Agregátor zdrojů

Přehlídka sloganů a slibů. Nenápadný duel Johnsona s Corbynem nic nového nepřinesl

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 5 hodin 48 min zpět

Johnson Corbynovi vyčítal jeho "neutralitu" ohledně britského odchodu z Evropské unie, lídr labouristů hovořil o konci úsporných opatření a hájil "demokraticky provedený socialismus".

Volby Británii čekají už příští čtvrtek a vládní Konzervativní strana má podle všeho reálnou šanci na zisk parlamentní většiny, která by jí umožnila prosadit brexitovou dohodu vzešlou z říjnového summitu EU. Agregátory průzkumů preferencí ukazují podporu konzervativců okolo 42 procent a jejich přibližně desetibodový náskok před labouristy.

Dokončení odchodu z EU, který byl letos třikrát odložen, premiér Johnson v dnešní debatě pořádané vysílací společností BBC připisoval řadu pozitivních souvislostí. Podle něj tento krok pomůže uklidnit vyhrocenou atmosféru v politice i ve společnosti obecně a je to jediná cesta, jak uvolnit plný potenciál Británie.

"Máme fantastickou dohodu, která je na stole, připravena k použití," řekl Johnson o upravených podmínkách brexitu, které se zbytkem unie dojednala jeho vláda. Zopakoval, že v případě konzervativní většiny v parlamentu Británie na základě této dohody opustí EU v aktuálně platném termínu, tedy 31. ledna.

Corbyn řekl, že předseda vlády před občany skrývá skutečné důsledky své brexitové dohody, a znovu poukázal na komplikace v obchodování mezi Severním Irskem a zbytkem Británie, které by přinesla. Labouristická vláda by prý poskytla občanům a firmám jistotu ohledně podoby partnerství s EU po brexitu.

Corbyn zároveň mnohokrát během hodinového přenosu čelil útokům Johnsona kvůli tomu, že nechce říct, zda brexit podporuje, a to ani v souvislosti s podobou odchodu navrhovanou labouristy.

Opět došlo na diskusi o státním systému zdravotní péče nebo o významu pravdomluvnosti v politice, rovněž zazněla obhajoba kapitalismu ze strany Johnsona a socialismu ze strany Corbyna. "Socialismus provedený demokratickým způsobem v této zemi, ve Skandinávii a v dalších místech zvýšil životní úroveň těch nejchudších," uvedl labouristický lídr.

Přehlídka sloganů a slibů

Média druhý duel dvou nejvážnějších kandidátů na post předsedy vlády hodnotila jako přehlídku dobře známých sloganů a slibů, bez výraznějších ztrát na té či oné straně.

"Během debaty vyvstalo pramálo nového, zatímco oba muži se snažili vydestilovat své argumenty do co nejčistší podoby," napsal například Sam Coates z televize Sky News. Debatu označil za "nenápadnou". Tom Newton Dunn z deníku The Sun ji dokonce klasifikoval jako "do nebe volající nudu". Podle reportéra nedělníku The Sunday Times Tima Shipmana si nicméně Corbyn s Johnsonem vedli lépe než při prvním souboji 19. listopadu a voliči tak budou mít lepší představu o jejich postojích.

Stejně jako při prvním televizním duelu vypracovala agentura YouGov bleskový průzkum o tom, který politik si podle diváků vedl lépe, a stejně jako v listopadu vyzněla anketa těsně ve prospěch Johnsona. Tentokrát byl poměr 52 procent ku 48. Komentátoři ihned podotýkali, že stejným výsledkem skončilo před více než třemi lety referendum o odchodu Británie z EU.

Video: Za vše mohou imigranti! Polomarxistická vláda! Labouristé se s konzervativci ve spotech nešetří.

Hlavní vyslankyně pro brexit odchází z funkce, nechce dál šířit "polopravdy"

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 06.12.2019 - 20:29

Zpráva přichází necelý týden před parlamentními volbami v Británii, které mohou zemi nasměrovat k vystoupení z EU na konci ledna. K hojně diskutovaným tématům předvolební kampaně patří důvěra v politiky, zejména pak důvěryhodnost a pravdomluvnost premiéra Borise Johnsona, který se nebojí opakovat diskutabilní tvrzení například ohledně souvislostí brexitu.

Diplomatka Hallová Hallová podle CNN napsala, že její odchod z ambasády nemá nic společného názorem na brexit jako takový, ani v dopise nejmenovala žádného konkrétního politika. Hovořila však o rostoucí frustraci nad způsobem, jakým se "naši političtí lídři pokouší brexit uskutečnit". Zdráhají se podle ní i vlastním spoluobčanům "čestně" popisovat plusy a mínusy odchodu z unie a používají "zavádějící nebo falešné argumenty ohledně důsledků různých variant, které máme před sebou".

Úlohou Hallové Hallové ve Washingtonu bylo vysvětlovat vládě i zákonodárcům Spojených států přístup Londýna k odchodu z EU. V rezignačním dopise diplomatka naznačuje, že její pozice, která by měla být politicky neutrální, byla využita k šíření "ne zcela upřímných či politicky nestranných" sdělení. Uvedla, že kvůli tomu podala oficiální stížnost.

"S touto situací se musí každý vypořádat po svém. Jelikož má práce se netýká ničeho jiného než brexitu, zjišťuji, že se moje pozice stala osobně nesnesitelnou a z profesního hlediska neudržitelnou," citovala ji CNN. Hallová Hallová dodala, že už je "ve fázi života, kdy bych radši se svým časem dělala něco, co mne naplňuje více, než je propagace polopravd jménem vlády, které nedůvěřuji".

Končící pracovnice washingtonské ambasády podle CNN působí v britské diplomacii 33 let, během nichž byla například i velvyslankyní v Gruzii. Svůj aktuální post prý opustí příští týden a její kariéra diplomatky tím definitivně skončí. Britské ministerstvo zahraničí její rezignaci potvrdilo agentuře Reuters, podrobněji ale událost odmítlo komentovat.

Pro Německo klopýtnutí, pro Česko hluboká krize. Příští rok bude hůř, varují firmy

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 06.12.2019 - 20:01

Vyplývá to z průzkumu společnosti PwC CEO Survey 2020 mezi šéfy českých podniků.

Německá ekonomika v průběhu roku několikrát balancovala na hraně recese a vzhledem k propojení obou ekonomik se to projevilo i u českých firem. V průzkumu uvedlo 45 procent ředitelů, že jejich firmu letos zpomalování německé ekonomiky ovlivnilo velmi negativně nebo negativně.

Ještě hůř bude podle oslovených ředitelů v nadcházejícím roce 2020. To se negativního či velmi negativního dopadu kolísající německé ekonomiky obává 76 procent ředitelů.

"Česká a německá ekonomika jsou úzce provázané. S Německem realizujeme přibližně 29 procent zahraničního obchodu. Dopady německého zpomalování na českou ekonomiku jsou tedy bezprostřední," uvedl partner PwC ČR Petr Kříž.

S odstupem za obavami z německé ekonomiky se umístily celní války a brexit. Dopady celní války USA a Číny negativně či velmi negativně pocítilo 32 procent ředitelů českých firem, u odchodu Spojeného království z EU to bylo 31 procent.

I zde platí obava, že hůř teprve bude. V roce 2020 předpokládá negativní dopad celních válek na svou firmu 44 procent ředitelů. Negativního dopadu brexitu se jich obává v příštím roce 43 procent.

Jako velká hrozba už na ředitele nepůsobí hospodářské sankce vůči Rusku. Ty za negativní v roce 2019 považovalo 18 procent šéfů firem, v roce 2020 se jich obává pětina respondentů z řad šéfů českých společností.

Celkem 13 procent ředitelů uvedlo, že se kvůli brexitu snížila poptávka po jejich výrobcích nebo službách. Podle devíti procent šéfů nejistota ovlivnila jejich dodavatele, osm procent firem muselo hledat klienty či odběratele na jiných trzích. Naopak pět procent uvedlo, že pro ně brexit znamenal obchodní příležitost. Nejčastěji, v 59 procentech, ovšem ředitelé míní, že brexit jejich firmy nepoznamenal.

"Spojené království je naším pátým nejvýznamnějším vývozním partnerem a za první tři čtvrtletí letošního roku náš vývoz stále mírně rostl a dosáhl cca 4,6 procenta celkových vývozů. Brexit bez dohody by znamenal zásadní ohrožení většiny těchto objemů, logistické obtíže, růst cel a administrativních bariér a nákladů," upozornil Kříž.

PwC CEO Survey 2020 se koná od 4. listopadu do 8. prosince 2019. Do pondělí se průzkumu zúčastnilo 121 respondentů. Sběr dat probíhá formou online dotazníků a osobního dotazování mezi generálními řediteli a členy představenstev významných českých firem z různých odvětví.

Aktuálně.cz nedávno zmapovalo konkrétní rady a tipy odborníků na přípravu před krizí. Zdrojem byla anketa institutu ELAI. Experti na byznys uváděli, že každá krize bude bolet, ale dobrá příprava na ni zvyšuje možnost přežití. Výsledky české ekonomiky jsou podle nich ve světle zbytku Evropy stále dobré, další část hospodářského cyklu - tedy ochlazení - je už ale na dohled. 

Řada firem už podle expertů využila příznivý vývoj ekonomiky například k investování do digitalizace a automatizace, přestože v řadě případů byl hlavním důvodem nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Vcelku tedy masivně investovaly. Kdo tak učinil, bude na zpomalení ekonomiky mnohem lépe připravený, podotýkají ekonomové.

Velká krize na přelomu let 2008 a 2009 zasáhla Německo už v době, kdy vládla kancléřka Angela Merkelová. Ekonomika se propadla o pět procent. Pokud se berou v úvahu mírové časy, byl to nejhorší výsledek od roku 1932.

Vláda tehdy půjčila druhé největší německé bance Commerzbank 18 miliard eur a v rámci pomoci v ní převzala čtvrtinový podíl. Stabilizační vládní fond pro německé banky, pojišťovny a penzijní fondy v říjnu 2008 činil 500 miliard eur.

Výrobu automobilek Merkelová podpořila šrotovným. Nabídla vlastníkům automobilů výhodný nákup nových vozů, pokud se zbavili starého, k životnímu prostředí méně šetrného auta. Vláda také zvýhodnila firmy, které nepropustily zaměstnance, ale zavedly takzvaný kurzarbeit, tedy zkrácenou pracovní dobu.

"Krize nás donutila dělat věci a překročit hranice, které bychom jinak nedělali a nepřekročili," uvedla kancléřka v rozhovoru pro deník Bild.

SpaceX doručí na Mezinárodní vesmírnou stanici zásilku „supermyší“

Živě.cz - 06.12.2019 - 20:00
Kosmická loď Dragon by měla v sobotu dopravit na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) náklad o váze 2585 kg. Jeho součástí bude i několik „supermyší“, které byly vyšlechtěny pro potřeby projektu Rodent Research-19. Vědci tato zvířata geneticky upravili tak, aby jim chyběl protein myostatin ...

Foto: "Snad Macron uslyší hluk z ulic." Obří stávka zavřela metro i Eiffelovu věž

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 06.12.2019 - 19:30

Podívejte se, jak vypadala čtvrteční generální stávka v Paříži.

Lenovo Yoga C940: reproduktor v kloubu, stylus v těle a 10. generace Core

Živě.cz - 06.12.2019 - 19:00
Vyladěné tělo zmenšilo rámečky okolo displeje a tak i rozměry notebooku • Unikátní reproduktory pod displejem nikdo jiný nenabízí • Procesor s výkonnější grafikou už obstojí pro nenáročné hry

V domě byl cítit plyn, přišla jsem o všechno, říká žena o prešovské tragédii

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 06.12.2019 - 18:57

"Přišla jsem domů po noční a dalším vyřizování ve městě. Když jsem přicházela, dělníci u paneláku kopali díry. Ve vchodu byl silně cítit plyn, tak jsem se vrátila a upozornila je. Řekli mi, že je to pod kontrolou a jeden z nich šel se mnou do bytu. Tam plyn cítit nebyl, a tak jsem si šla lehnout," řekla reportérům listu Sme Silvia Hrebeňárová.

"Najednou to bouchlo, nevím odkud, zevnitř. Vletěly na mne dveře, praštily mě do ruky, ale nejsem zraněná, nic se mi nestalo," uvedla Hrebeňárová podle serveru Pravda.sk. Z bytu se nemohla dostat ke schodišti ani k výtahu. Slyšela křičet sousedku, ale nemohla jí pomoci a neví, co se s ní stalo. Ve vedlejším pokoji praskaly stěny.

"Nevím, jak dlouho to trvalo, pro mne to byla věčnost," dodala. Z bytu v desátém patře jí nakonec pomohli uniknout hasiči s vysokozdvižnou plošinou. Byt zcela vyhořel. "Měla jsem tam úplně vše," řekla, "začnu od nuly, nemám nic."

"Nevíme, kde to bouchlo. Jen se ozvala rána a hned jsme vyskočily z balkonu," řekla televizi Markíza dívka, bydlící v prvním patře.

Výbuch rozbil okna i na chodbách nedaleké základní školy na Mukačevské ulici. "Bylo vyučování, děti byly ve třídách a nikomu se nic nestalo. Hned jsme kontaktovali rodiče, aby si pro děti přišli a teď jsou už všechny v bezpečí," řekla ředitelka školy Zuzana Petrželová. Ve škole mezitím zřídili středisko, kde se evakuovaní lidé mohou ohřát a napít čaje. "Je tu pár desítek lidí. Jedni přijdou, druzí odejdou. Někteří hledají příbuzné," dodala.

"Je to možná největší tragédie za poslední půl století, která město postihla," prohlásila primátorka Andrea Turčanová, když se přišla na místo neštěstí podívat. Místní média nevylučují, že počet obětí ještě stoupne.

Dům, ve kterém vybuchl plyn, se nejspíš nezřítí, a to kvůli železobetonovým panelům, domnívá se odborník na panelové konstrukce ze Stavební fakulty Slovenské technické univerzity Andrej Bartók. "Podle mne to spadnout nemůže, protože ty paneláky jsou takzvané krabicové konstrukce. Panely tam jsou kolmo na sebe a je jich tam hodně," vysvětlil. Budova je i poměrně vysoká - a ačkoliv účinky požáru snižují pevnost betonu, podlaží, která se nacházejí pod místem výbuchu, ovlivněna nejsou.

"Možná se řekne, že tři poschodí půjdou dolů a zbytek zůstane. Teprve až statici budou moci vejít do budovy a prozkoumat ji, budou moci určit míru poškození. Nemyslím si ale, že by mohla celá budova dnes spadnout," řekl podle serveru Pravda.sk stavební inženýr a specialista na statiku panelových domů Vladimír Durbák.

Na tragédii zareagovalo i prešovské Divadlo Jonáše Záborského, které se rozhodlo zrušit večerní představení inscenace Zbabraná hra; v Česku bývá tato komedie uváděna pod titulem Hra, která se zvrtla.

Video: Požár panelového domu ve slovenském Prešově.

Microsoft šlape do streamovaného hraní. Project xCloud poběží i na Windows 10 s čipy ARM

Živě.cz - 06.12.2019 - 18:30
Project xCloud je služba pro streamované hraní, kterou připravuje Microsoft. V budoucnu má konkurovat službám jako je Google Stadia nebo GeForce Now, ale zatím je ve stavu vývoje. Postupně se však dozvídáme další informace o tom, jak bude služba dostupná a na čem všem by měla fungovat. Hraní z ...

S Babišem se nedalo jednat, protestovat budeme dál, říkají stávkující studenti

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 06.12.2019 - 18:26

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že jednání bylo místy vyostřené, od studentů chce ale slyšet konkrétní připomínky, ke kterým může vláda předložit své argumenty a vysvětlení, proč postupuje tak, jak postupuje.

Premiér byl podle aktivistů nepříjemný a nedalo se s ním diskutovat. Doubravský uvedl, že ze schůzky na úřadu vlády odchází s nulovou zárukou, že vláda bude řešit klimatickou krizi dostat důrazně. "Premiér odmítl podpořit uhlíkovou neutralitu v Evropské unii v roce 2050. Řekl, že to i na dalším jednání Evropské rady bude blokovat, což je krok, se kterým absolutně nesouhlasíme," řekl.

Studenti přinesli ministrům mikulášskou nadílku, mimo jiné disk se zprávou mezivládního panelu pro klima při OSN, ale také uhlí, řekl Doubravský. "To Mikuláši normálně nosí. S tím, že pokud budou důrazněji dělat klimatickou politiku, že jim třeba příště Mikuláš přinese solární nabíječku nebo něco podobného," dodal.

Brabec uvedl, že studenti mají plné právo protestovat. "Ale pak nemohou říct, když se chceme bavit o konkrétních věcech, že jsou jen středoškoláci a že nám vlastně radit nemohou, ani nechtějí. Protože my se s nimi chceme bavit," konstatoval. Kabinet by pak podle něj mohl předkládat argumenty pro konkrétní věci, které dělá.

Podle Brabce navenek řada států uvádí ambiciózní cíle, zmiňuje závazky a daleké termíny, ale neplní ani závazky pro roky 2020 či 2030. Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) řekl, že studentům v principu rozumí. "Je v zásadě správné mířit k vysokým ambicím. My se snažili vysvětlit naši situaci ve smyslu toho, co děláme. Mělo by to být o faktech, ne o ideologiích a vizích," řekl.

Brabec zástupce iniciativy pozval na jednání uhelné komise, aby viděli, jak vláda mezi stranami hledá kompromis. Novinářům řekl, že se bude také snažit šířit osvětu o změnách klimatu, například formou besed ve školách. Téma je podle něj zanedbané kvůli osobnosti exprezidenta Václava Klause, který podle Brabce dokázal o svém pohledu na věc Čechy přesvědčit tak, že se stali v tomto tématu skeptiky.

Česká republika by podle studentů měla s uhlím skončit dřív, než mají analyzovat scénáře připravované uhelnou komisí. Možná se tak podle Brabce stane, ale nikoliv z politického rozhodnutí, ale pod tlakem hospodářství. Iniciativa míní, že by se Česko mohlo bez uhlí obejít za 15 let, komise operuje s lety 2030 až 2050. Studenti ocenili, že Babiš slíbil hovořit na unijním summitu o zavedení emisních cel, tedy zpoplatnění neekologické výroby dováženého zboží. O nabídce účasti na jednáních uhelné komise v pozici pozorovatele bude iniciativa jednat.

Video: Okupační stávka za klima

Vánoce budou štědré. Třináctý plat vyplatí rekordně firem, odměny přesáhnou 34 tisíc

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 06.12.2019 - 18:18

"Část firem vyplatí odměny ve výplatním termínu v prosinci, část začátkem příštího roku. Záleží i na tom, v jakém odvětví firma působí. Platí, že čím větší firma, tím spíše zaměstnancům bonus vyplatí," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Třináctý plat plánují na přelomu roku vyplatit tři čtvrtiny (75 procent) velkých firem, tedy společností s více než 250 zaměstnanci. Odměny letos vyplatí i téměř každá druhá (47 procent) firma do deseti zaměstnanců. V roce 2017 jej přitom vyplácela ani ne třetina a před čtyřmi lety pětina drobných zaměstnavatelů.

Hospodářská komora odhaduje, že letošní odměny v průměru přesáhnou 34 tisíc korun, nejčastěji se budou pohybovat v mírně vyšším pásmu než loni, tj. mezi 18 000 až 38 000 Kč.

Nejčastěji budou letos vyplácet odměny ve výši platu firmy ve stavebnictví, kde v letošním roce pokračuje oživení. Na druhém místě je zpracovatelský průmysl, který je hlavním tahounem českého hospodářství s největším podílem zaměstnanců.

Komora předpokládá, že po sezonních odměnách a 13. platech vzroste letos průměrná nominální mzda o 7,2 procenta. Loni průměrná mzda celorepublikově za celý rok stoupla podle Českého statistického úřadu o 7,5 procenta a dosáhla 31 868 Kč. Letos podle nejnovější komorové prognózy vzroste o téměř 2400 Kč měsíčně na zhruba 34 200 Kč. Rychlý růst mezd bude přitom pokračovat, v roce 2020 vzrostou mzdy v průměru o dalších 6,2 procenta, kdy by průměrná mzda celorepublikově mohla překonat hranici 36 000 Kč.

Bartošek bude kandidovat na předsedu lidovců, utká se o post se Zdechovským

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 06.12.2019 - 18:06

"Po zvážení všech okolností a na základě podpory, kterou my vyjádřili členové z regionů, jsem se rozhodl na nadcházejícím sjezdu kandidovat na předsedu," uvedl Bartošek na sociálních sítích. V Brně koncem března, když lidovci vybírali nástupce Pavla Bělobrádka, nepostoupil Bartošek ve volbě lídra do druhého kola volby, v ní pak v souboji s Výborným neuspěl bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka.

Výborný se rozhodl skončit kvůli rodinným důvodům, v září mu náhle zemřela manželka. Vedle Bartoška a Zdechovského zatím nikdo další kandidaturu neoznámil, podle spekulací médií by se o funkci mohl znovu ucházet i Jurečka. Zdechovský zmínil, že ve straně se hovoří i o nynější první místopředsedkyni Šárce Jelínkové nebo europoslankyni Michaele Šojdrové.

Lidovcům chce Zdechovský nabídnout konzervativnější pohled soustředěný na ekonomiku, transparentnost a budování značky. Bartošek na jaře nastínil, že by jako předseda lidovců chtěl zvýšit zastoupení žen ve vedení strany, v českém Parlamentu i v krajích. Strana podle něj potřebuje také omladit. Mezi tématy, kterými by se měla politika KDU-ČSL zabývat, zmiňoval ekologii, podporu malých a středních podnikatelů, boj s chudobou a také vědu, výzkum a vzdělávání.

Stav doručení zásilky si uvěříme na Googlu. Pracuje na univerzálním nástroji pro všechny přepravce

Živě.cz - 06.12.2019 - 17:00
Většina uživatelů při sledování zásilek používá weby jednotlivých dopravních společností. Google pracuje na sjednocení tohoto přístupu a na zobrazení informací o zásilkách přímo ve vyhledávání. Společnost spustila beta program, do kterého se mohou zapojit dopravní společnosti z celého světa a ...

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

Živě.cz - 06.12.2019 - 16:32
Dobrou fotografii poznáte jednoduše podle toho, že vás na první pohled něčím zaujme, to „něco“ však obvykle nejste schopni snadno popsat. Ve valné většině případů se totiž takový snímek vyznačuje povedenou kompozicí.

Skupina údržbářů ukradla z Amazonu u Prahy elektroniku za 6 milionů korun

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 06.12.2019 - 16:29

Policisté muže zadrželi přímo na pracovišti v uplynulých dnech, případem se zabývali na základě oznámení firmy, které začalo mizet zboží v hodnotě statisíců korun.

"Po několikaměsíční důsledné práci se policistům podařilo rozkrýt nezákonné praktiky, do kterých byli zapojeni tři dlouholetí pracovníci společnosti, a to na pozici údržby," uvedla mluvčí.

Podle policie kradli zejména elektroniku, o kterou je na trhu zájem: mobilní telefony, paměťové karty, bezdrátová sluchátka, hodinky, fotoaparáty, tablety, kamery, externí disky a podobně. Výrazně levně je pak prodávali sami nebo s pomocí dvaapadesátiletého známého, který nebyl zaměstnancem společnosti.

"Na tomto případu jsme od začátku spolupracovali s policejním oddělením. V naší společnost trváme na nejvyšších standardech, a proto musí všichni naši zaměstnanci dodržovat zákony a předpisy. Můžeme potvrdit, že případ neměl žádný dopad na naše zákazníky," doplnila PR manažerka pro střední a východní Evropu Miroslava Jozová.

Při domovních prohlídkách a prohlídkách prostor firmy nalezli policisté hotovost přes milion korun a větší část ukradené elektroniky. Největší škodu policisté prokázali dvaačtyřicetiletému muži, hrozí mu tak až osmiletý trest, třicetiletému podezřelému až pětiletý trest a čtyřiačtyřicetiletému až čtyřletý trest vězení.

V nové japonské kavárně pracují roboti. Vítají zákazníky, tančí i uklízí

Živě.cz - 06.12.2019 - 16:00
Japonská společnost SoftBank Robotics ve čtvrtek otevřela kavárnu Pepper PARLOR, v níž kromě lidí pracují také roboti. A to rovnou tři různé modely. „Cílem je vytvořit prostor, kde lidé mohou lehce udělat zkušenost s koexistencí lidí a robotů, okusit budoucnost života s roboty a evoluci robotů,“ ...

Hvězdičky jako záruka přežití. Při nárazových testech aut už se nemyslí jen na muže

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 06.12.2019 - 15:31

Řidič, spolujezdec a dvě dítka na zadních sedadlech ve věku šest a deset let. Jedou padesátkou a proti nim se stejnou rychlostí řítí vozík s hliníkovým blokem o váze skoro půldruhé tuny. Má simulovat druhé auto. V laboratoři jen skřípou plechy, na silnici jde ale o život.

Asi 55 procent nehod s fatálními následky se stane po čelních nárazech, a tak se inspektoři v konsorciu EuroNCAP po čase opět rozhodli rozšířit množství testů, jimiž zkouší bezpečnost aut.

Už před pár lety dostal nejnovější crashtest složitý název MPDBT (Mobile Progressive Deformable Barrier Test). EuroNCAP ho zavede od 1. ledna příštího roku, takže na přípravy zbývají poslední měsíce. Kontroloři i výrobci, pro které je testování dobrovolné, leč prestižní, by ale měli být už dávno nachystaní. "My automobilkám několik let dopředu říkáme, že zavedeme nový test. Nechceme je nachytat, chceme s nimi spolupracovat, zlepšovat se," vysvětluje dlouholetý inspektor Simon Edmonds.

Hlavní je pořád pás
Bezpečnost aut Simon testuje už od doby, kdy z trhu odcházela Škoda Felicia, tedy předlouhých 18 let. "Když jsem začínal, výrobci hromadně plnili auta airbagy, ale na konstrukci samotného auta se nemyslelo. Auta se navrhovala podle starých pravidel, byla stále křehká," připomíná. To se ve 21. století kompletně změnilo, od tuhosti karoserií po vyspělost materiálů.

I tak považuje Simon za pilíř automobilové bezpečnosti už šedesát let starý primitivní mechanismus složený ze skoby, navijáku a pružného kusu látky - tříbodový pás. Při všech plnohodnotných nárazových testech, které v EuroNCAP provádějí, je připoutaná figurína základní podmínkou úspěšného hodnocení. Ať už auto naráží do pevné nebo deformovatelné překážky, bokem či čelně.

V laboratořích ke každému testu potřebují inspektoři čtyři vozidla, která nakoupí anonymně u dealerů. Dostanou se k nim tak jako běžný zákazník. Na všechno pak existují velmi pečlivé protokoly. Kolik má být v nádrži auta paliva, jak mají být oblečené figuríny. "Jednotlivé testy provádí laboratoř a dvojice inspektorů se k výsledkům dostane asi dva týdny po testech. Stráví pak dva dny procházením veškerých dat a díváním se na videa a fotky, aby pochopili, co se stalo při testech," vysvětluje Simon Edmonds.

"Jakmile prozkoumáme data, začneme auto ‚odstrojovat' a pozorujeme, kde došlo k zásahu figuríny, jestli airbagy vystřelily, jak měly, jestli nejsou nějaké problémy s karoserií nebo zda se třeba neotevřely při střetu dveře. Je to pokaždé ten stejný a poměrně zdlouhavý proces v porovnání se samotným nárazovým testem, který se sám o sobě odehraje velmi rychle," doplňuje. Teprve po pečlivém zhodnocení všech nashromážděných dat udělují inspektoři zlaté hvězdičky, které se následně dostanou i na stránky automobilových časopisů.

Už deset let hodnotí v EuroNCAP každé z testovaných aut ve čtyřech oblastech: ochrany dospělých, dětí, chodců a možnostech zapojení asistenčních systémů, které by srážce zabránily. Každá kolize má předepsané postupy a výsledky konkrétních testů jsou běžně dohledatelné na internetu, včetně videí.

Muži už nejsou jediní
Auto může vypadat po nárazu na odpis, podstatný je ale stav figurín. V laboratoři poznají, jestli by se člověk při reálném neštěstí smrtelně zranil, nebo si třeba "jen" polámal nohu. Figuríny mají kovovou kostru obalenou v pěně a potaženou gumovou "kůží". Podle typu prováděného testu, pokud jde například o přední kolizi nebo boční střet, jsou v nich nainstalované různé senzory pro měření síly anebo rychlosti nárazu. To vše inspektoři zkoumají.

"Dřív toho tolik nebylo, protože data z figurín schraňovala jakási černá skříňka vzadu v autě. Bývala hodně velká. Poslední generace figurín má datovou krabičku v sobě, takže nejsme tolik limitovaní a můžeme ukládat mnohem víc dat a nebát se o paměť. Je to jako s mobily, všechno se zmenšuje," vypráví Simon Edmonds. Díky tomu, jak se zlepšují technologie, mohou bezpečnostní laboratoře také víc experimentovat a dělat testy důkladnější a reálnější.

Uvést nový plnohodnotný test, kterým by musely všechny zkoušené modely projít, stojí nezávislé konsorcium několika automobilových institucí ohromné množství peněz. Jen figuríny stojí v přepočtu miliony korun, jak v minulosti spočítala britská Automobile Association.

"Musíme si být proto jistí, že zrovna ten konkrétní test bude rozdílový a něco prokáže," přisvědčuje Simon a podává tím jeden z důvodů, proč tak dlouho trvalo, než do nárazových zkoušek v EuroNCAP zapojili ženské figuríny, které mají jinou stavbu těla, jsou nižší (v sedu o 11 centimetrů) a lehčí (váží 49 kilogramů, oproti 77 kilogramům u mužské figuríny).

Dlouhá léta nikdo ani neupozornil na to, že by ženské tělo mohlo při katastrofálních nehodách reagovat jinak. Teprve osm let stará studie Centra aplikované biomechaniky na univerzitě ve Virginii zdůraznila, že ženy mají o 47 procent větší šanci se při srážce zranit než muži.

Ani automobilky nebyly na často drobnější pasažéry nebo řidičky vůbec připravené. Přestože se poutaly, mohly mít pás místo na ramenou zakleslý o krk, nebo dokonce o ucho, a protože nebyl napnutý, hrozilo jim, že pod ním podklouznou a ten nejdůležitější zádržný prvek jim v autě vůbec nepomůže.

"Výrobci a designéři bývali pouze muži. Nedocházelo jim, že by měli věci navrhovat i pro někoho jiného než pro sebe samé. Ale to jsme už překonali," citoval v této souvislosti před několika lety Davida Lawrence ze sandiegské státní univerzity server ABCNews. Dnes nejenom EuroNCAP, ale už také americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu s ženskými figurínami běžně pracuje.

Figuríny jsou navíc čím dál dokonalejší. Simulovaná srážka dvou aut, kterou bude EuroNCAP testovat od příštího roku, proto zaměstná podle Simona Edmondse i zcela novou generaci figurín, které budou při nárazech působit mnohem lidštěji a inspektoři díky nim dostanou realističtější představu o potenciálních zraněních posádky. Byť výrobce i laboratoře přijdou prý až na desítky milionů korun.

"Bude to velké zlepšení," těší se Simon a už vyhlíží, že do budoucna by kontroloři mohli zavést třeba i plnohodnotné testy nárazů zezadu a jiné vychytávky. Už teď přitom do svého hodnocení zahrnují nejenom schopnost auta odolat nárazům a uchránit svou posádku, ale také účinnost plejády bezpečnostních pomocníků, které auta mají pro to, aby ke srážce třeba vůbec nemuselo dojít. "Ptáme se, jak předcházet tomu, aby auta vůbec nebourala? To je ale dlouhodobý cíl. Nebo možná spíš sen."

Na vojenské základně na Floridě se střílelo, útočník zranil nejméně 10 lidí

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 06.12.2019 - 15:28

Mluvčí šerifova úřadu Amber Southardová uvedla, že k dispozici je jen málo informací, ale že na základně se střílelo a že na místě zasahovali policisté a další bezpečnostní složky.

Základna v Pensacole je známá především jako výcvikové středisko pilotů a je rovněž domovskou stanicí akrobatické letky Blue Angels. Působí zde přes 16 tisíc vojáků a okolo 8000 civilních zaměstnanců.

Tento týden je to v USA druhý střelecký útok na vojenské základně. Ve středu útočník zastřelil dva lidi a jednoho dalšího zranil na základně Pearl Harbor na Havaji, poté spáchal sebevraždu.

Historická návštěva: Dojatá Merkelová poprvé přijela do Osvětimi. Cítím hanbu, řekla

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 06.12.2019 - 15:27

Oficiálním důvodem pro návštěvu je desetileté výročí existence Nadace Auschwitz-Birkenau, která pečuje o památníky a muzeum na území bývalého lágru. Šéfka německé vlády při té příležitosti nadaci předá dar ve výši 60 milionů eur (v přepočtu 1,5 miliardy korun) z rozpočtu státu a jednotlivých spolkových zemí. 

Před Merkelovou se do Osvětimi, která se pod názvem Auschwitz-Birkenau stala symbolem nacistického vyvražďování Židů za druhé světové války, vydali jen dva její předchůdci. V roce 1977 to byl sociálnědemokratický kancléř Helmut Schmidt a v roce 1989 a 1995 pak Helmut Kohl. 

Návštěva bývalých nacistických koncentračních táborů je pro německé politiky vždy do určité míry riziková.

"Když tu mluvil Schmidt, hovořil hodně o polském utrpení a jen nepřímo o vyvraždění Židů, to bylo kritizováno. Stejně jako o dvanáct let později Kohlovo mlčení," píše v komentáři německý list Süddeutsche Zeitung. Přímo v Osvětimi zemřelo za doby nacistické nadvlády nad dnešním Polskem až milion a půl lidí, převážně Židů. 

"Musíme udržovat vzpomínky a jasně pojmenovat, kdo spáchal zlo. Osvětim byla německý a Němci řízený likvidační tábor. Je důležité to zdůraznit. Dlužíme to obětem i sami sobě," prohlásila kancléřka Merkelová.

Že je teprve třetí šéfkou vlády, kdo se k návštěvě odhodlal, souvisí podle Juliuse Schoepse s typickou německou obavou z toho, že sami sobě uškodí.

O to pozitivněji hodnotí tento historik a odborník na německo-židovské vztahy z Nadace Mojžíše Mendelssohna v Berlíně cestu Merkelové. "Staví se k tomuto tématu velmi dobře, uvědomuje si problémy, které s sebou nese německá historie," říká Schoeps. Podle něj kancléřku ovlivnil její otec, evangelický pastor.

Merkelová už v minulosti pětkrát navštívila památník obětem holokaustu Jad Vašem v Jeruzalémě, s bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou se také vydala do někdejšího koncentračního tábora Buchenwald ve spolkové zemi Durynsko. 

Narůstající antisemitismus

V Německu se v posledních letech trvale zvyšuje počet antisemitsky motivovaných útoků, nedávno se pravicový extremista pokusil vyvraždit věřící v synagoze ve městě Halle. Spolková vláda se proti nárůstu protižidovských nálad snaží bojovat a v kontextu toho je podle historika Schoepse návštěva Merkelové důležitým symbolem. 

Antisemitismus, který kromě Německa posiluje v mnoha evropských zemích, považuje za vážný problém. "My se tady na to díváme jako na bezpečnostní problém, to považuji za špatné. Samozřejmě, jde i o bezpečnost lidí, ale v prvé řadě je potřeba zaměřit se na osvětu," je přesvědčený Julius Schoeps. 

Sám se tomu s kolegy věnuje v Mendelssohnově nadaci, kterou založil. "Snažíme se přijít na to, jak by mohlo vypadat vzpomínání zítřka, až nezbudou už vůbec žádní očití svědci, kteří by o holocaustu mohli vyprávět," vysvětluje. Po celém Německu proto nadace zakládá studentské koleje, které jsou pojmenované po osobnostech německé židovské historie.

Podle Julia Schopse je pro německou společnost důležité, se přihlašovat k vlastním dějinám a přebírat za ně zodpovědnost. To v Osvětimi zdůraznila také kancléřka Angela Merkelová, která si během návštěvy prostory dnešního muzea prošla. "Nesmíme nikdy zapomenout. Nesmí existovat žádná tlustá čára ani žádná relativizace," zdůraznila. Podle ní existence Osvětimi zavazuje každého jednotlivce oceňovat lidskou důstojnost. 

Návštěvy předchůdců Merkelové

Podobná slova jako Merkelová zvolil během své návštěvy v roce 1977 také Helmut Schmidt. "Německý kancléř tu nesmí mlčet," řekl historicky první takto vysoce postavený německý politik, který do Osvětimi přijel. Schmidt za druhé světové války sloužil jako voják nacistické armády a polská televize jeho návštěvu přenášela živě. 

Kancléř Helmut Kohl byl v Polsku o dvanáct let později. Během jednání ve Varšavě, které cestě do Osvětimi předcházelo, padla Berlínská zeď, rozdělující bývalé západní a východní Německo. Kancléř proto cestu přerušil, ale o několik dní později se do bývalého koncentračního tábora vrátil. Na rozdíl od Merkelové a Schmidta se ale rozhodl projev vynechat. 

Na místo se vrátil ještě o několik let později, v doprovodu tehdejšího polského ministra zahraničí Władysława Bartoszewského. Ten byl půl roku v Osvětimi vězněn a později založil nadaci, na jejíž provoz se Německo za vlády Merkelové rozhodlo přispět. 

Kancléřku na páteční návštěvě doprovázel kromě pamětníků a zástupců židovských organizací také její polský protějšek, premiér Mateusz Morawiecki. I ten se přihlásil k odpovědnosti za udržování vzpomínek na oběti holokaustu. "Když zmizí, ublížíme jim tím podruhé," prohlásil v proslovu ještě před kancléřkou.

Letos se masivně zvedl zájem o mobilní VPN. Hlavně v Asii, kde je svobodný internet více v ohrožení

Živě.cz - 06.12.2019 - 15:00
Jestli lze letos o některých aplikacích říct, že byly oblíbené, pak o mobilních VPN službách. Jak vyplývá z letošní zprávy serveru Top10VPN o aktuálním stavu mobilní VPN oblasti, v uplynulých 12 měsících si lidé po celém světě stáhli 480 milionů těchto aplikací. Meziročně je to o 54 procent více. ...

Liberec ani svaz lyžařů nenesou zodpovědnost za dluhy z mistrovství světa v lyžování

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 06.12.2019 - 14:48

Svaz i město od počátku odmítají, že by měly převzít odpovědnost za primárního dlužníka - organizační výbor šampionátu OC Fis Nordic, jenž skončil v insolvenci. "Žalovaní nejsou ve věci pasivně legitimováni," konstatovala ve svém stručném odůvodnění verdiktu soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Irena Voštová. Řekla tím jinými slovy to, že žaloba správně neměla mířit na ně.

Občanské sdružení "Oprávnění věřitelé MS v klasickém lyžování v Liberci 2009" tvrdí, že svaz a Liberec mají za dluhy odpovědnost na základě tzv. hostitelské smlouvy šampionátu, kterou tyto subjekty podepsaly. Voštová ale míní, že ze smlouvy nevznikl platný ručitelský závazek, protože nesplňuje zákonné ani judikaturní požadavky na ručitelské prohlášení.

Soudkyně však zároveň stanovila, že podnikatelé nemusejí svazu a Liberci hradit náklady soudního řízení, ačkoliv ve sporu nebyli úspěšní. "Rozhodla jsem tak s ohledem na okolnosti případu," vysvětlila a uvedla, že žalovaná strana vždy nepřistupovala k zajištění organizace mistrovství s náležitou péčí.

Svaz argumentoval mimo jiné tím, že smlouvu za něj podepsal jen jeho tehdejší prezident, ačkoliv stanovy svazu vyžadují podpis dvou členů jeho výkonného výboru. Liberec zase tvrdil, že takový smluvní závazek by podle zákona o obcích muselo schválit zastupitelstvo města, což se nestalo. Město upozornilo také na to, že tento zákon obcím až na výjimky zakazuje převzít ručení za závazky třetích osob.

"Jsme rádi, že po mnoha letech konečně došlo k rozhodnutí. Verdikt soudu, tedy zamítnutí žaloby, vítáme," citoval prohlášení svazu jeho mluvčí Tomáš Haisl.

Podobně se vyjádřil také náměstek libereckého primátora Zbyněk Karban (ANO). "Jako ekonomický náměstek jsem rozhodně rád, že nic platit nemusíme. Ale my jsme už od počátku nepočítali s tím, že bychom něco platili," řekl. Vzhledem k tomu, že podrobnosti k rozhodnutí soudu nezná, se zatím více vyjadřovat nechtěl. "Nejprve se budeme muset seznámit s rozsudkem," dodal.

Věřitelé: "My to neprojedli"

Advokát podnikatelů Miroslav Šianský si také počká na písemnou podobu verdiktu, až poté chce zvážit podání odvolání. "Považujeme za šokující, že oba žalovaní se vyjádřili v tom smyslu, že hostitelská smlouva se jich netýká, protože ji neschválily nebo nepodepsaly příslušné orgány. Vidíme to jako velice negativní vzkaz do Švýcarska, kde je sídlo Mezinárodní lyžařské federace. Zvláště v době, kdy se Liberec chystá na organizaci dalšího mistrovství světa," řekl novinářům.

V závěrečné řeči advokát uvedl, že námitky svazu a města jsou v rozporu s dobrými mravy, protože z pořádání mistrovství oba subjekty profitovaly. "Těžily z toho, že hostitelskou smlouvu platně podepsaly, a na druhé straně odmítají povinnosti spojené s realizací jejich záměru, tedy mistrovství světa," upozornil.

"To jsme nebyli my, kdo to tam projedl. To byli zástupci města, to byli zástupci svazu, kteří stáli ve stanech, kteří se dívali z pódií a z tribun. A byli to diváci. Ale zaplatili jsme to my," uvedl při odchodu ze soudní síně jeden z věřitelů Vojtěch Hlaváček. Popsal, že jeho společnost poskytovala šampionátu reklamní služby a přišla o 5,5 milionu korun.

Hlaváček dále zkritizoval, že svaz a město si na Mezinárodní lyžařské federaci nestandardně vymínily zřízení organizační složky, tedy OC Fis Nordic, na kterou se pak domlouvaly veškeré závazky. "Implikuje to pocit, jako byste si zřídili bílého koně," podotkl.

Liberecké mistrovství světa bylo jednou z největších sportovních akcí v historii státu. Organizační výbor v čele s bývalou lyžařskou reprezentantkou Kateřinou Neumannovou hospodařil s rozpočtem přes 632 milionů korun. Po šampionátu však hlavně kvůli jeho nízké návštěvnosti zůstaly dluhy ve výši 92 milionů korun.

Stránky

Přihlásit se k odběru blog.obsah.info agregátor