Aktuálně.cz - Věda a výzkum

Jediná Škoda Kamiq s pohonem všech kol. Afriq se inspiroval Dakarem, umí vyrobit vodu

23.05.2022 - 13:11

Základem osmého studentského speciálu se stalo malé SUV Kamiq, které ale prošlo důslednou maskovací proměnou. Spíše než auto do města tak teď připomíná speciál pro dakarskou rallye a nakonec tato reminiscence není samoúčelná. Škodovka je totiž od roku 2021 v rámci koncernu Volkswagen zodpovědná mimo jiné za region severní Afriky. Na tuto skutečnost pak odkazuje jméno Afriq a vlastně i onen robustní vnější vzhled, připomínající původní domovinu slavné dálkové rallye.

Afriq je na rozdíl od běžného Kamiqu jen dvoudveřový, zadní pár dveří byl svařen a připojen k ochranné kleci. Auto dále dostalo nové nárazníky, podběhy kol i rozšířené blatníky, zesíleno bylo i odpružení s nímž stoupla světlá výška na 190 mm. Tomu přitom odpovídá i pohon, protože ačkoliv základní Kamiq je striktně předokolkou, studenti pro svůj výtvor použili pohon všech kol původem ze Škody Octavia. Stejné auto darovalo i dvoulitrový benzinový čtyřválec TSI o výkonu 140 kW pod kapotou.

A protože sériový vůz může mít nejvýše 110kW patnáctistovku, kvůli větší jednotce bylo potřeba upravit uložení nejen její, ale i sedmistupňové dvouspojkové automatické převodovky a také uchycení přední nápravy. Komplexní proměnou prošel rovněž podvozek, vzadu se kvůli úpravám nápravy uplatnily rovněž díly z Octavie a původ v bestselleru má i půlená nádrž s upraveným nalévacím hrdlem. Konkrétní dynamická data Škoda neuvádí, SUV ale váží 1350 kilogramů.

Kromě Octavie se při tvorbě Afriku uplatnily i komponenty ze závodní Fabie Rally2 evo, konec konců studentům se stavbou pomáhali přímo odborníci z divize motorsportu. Ze světa rychlostních zkoušek si tak auto půjčuje třeba zadní střešní spoiler, podobně jako závodní Fabia má i ventilační klapku ve střeše, rychlouzávěry kapoty a zadních dveří nebo přídavnou světelnou rampu. Kola OZ pak mají 15 palců a jsou lakována zelenou barvou, která ladí s celkovým barevným pojetím Afriqu, opět navazující na existující rallyeové speciály.

Celkově měří žákovský prototyp 4362 mm na délku, 1870 mm na šířku a 1570 mm na výšku, mezi nápravami pak má 2649 mm. Kabina je hodně spartánská opět po vzoru závodních speciálů. Nejdůležitější tam tak jsou anatomické sedačky se šestibodovými bezpečnostními pásy, závodní Fabia pak poskytla i  volant a palubní desku s navigací. Jízdu vozu zaznamenávají dvě kamery s mikrofony, nezbytný je hasicí systém umístěný za sedadlem spolujezdce. Zajímavým prvkem je izraelský generátor vody Watergen, který získává pitnou vodu z okolní vzdušné vlhkosti.

Škodu Afriq stavělo 25 studentů a studentek, i za zmíněné pomoci odborníků mimo jiné z divize motorsportu, celkem čtyři měsíce a dva tisíce hodin. Pandemie onemocnění covid-19 a s ní spojené restrikce realizaci prototypu poněkud posunula, místo loňského roku se tak představil až letos.

"Probudily mě divné zvuky, Volodymyr byl pryč." Zelenská popsala začátek války

23.05.2022 - 12:06

Zelenská, která se se svými dětmi od začátku války ukrývá v Kyjevě, v rozhovoru uvedla, že se s manželem v posledních dvou a půl měsících téměř vůbec nesetkala. "Bohužel si teď nemůžeme společně sednout, povečeřet s celou rodinou, o všem si popovídat," popisovala první dáma.

"Ne, mluvili jsme spolu jen po telefonu. Ale ptali jsme se jeden druhého, co budeme mít k večeři," dodal Zelenský, který rozhovor přerušoval vtipnými poznámkami a poděkoval moderátorům, že mohl mít díky nim se svou ženou alespoň "rande v přímém přenosu".

Zelenská také v interview vzpomínala na ráno 24. února, kdy Rusko zaútočilo na sousední Ukrajinu. "Probudily mě podivné zvuky za oknem, asi jako každého," uvedla první dáma. "Volodymyr jen řekl: Už to začalo. Jaké jsem prožívala emoce, se moc nedá popsat," dodala.

Soukromá televizní stanice ICTV vysílala rozhovor ku příležitosti třetího výročí Zelenského prezidentské inaugurace. Od začátku války se jednalo o teprve druhou událost, kdy se první dáma Ukrajiny objevila na veřejnosti po boku svého manžela, připomíná server BBC.

Mléčnou krizi pomáhá v USA hasit letecký most z Německa. Biden oprášil nouzový zákon

23.05.2022 - 11:37

Prioritně se přiváží mléka pro děti se speciálními potřebami a alergiemi, která jsou podle americká veřejnoprávní stanice NPR hůře dostupná. 

Na řešení stávající situace stále silněji naléhá také Kongres, Sněmovna reprezentantů jen pár hodin před oznámením Bílého domu schválila dodatečné finance pro Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a uvolnila pravidla sociálního programu, který umožňuje rodičům nakoupit výživu s podporou státu.

Kojení není ve Spojených státech tolik rozšířené, umělá mléka živí podle FDA tři čtvrtiny šestiměsíčních dětí. Důvodem je i to, že matky se často musí vrátit do práce, protože ve Spojených státech nefunguje žádný státní systém mateřské dovolené.

"Vím, že se rodiče napříč zemí obávají toho, že nenajdou dostatek výživy k nakrmení svých dětí," řekl Biden ve videoprojevu zveřejněném minulý týden. "Jako rodič a prarodič vím, jak moc je to stresující," dodal.

Biden využil nouzového zákona přijatého v roce 1950 po začátku korejské války, kterým přikázal dodavatelům, aby prioritně vyřizovali objednávky od výrobců kojeneckých výživ. Prezident rovněž přikázal úřadům, aby po světě nalezly dostupné zásoby kojenecké výživy vyhovující americkým normám. Ministerstvo obrany následně spustí zvláštní operaci, jejímž cílem bude přivážet výživu ve speciálním režimu do USA komerčními nákladními lety.

Nedostupnost dětské výživy pramení z obecnějších problémů americké ekonomiky a dodavatelských řetězců, narušených v důsledku pandemie.

Situace se navíc výrazně zhoršila v únoru, kdy se uzavřel největší výrobní závod na kojeneckou výživu v USA společnosti Abbott Nutrition, v němž panovalo podezření na špatné hygienické podmínky a bakteriální kontaminaci výrobní linky. Abbott je největším americkým dodavatelem mléčné výživy a jednou z hrstky firem, které stojí za drtivou většinou produkce výživ v USA.

Úřady nicméně v pondělí oznámily, že dosáhly dohody s firmou Abbott ohledně rychlého znovuotevření výrobního závodu. I tak však nová produkce vyrobená za zpřísněných hygienických podmínek dorazí do obchodů až za osm až deset týdnů.

FDA rovněž v pondělí zrychlil proces, jímž posuzuje vhodnost výrobků zahraničních výrobců. Sněmovna reprezentantů pak schválila rozvolnění sociálního programu, který rodičům přispívá na nákup určitých typů kojeneckých výživ.

Nově by pomocí programu, přes který se v USA nakupuje asi polovina veškeré kojenecké výživy, mělo být možné pořídit jakýkoliv podobný produkt, který je zrovna dostupný. Opatření nyní projedná Senát.

Češi žádají agenturu EU o pomoc s Ukrajinci. V Bruselu chtěli loni hlasovat proti ní

23.05.2022 - 11:26

Česko je jedinou zemí střední Evropy, potýkající se s vlnou uprchlíků z Ukrajiny, která se na agenturu obrátila s žádostí o asistenci. Polsko, které poskytlo útočiště už 3,3 milionu lidí, nebo Slovensko tak neučinily. 

Ještě loni se přitom vedení českého státu stavělo k agentuře kriticky. Tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO) jí nechtěla přiznat víc pravomocí ani peněz vyčleněných evropským rozpočtem. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) loni v létě rozhodl, že Česko bude na půdě EU hlasovat proti změně mandátu EUAA. 

Bylo to na pozadí kampaně před sněmovními volbami, v níž ČSSD a hnutí ANO držely protipřistěhovalecký tón a varovaly před přílivem cizinců do země, pokud vyhrají strany současné koalice. Posílení agentury, která pomáhá cizincům, by odporovalo rétorice tehdejších zástupců vlády.

Nakonec se Česko při vlastním hlasování o agentuře loni v prosinci nepostavilo proti ní. Pouze se zdrželo. Věcně proti EUAA země nic neměla a čekalo se na brzký nástup nové vlády premiéra Petra Fialy. Vedení ministerstva vnitra proto podle informací Aktuálně.cz zvolilo neutrální pozici a Praha se vzdala hlasování. Podobně postupovalo ještě Bulharsko. Proti tehdy byly Polsko, Maďarsko a Slovensko.

Většina zemí ale posílení agentury podpořila. Přeměna do té doby jen podpůrného úřadu v plnohodnotný servis pro členské státy tak hladce prošla, což znamená, že Česko teď může z její práce těžit. 

Ministerstvo vnitra pod vedením Víta Rakušana (STAN) požádalo agenturu o podporu v dubnu. "V souladu s krizovými plány Česká republika aktivovala všechny typy mezinárodní podpory, mimo jiné i skrz EUAA. Teď s agenturou připravujeme konkrétní podobu této podpory, zejména materiální," vysvětlil Rakušan deníku Aktuálně.cz.

Mluvčí agentury Anis Cassar uvedl, že EUAA čeká na podpis dohody s českou vládou, ke kterému by mělo dojít zhruba během dvou týdnů. "Pak jsme schopni v řádu dnů dorazit do Česka," potvrdil.

Podle něj by mělo přijet 25 až 30 odborníků a přivézt patřičné vybavení na procesování žádostí o azyl. "Budou pomáhat v terénu a také školit další personál," řekl Cassar. Část lidí budou přímo zaměstnanci agentury, zejména tlumočníky do ruštiny a ukrajinštiny si EUAA najme v Česku. Mise by měla trvat zhruba rok.

Cassar potvrdil, že ze střední Evropy se na agenturu obrátilo jen Česko. "Po invazi na Ukrajinu jsme vyrazili do Rumunska. Svoje lidi máme momentálně v deseti zemích EU, celkově dva tisíce pracovníků v terénu," upřesnil mluvčí EUAA. 

Vít Rakušan nechal původně negativní stanovisko svého předchůdce vůči agentuře bez komentáře. Zdůraznil jen, že "Česko vždycky v rámci solidarity reagovalo na výzvy pomoci v rámci EUAA a svou pomoc poskytovalo".

"Je politicky krátkozraké a manažersky neprozřetelné podkopávat kvůli ideologii a populismu řešení, která nám můžou být velmi vhod coby zemi uprostřed Evropy. Sami navíc ze spolupráce s okolím a otevřených hranic těžíme," okomentovala to pro Aktuálně.cz analytička projektu České zájmy v EU Helena Truchlá. "Téma migrace se týká celé Evropy bez rozdílu. Je namístě se z tohoto případu poučit," dodala.

Video: Ukrajinští uprchlíci na hlavním nádraží v Praze

Přehled: Kraje rozdělují stamiliony korun na nové kotle. Kdy a jak o peníze požádat?

23.05.2022 - 10:49

Čtvrté kolo kotlíkových dotací je určeno pro ty rodiny, které dokážou, že jejich čistý příjem na jednoho člena domácnosti v roce 2020 nepřesáhl 170 900 korun, tedy tedy 14 242 korun na osobu na měsíc. Peníze ale mohou dostat také domácnosti složené čistě z lidí ve starobním důchodu či invalidním důchodu třetího stupně. Ti své příjmy dokládat nemusí.  

V tomto kole již vláda nebude podporovat kotle na plyn. Cílem je snížení energetické závislosti na Rusku, které koncem února zaútočilo na Ukrajinu a vyvolalo krizi na trzích s energiemi. Dotaci na plynový kondenzační kotel dostane zájemce pouze v případě, že si ho vyměnil nebo závazně objednal do konce dubna - v tom případě dostane až 100 tisíc korun.

Naopak se zvýšila dotace na tepelná čerpadla, a to o 50 tisíc korun na 180 tisíc. Na kotel na biomasu mohou domácnosti dostat až 130 tisíc korun. Žádat o příspěvek může vlastník nebo spoluvlastník rodinného domu, bytové jednotky nebo také trvale obývané rekreační stavby.

USA by se v případě útoku mohly vojensky podílet na obraně Tchaj-wanu, varoval Biden

23.05.2022 - 10:19

Nejmenovaný představitel Bílého domu uvedl, že Bidenův výrok neznamená změnu americké politiky vůči Tchaj-wanu. Washington respektuje politiku jedné Číny a udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Uvádějí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost.

Čína demokratickému Tchaj-wanu hrozí vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Biden se na podporu ostrova vyslovil při pondělní společné tiskové konferenci po jednání s japonským premiérem Fumiem Kišidou, kde byl tázán, zda by "USA Tchaj-wanu vojensky pomohly, kdyby na to přišlo". Americký prezident odpověděl kladně a následně dodal: "To je závazek, který jsme učinili." Podobně se americký prezident vyjádřil již v říjnu.

Podle Bílého domu se Biden s Kišidou shodli na spolupráci v souvislosti s "čím dál více nátlakovým chováním Číny". Šéf Bílého domu zároveň při své první návštěvě Asie ujišťoval japonského premiéra, že Spojené státy jsou odhodlány podpořit obranu Japonska. Kišidu přitom označil za dobrého přítele.

"Americko-japonské spojenectví je již dlouho základním kamenem míru a prosperity v Indo-Pacifiku a Spojené státy zůstávají plně odhodlány podpořit obranu Japonska," řekl Biden na začátku jednání s Kišidou. Na následné tiskové konferenci mimo jiné oznámil spuštění Indopacifického hospodářského rámce (IPEF), což je nový druh obchodní dohody, čítající více než desítku partnerů. Podle Bidena pro obyvatele regionu z dohody vyplynou "konkrétní přínosy".

Před jednáním s Kišidou se šéf Bílého domu setkal s japonským císařem Naruhitem. Bílý dům uvedl, že Biden pozdravil císaře jménem amerického lidu a zdůraznil sílu americko-japonských vztahů.

Bidena během dvoudenní návštěvy Japonska čeká v úterý summit lídrů zemí čtyřstranné bezpečnostní aliance Quad, v níž jsou kromě Japonska a USA také Indie a Austrálie. Biden do Japonska přiletěl v neděli z Jižní Koreje, zpět do Spojených států odletí v úterý.

Praha hledá nový hlas hromadné dopravy. Rozhodnou o něm lidé v anketě

23.05.2022 - 10:13

Lidé mohou hlasovat jen jednou pro jeden ze čtyř hlasů, které do finále vybrala odborná komise. "Rovnocenně jsou v nich zastoupeny dámy i pánové po dvou hlasech. Nejspíše se vám budou zdát povědomé, slyšeli jste je v dabingu nebo na divadelních představeních. Jejich identitu ale odhalíme až po skončení ankety, aby jména neovlivňovala vaše rozhodnutí," uvedl dopravce.

Naživo mohou cestující soutěžící hlasy slyšet na vybraných spojích tramvajové linky 9 a autobusové linky 136.

"Každý hlas je nahrán v jedné tramvaji a jednom autobusu, přičemž tato vozidla jsou označena speciálním vnějším i vnitřním polepem upozorňujícím na anketu, včetně QR kódu, po jehož načtení se cestující dostane přímo do online ankety," upozornil server Zdopravy.cz.

Výsledky budou známy do konce června, první nahrávky nového hlasu by se mohly objevit na přelomu září a října.

V síti pražské integrované dopravy, tedy v hlavním městě i okolních středočeských regionech, je přes čtyři tisíce zastávek. Nahrávky zastávek se musí průběžně doplňovat, hlášení vznikají postupně podle potřeby.

Svůj hlas má i každá ze tří linek pražského metra. Na lince A hlásí názvy stanic a další pokyny Světlana Lavičková, na lince B zní hlas zesnulé Evy Jurinové, hlášení na lince C namluvil Tomáš Černý. Letos zahájil dopravní podnik stavbu nové linky D, která má vést z Pankráce do Písnice.

Osmaosmdesátiletá rozhlasová hlasatelka Dagmar Hazdrová je hlasem pražských tramvají a autobusů posledních skoro 30 let. Její hlas mohli cestující slyšet i v jiných městech. S nahráváním se ale před časem rozhodla skončit, a dopravní podnik proto začal hledat náhradu.

Letos v březnu se Hazdrová stala čestnou občankou Prahy. Ocenění získala za mimořádné činy během srpnové invaze sovětských vojsk v roce 1968, kdy v Československém rozhlase pravdivě informovala o tehdejším dramatickém dění.

V týdnu se ochladí, teploty často klesnou pod 20 stupňů. Bude i pršet

23.05.2022 - 09:32

Během čtvrtka a pátku se přechodně ukáže více slunce a pršet bude jen sporadicky. Víkend ale ovlivní další studená fronta, bude zřejmě převážně oblačno, s přeháňkami a deštěm, teploměr ukáže maximálně 19 stupňů. Vyplývá to z týdenní předpovědi a informací na facebooku Českého hydrometeorologického ústavu.

"Pondělí bude nejteplejším dnem tohoto týdne, protože teploty vystoupí až na letních 26 stupňů Celsia.V úterý a ve středu bude brázda nízkého tlaku vzduchu spojená se zvlněnou studenou frontou jen zvolna postupovat přes naše území k východu. Úterý a středa budou tedy deštivými dny s teplotami jen kolem, nebo slabě nad 20 stupňů," uvedli meteorologové.

V úterý předpokládá předpověď zataženo až oblačno, na většině území přeháňky nebo déšť, místy bouřky, maximální teploty někde ještě 24 stupňů, na západě jen 17 až 21 stupňů. Pršet bude i ve středu, teploty většinou nepřesáhnou 20 stupňů, večer začne ubývat srážek i oblačnosti.

Čtvrtek by mohl být bez deště, vyjasní se, nejvyšší teploty vystoupají na 19 až 23 stupňů. V pátek se postupně obloha začne zatahovat, místy bude pršet a teploty se budou pohybovat kolem 20 stupňů Celsia. Od soboty do pondělí zatím meteorologové očekávají většinou oblačno, místy přeháňky nebo déšť. Nejvyšší denní teploty se budou poslední květnový víkend pohybovat od 14 do 19 stupňů, v noci a nad ránem mohou spadnout až ke třem stupňům nad nulou.

Páteční větrnou bouři vyhodnotili meteorologové jako slabé derecho

23.05.2022 - 07:48

Nejsilnější poryv zaznamenala stanice Plzeň-Mikulka, kde foukalo rychlostí zhruba 125 kilometrů v hodině. S postupem k východu ničivý potenciál bouře sice slábl, přesto zaměstnala hasiče až na druhém konci republiky na Třinecku. Tam naměřili poslední náraz větru s rychlostí přes 30 metrů za sekundu (108 kilometrů v hodině). Bylo to konkrétně na Javorovém vrchu, kde vítr dosáhl rychlosti přes 115 kilometrů za hodinu.

"Jelikož jde o větrnou událost spojenou s jedním rychle postupujícím bouřkovým systémem, kdy ucelený pás nárazů větru alespoň 25 metrů za sekundu nebo škod větrem s přehledem dosáhl délky přes 400 kilometrů (u změřených nárazů 545 kilometrů a u škod větrem 630 kilometrů), můžeme hovořit o jevu zvaném derecho (čti derečo). Z prozatímních dat můžeme zatím potvrdit, že šlo přinejmenším o slabé derecho," uvedli na facebooku meteorologové.

Pokud se kromě plzeňského nárazu větru podaří ještě najít škody, které by ukazovaly na nárazy větru nad 33 metrů za sekundu i v jiných regionech, mohli by meteorologové jev překlasifikovat na středně silné derecho.

Bouřky zasáhly Česko v pátek večer a v noci na sobotu. Zejména na západě Čech meteorologové zaznamenali velmi silné, lokálně až extrémní nárazy větru. Poryvy větru o rychlosti vyšší než 100 kilometrů za hodinu zaznamenaly i některé stanice dále na východ. Například Neumětely na Berounsku naměřily rychlost až 111 kilometrů v hodině. Po větru zůstaly tisíce domácností bez elektrického proudu, hlavně ve středních Čechách a Plzeňském kraji. Kromě silného větru a deště na některých místech, například na na Karlovarsku, bouřky provázely i kroupy o průměru kolem dvou centimetrů.

VIDEO: Vlna pomoci po tornádu: V jednu chvíli chodilo půl milionu za pět minut, říká Mihalco

Spekulace o Putinově zdraví sílí. "Číslo 2" Kremlu může být ještě nebezpečnější

23.05.2022 - 07:00

V této souvislosti Šír z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy zdůrazňuje, že dočasné převzetí prezidentských pravomocí ani není v ruské ústavě dopodrobna upraveno a je otázka, jak by se nastalá situace případně řešila v praxi.

"Dlouho se západním tiskem propírá, jestli Putin půjde na plánovaný zákrok nebo ne a kdo by pro takový případ byl pověřen řízením státu," uvádí Šír, který se specializuje na postsovětský prostor. "Tady se spekuluje o osobách, které mohou mít na Putina silný vliv a nacházejí se v nejužším kruhu vedení," dodává.

V tomto případě se podle něj nehovoří o ruském premiérovi Michailu Mišustinovi, který by měl na základě ústavy pravomoci funkce hlavy státu převzít, ale o Nikolaji Patruševovi, generálním tajemníkovi Bezpečnostní rady Ruské federace. "A ten rozhodně nevyniká láskou vůči Západu ani Ukrajině," komentuje Šír.

Z hlediska dalšího vývoje je podle politologa nutné vzít v potaz i případné stupňování války ze strany Ruské federace. "A to horizontální eskalaci čili rozšiřování konfliktu do dalších zemí nebo i vertikální v podobě použití zbraní hromadného ničení, s čímž má putinský režim zkušenosti," podotýká Šír. "To nás nutí být ostražití a i tato rizika se snažit nejenom zvažovat, ale zejména v konečném důsledku zvládnout," dodává.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde Šír také zmiňuje, zda by v Rusku mohlo dojít k palácovému nebo lidovému převratu, či jak tamní obyvatele nadále ovlivní západní sankce.

Dřevo je nejdražší za dvacet let. Na trhu chybí hlavně to levné z Ruska a Běloruska

23.05.2022 - 06:19

"Ceny dřeva meziročně stoupají o desítky procent a vzhledem k aktuálnímu růstu energií se zatím nedá pokles očekávat," popsala pro Aktuálně.cz mluvčí státního podniku Lesy ČR Eva Jouklová. Zdražování se týká kulatiny, dřeva i palivového dříví.

"Například sortiment vlákniny, tedy dříví horší kvality určené pro výrobu papíru, obalových materiálů a dřevotřískových desek, stál před dvěma lety cca 250 korun za metr čtvereční. Dnes tento sortiment vyjde na více než 1100 korun za metr čtvereční, cena se tedy zvýšila téměř pětinásobně," doplnil Jouklovou lesní poradce a hospodář Aleš Erber.

Předseda Sdružení vlastníků soukromých, obecních a církevních lesů v ČR (SVOL) Jiří Svoboda minulý měsíc uvedl, že se ceny dřeva v tuzemsku pohybují nejvýše za poslední dvě desetiletí. Obvykle se měnily po čtvrtletích, teď stoupají i rychleji.

Například cena smrkové pilařské kulatiny v nejvyšší kvalitě se nyní na odvozním místě pohybuje okolo 3300 korun za metr krychlový. "Což je cena, která tady dlouho nebyla," řekl Svoboda.

Za rostoucími cenami stojí vícero faktorů. V případě zdražování vlákniny je podle Erbera na vině vysoká poptávka po energetickém využití dřeva - tedy spalování. Zmiňuje také skutečnost, že vlákniny ubývá v návaznosti na pokles těžby.

U kulatiny pak hraje roli celosvětová poptávka a také omezení dodávek dříví z Ruska, Běloruska a Ukrajiny do Evropské unie. 

"Ne však v tom smyslu, že by Česko bylo závislé na dovozu dřeva z Ruska a Běloruska nebo například napadené Ukrajiny. Toto z pohledu cen velmi levné dřevo však chybí na trzích v Polsku nebo v severských zemích a zvýšená poptávka zejména velkých dřevozpracovatelů tlačí ceny dřeva nahoru také u nás," vysvětlil místopředseda SVOL Petr Bláha.

V Česku jinak produkce dřeva doposud vždy převyšovala tuzemskou poptávku, což momentálně platí stále. "Až se vypořádáme s kůrovcovou kalamitou, bude se však situace měnit a měli bychom na to myslet už nyní," upozornil Bláha.

Problémy na trhu se dřevem potvrzují i truhláři. Dominik Vyoral, majitel zlínského truhlářství Vyoral interiéry, vidí problém hlavně v nabídce. "Zdražování dřeva je dlouhodobý problém, ale z mého pohledu je problém hlavně v jeho nedostatku - záleží, o jaké jde, ale některého je nedostatek. V tom je teď hlavní kámen úrazu," míní Vyoral.

Majitel truhlářství Euro Urban v Plzeňském kraji Pavel Urban upozornil, že komplikací je teď především zdražování ze dřeva zpracovaného materiálu, jako jsou překližky, dřevotřísky nebo OSB desky. Podle Jouklové je všech typech dřeva vysoká poptávka nejen v Evropě, ale i v Asii a USA.

Tři měsíce invaze v mapách: Kde Ukrajinci porazili Rusy a kdy nastal zvrat ve válce

23.05.2022 - 06:19

Grafika ukazuje, jak se měnily pozice ruské armády na Ukrajině a kterou část země dokázali obránci dobýt zpět.

Komentář: Kdy bude benzin opravdu drahý? Až sundáme na dálnici nohu z plynu

23.05.2022 - 06:01

Část vysvětlení je jistě psychologická. Uvažování lidí i firem má dlouhou setrvačnost, všichni máme raději zajeté koleje než náhlé změny. Mnozí také vysoké ceny benzinu a nafty považují za další krátkodobý výkyv, který se dá přečkat.

Ve firmách jsou nastavená pravidla, co musí kdo stihnout, zaměstnanci placení podle výsledků nemají úniku. Jen vzácně je k vidění, že by správce autoparku měl slovo u ředitele. Že by vedení spotřebu paliva sledovalo, referenty podle ní hodnotilo a dopřálo jim profesionální kurz úsporné jízdy.

U lepších spedičních firem je to naopak pravidlem. Řidič kamionu, který najede přes sto tisíc kilometrů ročně, může zaměstnavateli ušetřit nemálo peněz předvídavou jízdou, čtením terénu a sledováním situace kolem sebe.

Kamiony ostatně jezdí devadesátkou právě proto, že jde o optimální kompromis mezi dobou jízdy a spotřebou paliva. Přestože účinnost motorů stále stoupá, jejich potenciál se místo ke zrychlení přepravy využívá ke snížení spotřeby.

Právě mezi kamiony můžete na dálnici zaplout, budete-li chtít dosáhnout nejnižší spotřeby. Vypadá to jako extrém a je pravda, že cesty, na které jsme zvyklí, trvají citelně déle. Do dosavadní rovnice, že čas je dražší než benzin, nám však zdražující ropa dosazuje jiná čísla než dosud.

"Zrychlím-li ze 110 na 130 kilometrů za hodinu, měl bych na stokilometrové vzdálenosti teoreticky ušetřit osm minut. V praxi to ale nevychází, protože mě víc zdrží, když se předjíždějí kamiony," vysvětluje instruktor a šéfredaktor stránek usporne-auto.cz Marek Tomíšek.

I u moderních aut přitom z praktických měření vychází, že zpomalení na dálnici na 110 km/h ušetří podle typu litr až litr a půl paliva. V dnešních cenách tedy sedmdesát korun za reálných pět nebo šest minut času, za teoretickou hodinu sedm stovek.

Zpomalit o dalších 20 km/h na devadesátku a jet mezi kamiony už přinese poměrně menší úsporu paliva, jelikož odpor vzduchu jakožto hlavní nepřítel pohybu klesá směrem dolů stále pozvolněji. V součtu však už lze ušetřit přes dva litry paliva, což zejména na kratších cestách dává větší smysl než nahnaná čtvrt hodina času.

Nejde ovšem jen o dálnici. Hospodárná jízda přináší významné výsledky i ve městě nebo v členitém terénu. Hlavním heslem je plynulost. Odbourání zbytečných zrychlení a zpomalení mezi křižovatkami či zatáčkami. Před semaforem raději s předstihem sundat nohu z plynu než muset úplně zastavit a znova se rozjíždět. 

Samozřejmě všechno má svou míru. Zpomalení na devadesátku po dálnici dává smysl mimo jiné proto, že nikoho neobtěžuje. Podle zákona byste mohli jezdit po dálnici i osmdesátkou, ale pak už vás začnou náklaďáky předjíždět a plynulost provozu je ta tam.

V hustém provozu ztrácí smysl také zpomalování před vrcholem kopce. V dlouhé koloně se přelije tak daleko, že musejí brzdit i řidiči, kteří jsou teprve dole. Stejně řetězový průběh má následné zrychlení, takže ostatní spálí mnohem víc benzinu, než kolik vy jste ušetřili.

Je jistě škoda, že mnoho motoristů nad těmito argumenty přemýšlí, jen když ceny letí nahoru. Hlavní slovo však mají firmy a dopravci. Dokud budou e-shopy soupeřit v tom, kdo přiveze nákup dříve, a dopravní podniky strhávat řidičům prémie za každou minutu jízdního řádu, zůstane úsporná jízda výsadou víkendových jezdců, kteří se jejími pravidly řídí už dávno.

Rusové nepřipustí odtržení regionů. Bojí se, kde se to zastaví, varuje historik

23.05.2022 - 05:30

Proč je propaganda Moskvy tak účinná, na čem stojí impérium z Kremlu a čeho se Rusové bojí. Aktuálně.cz přináší přehled hlavních důvodů.

Věřící: Duka je katolický bizár, mladí ho už neposlouchali. Graubner bude citlivější

22.05.2022 - 19:23

Minulý týden byl nástupcem kardinála Duky jmenován dosavadní olomoucký arcibiskup a předseda České biskupské konference Jan Graubner. Do funkce bude uveden 2. července. Skončí tak éra Dominika Duky, jehož některé názory vyvolávaly v církvi i mimo ni rozporuplné reakce.

Naposledy na sebe upoutal pozornost na konci dubna, když na svém blogu na Aktuálně.cz napsal, že ruští vojáci, kteří znásilňují ženy i děti na Ukrajině, jsou také oběťmi, a to "nejsilnějších emocí a vášní". Podle kritiků tím chování ruských okupantů zlehčuje.

Podle některých věřících a zástupců církve, které oslovilo Aktuálně.cz, by nový arcibiskup Jan Graubner mohl po Dukovi přinést zklidnění. "Nakolik jsem poznal otce arcibiskupa Jana, zdá se mi, že v něm bude mít pražské arcibiskupství citlivějšího a empatičtějšího pastýře," říká například olomoucký farář Jan Regner. 

Dodává, že naději v něm vzbuzuje skutečnost, že je Graubner příznivcem papeže Františka, a tak podle něj bude zastávat ducha církve, která "nesoudí, neindoktrinuje, nemoralizuje, ale spíše pomáhá, léčí, uzdravuje a doprovází". "Nepochybuji o tom, že se citlivěji než jeho předchůdce postaví i k otázce sexuálního zneužívání v církvi," doplňuje Regner. Právě za vlažný přístup k řešení sexuálního zneužívání v církvi byl Duka kritizován.

Zmíněného Dukova příspěvku o znásilněních se ovšem Graubner zastal. "Text pana kardinála je třeba číst jako celek. Dnes máme všichni pokušení být maximálně struční a snad už ani neumíme číst delší texty. Pokud chceme o delším textu referovat stručně, musíme se ptát na jeho celkový smysl a všechny jednotlivosti vidět v souvislosti. Z tohoto pohledu vidím uvedený článek jako vyvážený," uvedl začátkem května pro Aktuálně.cz.

Nicméně v minulosti se vůči některým Dukovým postojům vymezil. Kritizoval například chování Hany Lipovské v Radě České televize, kam ji navrhla Česká biskupská konference, což později označil za "citelné ponaučení". Nesouhlasil ani s její kandidaturou za Volný blok v loňských sněmovních volbách, stejně jako s kandidaturou člena SPD, zaměstnance pražského arcibiskupství a Dukova blízkého spolupracovníka Josefa Nerušila.

"Politické postoje kandidátů do sněmovny za strany s extrémními názory, kteří jsou spojováni s katolickou církví, nejsou postojem církve," napsal tehdy Graubner. Lipovská ani Nerušil nakonec ve volbách neuspěli.

Že byl Graubner vůči Dukovi v poslední době i kritický, připomněl v rozhovoru pro Aktuálně.cz také teolog Martin Vaňáč z Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy. "Zřejmě silný důvod pro jmenování arcibiskupa Graubnera je právě to, že nebudí kontroverze," míní.

Křesťané by měli stát na straně utlačovaných

Proti Dukovým slovům o znásilnění se ohradili někteří představitelé církve i politici včetně lidovců. Za problémové je považují také někteří mladí křesťané, které redakce Aktuálně.cz oslovila. 

Duka v textu mimo jiné nabádal, aby se ženy před znásilněním bránily. "Měli jsme setkání na Velehradě, bylo tam asi 400 lidí a většina se ztotožňuje s výroky olomouckého kaplana Jana Regnera, který se od Duky distancoval. Kardinál relativizuje bezpráví. My si uvědomujeme, že obrana při znásilnění často možná není, žena může být v takovou chvíli paralyzovaná," říká prezident Vysokoškolského katolického hnutí Martin Král.

"Jako kněz mám potřebu se od podobných výroků co nejrozhodněji distancovat. Považuji je za krajně necitlivé a nevhodné. Křesťané by vždy měli stát na straně utlačovaných a nezlehčovat zločiny agresorů," napsal farář Regner tehdy na svůj Facebook.

K tomu, zda nový arcibiskup přinese výraznější změnu v postojích, je Martin Král spíše skeptický. "Radikálnější změny bych v pražském arcibiskupství nečekal, i když arcibiskup Graubner bývá ve svých výrocích a vystupování smířlivější," uznává. 

"Změny se v církvi budují velmi dlouhou dobu a arcibiskup Graubner je pokročilého věku, příští rok mu bude 75 let," dodává Král. V tomto věku mají církevní hodnostáři podat rezignaci na svůj post papeži, což znamená, že by církev měla za rok znovu hledat jeho nástupce.

Výsměch znásilněným ženám

Duka na svém blogu koncem dubna rovněž radil, aby ženy při obraně před znásilněním používaly "houkadla" či pepřové spreje. Dovážení těchto pomůcek na Ukrajinu navrhoval minulý měsíc protipotratový spolek Hnutí pro život. A to v reakci na iniciativu, která chtěla do země dovézt pilulky nouzové antikoncepce pro oběti znásilnění. Odborníci přitom upozorňují, že většina žen se činu nedokáže bránit, protože ve stresové situaci takzvaně zamrzne.

"Výroky kardinála Duky dlouhodobě nepovažuji za relevantní. Jde o výsměch znásilněným ženám. Ať už se bavíme o houkadlech, nebo ne, podle mě je potrat v takovém případě omluvitelný. Neříkám, že máme podkopávat tradice, ale spíš se na to podívat moderně a racionálně. Většina mých vrstevníků by vám řekla to stejné. Hodně věřících se liberalizuje," popisuje Anna z Vysokoškolského katolického hnutí Brno. "Dukovi by měl někdo zakázat mluvit," přidává se s ostřejší kritikou osmadvacetiletý věřící Vojtěch.

Že mladší věřící názorům kardinála příliš nenaslouchají, říká také teolog Martin Vaňáč. Studenti Evangelické teologické fakulty vyjádření pražského arcibiskupa k pomoci znásilněným Ukrajinkám podle něj zaznamenali, ale vesměs jej vnímají jen jako jednu z dalších kontroverzí, kterými Duka čas od času vzbudí pozornost. "Je vnímán jako 'katolický bizár'. S jistou nadsázkou bych řekl, že Duka je mezi studenty vnímán podobně jako prezident Miloš Zeman," popisuje Vaňáč.

S názorem, že pro část věřících přestaly být Dukovy názory relevantní, souhlasí i kněz Tomáš Halík. "U velké části katolíků nastal zlom po kardinálově podpoře paní Lipovské a pana Nerušila. A mladí lidé už jeho politická vyjádření neberou vážně, jeho soukromá vyjádření nevnímají jako hlas církve," říká pro Aktuálně.cz.

Církev má přijmout, že je potrat omluvitelný

Duka se v textu staví proti potratům. "Musíme také hledat odpověď, jak řešit otázku početí nového života tímto bestiálním násilím," píše hned na začátku. Mladší generace věřících je však podle výpovědí poskytnutých Aktuálně.cz k potratům smířlivější.

"Dítě má být počato z lásky, a pokud by žena po znásilnění nemohla na potrat, tak je to špatně jak pro ženu, tak v budoucnu i pro dítě," říká osmadvacetiletý Vojtěch. Podobně se na interrupce dívá i sedmadvacetiletá Adéla. Podle ní by církev měla přijmout, že je potrat omluvitelný, a to nejen po znásilnění, ale třeba i u prokazatelně postiženého plodu.

"Potraty jsou sice zakázané v katechismu a základních církevních textech, nicméně ty jsou historické a ukazuje se, že v minulosti existovaly i svaté, které potratily. Pohled církve na potraty není neměnné dogma, vyvíjí se, dnes se nám ale konzervativci snaží vnutit, že to bylo vždy tabu. Navíc to hodnotí bezdětní muži, kteří si břímě mateřství nedokážou představit," upozorňuje třicetiletá Hana z křesťansko-feministického uskupení RFK.

Podle šéfa Vysokoškolského katolického hnutí Martina Krále nepanuje mezi studenty na potraty jednotný názor. Většina by podle něj hledala jiné řešení, třeba následnou adopci, ale zároveň mají pochopení pro ženu, která potrat podstoupí.

Dukova slova působí necitlivě

Někteří mladí věřící s názorem Dominika Duky ohledně znásilnění ruskými vojáky souhlasí, ale kritizují formu a necitlivost, se kterou podle nich příspěvek sepsal. "Myšlenkově s Dukou souhlasím, jenže kdybych nebyl křesťan, tak cítím, že text působí neohrabaně a trefuje se do nejniternějších a nejhrůznějších prožitků, o kterých pan Duka osobně nic neví," říká například pětadvacetiletý Pavel.

"Já sám potrat nepodporuji ani po znásilnění. Cítil bych se jako někdo, kdo člověku na mostě řekne: skoč, uleví se ti. Ale na druhé straně bych znásilněné neřekl, ať si dítě nechá, že bude vše v pořádku, protože o tom nic nevím a nedokážu si představit její bolest," vysvětluje Pavel.

Na to, že Dukova slova působí vůči znásilněným necitlivě, narážel koncem dubna také biskup Václav Malý. Na svůj Facebook napsal, že ze strany katolické církve je potřeba citlivost a jemný takt k situaci znásilněných žen, a ne vyslovovat jednoznačné řešení jejich osobní traumatizující situace. "Každý případ je individuální. Je na místě psychicky je podržet a pomoci těmto zneuctěným ženám," uvedl.

Solidaritu se ženami, které jdou po znásilnění na potrat, vyjádřil v DVTV také kněz Halík. "Když se žena rozhodne, že nemá na to dítě přijmout, nehodil bych po ní kamenem, v té situaci jde o rozhodování mezi dvěma zly. Pro ženu v té konkrétní situaci může být větším zlem, kdyby se dítě narodilo. Nový život má být chráněn, ale musíme dbát na konkrétní situaci," řekl. Duka podle něj ignoroval odbornou otázku a zaplétá se do věcí, kterým ne zcela rozumí. 

Video: Duka vždycky rád proti někomu zápasí. Jeho styl komunikace církev poškozuje, míní Halík 

Foto: Děkujeme, Češi! Tisíc Ukrajinců v pestrobarevných krojích prošlo Prahou

22.05.2022 - 18:04

Centrem Prahy prošlo v neděli více než tisíc Ukrajinců. Oblékli se do národních krojů a modro-žlutých barev.

Válečná jazyková příručka: Proč Ukrajinci říkají Rusům orkové a co znamená chochol

22.05.2022 - 13:12

Na Ukrajině vznikají hanlivá označení pro okupanty, Rusové zase oživují staré výrazy, dehonestující sousední zemi.

Rusnok: Pokud vývoj potvrdí odhady ČNB, sazby zřejmě ještě v červnu porostou

22.05.2022 - 13:09

"Aktualizace ukáže, zda se potvrzuje stávající prognóza. Pokud by se potvrzovala, tak ta pravděpodobnost (pozn. růstu úrokových sazeb) je vysoká," uvedl Rusnok. Naposledy rada ČNB zvýšila úrokové sazby na jednání 5. května. Základní úroková sazba stoupla o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999. Zároveň šlo o šesté nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou.

Červnové zasedání bude posledním pro Rusnoka, který ke konci června ve své funkci končí. Novým guvernérem se stane stávající člen rady Aleš Michl. Ten již avizoval, že na svém prvním měnovém zasedání bankovní rady v srpnu navrhne ponechání úrokových sazeb.

Na konci června kromě Rusnoka končí šestiletý mandát viceguvernérovi ČNB Tomáši Nidetzkému a členovi bankovní rady Vojtěchu Bendovi. Prezident Miloš Zeman může přitom Nidetzkému a Bendovi jejich mandát prodloužit, ale i jmenovat místo nich úplně nové členy rady. Zároveň musí jmenovat nového člena sedmičlenné rady za Rusnoka. Michl s dalším členem rady Oldřichem Dědkem nejsou v současnosti příznivci zvyšování sazeb, přičemž jsou v tomto názoru v bankovní radě v menšině.

Opičí neštovice se šíří po Evropě i USA. Současný rozsah nákazy je nezvyklý

22.05.2022 - 10:06

Vědci v Británii očekávají, že tento týden přibudou další případy. Z Evropy, USA a Austrálie je jich dosud hlášeno devět desítek, z nich 20 je v Británii. Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že se prověřuje 28 podezření na toto onemocnění. Podle ní bylo potvrzeno 92 nemocných v 12 jejích členských státech, v nichž se opičí neštovice běžně nevyskytují. Celkový počet je považován za bezprecedentní, nemoc se obvykle vyskytuje v zemích západní a střední Afriky.

Mezi lidmi se tento virus nepředává snadno, takže lékaře současné šíření nemoci ve vzájemně vzdálených kontinentech překvapuje. Virus se předává z člověka na člověka fyzickým kontaktem včetně sexuálního styku. Symptomy jsou většinou mírné a patří k nim bolest hlavy a svalů, únava a vyrážka.

"Jsem si jistá, že bude více případů. Zdravotnické orgány velmi aktivně případy vyhledávají, abychom našli lidi s mírnou verzí nemoci, kterou jsme dříve přehlédli nebo špatně diagnostikovali. Inkubační doba opičích neštovic je mezi jedním až třemi týdny, takže se objeví nové případy u lidí, kteří byli v kontaktu s prvními nemocnými," řekla Charlotte Hammerová z Cambridgeské univerzity.

Opičí neštovice se mimo Afriku vyskytly i v minulosti, ale současný rozsah nákazy je nezvyklý. "Máme tu dvě možnosti: buď se virus změnil, nebo je jiná naše citlivost na něj. Je také možné, že se nakumulovaly podmínky, jež takové šíření viru umožnily. Domnívám se, že ten poslední scénář je nejpravděpodobnější," řekla Hammerová. Není také vyloučeno, že se snižuje účinnost ochrany vakcín proti běžným neštovicím a že přibývá lidí s malou ochranou proti spřízněným opičím neštovicím.

Profesor Keith Neal z Nottinghamské univerzity na otázku, zda se virus opičích neštovic nějak změnil, odpověděl takto: "Nezdá, že by více zabíjel, i když něco mohlo ovlivnit jeho schopnost přenosu. Nezapomínejme, že jde o virus DNA a že nemutuje tak rychle, jak to dělají viry RNA, včetně toho, který způsobuje covid-19 nebo včetně viru HIV. Celkem vzato se moc neznepokojuji."

KLDR zaznamenala dalších 186 tisíc lidí s příznaky covidu-19, považuje to za úspěch

22.05.2022 - 08:03

Podle Pchjongjangu je ale skutečnost, že poprvé po téměř deseti dnech klesl počet případů "horečky" pod 200 tisíc denně, znakem "pozitivního trendu". Není ale jasné, jak Severní Korea počítá lidi s horečkou a pacienty s covidem-19.

Státní agentura KCNA neuvedla, kolik lidí bylo pozitivně testováno na koronavirus. Diagnostické kapacity severokorejského zdravotnictví jsou značně omezené. Podle KCNA se počet zemřelých s příznaky nemoci zvýšil o jednoho člověka na 67. Reuters s odvoláním na odborníka podotkl, že jde o neobvykle nízké číslo vzhledem k předpokládanému počtu infekcí.

První oficiálně přiznaná vlna koronavirových nákaz v KLDR vyvolává obavy u odborníků. Severokorejské zdravotnictví podle mezinárodních srovnání patří k těm nejhorším na světě. Trpí nedostatkem léčiv, zdravotnického materiálu či přístrojů. Podle Reuters může také zhoršit potravinovou krizi v této 25milionové zemi.

KLDR již dříve odmítla vakcíny proti covidu-19 ze zahraničí a většinu pomoci zvenku. Krátce po začátku pandemie covidu-19 na jaře 2020 uzavřela své hranice.

Opatření související se šířením covidu-19 mohou hrát roli v tom, že Severní Korea nereaguje na nabídky k diplomatickým rozhovorům, uvedl vysoko postavený představitel administrativy amerického prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu v sobotu Pchjongjangu nabídl vakcíny.

Biden je momentálně v Jižní Koreji a v neděli zamíří do Japonska v rámci své první cesty po Asii ve funkci prezidenta.

Stránky