkouškám atomových bomb a balistických raket.

V Makru se opět prodávala polská jablka s pesticidy, zjistili inspektoři

4 hodiny 59 min zpět

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila nadlimitní přítomnost pesticidu v nebalených jablkách odrůdy Idared z Polska, která inspektoři odebrali v prodejně Makro Cash & Carry ve Velké Bystřici u Olomouce. Šlo o šarži s označením L0202. Informoval o tom tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. "Maximální povolený limit pro přítomnost pesticidu chlorpyrifos je u předmětné komodity 0,01 miligramu na kilogram, rozbor ale potvrdil přítomnost pesticidu v množství 0,19 mg/kg," uvedl Kopřiva. Dodavatelem jablek do ČR byla společnost Olymp Fruit z Turnova. V průběhu posledních měsíců se jedná již o několikátý případ v tuzemsku prodávaných jablek s nadlimitním obsahem pesticidů.

Nový signál pro digitální televizi sleduje už skoro čtvrtina Čechů

5 hodin 17 min zpět

Praha - Digitální zemské televizní vysílání v novém standardu DVB-T2 sleduje více než 22 procent Čechů. Jedna ze tří přechodových sítí na konci minulého roku již pokrývala 97 procent obyvatel. Vyplývá to z informace ministerstva průmyslu pro úterní jednání vlády.

Přechod na nový digitální standard je nutný kvůli uvolnění televizního pásma 700 MHz pro mobilní sítě, který prosazuje Evropská komise v celé Evropě. Přechod je podle zprávy nutný pro reorganizaci využití rádiových kmitočtů, která umožní terestrické televizi další plnohodnotné fungování bezplatného televizního vysílání nejméně do roku 2030.

Během roku 2017 získalo certifikát Českých Radiokomunikací pro příjem ve standardu DVB-T2/HEVC více než 1200 modelů televizorů a set-top-boxů. "Je zřejmé, že v předpokládaném klíčovém období 2019 až 2020, kdy dojde k přepínání sítí ze standardu DVB-T na DVB-T2, bude prakticky většina televizorů v nabídce na trhu v požadovaném standardu a domácnosti budou mít reálnou šanci být příslušně vybaveny," uvedlo ministerstvo.

MPO připravilo pro informační podporu občanů specializovanou webovou stránku, kde jsou publikovány nejdůležitější informace o přechodu na DVB-T2. Plánovaná informační kampaň MPO bude provázána na zahájení a postupné rozšiřování provozu přechodové sítě České televize. To je plánované na duben, kdy chce ČT naráz spustit 20 vysílačů a pokrýt 96 procent obyvatel.

Vedle veřejnoprávního přechodového multiplexu již běží přechodová síť Českých Radiokomunikací a také síť společnosti Digital Broadcasting.

Policie pátrá po zloději, který z kamionu na Strakonicku ukradl součástky za více než 30 milionů

5 hodin 17 min zpět

Náhradní díly odcizil pravděpodobně v noci ze soboty na neděli ze zaparkovaného vozu Volvo.

Mysleli jsme, že bude další válka, že se komunisté neudrží, vzpomíná na rok 1948 tehdejší odbojář

5 hodin 26 min zpět

Praha - Přesně před 70 lety, 23. února večer, se vydal několikatisícový dav převážně mladých lidí směrem na Pražský hrad podpořit prezidenta Edvarda Beneše. V té době mu podali demisi ministři nekomunistických stran a čelil nátlaku premiéra Klementa Gottwalda na jmenování komunistické vlády.

Do ulic hlavního města vyšlo ten večer zhruba sedm tisíc lidí. Byli mezi nimi vysokoškolští učitelé, novináři, ale hlavně studenti. K nim patřil tehdy 21letý František Suchý, který studoval na pražském Českém vysokém učení technickém (ČVUT). Stejně jako ostatní chtěl vzkázat Benešovi, aby komunistům neustupoval.

VIDEO: Archivní záběry z února 1948.  

"V tu dobu byla úžasná nálada," vzpomíná Suchý ve svých 91 letech. "Na vysoké škole byla většina lidí proti komunistům."

Průvod dorazil až na Pražský hrad, kde v pozdních večerních hodinách přijal prezident Beneš pět zástupců z jeho řad. "V roce 1948 jsme si všichni mysleli, že bude další válka, že to komunistům nevyjde, že nemůžou dlouho vydržet," vypráví František Suchý.

Po průvodu, od kterého v pátek uplynulo přesně 70 let, ho ale v jeho životě čekaly už jen mnohem dramatičtější události. Začalo to vyhazovem z vysoké školy těsně před dokončením studia. Poté nechybělo mnoho a Suchý skončil na popravišti. 

Měl jsem v ruce urnu Milady Horákové

Jeho otec byl ředitelem strašnického krematoria. "To, co jsem za války viděl v krematoriu, mě donutilo jít na barikády. To, co jsem tam viděl po 48. roce, mě donutilo k tomu, abych dělal věci, za které jsem měl být popravený," vysvětluje.

Do Strašnic se za války vozily bedny s těly popravených odbojářů, kde se jejich ostatky spalovaly. Tuto metodu přejali i komunisté po únorovém převratu. Končila tam i všechna těla popravených politických vězňů. Jejich jména a záznamy o zpopelnění známe jen díky riskantní a utajované práci Františka Suchého staršího a jeho syna, kteří vše pečlivě zaznamenávali.

"Měl jsem v ruce urnu Milady Horákové. Těch lidí, kteří byli popraveni, se tam spalovalo moc. Než mě zavřeli, bylo popraveno 250 lidí, to je v době míru úplně absurdní věc," popisuje události, které ho přiměly riskovat vlastní život.

"Dělal jsem všechno, co jsem mohl, abych uškodil komunistům," shrnuje František Suchý svou činnost po roce 1948. Pomáhal například distribuovat protikomunistické letáky, stýkal se se zahraničními špiony. Když u něj doma při prohlídce agenti StB objevili protistátní materiály a schované zbraně ještě po německých vojácích, zatkli v roce 1952 jeho i oba rodiče a rodině zabavili veškerý majetek. "Všechno mi to sečetli s tím, že je to na provaz," říká Suchý.

Nebýt Slánského, dostal jsem provaz

V té době ale probíhal i soud s Rudolfem Slánským, poválečným generálním tajemníkem ÚV KSČ (dostal nakonec podobně jako dalších 10 z celkových 14 obviněných trest smrti - pozn. red.). "Měli 11 prominentů a na pětadvacetiletém klukovi jim tolik nezáleželo. Skutečně, kdyby nebylo Slánského a spol. druhý den, tak bych tady s vámi takhle nemluvil," vysvětluje náhodu, která mu zachránila život.

František Suchý si vyslechl rozsudek trestu ve výši 25 let. Propuštěn byl po 12 letech v roce 1964, když mu bylo 37 let.

"Můžu vám říct, že deset let v kriminálu je blbejch, to člověk ještě pořád žije v duchu tam venku. Ale po deseti letech už žijete jen kriminálním životem a díváte se na život venku asi tak, jako se dneska díváte na lidi, kteří žijí v Americe. To už je vám pak úplně jedno, jestli budete zavřený deset, nebo patnáct let," vzpomíná na 50. léta minulého století, která strávil střídavě ve věznicích na Mírově, Pankráci, Borech i v Leopoldově.

"Když jsem byl ve vězení, čekal jsem prakticky každý den, že to praskne. Z rozhlasového vysílání ze zahraničí neustále znělo, abychom vydrželi, že komunisti půjdou lidově řečeno od válu. Nálada mezi lidmi našeho ražení byla taková, že se komunisti nemohou dlouho udržet. Bohužel se udrželi 40 let," dodává Suchý.

S komunisty jsem se rozešel jednou provždy

Po propuštění se až do důchodu živil rukama, ačkoliv v roce 1968 mohl dodělat vysokou školu. Také se oženil, ale děti už s manželkou nikdy neměli.

V loňském roce dostal František Suchý Cenu Paměti národa od společnosti Post Bellum. "Za hrdinství jsem nic z toho nikdy nepovažoval," trvá si přesto na svém.

Ani s odpovědí na otázku, zda by stejně riskoval, kdyby dostal šanci prožít svůj život znovu, neváhá. "Kdybych byl znovu mladý, tak určitě. Vždycky jsem se snažil zachovávat čestnou linii. Dnes ve svých 91 letech už ale ne," přiznává chybějící síly.

Ačkoliv František Suchý působí jako neoblomný optimista, zklamání ze současné politické situace nedokáže skrýt. "Nechodím k volbám, protože nemůžu volit lidi, kteří stojí s komunisty v jedné řadě. Já jsem se s nimi rozešel už v 16 letech a od té doby mi komunismus vadí. Když jsem pak čtvrt roku čekal na provaz, skončil jsem s nimi úplně," uzavírá.

VIDEO: Události z února 1948 na záběrech NFA. 

Přichází nejatraktivnější soupeř Škody Superb. Nová 508 vrací Peugeot mezi designovou špičku

5 hodin 32 min zpět

Zatímco před několika lety byla nabídka automobilky s lvíčkem ve znaku vzhledově spíše konzervativní, v nynější paletě je hned několik designově zajímavých vozů. Do jejich čela se hlásí nová generace sedanu 508. "Aby nový Peugeot 508 upoutal, vynikl a odlišil se od vozů konkurenčních značek, musel stavět na svých jedinečných proporcích," popsal tvary 508 jeho šéfdesignér Pierre-Paul Mattei. Dodal také, že jedním z hlavních cílů návrhářů bylo posunout vůz do vyšších pater segmentu.

Minimálně designově se to Peugeotu povedlo. Novou 508 si totiž s žádným jiným vozem střední třídy nespletete. V přední části jsou dominantní diody denního svícení protažené do spodní části nárazníku. Plně diodová hlavní světla pak navazují na masku chladiče, která dává vzpomenout na Peugeot 504. Elegantní je linie střechy, která přechází v zadní část s horizontálním černým pásem. Na jeho koncích jsou umístěna LED světla ve tvaru lvích drápů. Vedle světel se charakteristickým znakem vozu stanou bezrámová okna.

Prohlédněte si nový Peugeot 508 na oficiálních fotografiích:

V interiéru je jasně patrný rukopis současných modelů značky. I 508 dostala i-Cockpit, charakteristický malým volantem a výše umístěným digitálním přístrojovým panelem s úhlopříčkou 12,3 palce. Nedílnou součástí řešení je také desetipalcová obrazovka multimediálního systému na středové konzoli. Pod ní je sedm klasických tlačítek, jejichž skladba podle Peugeotu připomíná klavírní klávesy.

Že se chce Peugeot posunout směrem k prémiovým modelům Audi nebo BMW, naznačují i použité materiály, ve vrcholném modelu kombinující dřevo a kůži Nappa. Nechybí ani chrom nebo klavírním lakem potažené prvky. Mezi příplatky budou i ortopedická sedadla, masážní funkce sedaček, panoramatické střešní okno či audio Focal.

Základem 508 je modulární platforma EMP2, díky níž je novinka průměrně o 70 kg lehčí než předchůdce. S 4750 mm na délku je nová 508 také kratší a s 2793 mm má o 24 mm kratší rozvor náprav. Již zmíněná linie střechy leží enormně nízko, konkrétně na úrovni 1404 mm. Odtud tedy označení čtyřdveřové kupé, případně fastback. Zavazadlový prostor pojme 487 až 1537 litrů, což je naopak o nějaký ten litr více než u končící 508.

Pod kapotou se objeví jednotky splňující normu Euro 6.2 (více o problematice zde). Všechny tak mají vstřikování močoviny AdBlue a jejich spotřeba se měří v reálném provozu. Ze zážehových motorů jde o dvě přeplňované šestnáctistovky PureTech o výkonu 133 nebo 169 kW, přičemž silnější verze bude vyhrazena pouze provedení GT. Naftová paleta startuje u 1.5 BlueHDI o výkonu 96 kW, která jako jediná nabízí vedle osmistupňového automatu i šestistupňové ruční řazení. Dvoulitrové BlueHDI má 120 nebo 130 kW. Na podzim příštího roku do nabídky přibude plug-in hybrid.

Mezi bezpečnostními asistenty vyniká především systém nočního vidění, který prostřednictvím infračervené kamery rozpozná zvířata i osoby do vzdálenosti 200 až 250 m před vozem. Obraz se promítá na přístrojový panel. Dále nebudou chybět panoramatický kamerový systém, sledování mrtvého úhlu nebo parkovací asistent.

Vedle standardních výbavových stupňů nabídne Peugeot 508 také ve verzích GT Line a GT. Obě dostanou designové prvky karoserie i kabiny, verze GT bude mít navíc zmíněný silnější motor nebo aktivní odpružení (to se bude dodávat pro všechny benzinové motory a za příplatek pro 2.0 BlueHDI i mimo variantu GT). Na trh nová 508 vstoupí v září letošního roku.

Při přestřelce před nádražím v Curychu zemřeli dva lidé

5 hodin 35 min zpět

Přestřelka poblíž vlakového nádraží v centru Curychu si vyžádala dva mrtvé. Švýcarská policie oblast uzavřela, podle jejího oznámení nejde o terorismus.

Německé veřejné finance skončily v rekordním přebytku

6 hodin 33 min zpět

Berlín - Německé veřejné finance loni skončily v rekordním přebytku 36,6 miliardy eur (927 miliard korun), uvedl dnes místní statistický úřad. Je to nejvyšší hodnota od znovusjednocení Německa v roce 1990.

Nejvyššího přebytku dosáhly spolkové země (16,2 miliardy eur), následované sociálním pojištěním (10,5 miliardy eur), obcemi (8,8 miliardy eur) a státem (1,1 miliardy eur).

O dobrém stavu německých veřejných rozpočtů svědčí také to, že vysokého přebytku dosáhly i v roce 2016, kdy činil 23,7 miliardy eur.

Výrazně si loni polepšily spolkové země, jejichž přebytek o rok dříve činil 4,7 miliardy eur. Naopak stát měl tehdy přebytek 7,7 miliardy eur. Statistici změnu vysvětlují tím, že stát musel vrátit zhruba 7,3 miliardy eur na daních za jaderná paliva, která podle ústavního soudu vybíral neprávem.

Za celkově velmi dobrým výsledkem podle statistiků stojí mimo jiné vyšší výběr daně z příjmu nebo vysoká zaměstnanost a díky ní rostoucí odvody na sociální pojištění.

Sněmovní bufety zdražují jídlo i pití. Polévka vyjde poslance na třináct korun, káva na patnáct

6 hodin 44 min zpět

Praha - Poslanci si od února schválili zdražení jídla ve sněmovních restauracích a bufetech. K dosavadním velmi nízkým cenám tak budou muset připočítat padesátiprocentní přirážku, která se bude týkat hlavně nápojů a studené kuchyně.

Ceny jídla v poslaneckých bufetech tak sice nadále zůstávají hluboko pod těmi tržními, začínají se jim ale alespoň částečně blížit.

Zatímco kávu si mohli zaměstnanci sněmovny dosud koupit za jedenáct korun, nyní je přijde na patnáct, podražila také neperlivá voda, o šest korun se zvedla i cena litru džusu z padesáti na padesát šest.

Některé ceny ale stále zůstávají hluboko pod normou, například gulášovou polévku si mohou poslanci dát za třináct korun (oproti původním jedenácti) a šopský salát za dvacet pět. Za klasické vepřo knedlo zelo nyní zaplatí 52 korun namísto dosavadních 46.

Přestože donedávna bylo ve sněmovně zakázáno popíjení alkoholu, v lednu si poslanci jeho konzumaci i během schůzí opět povolili, i za něj si ale nyní budou muset připlatit. Velká plzeňská dvanáctka tak namísto původních 27 korun bude stát 38, dvě deci vína 34 korun a panák Becherovky 28 korun. K největšímu navýšení došlo u luxusních alkoholických nápojů, například sklenice dvanáctiletého rumu teď přijde poslance místo šedesáti korun na více než devadesát.

Změnu iniciovala komise pro správu Poslanecké sněmovny a nakonec ji i díky dlouhodobému tlaku médií a veřejnosti podpořili zástupci všech politických stran.

Informaci potvrdil Aktuálně.cz člen komise za piráty Ondřej Profant. "Ta vyhláška nebyla velmi dlouho novelizovaná. U některých typů jídel, hlavně u těch teplých, byla cena už teď relativně komerční, ale u nápojů, studené kuchyně a polévek byla marže velmi nízká," řekl.

Upozornil, že ceny neplatí jen pro poslance, ale také pro další zaměstnance sněmovny nebo novináře. "Je potřeba si uvědomit, že je to v podstatě závodní stravování nejen pro poslance, ale také pro asistenty, novináře, zaměstnance sněmovny, hosty a podobně. Zaměstnanci sněmovny dostávají na oběd stravenky, ale když si chtějí dojít na svačinu, tak si ji musí zaplatit," dodal.

Kolik stojí jídlo ve sněmovně Původní cena Nová cena Káva s cukrem a mlékem 11 Kč 15 Kč Džus (1 litr) 50 Kč 56 Kč Dobrá voda (0,5 l) 11 Kč 13 Kč Pivo Plzeň točené (0,5 l) 27 Kč 38 Kč Víno Znovín Znojmo (2 dcl) 24 Kč 34 Kč Becherovka (0,05 l) 21 Kč 28 Kč Rum Diplomatico 12 let (0,05 l) 65 Kč 91 Kč Vepřová plec pečená, knedlíky, zelí

46 Kč

52 Kč

Znojemská hovězí pečeně, rýže 77 Kč 78 Kč Gulášová polévka 11 Kč 13 Kč Šopský salát 19 Kč 25 Kč Salátový talíř se šunkou a sýrem 39 Kč 55 Kč Dort Sacher se šlehačkou 19 Kč 27 Kč Pečená šunka s vejci 26 Kč 35 Kč

O azyl v Česku loni požádalo 1450 cizinců, nejčastěji z Ukrajiny a Arménie. Ze Sýrie jich bylo 80

6 hodin 52 min zpět

Praha - O azyl v Česku v loňském roce požádalo 1450 cizinců, což bylo o 27 méně než v roce 2016. Nejčastěji chtěli azyl získat občané Ukrajiny, kteří podali 435 žádostí. Následovali občané Arménie, Gruzie a Ázerbájdžánu, kteří podali mezi 127 a 129 žádostmi. Vyplývá to z aktuálních statistik, které v pátek zveřejnil odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

Ukrajinci tvoří dlouhodobě největší část žadatelů o azyl, zájem o mezinárodní ochranu však v posledních třech letech opadá. Loni počet žadatelů z této země proti roku 2016 klesl o 71. Meziročně naopak silně vzrostl zájem o tuzemský azyl mezi občany ze tří postsovětských republik. Občané Gruzie Arménie a Ázerbájdžánu v roce 2016 podali maximálně 60 žádosti, loni již téměř 130.

V loňském roce pokračoval pokles žadatelů o azyl, kteří pocházejí ze států, o nichž se v roce 2015 mluvilo v souvislosti s migrační krizí. Tehdy například o tuzemský azyl žádalo 134 občanů Sýrie, kteří tak tvořili druhou nejpočetnější skupinu zájemců. Loni a předloni jich bylo necelých 80.

V roce 2017 podle statistik ministerstva získalo azyl 29 lidí, dalších 118 dostalo doplňkovou ochranu, která se na rozdíl od azylu uděluje na předem stanovenou dobu. Převážně ji získávají lidé, kteří nedostali azyl, ale v případě návratu domů jim nyní hrozí nebezpečí. V 1359 případech tuzemské úřady azyl neudělily nebo řízení zastavily. Dalších 811 žádostí čekalo na konci roku na vyřízení.

V letech 2010 až 2013 se pohyboval počet žadatelů pod tisícovkou, v posledních třech letech naopak tuto hranici překonal. Dříve ale nebylo výjimkou ani několik tisíc žadatelů ročně. Extrémní byl rok 2001 s více než 18 tisíci žádostmi.

Stránky