Aktuálně.cz - Věda a výzkum

Přihlásit se k odběru zdroj Aktuálně.cz - Věda a výzkum Aktuálně.cz - Věda a výzkum
Aktuálně.cz - kompletní zpravodajství, zprávy z domova i ze světa
Aktualizace: 48 min 4 sek zpět

Katolické Irsko směřuje k zrušení letitého zákazu potratů. Hlasovaly pro něj dvě třetiny voličů

2 hodiny 45 min zpět

Dublin - Katolické Irsko směřuje k zrušení letitého zákazu interrupcí, jak vyplývá z prvních odhadů výsledku pátečního referenda na základě průzkumu názorů voličů opouštějících volební místnosti.

Zatím se ukazuje, že nejméně 68 procent účastníků hlasování je pro změnu. Pro odstranění zákazu potratů je více žen, než mužů: průzkum agentury IPSO/MRBI ukázal, že jich je 70 procent, zatímco mužů 65 procent.

Největší podíl podporovatelů liberalizace interrupcí podle zeměpisných oblastí je metropole Dublin - 77 procent.

Podle věkových kategorií jsou pro změnu nejmladší voliči ve věku od 18 do 24 let: pro zrušení zákazu je jich 84 procent, uvedla agentura IPSO/MRBI, která průzkum vypracovala pro list The Irish Times. Naopak většina voličů starších 65 let je proti.

"Nejde o oficiální výsledek, ale vypadá to dobře," reagovala na odhady irská ministryně kultury Josepha Madiganová. Ministr spravedlnosti Charlie Flanagan to označil za "další velký krok ven z irské temné minulosti".

Trend potvrdil i průzkum agentury RTE, podle níž hlasovalo pro zmírnění omezení téměř 70 procent voličů, přičemž v hlavním městě Dublinu jich bylo dokonce 80 procent.

Potraty jsou nyní v zemi povoleny pouze v případech, kdy je ohrožen život matky. Na základě odhadovaného výsledku referenda hodlá vláda irským ženám umožnit přerušit těhotenství do 12. týdne, v případech vážného ohrožení matky nebo dítěte i později.

Volební účast byla podle odhadů zřejmě vyšší než 61 procent, tedy než v roce 2015, kdy Irové v referendu odsouhlasili uzákonění manželství osob stejného pohlaví.

V Gaze se znovu demonstrovalo. Izraelští vojáci zranili nejméně deset osob

25.05.2018 - 23:07

Gaza - Izraelští vojáci v pátek zranili ostrou střelbou desítku Palestinců při protestech v Pásmu Gazy u hranice s Izraelem. Zhruba stovka se nadýchala slzného plynu a byla ošetřena místními zdravotníky. S odkazem na sdělení ministerstva zdravotnictví v Gaze o tom informovala agentura AP.

Palestinci v Gaze protestují od konce března, proti špatným životním podmínkám a žádají možnost vrátit na území, která byla domovem jejich předků, ale v současnosti se nachází v Izraeli. Dosud izraelské bezpečnostní složky při demonstracích zastřelily podle zdravotnických zdrojů v Gaze 113 Palestinců, nejméně 60 z nich během protestů, které se konaly během kontroverzního otevření americké ambasády v Jeruzalémě 14. května.

Většina demonstrantů se v pátek udržovala ve vzdálenosti asi 800 metrů od hraničního plotu. Několik desítek mladých lidí se ale přiblížilo do vzdálenosti 300 metrů a zapalovalo pneumatiky. Východně od města Gaza se skupinka mladíků dostala přímo k plotu a pokusila se jej strhnout.

Izraelští vojáci proti demonstrantům použili slzný plyn a vypálili na ně ostré náboje. Bezpečnostní složky rovněž sestřelovaly hořící draky, které směrem k Izraeli Palestinci pouštěli.

Vůdce Hamásu Ismáíl Haníja a šéf hnutí v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár na dvou různých tábořištích demonstranty podporovali.

"Pochody návratu nejsou u konce. Jsou možná menší, ale pokračují," uvedl Alí, který protestoval východně od města Chán Júnis na jihu enklávy.

Protesty utichly se západem slunce, kdy muslimové končí půst, jenž drží každý den během ramadánu.

Islamistické hnutí Hamás Gazu kontroluje od roku 2007 a enkláva čelí izraelské i egyptské blokádě, v jejímž důsledku se tamní ekonomika rozpadá. Izrael ze současných protestů viní Hamás.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v rozhovoru pro americký televizní kanál CBS News minulý týden řekl, že Hamás do linie palby záměrně posílá civilisty, včetně žen a dětí, s cílem zajistit co nejvyšší počet obětí a vyvinout tak tlak na Izrael.

Představitel Hamásu Saláh Bardavíl v rozhovoru pro palestinskou televizi přiznal, že většinu z obětí z protestů 14. května tvořili členové jeho hnutí.

Šlechtová jde po další zakázce. Nelíbí se jí prověrka firmy, jež dělá na radarech

25.05.2018 - 22:57

Praha - Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) považuje za problém, pokud by společnost RETIA, která je subdodavatelem pro zakázku na radary pro českou armádu, měla otevřenou bezpečnostní prověrku. Šlechtová to řekla na pátečním setkání s novináři. Firma RETIA se proti výroku ministryně ohradila v tiskové zprávě.

"Pro mě to bude velký problém, pokud ji budou mít otevřenou. Velký problém, pokud Izrael si společnost RETIA vzal jako subdodavatele k tomu, že tato společnost má zajistit certifikaci a následně napojení na systémy. A to si myslím, že by byl problém pro každého," řekla Šlechtová. Ohledně stavu prověrky Šlechtová novináře odkázala na Národní bezpečností úřad (NBÚ).

Ministryně mluvila o zakázce na radary, které by Česku měl dodat izraelský státní podnik ELTA Systems. Vzhledem k tomu, že Izrael není na rozdíl od Česka členskou zemí NATO, budou jejich propojení s aliančním systémem muset schválit i členské země.

RETIA v reakci na slova ministryně uvedla, že považuje za nestandardní, aby se k bezpečnostním prověrkám konkrétních firem vyjadřovala členka vlády. "Společnost RETIA je držitelem platné bezpečnostní prověrky na stupeň tajné. To, že je tato prověrka předmětem přezkumu, je známo již více než dva roky," dodala společnost.

Jednání o nákupu radarů pro českou armádu zahájilo ministerstvo pod vedením předchůdce Šlechtové Martina Stropnického (ANO). Ministryně dnes připomněla, že podpis smlouvy byl několikrát odložen. Dodala, že zakázku chce dovést ke konci s ohledem na to, že životnost stávajících radarů je maximálně další dva roky.

O bezpečnostních prověrkách zbrojařských firem mluvila ministryně v souvislosti se zakázkou na armádní vozidla, která se právě kvůli chybějící prověrce dodávajících firem zatím neuzavřela.

Tento týden Šlechtová v rozhovoru pro  řekla, že zakázku na mobilní radary ze 3,5 miliardy korun, prověřuje Vojenská policie. Ministryně se na ni obrátila na základě zjištění inspekce ministerstva obrany. Podle Šlechtová byly důvodem "extrémně závažné nálezy".

Šlechtová po svém nástupu na ministerstvo nechala prověřit několik velkých zakázek, které vyhlásil Stropnický. Pochybení auditoři našli například v zadání pro nákup víceúčelových vrtulníků. Detaily zjištění inspekce Šlechtová nesdělila.

V Plzni se při dopravní nehodě srazila tři auta, šest lidí je zraněných, z toho čtyři děti

25.05.2018 - 21:18

Tři osobní automobily se v pátek večer srazily v Plzni. Šest lidí, z toho čtyři děti, odvezly sanitky do nemocnice na pozorování. Nehoda se stala na Jižním Předměstí na křižovatce s Korandovou ulicí, řekl velicí důstojník krajských hasičů.

Belgická policie zadržela dva muže v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži

25.05.2018 - 20:06

Brusel - Belgická policie zadržela dva muže v rámci vyšetřování teroristických útoků spáchaných 13. listopadu 2015 v Paříži. Podezírá je z "účasti na aktivitách teroristické skupiny", informovala v pátek belgická federální prokuratura.

Jeden z nich zůstává ve vazbě, druhý byl propuštěn pod podmínkami stanovenými vyšetřujícím soudcem. Informovala o tom agentura AFP.

Pod dohledem úřadů zůstal 24letý Belgičan Ayoub Bazarouj, který už byl v souvislosti s vyšetřováním pařížských útoků jednou zadržen. Po třech týdnech ve vazbě byl ale propuštěn pro nedostatek důkazů. Vyšetřovatelé muže opět vyslýchali ve středu.

Podezírají jej z toho, že pomáhal islamistovi Salahu Abdeslamovi, který je jediným přeživším z pachatelů atentátů v Paříži. Na několika místech francouzské metropole při nich dohromady zemřelo 130 lidí.

Belgičtí policisté jen tři dny po nich prohledali Bazaroujovo bydliště v bruselské čtvrti Molenbeek pro podezření, že by se tam mohl Abdeslam ukrývat.

Podle vyšetřovatelů měl Bazarouj blízko nejen k pachatelům útoků z listopadu 2015, ale také k pachatelům atentátů v Bruselu z 22. března 2016. Při nich dva sebevražední atentátníci zabili 32 lidí a přes 320 dalších zranili.

Oba útoky jsou připisovány stejné francouzsko-belgické teroristické buňce, napsala AFP. K oběma se přihlásila organizace Islámský stát.

Nebudu potřetí kandidovat na prezidenta, oznámil Putin. Možná chystá novou fintu

25.05.2018 - 19:41

Petrohrad  - Ruský prezident Vladimir Putin v pátek dal najevo, že za šest let nemíní kandidovat potřetí za sebou na šéfa státu. Putin letos na jaře s drtivou převahou vyhrál prezidentské volby, čímž si zajistil druhý šestiletý mandát za sebou. V čele státu má setrvat do května 2024.

"Vždy jsem se přísně držel a držím ústavy. V ústavě je jasně napsáno, že ne více než dvě období za sebou," odpověděl Putin novinářům na otázku, zda po uplynutí svého mandátu skutečně hodlá odejít z nejvyššího úřadu.

Agentura RIA Novosti připomněla, že parlamentu byl v půli května předložen návrh čečenských poslanců zvýšit počet přípustných prezidentových období ze dvou na tři, kvůli nezbytností zajistit dosaženou úroveň sociální a ekonomické stability v zemi.

Putin se již jednou ocitl v situaci, kdy mu končilo druhé období v čele státu a ústavu mu nedovolovala potřetí kandidovat. Namísto změny ústavy dal v roce 2008 přednost odchodu z čela státu do čela vlády, aby se po uplynutí - tehdy čtyřletého - funkčního období opět vrátil do Kremlu, v roce 2012, a to na šest let, jak mezitím stanovila změna ústavy.

Slovy ruských komentátorů - Putin odešel (z funkce), aniž odešel (od moci). Někteří pozorovatelé tak nevylučují, že cosi podobného vymyslí i v roce 2024.

Babiš nemá politický názor, jedná instinktivně. Krach jednání s ČSSD by ho nepoškodil, říká analytik

25.05.2018 - 19:10

Premiér Andrej Babiš tento týden společně s SPD a komunisty zabránil tomu, aby sněmovna projednávala kauzu novičok. Může tato situace ovlivnit referendum v ČSSD o vstupu do vlády s hnutím ANO?

Potvrzuje tak podezření části sociálních demokratů, že účast ČSSD bude pro Andreje Babiše pouze zástěrka, aby vláda působila navenek především v zahraničí seriozně a důvěryhodně, a že ve skutečnosti si své politické priority bude prohlasovávat, s kým chce. Nejčastěji by přitom šlo o SPD a komunisty. Je zvláštní, že podezření Babiš a hnutí ANO tímto způsobem potvrzují, protože to může přihodit polínko na tu stranu vah v sociální demokracii, která odmítá vstoupit do vlády s partnerem, který je nevyzpytatelný a existují u něj podezření, že nedodrží dohodu.

Proč to Andrej Babiš dělá? Proč nepočká alespoň pár týdnů do skončení referenda?

Instinktivně jedná tak, jak je to nejvýhodnější pro něj, pro jeho vládu a jeho politické hnutí. Má pocit, že vše ostatní se zvládne na základě nějakých politických dohod a obchodů něco za něco, jaké fungují v byznysu. Podle něj sociální demokraté budou spokojení, když se zviditelní, ukážou se na veřejnosti a v médiích. Ale myslím, že toto je jedna z velmi mylných úvah Andreje Babiše.

Jak velkou část členů ČSSD by to mohlo ovlivnit natolik, aby hlasovali proti vstupu do vlády s ANO?

To nelze odhadnout. Nálada v ČSSD je nepředvídatelná. Jinak to mohou snášet straničtí funkcionáři a jinak členská základna. Názory pro a proti jsou v ČSSD zhruba půl na půl. I kdyby to přesvědčilo jen část straníků ČSSD, může to být pro výsledek rozhodující.

Vysílá tak premiér v demisi signál, že o vládu vlastně nestojí? Nebo je mu jedno, jak referendum dopadne?

Babiš je ve zvláštní situaci. Na jedné straně preferuje jednobarevné vládnutí a většinový volební systém, kdy by se vítěz voleb nemusel přizpůsobovat partnerům v koalici. Takové je jeho niterné založení. Na druhou stranu se ukazuje, že jen se sociální demokracií zřejmě dokáže sestavit takovou vládní většinu, která by působila seriozně a nedělala ostudu České republice v zahraničí ani jemu osobně a jeho podnikání v cizině.

Svým způsobem je na sociální demokracii odkázaný. Ale není to manželství z lásky, ale z rozumu. Často se do premiérových postojů nebo do postojů hnutí ANO prolíná, že s ČSSD vyjednávají, ale je to pro ně z nouze ctnost a v jádru duše si Babiš takové uspořádání nepřeje.

Svědčí to třeba jen o jeho politické krátkozrakosti? Je ochotný riskovat zmaření dvouměsíční práce na vyjednávání o vládě, aby zabránil projednání kauzy novičok.

Je to krátkozrakost jen v krátkodobém pohledu. Může to vládní projekt ANO a ČSSD položit, na druhou stranu se Babiš uklidňuje tím, že má podle průzkumů největší podporu veřejnosti. Kdyby pokus sestavit kabinet zkrachoval, může dojít k předčasným volbám, ve kterých by si ANO nepohoršilo, spíše by si polepšilo. A třeba se Babišovi s dalšími potenciálními partnery bude vyjednávat lépe. Předčasné volby sice jsou riziko, ale šéfa ANO uklidňuje, že by patrně nebyl ten, kdo v očích voličů vyjde z krachu jednání se sociálními demokraty poškozený.

Prezident Miloš Zeman prohlásil, že jmenuje Babiše premiérem bez ohledu na rozhodnutí ČSSD. Snaží se tak Zeman sociální demokraty přimět, aby v referendu řekli ano?

Určitě. Ale s tímto krokem sociální demokracie musela počítat, protože je jasné, že tu stále existuje společný postup Andreje Babiše a Miloše Zemana. Prezident preferuje, aby ČSSD umožnila vznik druhé Babišovy vlády. Zeman navíc může říct, že v něčem ustoupil, protože si původně představoval kabinet, který sociální demokraté podpoří jen z Poslanecké sněmovny a získají posty náměstků. Teď strana jedná přímo o účasti v koalici. Miloš Zeman cítí možnost postrašit ČSSD - když jim nebude stačit ani tato koaliční účast, nemusí mít nakonec vůbec nic, protože plánu jmenovat Babiše premiérem se prezident nevzdá.

Cítí Babiš k SPD nějaké osobní sympatie, nebo je to z jeho strany čistý pragmatismus?

Všechny politické postoje Andreje Babiše jsou podle mě čirý pragmatismus. Nevěřím tomu, že by měl na cokoliv politický názor. Umí se chovat velmi utilitárně, což má nacvičené z byznysu. Tento instinkt mu v politice někdy vychází a někdy nevychází. Bohužel ne vždy si Babiš uvědomuje, že to, co je pro něj užitečné nebo pragmatické, nemusí být i správné a morální.

To samé platí pro komunisty?

Babiše nezajímají žádné ideologie. Levé, pravé, demokratické, nedemokratické. Jeho zajímá vydělávání peněz, to umí. A teď tržní logiku pouze přenáší do politických pater.

Místopředseda ČSSD Jiří Zimola říká, že by se s komunisty mělo mluvit a že by nebyla škoda, kdyby část lidí ze sociální demokracie odešla. Jak takový vzkaz ČSSD ovlivní?

Rozlišil bych dvě věci. Náchylnost ke spolupráci s komunistickou stranou je v ČSSD poměrně dost silná. Protestuje proti tomu úctyhodná část členů, ale pořád jde o menšinu. Ale jiná věc je vymezování lidí, kteří chtějí, nebo nechtějí spolupracovat s ANO. Pokud ten souboj bude příliš osobní, když se bude vyostřovat a čelní funkcionáři budou vyzývat kolegy, aby odešli, jestli pro svůj názor nezískají většinu, může to dopadnout na nevyhraněnou část členské základny.

Obyčejní řadoví členové to mohou vnímat jako tendenci stranu roztrhávat a rozeštvávat, zdůrazňovat rozdíly v okamžiku, kdy by sociální demokraté měli hledat, co je spojuje. To může vytvořit poměrně dost dusnou atmosféru a může se to obrátit i proti těm, kdo by ji vyvolávali.

Skripalová vypadá velmi dobře. Přitom po novičoku se umírá, prohlásil Putin

25.05.2018 - 18:52

Putin tak reagoval na televizní vystoupení Julije Skripalové po uzdravení z otravy.

Populisté v Itálii půjdou proti zemím, které nechtějí přijímat uprchlíky. Pohádají se s Orbánem

25.05.2018 - 18:31

Aktuálně.cz: Měly by se ostatní země EU bát vlády Hnutí pěti hvězd a Ligy? Je možné, že by Itálii vyvedly z EU nebo z eurozóny?

Daniele Albertazzi: Je naprosto mylné si myslet, že by tyto strany chtěly, aby Itálie vystoupila z EU či z eurozóny. Otázkou ale je, zda mohou Itálii přivést do takové situace, že by se dění vymklo kontrole a výsledkem by byl odchod z EU a eurozóny. Podle mě to ale není pravděpodobné.

Proč?

Není to první populistická vláda v Itálii. Měli jsme už čtyři, vedl je Silvio Berlusconi, což je podle mě stoprocentní populista.

Součástí každé z těchto vlád byla i Liga severu. Vždycky spouštěla povyk ohledně symbolických otázek. Například organizovala demonstrace proti vstupu Turecka do EU, i když nic takového nebylo na pořadu dne.

A také kritizovala Brusel…

Hlasitě kritizovala Evropskou komisi. Ale pro Lisabonskou smlouvu, kterou dnes tak kritizuje, hlasovali jednomyslně všichni poslanci i senátoři Ligy. Navíc Liga má základnu hlavně na severu Itálie, který naprosto závisí na vývozu, především do ostatních zemí EU.

Jsem proto přesvědčen, že v Itálii žádné referendum o členství v EU nebo v eurozóně nebude, protože si ho ani kritici členství ve skutečnosti nepřejí.

Umíte si představit krizi, která by přesto odchod Itálie z eurozóny vyvolala?

Mohlo by se stát, že vláda začne velmi razantně utrácet. Evropská komise pak s Itálií zahájí řízení kvůli porušování povoleného rozpočtového schodku. Trhy začnou tlačit a spustí se řetězec událostí, který by vedl až k opuštění eura.

Ale i toto považuji za velmi nepravděpodobné. Hnutí pěti hvězd ani Liga si nepřejí, aby věci zašly tak daleko.

Strana je dnes radikálnější

Liga severu má velké zkušenosti s vládnutím. Je to ale ta samá Liga? Zdá se, že pod vedením Mattea Salviniho je mnohem radikálnější, než byla dřív.

Je to tak, strana se změnila. Určitě se pustí do boje se zeměmi EU o to, aby od Itálie převzaly co nejvíc žadatelů o azyl. Podle mě v tom má Liga částečně pravdu. EU nechala Itálii v migrační krizi na holičkách. Není možné se stále jen odvolávat na stará pravidla a tvrdit, že je to italský problém.

Dnes čelíme migrační krizi mnohem větších rozměrů než třeba před deseti lety. Obecně se dá čekat, že pokud vláda Hnutí pěti hvězd a Ligy skutečně vznikne, Itálie bude ohledně migrace hlasitější.

Je jasné, že Italové jsou nespokojení kvůli špatné ekonomické situaci i kvůli vysoké migraci. Proč ale volí Ligu? Vždyť byla za poslední roky součástí hned čtyř vlád, není to žádná nová strana, ale vlastně dlouholetá součást establishmentu…

Její předseda Salvini je mimořádně schopný. Jednak v tom, že lidi přesvědčil, aby zapomněli na všechno to, co připomínáte. Vezměte si třeba, že o obyvatelích z italského jihu se dřív vyjadřoval mimořádně urážlivě. A dnes Liga získala na Sicílii pět procent hlasů. To je úplná revoluce. Ještě mnohem výrazněji uspěl v centrální části Itálie, která tradičně byla levicová.

Jak to dokázal?

Částečně tím, že Ligu změnil ve stranu jednoho muže. Má pod naprostou kontrolou úplně všechno.

Obklopil se skutečně špičkovými experty na komunikaci. Také je často v televizi a za Ligu tam chodí jen on. Plně kontroluje to, jak Liga komunikuje.

Podařilo se mu vytvořit příběh, který má pár základních témat, která neustále opakuje: migrace a s ní spojená kriminalita, kritika EU, nutnost snížit daně a opakované útoky na nepopulární důchodovou reformu. Není to nic nového, Liga to hlásá už dobrých 20 let. Ale teď je ztělesněním toho všeho Salvini.

Žádná revoluce nepřijde

Salvini nejspíš bude ministrem vnitra. Co bude v otázce migrace konkrétně dělat? Tvrdí, že vyhostí půl milionu cizinců, ale to je těžko představitelné. Vyhošťování je velmi složité, už proto, že mateřské země své občany často nechtějí přijímat. Co tedy bude dělat, aby své voliče nezklamal?

Opět je dobré podívat se, jak se Liga ohledně migrace chovala v dřívějších vládách. Vždy přišla s takovými opatřeními, která měla velkou symbolickou odezvu, ale v praxi vlastně nic neznamenala.

Navíc, kdo prosadil dvě největší amnestie pro ilegální migranty, díky kterým mohl svůj pobyt v Itálii legalizovat zhruba milion lidí? Vlády, v nichž seděla i Liga severu. Umí se chovat velmi pragmaticky. Dobře ví, že italský průmysl nemůže bez imigrantů fungovat.

Co tedy Liga udělá? Tentokrát těžko přijde s další amnestií pro migranty…

Nejspíš navrhne zvýšení trestů za některé zločiny. Pak bude určitě požadovat, aby země EU od Itálie převzaly mnohem víc migrantů než dosud. Bude požadovat, aby Brusel tvrdě potrestal ty státy, které odmítají uprchlické kvóty. Můžeme si jednoduše domyslet, že to povede ke sporům mezi nacionalisty a populisty v jednotlivých zemích EU. Salvini se určitě pohádá s Orbánem.

Takže opět to budou jen symbolické kroky, nic radikálního?

Přesně to si myslím. Jen těžko například může Salvini splnit svůj slib o vyhoštění půl milionu migrantů. Jednak je jejich země neberou zpět, a pak je prostě faktem, že Itálie to ani nemá jak udělat. Nemáme dost policistů, deportačních center, kde bychom ty lidi soustředili, a podobně. Takže ano, půjde hlavně o symbolické kroky. Nebude to žádná revoluce.

Proč Hnutí pěti hvězd a Liga chtějí, aby byl premiérem úplně neznámý právník Giuseppe Conte?

Zeptejte se lidí na ulici a zjistíte, že ho zná skutečně jen hrstka občanů. Premiérem má být proto, že tuto funkci chtěly obsadit jak Hnutí pěti hvězd, tak Liga. A nedokázaly se domluvit. Tak nakonec vybraly úplně neznámého univerzitního profesora.

Conte bude naprosto závislý na vůli lídrů obou vládních stran, sám žádnou moc nemá.

Podle mě je dost pravděpodobné, že tato vláda ve skutečnosti nebude žádnou velkou hrozbou pro EU nebo Itálii, jak o tom někteří mluví, ale spíš nefunkčním spojenectvím, které ničeho nedosáhne.

Student postřelil ve škole v americké Indianě žáka a učitele, policie ho zadržela

25.05.2018 - 17:46

Oba zranění byli poté převezeni do nemocnice, jak závažná poranění prodělali, zatím není jisté.

Pirát Vymazal: V bytě jsem vytěžil 1442 korun. Asistentku mi dělá švagrová, prošla výběrovým řízením

25.05.2018 - 17:05

Praha - Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zveřejnil, kolik vydělal na těžbě kryptoměn ve služebním bytě. A také předložil doklad o zaplacení 1220 korun za elektřinu, kterou při své činnosti spotřeboval. Přiznal navíc, že jako svou regionální asistentku z veřejných peněz zaměstnával vlastní švagrovou. 

"V prosinci 2017 jsem v poslaneckém bytě po dobu tří týdnů těžil kryptoměnu Zcash. Za těchto 21 dní jsem spotřeboval elektřinu v hodnotě 1220 Kč, které jsem již sněmovně uhradil," napsal pirát na Facebooku.

Pak také vypočítal, jakou hodnotu asi měla kryptoměna, kterou za tu dobu v poslaneckém bytě vytěžil. "Můj výtěžek za těchto 21 dní byl 1,26 Zcash, z čehož 19 % tvořil výkon zapojený v poslaneckém bytě. To znamená, že jsem v poslaneckém bytě vytěžil 0,23 Zcash. Při aktuálním kurzu je to 1442 Kč. Myslel jsem, že je to ještě o něco méně, proto jsem odhadoval výnos v řádu stokorun," uvedl pirát s odkazem na své dřívější vyjádření pro deník Aktuálně.cz, který na jeho počínání upozornil.

Dodal, že dodržel svůj slib a věnoval vytěžené peníze na charitu. Poslal navíc částku, která podle něj odpovídá "teoreticky nejvyššímu kurzu" za Zcash, tedy 4434 korun. "To je částka, kterou jsem se rozhodl věnovat Jídelně Kuchařek bez domova, která dělá mnoho dobré práce pro ženy, jež se ocitly v náročné životní situaci," dodal pirát.

Přiznal navíc i to, že jako svou regionální asistentku zaměstnává švagrovou Petru Vymazalovou. "Dotyčná paní prošla transparentním výběrovým řízením a svou práci řádně vykonává. Aby však nebyl ani stín podezření z nepotismu, budu ji nadále platit z vlastního platu," napsal a za své jednání se omluvil.

"Jsem si vědom, že své pochybení mohu odčinit jedinou věcí: tvrdou prací ve sněmovně," slíbil pirát, který dosud na plénu sněmovny vystoupil jednou, když loni 15. prosince kandidoval na post předsedy komise pro kontrolu použití odposlechů. Účast na hlasováních má ale vysokou - 86 procent.

V tuto chvíli podle svých slov pracuje na legislativě, která "má bránit šmírování občanů bezpečnostními složkami".

Trump opět otočil: Summit s KLDR by se mohl uskutečnit podle plánu, prohlásil

25.05.2018 - 16:39

Washington - Americký prezident Donald Trump v pátek připustil, že zrušená schůzka se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem se může uskutečnit brzy, možná i v původně plánovaném termínu.

Trump dal najevo potěšení nad prohlášením Severní Koreje, že je i po zrušení summitu americkou stranou otevřena dalším rozhovorům se Spojenými státy. Podle amerického prezidenta KLDR o uspořádání schůzky velmi stojí.

"Uvidíme, co se stane, může to být dokonce toho 12. (června)," odpověděl Trump novinářům na dotaz o případném novém termínu summitu. Bílý dům ve čtvrtek zveřejnil Trumpův dopis Kimovi, v němž prezident zrušil historickou schůzku plánovanou na 12. června kvůli nepřátelským prohlášením severokorejského vůdce.

Trump v pátek médiím řekl, že Washington s Pchjongjangem nadále "mluví". Na dotazy týkající se jeho rozporuplných vyjádření k termínu summitu odpověděl, že "všichni hrají nějakou hru".

Pchjongjang v reakci na zrušení summitu zveřejnil prohlášení severokorejského diplomata Kim Kje-kwana, že Severní Korea je dál otevřena dialogu se Spojenými státy a že je připravena řešit problémy s USA kdykoliv a jakkoliv.

Dobré zprávy z KLDR

"Srdečné a produktivní prohlášení Severní Koreje je velmi dobrá zpráva. Brzy uvidíme, kam to povede, doufejme že k dlouhé a trvalé prosperitě a k míru. Jen čas (a nadání) to ukáže!" napsal k severokorejské reakci na Twitteru americký prezident, který se často označuje za nadaného vyjednavače.

Kim Kje-kwan v prohlášení uvedl, že KLDR si velmi cení "úsilí prezidenta Trumpa, bezprecedentního u jakéhokoliv jiného prezidenta, o uskutečnění historického severokorejsko-amerického summitu". Jeho slova americké analytiky překvapila, protože v reakci na Trumpův čtvrteční postoj očekávali ze strany KLDR spíš protesty a výčitky.

Prezident rovněž na Twitteru odsoudil politiky americké Demokratické strany, kteří s jeho rozhodnutím zrušit summit nesouhlasí. Demokraté podle Trumpa chtějí vyjednávací proces s Pchjongjangem zmařit a "ztratili kontakt s realitou".

Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut vyrobených v posledních 4 letech

25.05.2018 - 16:12

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) svolává ke kontrole ve Spojených státech kvůli tempomatu 4,8 milionu aut. Kontrola se týká 15 modelů vozů Jeep, Dodge, Chrysler a Ram ze šesti modelových let.

FCA doporučila řidičům, aby do kontroly, při které bude aktualizován software, tempomat nepoužívali. Výjimečně se totiž může stát, že tempomat nelze při jízdě vypnout.

Závada byla zjištěna při testování a podle FCA nejsou zprávy, že by způsobila nehodu či zranění. Automobilka má pouze zprávu o jednom řidiči, který loni nemohl deaktivovat tempomat, uvedla agentura Reuters.

Výrobce upřesnil, že problém se může objevit, jestliže tempomat zrychluje ve stejnou dobu, kdy nastane elektrický zkrat. Brzdy jsou však navrženy tak, že přemohou motor a vozidlo lze zastavit, takže tempomat se pak vypne.

Ke kontrole jsou svolávány vozy s benzinovým motorem a automatickou převodovkou vyrobené od roku 2014. Problém se týká i některých vozů v Kanadě, Mexiku a dalších zemích, bližší informace však firma neposkytla.

Automobilka dostala v roce 2015 od regulačních úřadů v USA pokutu 175 milionů USD (3,9 miliardy Kč) kvůli bezpečnostním pochybením, včetně pochybení při svolávacích akcích. Firma neuvedla, kolik bude kontrola vozů teď stát.

Systém reverse charge, který chce Česko, opět neprošel. Klasika, nelíbil se Francouzům, píše Babiš

25.05.2018 - 16:07

Brusel - Francie a Česká republika si na jednání ministrů financí zemí Evropské unie opět vzájemně zablokovaly návrhy týkající se daní. Praze se tak dál nedaří prosadit, aby země unie mohly pro řešení daňových úniků využívat systému takzvané přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH), známý jako "reverse charge".

Postup obou států na tiskové konferenci kritizoval Vladislav Goranov, ministr financí nyní předsednického Bulharska. Premiér v demisi Andrej Babiš chce nyní téma reverse charge otevřít na summitu EU.

Stejně jako při předchozí diskusi o reverse charge byla i dnes proti Francie. Ta se naopak snaží prosadit návrh týkající se možnosti přesunout elektronické publikace do nižší či nulové sazby DPH, který nyní - stejně jako na loňském jednání v Lucembursku - zablokovala Praha.

Neshoda na reverse charge mrzí českou ministryni financí Alenu Schillerovou. "Pro nás je to poslední stavební blok daňové reformy, vedle kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb. Má to doplnit reformu," upozornila. Francie míní, že k řešení by Česku stačilo využívat stávajících pravidel, která umožňují systém reverse charge výjimečně aplikovat v určitých oblastech. "To pro nás není cesta… je to hrozně nepraktické," řekla Schillerová.

"Právě jsem se dozvěděl, že zase neprošel reverse charge. Klasika. Nelíbil se Francouzům. Tohle je francouzská solidarita?" zeptal se v reakci na twitteru Babiš, který systém už jako ministr financí na unijní úrovni výrazně podporoval. Premiér v demisi nyní připomněl, že proti byli dnes také ministři ze Slovinska a Řecka. Dodal, že kvůli trvajícímu odporu Francie se písemně obrátí na prezidenta Emmanuela Macrona a věc hodlá projednat na summitu EU.

Podle slov Schillerové v Bruselu musí nyní Praha další postup promyslet. "Musíme to zanalyzovat s kolegy a experty, ale určitě to nevzdáme," uvedla ministryně. Summit EU v červnu má už nyní velmi nabitou agendu, jedním z bodů bude například reforma azylového systému EU, mluvit se má také o brexitu.

"Tyto dva body, které jsou po technické stránce připraveny, jsou obětí rozdílných pohledů dvou členských zemí. Jako ministr financí Bulharska musím říci, že podobný přístup je nepřijatelný a nemělo by se to opakovat," poznamenal Goranov.

U daňové problematiky ale státy EU musejí rozhodovat jednomyslně, a tak podle něj nyní ministři mohou jen sledovat, jak se jeden stát snaží prosadit svou představu proti vůli ostatních. "Nemyslím si, že to je ten správný způsob, jak by se měly země chovat," dodal Goranov.

Návrh na zavedení mechanismu reverse charge spoluiniciovala Praha, o věc velmi usiloval Babiš. Základem systému je přesun platby DPH z dodavatele na odběratele, což má bránit takzvaným karuselovým podvodům.

Evropská komise v prosinci 2016 po tlaku návrh předložila, ovšem v podobě, která byla pro Česko nepřijatelná. Návrh byl několikrát upravován. V nynější podobě by umožnil zavést plošný mechanismus přenesení daňové povinnosti u DPH na dodávku zboží a služeb překračující hodnotu 10 000 eur (přes 250 000 korun).

Evropská komise odhaduje, že nedostatky stávajícího systému DPH znamenají v EU ročně ztrátu 150 až 160 miliard eur (3,9 až 4,1 bilionu korun). Komise loni v říjnu přišla s návrhem reformy celého systému, která by měla platit od roku 2022. Nové řešení by mělo ztížit daňové úniky při obchodování přes hranici mezi členskými zeměmi. Nyní tyto úniky v EU ročně dosahují až 50 miliard eur (1,3 bilionu korun).

Srpnovou dovolenou v jižních Čechách přerušila invaze. Hledáme autora záběrů z roku 1968

25.05.2018 - 15:43

Praha - Před padesáti lety vtrhla vojska Varšavské smlouvy do Československa. Bylo horké léto a mnoho lidí zastihly tanky a obrněná vozidla uprostřed prázdnin nebo na dovolené. Národní filmový archiv zveřejnil video od neznámého autora, zachycující na unikátních záběrech ruské tanky v pražských ulicích.

Jde o video z rodinné dovolené v jižních Čechách, která skončila invazí. Redakce Aktuálně.cz hledá příbuzné autora nebo protagonistů rodinného videa z 21. srpna 1968.

Rodinný film začíná dovolenou v jižních Čechách. Pravděpodobně manželský pár s téměř dospělým synem cestuje ve Škodě Octavii a spolu s nimi i starší pár, možná rodiče jednoho z nich. Rybaří, navštíví Památník Jana Žižky u Sudoměře, hrad Zvíkov nebo Orlickou přehradu.

Letní idylu ale po několika minutách filmu naruší záběry na ruské vojáky a tanky v ulicích Prahy. Veselé tváře lidí trávících prázdniny vystřídají rozhořčené davy, transparenty, smutek, strach i odpor.

Tisíce Čechů prožily takový šok, který neznámý autor zachytil na kameru. Pomozte nám ho najít.

Na Filipínách zatkli Čecha. Policie ho viní ze zneužívání školaček, chudým dívkám měl za sex platit

25.05.2018 - 15:38

Český občan byl obviněn na základě zákonů o obchodování s lidmi a zneužívání mladistvých.

Pojišťovny sčítají škody po bouřkách. Nápor klientů čekají po víkendu, až se lidé vrátí z chat

25.05.2018 - 15:29

Praha - Pojišťovny zaznamenaly po bouřkách, které zasáhly v minulých dnech především západní část republiky, zatím stovky škod v řádu milionů korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. S oznamováním škod však klienti teprve začínají, pojišťovny proto očekávají, že v dalších dnech se budou čísla zvyšovat.

"Z důvodu bouřkového počasí, které ve středu a ve čtvrtek zasáhlo republiku, klienti zatím nahlásili bezmála stovku škod za celkem tři miliony Kč," řekla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Nejvíce škod je hlášeno z Jihočeského a Středočeského kraje.

Škody přibudou v následujících dnech s tím, jak lidé zjišťují následky a začínají škody nahlašovat. Více nahlášených škod pojišťovna očekává po víkendu, kdy se lidé dostanou na chaty a chalupy.

Kooperativa zatím registruje 50 pojistných událostí za asi 2,2 milionu korun. Škody klienti hlásí nejvíce z Příbramska, kde jsou zaplavené domy a sklepy. Z Plzeňska a Chebska hlásí škody z vichřice, jde hlavně o popadané stromy a poškozené střechy budov. První škody také oznamují majitelé vozidel, která jim poškodily kroupy, uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Allianz po čtvrtečních bouřkách klienti ohlásili přes 70 pojistných událostí za půldruhého milionu korun. Nejčastěji jde o následky přívalových dešťů, sesuvy půdy a údery blesku, především v souvislosti s poškozenou elektronikou po přepětí. "Škody jsou doslova celoplošné," uvedl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Česká podnikatelská pojišťovna eviduje několik desítek škod, odhady se pohybují zatím okolo milionu Kč. Oznámené škody jsou převážně ze Středočeského, Ústeckého, Plzeňského a Karlovarského kraje. Vesměs jde o vytopené sklepy nebo přízemní části budov poškozené vodou či bahnem, dodala mluvčí ČPP Renata Čapková.

Generali má nahlášeno zatím přes dvě desítky pojistných událostí za více než půl milionu korun. "Na základě hlášení jsem klientům vyplatili i první zálohy na pojistná plnění. Na místa vysíláme mobilní techniky. Zajímavé také je, že lidé nám při nahlašování zmiňují, že jim pomohly získat náskok před vodním živlem i výstražné zprávy z mobilních aplikací o počasí," podotkl mluvčí pojišťovny Jan Marek.

Západ Čech a Středočeský kraj ve čtvrtek zasáhly silné bouřky doprovázené vydatným deštěm, který zvedl hladiny toků. V Zaječově na Berounsku byl večer vyhlášen nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí a začala evakuace obyvatel.

Na Šumavě a v jižních Čechách se dnes odpoledne a večer ještě mohou ojediněle objevit další silné bouřky s kroupami a přívalovým deštěm. Vzhledem k předchozímu dešti se mohou rozvodnit menší toky, varovali meteorologové. Později večer budou bouřky ustávat.

Mladoboleslavská Škoda navazuje intenzivní spolupráci s Izraelci

25.05.2018 - 14:55

Automobilka Škoda Auto bude spolupracovat s izraelskými start-upy na vývoji nových technologií pro své vozy i pro další značky koncernu VW. Od začátku roku v Izraeli funguje pobočka vývojového centra Škody DigiLab, založená s místním importérem škodovek Champion Motors. Automobilka to oznámila ve své tiskové zprávě.

Izrael je jednou z největších líhní start-upů na světě. V zemi působí více než 6000 start-upů, zhruba 300 výzkumných a vývojových středisek mezinárodních koncernů a stovky izraelských high-tech podniků.

Automobilový sektor je výrazným motorem i uživatelem tohoto dynamického rozvoje. Více než 500 start-upů a výzkumných skupin v Izraeli se aktuálně zabývá automobilovými projekty. To je šestkrát více než v roce 2013.

"Kolegové v Tel Avivu navazují spojení s nejdůležitějšími izraelskými start-upy, podniky i vysokými školami a domlouvají kooperace. Pozornost přitom zaměřují na spolupráci se start-upy určité zralosti.

Přitom se již v rané fázi identifikují inovativní projekty, z nichž bude možno odvodit zajímavé obchodní modely," uvedl mluvčí Škody Tomáš Kotera. Projekt Škoda Auto DigiLab Israel podporuje také Česko-izraelská obchodní a průmyslová komora.

DigiLab slouží automobilce jako hlavní vývojová dílna pro nová digitální řešení, služby a technologie. Vyvinul například aplikaci pro výměnu dat mezi vozy firemních flotil Car2X. Cooperative Transport Systems zase umožňují komunikaci mezi infrastrukturou, autem a dalšími řidiči.

To zajistí větší bezpečnost, plynulejší provoz a lepší komfort cestování a pomáhá řidiči přijímat správná rozhodnutí a přizpůsobit se dopravní situaci. Prostřednictvím HoppyGo DigiLab úspěšně etabloval, jako jeden z prvních v České republice, platformu pro sdílení aut.

Škoda je v Izraeli nejsilnější evropskou značkou. Loni zvýšila prodej o 14,5 procenta na 23 400 vozů a zvýšila svůj tržní podíl přibližně na 8,5 procenta. Rapid a Superb byly v roce 2017 nejoblíbenější modely ve svých segmentech. Octavia je ve své třídě druhá.

Pamětní mince ze summitu, který nebyl. Zrušená schůzka Trumpa s Kimem zahltila obchod a srazila cenu

25.05.2018 - 14:28

Washington - Spojené státy jsou známé tím, že je zde možné prodat cokoliv. Kupců bude vždy dost.

Platí to i pro pamětní minci vyrobenou u příležitosti summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho severokorejským protějškem Kim Čong -unem, který se paradoxně vůbec neuskuteční.

Schůzku naplánovanou na 12. června v Singapuru Trump sice odřekl, možnost zakoupit si minci ale přetrvává.

Internetová stránka dárkového obchodu Bílého domu pouze zveřejnila oznámení, že upomínkový předmět v pouzdře vyloženém černým sametem, který vyobrazuje hlavy obou státníků a vlajky USA i KLDR, je nyní možné koupit se slevou.

Její provozovatel minci nyní nabízí pod sloganem: "Nabídka dne."

Vzhledem k tomu, že schůzka byla odvolána, začali někteří z kupců naopak požadovat vrácení peněz. Cena mince proto šla dolů. Z původních 24,95 dolaru (přes 500 korun) na 19,95 USD (zhruba 430 korun).

Internetová stránka dárkového obchodu Bílého domu tak byla ve čtvrtek zcela zahlcena. Nejenom kvůli těm, kdo chtěli zpět své peníze. Řada dalších naopak o minci nově projevila zájem. Díky omezenému počtu vyrobených kusů totiž může její cena v budoucnosti raketově vzrůst.

Tak jako tomu bylo v případě speciálního dolaru s datem 1804, vyraženého ve 30. letech 19. století, který sloužil jako dárek diplomatům a dnes se prodává za čtyři miliony USD.

Nabídka internetového obchodu totiž říká, že mince bude prodávána dál, bez ohledu na to, zda ke schůzce nakonec dojde či ne. Aby zájemce ještě povzbudil, nabízí prodávající dopravu zdarma, pokud objednávka přesáhne 150 dolarů. To ovšem znamená pořídit si hned osm mincí najednou.

Na sociálních sítích ovšem tento krok Bílého domu posloužil k řadě vtipných příspěvků. Někdejší mluvčí Pentagonu Adam Blickstein tak kupříkladu uveřejnil příspěvek na Twitteru, na němž je mince rozpadlá na dvě poloviny s poznámkou, že Trump vedle dopisu, kterým Kimovi oznamuje zrušení schůzky, poslal také jednu z obou půlek.

Další pokus k vydražení kladenské hutě Poldi bude za měsíc

25.05.2018 - 14:21

Kladno - Opakovaná dražba zkrachovalé kladenské hutě Poldi bude 27. června. Vyvolávací cena je opět 160 milionů korun, vyplývá z dražební vyhlášky zveřejněné v insolvenčním rejstříku. První dražba firem Poldi a Poldi Trade se uskutečnila v dubnu. Vydražitel, jímž byla společnost Compagnia del mediterraneo Steel, však ve stanoveném termínu nezaplatil. Věřitelé poté schválili opakování dražby.

Podnik, který je částí někdejšího rozsáhlého koncernu, je od loňského prosince v konkurzu a zaměstnanci dostali výpovědi. Společnost Compagnia del mediterraneo Steel měla za huť zaplatit 261 milionů.

Podle údajů z obchodního rejstříku firma sídlí v Brně a vznikla letos 2. března. Její vyjádření se nepodařilo získat. Insolvenční správce Adam Sigmund již dříve řekl, že žádnou vysvětlující zprávu od firmy nedostal.

Poldi a Poldi Trade byly ohodnoceny na 180 milionů korun. Nejnižší podání dražitelů stanovil věřitelský výbor stejně jako při dubnové dražbě na 160 milionů. Kromě Compagnia del mediterraneo Steel tehdy projevila zájem o huť také společnost Opimo Trade se sídlem ve Velké Polomi.

Před opakovanou dražbou se uskuteční dvě prohlídky pro zájemce, a to 5. a 12. června. Účastníci dražby musejí složit dražební jistotu ve výši 17 milionů korun. Případný vydražitel by pak měl za podnik zaplatit do 30 dnů od skončení dražby, tedy do 27. července.

Podle obchodního rejstříku společnost Poldi dosud patří skupině Rucarto Limited zapsané na Kypru. Fungování před lety začaly komplikovat dluhy, například dodavatelům materiálů, energií a dalším, které dosáhly stovek milionů korun. Následkem bylo zpožděné vyplácení mezd i o několik měsíců. Loni byl provoz podniku většinou zastavený.

Soud loni v březnu povolil reorganizaci firmy, vedení se ale nepodařilo splnit podmínky, například splacení dluhů, jež vznikly před úpadkem společnosti. Pomoci měl nový investor, jednání ale nevyšla.

V Poldi dříve fungovaly provozy ocelárny, kovárny, dokončující výroby a tepelného zpracování. V obou firmách Poldi a Poldi Trade ještě donedávna pracovalo 150 lidí.

Stránky