Agregátor zdrojů

Fakultní nemocnice Brno přijme z Francie šest pacientů s covid-19

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 44 min zpět

O pomoci jednal Babiš s francouzským velvyslancem v ČR. Stát nabídl Francii 14 míst, kromě Brna jsou další ve Fakultní nemocnici Motol a dalších zařízeních.

V Brně jsou dvě fakultní nemocnice. Francouzské pacienty přijme Fakultní nemocnice Brno se sídlem v Bohunicích, kde je také odběrový stan, provádějí se tam testy na koronavirus a také funguje odběrový tým, který jezdí přímo domů k lidem s podezřením na nákazu. Nemocnice má zhruba stovku přichystaných lůžek pro pacienty s koronavirem a další stovky v záloze. O moravské pacienty s koronavirem v těžkém stavu se na pokyn vlády stará druhá Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně se sídlem v centru, která má pro nejzávažnější případy onemocnění covid-19 vyčleněno 43 lůžek s plicními ventilátory. Nyní tam leží zhruba desítka pacientů.

Ve francouzských nemocnicích a domovech s pečovatelskou službou podlehlo nemoci covid-19 od 1. března do nedělního večera přes 7500 lidí. Na jednotkách intenzivní péče zdravotnických zařízeních leželo podle víkendových čísel ve Francii bezmála 7000 pacientů. V ČR je přes 4500 potvrzených případů nákazy koronavirem, hospitalizováno je méně než 400 lidí.

Tohle už se nesmí stát. Policie se omlouvá za strážníka, při kontrole udeřil dívku

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 05.04.2020 - 22:29

Informace o incidentu se objevily v neděli odpoledne na sociálních sítích, kam je umístila devatenáctiletá Tereza Smažinková. Ta popsala incident a připojila video, na kterém je část konfliktu zachycena.

Dívka popisuje, jak se třemi kamarády seděla u rybníka v Řepích, když na místo přijeli strážníci. "Přijeli ze dvou stran, dohromady jich přišlo pět nebo šest. Začali se chovat agresivně a vyhrožovali nám pokutou, na což měli právo, uvědomujeme si, že jsme porušili vyhlášku, a tedy toto jejich chování absolutně nevyvracím,"  píše dívka s tím, že ona i kamarádi měli roušky. Problém byl ale v tom, že podle rozhodnutí vlády není možné, aby se lidé nyní shromažďovali. 

Podle ní začal konflikt v okamžiku, kdy se ozval jeden z kamarádů. "Vše probíhalo v pořádku, dokud strážníka jeden z kamarádů nekonfrontoval s tím, že jsou tam taky ve více lidech a ani nedodržují odstup." Poté ho strážník podle ní udeřil do obličeje, to na záznamu vidět není.  "Ve chvíli, kdy jsem se ho (slovně) zastala, tak jsem dostala facku. Strážníkovu fyzickému napadení nepředcházela z naší strany absolutně žádná agrese, slovní urážení nebo snad zasahování do jeho osobního prostoru," tvrdí dívka. 

Přiložené video začíná okamžikem, kdy jsou vidět záda strážníka, pád dívky a zvuk, který připomíná facku na tvář. "To je profesionální chování?" říká strážníkovi Tereza Smažinková. "Mně je devatenáct let. Já jsem se vás absolutně nedotkla," pokračuje. "Přijde vám profesionální se ke mně takto chovat? Mě takto urážet?" reaguje strážník. "Já vás urážím?" reaguje dívka, přičemž v tomto okamžiku video o délce 33 sekund končí.   

Stavíme se k tomu čelem, píše policie   

Příspěvek a video okamžitě vzbudily na sociálních sítích reakce. Mluvčí městské policie uvedla, že video bylo okamžitě předáno Inspekci Městské policie hl. m. Prahy. "Přestože zatím nevíme, co se přesně na místě odehrálo, již z prezentované části videa je zřejmé, že se náš strážník choval neprofesionálně a v rozporu se zákonem, což je pro nás zcela nepřijatelné a velmi nás to mrzí," stojí v prohlášení.

To pokračuje vysvětlením, že městská policie v Praze má přes 2200 zaměstnanců. "Velmi bychom si přáli, aby se všichni vždy chovali, tak jak se sluší a patří. Bohužel to nejsme schopni vždy ovlivnit a v tuto chvíli to vnímáme jako selhání jednotlivce. Jakmile budeme mít k dispozici výsledky šetření Inspekce, zveřejníme je. K celé situaci se stavíme čelem, bez vytáček a rádi bychom se za selhání našeho zaměstnance omluvili," píše mluvčí.

Jmenuju se Dolemite: Eddie Murphy jako černošský Ed Wood v blaxploitation filmech [recenze filmu]

Živě.cz - 05.04.2020 - 20:59
Pocta Rudymu Ray Mooreovi jako jednomu z aktérů blaxploitation vlny a současně ironický komentář k obsahu a formě těchto filmů.

O koronaviru s dětmi mluvte a nečekejte, až se zeptají, radí psycholog

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 05.04.2020 - 19:25

Ve středu 8. dubna rozjíždíte v Psychoterapii Anděl bezplatnou on-line linku pro veřejnost s psychologickou a terapeutickou pomocí. Jak to bude fungovat?

Nyní jsme v testovacím provozu a přibíráme další odborníky do týmu. Od středy už jedeme naostro přes telefon, Skype a WhatsApp.

Mohou vás kontaktovat i děti?

Mohou, všichni jsme jim schopní poskytnout nějakou "první pomoc", první rozhovor, nebo minimálně víme, kam děti pak dál nasměrovat.

Mnohé děti se najednou zajímají o veřejné dění, chtějí přesně vědět, co se děje. Mají se ale koukat na zprávy, kde se každý den dozvídají, kolik dalších lidí se nakazilo, kolik dalších umřelo?

Dětem je důležité říkat informace dětským způsobem adekvátně věku a dohlížet na tzv. informační dietu, aby televize neběžela doma celý den, protože pak slyší ze zpravodajského kanálu zprávy pořád dokola a určitě to na ně doléhá.

Dnes se i malé děti ptají na závažné věci: Už na tu nemoc někdo umřel? A už umřel někdo v Česku? A kolik lidí? Máme jim říkat "milosrdnou lež", nebo pravdu?

Spíše by měl dospělý začít mluvit o celé situaci sám a nečekat, až se zeptají. Protože některé děti, když něčemu nerozumí, zeptají se, ale jiné to v sobě drží. Takže je dobré s nimi promluvit, zeptat se, jak rozumí tomu, co se děje kolem nich, jestli vědí, co to je koronavirus, karanténa. To jsou slova, která dnes každý slyší.

A co odpovědět na otázku na tělo: Umírá se na koronavirus?

Když se dítě ptá, zda na nemoc někdo umřel, tak máme strach mu říct pravdu, protože se bojíme, aby z toho nebylo úzkostné. Je dobré říct, že na koronavirus lidé i umírají, ale vysvětlit jim, že se to týká hlavně starších lidí a že děti i jejich rodiče jsou v bezpečí a že je dobré to bezpečí ještě zvýšit nějakým chováním - třeba že si budeme brát ven roušky a až se vrátíme domů, umyjeme si ruce. Také jim můžeme vysvětlit, že lidé umírají i na jiné nemoci, takže se právě touto nemusí výrazně více zneklidňovat.

Ukazuje se také, že sociální sítě mnohým z nich nevynahradí kontakt naživo. Teď mohou chatovat s kamarády od rána do večera, ale stejně se jim stýská. Může dojít k nějaké renesanci setkávání naživo? Uvědomí si děti limity těch chytrých zařízení?

Děti jsou nyní překrmeny obrazovkami a mají hlad po osobním kontaktu. To beru jako důležitou věc a bylo by dobré to podchytit a my rodiče bychom se jim měli v tomto směru více věnovat a podpořit je v tom, vymyslet více venkovních aktivit, aby nám zase po týdnu nezapluly na gauč. Na druhou stranu sociální sítě jsou velmi lákavé, takže pak zase může dojít k renesanci sociálních sítí. Děti, podobně jako my dospělí, většinou nejvíc touží po tom, co jim v tu chvíli chybí.

Vždycky když se dětí zeptáte, co by udělaly jako první, kdyby v téhle zemi vládly, zpravidla říkají, že by zrušily školu. Teď je tedy škola dočasně "zrušena", ale po nějakých dvou týdnech počátečního opojení nastává u některých jakási deziluze - takhle jsme si to nepředstavovaly. Co se v dětech odehrává?

Ona právě škola není zrušená, jen se přesunula domů. Školy s tím pracují různě, ale řada žáky poměrně dost vytěžuje. Už druhý týden se setkávám s tím, že řada dětí říká, že se již těší do školy a že kdyby mohly, vzaly by toto nařízení zpátky. Některým chybí spolužáci, někteří nestíhají úkoly, které dostávají od učitelů, a to dokonce i děti na prvním stupni, a jsou z toho ve stresu. No a některé děti špatně zvládají konflikty s rodiči kolem školních úkolů.

Děti kromě školy přišly i o kroužky a o setkávání s kamarády. Školu třeba nemusely, ale tohle měly rády. Jak je to pro ně těžké?

Záleží na tom, zda jde o kroužky volnočasové a rekreační, tam chybí hlavně společnost, děti se cítí izolované. Ale ti jedinci, pro něž šlo třeba o závodní aktivitu, mají velký propad a svět se pro ně hodně změnil. Byli zvyklí na pravidelné tréninky, chystali se na závody. Plány, které měli, jsou buď s otazníky, nebo v troskách.

Děti nemají to potřebné vybití. Nemohou do sportovních oddílů, na skauta, na turisťák, nemohou jít lítat s kamarády ven. I to samo o sobě musí znamenat nápor na psychiku.

Ty, které jsou na adrenalin zvyklé a nyní se jim ho nedostává, mají splín, jsou bez nálady, nervózní, protivní. Adrenalin je naše vlastní droga, kterou si umíme v těle vyrobit, a když ji nemáme, cítíme neklid a rozladěnost. Ale během karantény to přejde. Navíc malí sportovci s několikafázovými denními tréninky nyní mají problém se zabavit. Jsou zvyklí, že se za celý den nezastaví. Ráno trénink, pak škola, pak další trénink. Neměli žádný volný čas, a teď nevědí, co s ním.

Řešením je chodit běhat. Nemá se zbytečně courat venku, nemá se chodit ve skupinkách, když to není rodina. Ale jít si zaběhat bych rozhodně doporučil. Protože se na druhou stranu máme starat o svou fyzickou a psychickou kondici. A k tomu patří dobře jíst a dobře spát.

Malí muzikanti ze základních uměleckých škol sice mohou na rozdíl od sportovců trénovat i doma, ale většinu školního roku dřeli skladby na koncerty a soutěže, a když se měly tyto akce rozeběhnout, přišlo vše vniveč. Mohou cítit zmar, beznaděj?

Ano, to známe i dospělí, že když na něčem dlouze pracujeme a pak nedostaneme šanci to ukázat, je to hodně demotivující a depresivní. Děti to špatně snášejí, ale jsou-li dobře informovány a my to s nimi podrobně probereme - co se děje, proč se to děje, co z toho plyne -, tak se lépe dokážou vzdát svých představ o tom, jak by ty věci měly být. Pochopí, že to jinak nejde nebo že to je rozumné.

Nejhorší to mají ty děti, s nimiž se o tom dospělí vůbec nebaví, anebo ty, jejichž rodiče se k nastoleným opatřením staví vyhraněně negativně a nadávají, jaká je to hloupost. Děti jsou nastaveny na to, že se autority spíše poslouchají. A když jim autorita rodič říká, že je to nesmysl, a autorita televize nebo internet říká, že je to nutné, tak to v nich vyvolává nesoulad.

Další věcí je odluka od prarodičů. Jak mohou děti zvládat bizarní situace, kdy prarodičům maximálně nakoupíme, dáme nákup přede dveře a oni nám přes ně odpovědí, že děkují?

Pokud to není vyloženě malé dítě, tak se mu to dá přiměřeně vysvětlit: babičku nebudeme navštěvovat, protože už je stará, a proto víc ohrožená, tak nebudeme raději nic riskovat. Když i díky nám zůstane v bezpečí, tak to dobře dopadne. To ale neznamená, že se dětem nebude stýskat. Důležité je mluvit o svých pocitech, i o stýskání.

Jak se o tom dá mluvit?

Řeknu, že se mi stýská také a že si tady holt budeme chvilku stýskat spolu, to se nedá nic dělat. A budeme se zase spolu těšit na to, až se to změní. Někdy rodiče, zvláště když jsou ve stresu a nepohodě, na tyto emoce nemají kapacitu a mají tendenci to odbýt: "Ale prosím tě, vždyť to nic není. A vždyť jsi stejně k babičce nechtěl jezdit."

Děti rovněž mohou mít pocit, že nemají v těchto dlouhých dnech, týdnech a měsících nikoho pro sebe - prarodiče vidět nesmí, kamarády také ne, rodiče jsou buď v práci, nebo mají home office a zahánějí je, že nemají čas. Co to s nimi udělá?

Pokud to jsou malé děti, je to takto nastavené špatně. Rodič buď nyní nemůže pracovat, nebo má ošetřovák. Ale i když má home office a musí pracovat, měl by si den zorganizovat tak, aby se dítěti mohl částečně věnovat. Třeba si přivstane a udělá si práci, u níž potřebuje, aby ho nikdo nerušil. Dětem je rovněž dobré udělat v jednom pokoji učebnu a říct jim, že za nimi jednou za půl hodiny přijdu vyřídit dotazy, v tu chvíli mi vznikne aspoň přerušovaný čas na práci. Když mám víc různě starých sourozenců, měli by si i pomoci navzájem.

Přijde mi také zbytečné, aby mámy, které se mají starat o děti, o domácnost a ještě k tomu mají home office, dělaly dvě teplá jídla denně. Angličané mají k obědu sendviče, my zase často studené večeře, když máme přes den teplé jídlo. Šetřil bych silami na péči o děti. Ony když se té naší péče odpoledne nasytí, tak si pak také zalezou a nechají nám volný čas.

Pokud se jedná o puberťáky, ti to moc jako frustraci neprožívají. Ti si zalézají rádi a jsou nadšení, že jim rodiče tolik nelimitují sociální sítě a počítačové hry, protože naopak potřebují, aby se co nejvíc zabavili sami. A potřebují je motivovat, aby vydrželi u dopoledního učení, že si pak mohou u Playstationu posedět.

Děti se také často ptají: "Jak dlouho ještě?" Jak pracovat s časem?

Měli bychom dětem vysvětlit, že průběh a následky virové epidemie se těžko odhadují, takže budeme raději plánovat po dnech a týdnech. Každý týden se s nimi dohodnout, jak bude vypadat plán na ten další týden. Protože to se dá odhadnout, plán na měsíc už by šel těžko. A že do školy možná ještě dlouho nepůjdou, ale že karanténa odezní určitě dříve a budou se moci setkat s kamarády, jakmile to bude možné.

Ne že bych chtěla přirovnávat nouzový stav ke stavu válečnému. Nicméně o válce se říká, že v ní děti předčasně dospějí. Změní i koronavirová krize nějak české děti?

Všichni budeme trochu jiní. Je to pro nás nevídaná zkušenost a každého z nás nějak ovlivní. Řada dětí se například naučí být samostatnější. Doteď měly přesně nalinkovaný program, nyní je do značné míry na nich a rodiče je často mohou řídit jen na dálku, z práce. A naučí se být i samy doma a poradit si, pomoci si navzájem.

Budeme si víc vážit toho, co jsme dříve považovali za samozřejmost a nyní nám to schází?

Myslím, že to je podobné jako s očkováním. Po koronavirové epidemii bude zřejmě větší ochota k očkování dětí a pak nám zase otrne a znovu do toho budeme místo rozumu vkládat vášně. Jak moc si udržíme pozitivní věci, co si z této situace vezmeme, záleží i na tom, jak se o ně budeme starat. Třeba si děti uchovají, že si budou mýt ruce před jídlem. Doteď jim to bylo jedno, teď si na to zvykají a doufám, že si ten zvyk udrží. Ale jen když jim to občas připomeneme - že je dobré udržovat nějakou míru čistoty, aby byly zdravé.

Video: Psychoterapeut: Mám strach z toho, co se kolem koronaviru děje. Postup vlády nechápu

"Tohle bude náš Pearl Harbor, naše 11. září," varoval Američany šéf zdravotníků

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 05.04.2020 - 19:19

"Tohle bude náš Pearl Harbor, naše 11. září, jen to nebude omezené na jedno místo. Bude se to dít po celé zemi. A chci, aby to Amerika pochopila," řekl Adams a vyzval všechny guvernéry, aby ve svých státech omezili pohyb obyvatel nejméně na týden, ideálně však na 30 dní.

Ohniskem epidemie v USA je nadále stát New York, počty mrtvých však rychle narůstají také v Louisianě, Coloradu, Michiganu či Pensylvánii. Ochranná omezující opatření zavedla již většina států, v některých řídce osídlených a převážně venkovských však místní republikánští guvernéři zatím s uzavřením podniků a vydáváním zákazů otálejí. To dnes kritizoval například guvernér státu Washington Jay Inslee, který se obává toho, že by se z nich mohla později nákaza vrátit do států, které mají hlavní vlnu epidemie již za sebou.

Americký prezident Donald Trump v sobotu varoval, že USA čekají těžké týdny, při nichž přijde o život řada lidí. Již dříve přitom oznámil, že by nemoci covid-19 mohlo v USA dohromady podlehnout 100.000 až 240.000 lidí. Miliardář Bill Gates, který před globální pandemií varoval již před pěti lety, dnes řekl, že mrtvých by mohlo být méně, pokud budou lidé důsledně dodržovat společenskou izolaci.

Video: Jet do New Yorku by byla sebevražda, říká Čech, který uvízl na Floridě

Respirátor vyrobíte i na domácí 3D tiskárně, potvrdily testy. Pomůže kondom, dobrá struna i sůl

Živě.cz - 05.04.2020 - 18:56
Máte doma 3D tiskárnu? • Podle vědců z VUT i ČVUT na ní dokážete vyrobit polomasku • Testy potvrdily, že při správném použití nebude nebezpečná

Nemůžeme řešit každý domov seniorů, brání se Babiš kritice

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 05.04.2020 - 18:41

Premiér Andrej Babiš se v neděli odpoledne vyjádřil k situaci v domovech pro seniory, ve kterých narůstá počet nakažených i umírajících klientů. Podle místopředsedkyně KDU-ČSL Šárky Jelínkové nese na této situaci podíl vláda. Na nedostatečnou ochranu klientů i pečovatelů opakovaně upozorňuje také Česká gerontologická a geriatrická společnost.    

"Tady je stále nějaké očekávání, že my budeme řešit každý dům seniorů. Je třeba si ale uvědomit, že vláda není zřizovatel domovů seniorů. Je jich 1 915 a zřizovateli jsou kraje, města i soukromníci," reagoval v rozhovoru pro Českou televizi premiér Babiš, který v posledních dnech omezil počet svých veřejných vystoupení a neobjevil se ani na některých tiskových konferencích.

"Dodáváme ochranné pomůcky, je ale potřeba, aby je kraje dodaly domovům, vláda nemůže řešit každý domov seniorů," uvedl s tím, že chce dostat do domovů co nejdříve termokamery, aby měřily teplotům lidem, kteří do domovů vcházejí. "Toto má prioritu," zdůraznil.

Z jeho dalších slov vyplývá, že je proti plošnému testování na přítomnost koronaviru. Osobně se mu prý líbí, jak zaměstnanci některých ústavů spí v karavanech a nechodí ani domů. Podobně se vyjádřil také náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

"Seniory ochráníme, když je ochráníme před nákazou, která přijde od zaměstnanců. Nákaza přišla od těchto lidí. Je potřeba, aby se zaměstnanci nedostávali do styku na veřejnosti, kde by se mohli nakazit. To je hlavní úkol," sdělil premiér s tím, že podle něj dělají ředitelé těchto zařízení maximum. Celkovou situaci v boji proti koronaviru hodnotil pozitivně. "Počet hospitalizovaných je stabilní, takže jsme optimisté," řekl. 

Maláčová chce plošné testování

O vážnosti situace svědčí i slova ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčové, která se v České televizi v neděli přimlouvala za plošné a rychlejší testování. 

 "Já si myslím, že se musí testovat jak senioři, tak zaměstnanci přednostně a plošně," uvedla. Pokud na to není kapacita, může podle ní alespoň fungovat systém náhodného testování, který také velkou část nebezpečí dokáže zachytit.

Ministryně také prohlásila, že pokud se potvrdí informace, podle které v domově pro seniory v Břevnici zemřeli dva klienti s mírnými příznaky, tak by všichni nakažení senioři měli být v nemocnici pod dohledem. Babiš je ale proti takovému postupu.

"Toto není možné. Je to komplikovaná problematika, protože tito lidé jsou zvyklí na své prostředí. Samozřejmě důchodce, který je ve vážném stavu, tak jde  automaticky do nemocnice, to je bez debaty. Rozhodli jsme, že v jednotlivých krajích zřídíme prostory pro ty seniory, kteří budou chtít. Ale není na to jednotný názor, protože to na ně může mít nějaký psychický dopad," uvedl Babiš a poukázal na to, že někteří nemocní senioři jsou v dobré kondici a další se i vyléčili. "Takže se to nedá paušálně řešit," dodal.

Zatím stát zavedl testování nových klientů a seniorů, kteří se do domovů vrací po pobytu v nemocnici. Ministerstvo zdravotnictví také přikázalo krajům, aby pro nakažené seniory vyhradily 60 lůžek na 100 tisíc obyvatel, podle ministerstva nemusí jít přímo o místa v nemocnicích. Stát pro starší pacienty s lehkým průběhem vyčlenil 329 lůžek v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku, v lázních Toušeň u Prahy a v Těchoníně na Orlickoústecku.

Video: Speciál DVTV s Romanem Prymulou o situaci v domovech pro seniory, chytré karanténě a návratu dětí do škol

Třetí Týden mobilně z karantény. Svět se točí dál, jen mu není moc do smíchu

Živě.cz - 05.04.2020 - 16:20
Třetí Týden mobilně z karantény, a i tentokrát můžeme konstatovat, že se dění kolem mobilních telefonů nezastavuje. Podmínky se dokonce mění k lepšímu! V týdnu začala platit novela Zákona o elektronických komunikacích, která urychlí a zjednoduší přenos čísla mezi operátory. Není to vtip, byť to ...

Foto: Špičková bytová výroba. V Písku šijí nanoroušky pro nemocnice v činžovním domě

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 05.04.2020 - 15:56

Patří k technologické špičce v Česku, přesto byste to na první pohled nepoznali. V běžném činžáku se vyrábí nejvyspělejší roušky z nanomateriálů.

Na ponorce, v poušti nebo v Arktidě. Někteří lidé vůbec nevědí o pandemii koronaviru

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 05.04.2020 - 14:31

Mladý americký pár se na začátku března vydal na skoro měsíční cestu, během které na raftu sjížděli řeku Colorado. Po 25 dnech strávených uprostřed přírody v Grand Canyonu na ně na břehu čekal řidič, který přijel vyzvednout zapůjčené vybavení. Mladí lidé poprvé zapnuli telefony a podívali se na internet. To, co se dělo, nedokázali pochopit. V obchodech docházel toaletní papír, televizní moderátoři mluvili o zavřených hranicích a přeplněných nemocnicích.

"Bylo to okamžité přepnutí ze štěstí do zmatení a strachu," popsala své pocity Kate Condinová televizní stanici CNN. 

Podobný šok zažil i americký hudebník a herec Jared Leto, který strávil skoro dva týdny meditací uprostřed pouště, kde byl úplně izolován od okolního světa. Když se v polovině března vrátil zpátky do civilizace, platilo už v USA nařízení o omezování styků mezi lidmi a doporučení nechodit ven.

"Wow," vyjádřil své prozření hollywoodský herec na sociálních sítích. "Je to ohromující. Včera jsem vstoupil do úplně jiného světa."

Stejně na tom byli soutěžící německé televizní reality show Big Brother. Do soutěžního domu prošpikovaného kamerami vstoupili 6. února, kdy se v médiích psalo o koronaviru jako o nebezpečné infekci, která se pomalu šíří za hranice Číny. Více než měsíc žili bez přístupu k internetu. Až v polovině března jim moderátor prozradil, že koronavirus způsobil pandemii, na kterou umřely desítky tisíc lidí po celém světě.

K ničemu jim to nebude

Zvládnout šok, zděšení a strach v momentu, kdy se člověk najednou dozví o pandemii, je podle psychologů velmi náročné. Obzvlášť, když je vystaven jiné extrémní situaci - například je členem posádky ponorky, která křižuje oceán. Je proto zvykem, že námořníci trávící čas ve stísněných podmínkách hluboko pod mořskou hladinou jsou obvykle ušetřeni špatných zpráv z venkovního světa.

Členové francouzského námořnictva, kteří se nalodili na ponorky ještě předtím, než se koronavirus rozšířil, tak o současné situaci nic nevědí. Na ponorkách není internet, rádio ani televize. Jediné spojení se světem vede skrze velitele, který komunikuje s nadřízenými vysílačkou. Ti ale francouzské posádky v rámci udržení morálky o ničem neinformovali. 

"Nevědí to. Naši chlapci musí být plně k dispozici pro svou misi," vysvětlil francouzský admirál Dominique Salles agentuře AP. "Ti, kteří jsou teď na moři, tuto informaci k ničemu nepotřebují," dodal s tím, že pravdu o stavu světa jim nadřízení povědí až při návratu do přístavu těsně před koncem mise.

Taková mise na francouzské ponorce trvá zhruba 60 až 70 dní. Po celou dobu může být na palubě ponorky až 110 členů posádky. Námořníci, kteří se nalodili v únoru, se na břeh vrátí na konci dubna.

Pro představu, jaký šok je čeká: prvního března měla Francie něco málo přes 100 nakažených a dva mrtvé. Po měsíci počet infikovaných přesáhl 40 tisíc a přes dva tisíce Francouzů už na nemoc Covid-19 zemřelo.

V izolaci za polárním kruhem

Na světě už není moc míst, kde by se člověk ocitl v takové izolaci, aby ho informace o pandemii koronaviru minula. K situaci námořníků na ponorkách se však velmi blíží účastníci polární expedice, která právě probíhá v Arktidě.

Z polární expedice MOSAiK, která 270 kilometrů od severního pólu zkoumá arktické klima, se právě vrací skupina vědců z několika zemí světa. V Arktidě strávili čtyři měsíce a v dubnu je má vystřídat druhý vědecký tým. Po tak dlouhé době v naprosté izolaci se polárníci vracejí do úplně jiného světa, než ze kterého v prosinci vypluli. Než se vydali na severní pól, nemoc Covid-19 ani neměla jméno.

Nový tým, který polárníky na expedici vystřídá, čeká naopak únik od pandemie na minimálně tři měsíce. Aby střídání proběhlo bezpečně, budou muset jeho členové podstoupit přísná hygienická opatření. Všichni musí dvakrát projít testem na koronavirus: poprvé předtím, než se vydají na cestu, a podruhé v cíli, než se vylodí na německém ledoborci Polarstern v centrální Arktidě.

"Šířící se infekce je pro tuto expedici obrovskou výzvou," popsal šéf expedice Markus Rex. "Rychle jsme na pandemii zareagovali komplexními bezpečnostními opatřeními."

Mise MOSAiK je dosud vůbec největší polární vědeckou expedicí. Začala loni v září a skončit má letos v říjnu. Během té doby - a to včetně období polární noci - vědci z 19 zemí světa na ledoborci Polartern studují dopady klimatických změn v oblasti severního pólu. Ohrozit expedici by bylo velmi drahé. Účastní se jí 300 vědců a všechny zapojené země stála v přepočtu 3,6 miliardy korun.

"Šlo jen o drobné občerstvení", řekl Zeman k snímku z Lán. Opozice mluví o ostudě

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 05.04.2020 - 14:23

A kritika nepřišla jen z řad "obyčejných" uživatelů sociálních sítí, ale i od opozičních politiků. "Je to jistá forma papalášství a ignorance, pokud se takto vyfotí u společné večeře nejvýše postavení lidé v ČR, je to ostuda," řekl v nedělním vysílání pořadu Partie televize Prima předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Na snímku, který pochází ze sobotního jednání na zámku v Lánech, se kromě Zemana nachází také vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO), guvernér České národní banky Jiří Rusnok nebo policejní prezident Jan Švejdar. Zatímco nad tím, jak asi mohli sníst pohoštění, visí otazník, je naopak naprosto zřejmé, že třináctičlenná skupina mezi sebou nedodržuje bezpečnou vzdálenost dvou metrů.

"Všichni to dodržujeme. Lidé mají problémy ve svém podnikání, ve svých rodinách a pak vidí představitele státu, jak se tam chystají obědvat nebo večeřet a opatření nedodržují. To je podle mě velmi špatné. My všichni musíme jít příkladem. A musíme se snažit ukázat lidem, že odpovědnost je naprosto zásadní," vyjádřil se v pořadu Partie ke kritizovanému snímku další člen opozice, předseda ODS Petr Fiala.

Ovčáček se už v sobotu nechal pro Lidové noviny slyšet, že "členové expertního týmu pana prezidenta a jeho hosté se stejně jako ostatní lidé na této planetě pravidelně stravují." Nic dalšího k situaci nesdělil.

Zeman: Jídlo šlo konzumovat i s rouškou

Zeman v neděli v rozhovoru pro deník Blesk řekl, že se během jednání podávalo jen drobné občerstvení, které šlo konzumovat i s rouškou na obličeji, oběd prý naopak právě kvůli povinnosti nosit roušky zrušil. "Nikdo už nenapsal, že jsem poprvé při zasedání této expertní skupiny zakázal oběd, protože jsme na sobě měli roušky," prohlásil. 

V podobném duchu se už v sobotu pro časopis Respekt vyjádřila Benešová. "Servírovali nakrájený sýr, ten podstrčíte pod gumičkou," uvedla. Sama prý roušku po celou dobu měla na obličeji, ale zda si tak počínali i všichni ostatní, to prý "nesledovala", parafrázoval ji Respekt.

Ten se s prosbou o vyjádření obrátil i na několik dalších aktérů sobotního zasedání. "Fotografie možná nepůsobí nejšťastněji, nicméně pozvání od prezidenta republiky se neodmítá. Před schůzkou jsem byl negativně testován na koronavirus a po celou dobu jsem se choval maximálně zodpovědně. Osobně jsem prosazoval jednání on-line, což se nepodařilo. Pro příště budu v tomto důslednější," vzkázal Švejdar přes svoji mluvčí. Zpočátku se ale k situaci nechtěl vyjadřovat vůbec. 

Ministr vnitra a vicepremiér Hamáček novináře s dotazem odkázal na Kancelář prezidenta republiky. Právě předseda ČSSD přitom musel nedávno už jeden problém, který taktéž souvisel s nošením roušky, "hasit". Na fotce z jednání Ústředního krizového štábu byl zachycen bez této ochranné masky, za což se posléze omluvil a poslal 10 000 jako dar motolské nemocnici. Stejně se zachovali i ostatní, mimo jiné ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která na roušku také nepamatovala. 

Podle Ivana Bartoše ale peněžní pokuta pochybení Zemanova expertního týmu nespraví. "Nemyslím si, že by to (porušení nařízení vlády) spravila bloková pokuta v desetitisících korun," uvedl. V narážce na schůzi třinácti lidí v jedné místnosti a u jednoho společného stolu také připomněl, že vláda lidem zakazuje jet na chatu či za prarodiči a již o počtu pět či deset lidí mluví jako o příliš velkém uskupení.

Vláda občanům Česka opakovaně zdůraznila, aby v rámci opatření kolem pandemie koronaviru omezily návštěvy chat a chalup, přímo zákaz ale nevydala. Co ale může být pokutováno částkou až 20 000 korun, je porušení povinnosti zakrýt si na veřejnosti ústa a nos ústenkou nebo například třeba šátkem či jiným způsobem. Vláda chce prosadit, aby policie mohla pokuty ukládat i přímo na místě, zatím je může pouze oznamovat správnímu orgánu.

Lukl chce kvůli snímku odstoupit

Negativní reakce na snímek, který Ovčáček v sobotu odpoledne vyvěsil na svém twitterovém účtu, budou mít také nejspíš jednu organizační dohru.  Předseda Svazu měst a obcí František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých) chce kvůli kritice nabídnout svoji funkci k dispozici. Chystá se tak učinit na úterní videokonferenci s místopředsedy svazu, jak v neděli informoval na Facebooku. 

"Omlouvám se všem, které má účast a především forma jednání expertního týmu pobouřila. Těžko se vysvětluje, že všichni zúčastnění mají negativní test a a že se tam nepořádaly opulentní hody, ale projednávaly se zásadní věci ve vztahu k občanům, podnikatelské veřejnosti a právě obcí," uvedl Lukl. Také Benešová médiím řekla, že byli všichni členové týmu před jednáním testováni. 

"Díky tomuto papalášskému dojmu jdou stranou věci, které jsem za obce prosazoval. Především možnost jednání zastupitelstva i o jiných tématech, než jen agenda související s nouzovým stavem," uvedl dále Lukl s tím, že - stejně jako Hamáček - pošle sumu ve výši 10 000 korun zdravotnickému zařízení, a sice nemocnice v Kyjově.

Kantar CZ: Volby by vyhrálo ANO s nejvyšším ziskem za šest let, posiluje v době krize

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 05.04.2020 - 14:19

Lidé byli v průzkumu dotazováni mezi 9. a 27. březnem, tedy z větší části v době, kdy už vláda zaváděla opatření proti šíření nového typu koronaviru. ANO si proti únorovému průzkumu stejné agentury polepšilo o 3,5 procentního bodu. Podle Ranochy je nynější zisk hnutí nejvyšší za posledních šest let.

"My i z dalších výzkumů víme, že občané obecně aktivitu vlády v současné krizi hodnotí poměrně solidně, takže to potom pomáhá preferencím silnějšího z vládních partnerů," řekl Ranocha. Nové podporovatele podle něj ANO získává mezi voliči KSČM, SPD, ČSSD a také mezi nevoliči.

Ranocha poukázal na pokles podpory Pirátů z únorových 15,5 procenta na 13,5 procenta v březnu. "Tato ztráta jde tentokrát jednoznačně za vládními stranami, a to zejména k ČSSD," podotkl. Noví voliči sociální demokracie podle Ranochy oceňují předsedu strany a Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka a jeho schopnost srozumitelně vysvětlit vládní opatření proti koronaviru. ČSSD si proti únoru polepšila o půl procentního bodu na šest procent.

O procentní bod vyšší zisk než v únoru volební model přisoudil ODS. Shodně 5,5 procenta by v březnu získali komunisté, SPD, STAN a TOP 09. Pro SPD a STAN je to pokles o procentní bod, pro komunisty nárůst o procentní bod. TOP 09 zůstala na svém. Lidovce si vybralo 4,5 procenta lidí, kvůli nižšímu než pětiprocentnímu zisku by se tak do Sněmovny nedostali. V únorovém průzkumu měli rovných pět procent.

Volební model započítal odpovědi 924 účastníků průzkumu, kteří nevylučují účast ve volbách a nepovažují za pravděpodobné, že volbu své preferované politické strany či hnutí změní. Statistická chyba u menších stran je plus minus 1,1 procentního bodu, u větších až 3,1 procentního bodu.

Streamovaná mše bez poutníků a z baziliky. Papež zahájil předvelikonoční svatý týden

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 05.04.2020 - 13:52

Papež obvykle pašijový týden zahajuje pod širým nebem na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu a přímo na místě ceremonii sledují desetitisíce věřících. Dnes kvůli pandemii nemoci covid-19 způsobené koronavirem venkovní akce včetně tradičního procesí s palmovými a olivovými ratolestmi odpadly. Také samotný Svatopetrský dóm dnes zel prázdnotou. Kromě papeže v něm bylo jen několik dalších hodnostářů, jeptišek a vatikánských úředníků rozsazených metry od sebe v lavicích.

Papež celebroval dnešní mši u takzvaného katedrálního oltáře baziliky. Přímluvy, které jsou při velkých papežských bohoslužbách pronášeny v několika jazycích, dnes zazněly pouze v italštině. Přední část Svatopetrského dómu byly vyzdobeny palmovými větvemi a olivovníky.

Koronavirová pandemie ovlivní celý pašijový týden a vůbec Velikonoce, které jsou nejvýznamnějšími křesťanskými svátky. Zatímco jindy jsou příležitostí k setkávání lidí v kostelích i rodinách, letos úřady v mnoha zemích naopak od tradičních zvyklostí odrazují nebo je přímo zakazují.

Tradiční ceremonie konané během celého pašijového týdne doznají zásadních změn. Některé budou zrušeny nebo přesunuty, každopádně se však budou všechny konat s vyloučením veřejnosti. Například velkopáteční křížová cesta, tradičně jeden z vrcholů pašijových a velikonočních dní v Římě, se místo u Kolosea uskuteční na schodišti Svatopetrského dómu.

Samotný Vatikán dosud hlásí sedm případů nákazy nemoci covid-19 mezi svými obyvateli nebo zaměstnanci.

Video: Budou to nejpodivnější Velikonoce, říká Halík

Koronavirová krize se v březnu na nezaměstnanosti nepodepsala. Byla na 3 procentech

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 05.04.2020 - 13:21

Na konci března bylo bez práce 225 700 lidí, v únoru to bylo 227 400 uchazečů o zaměstnání. Počet volných pracovních míst klesl v březnu na 342 300 z 351 624 míst v únoru, vyplývá z dnes zveřejněných dat.

"Ta čísla jsme očekávali, jsou potěšující. Je potřeba ale počkat na duben. Ten ukáže, jak budou firmy a celý trh práce reagovat. Čísla jsou potěšující, bude rozhodující měsíc duben," uvedla Maláčová.

Člen Ústředního krizového štábu a ekonom ze CERGE-EI Filip Matějka upozornil, že v dubnu vzroste nezaměstnanost v ČR i celém západním světě asi vůbec nejvíce v historii. "Nyní by tedy měla být primární urgentní pomoc, aby lidé měli co jíst, a systémové věci řešit později," uvedl. Dodal, že všechna opatření by měla být maximálně na jeden až dva měsíce, a ne na příštího půl roku. "Například odklad splátek u úvěrů na půl roku dělá celý systém složitější," dodal.

MPSV již dříve uvedlo, že očekává případné zvýšení nezaměstnanosti kvůli koronavirové krizi zhruba až o pět procentních bodů. Ekonomické dopady budou podle něj záviset na tom, kolik lidí skutečně bude bez práce a na jak dlouho. Resort to uvedl v materiálu ke kurzarbeitu.

Video: Vláda lhala, hodila živnostníky přes palubu, řekl v DVTV Bábek

Tisíce letadel na zemi. Uzemnění králové nebes po celém světě vyčkávají, co bude dál

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 05.04.2020 - 12:46

Zástupy odstavených letadel - takový pohled naskýtají v posledních dnech nejen evropská letiště.

Zeman tvrdí, že test na koronavirus neabsolvoval. Vládu v boji proti pandemii chválí

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 05.04.2020 - 12:25

Prymula ocenění dostane za svou činnost při potírání epidemie nového typu koronaviru. Zeman to v neděli uvedl v pořadu S prezidentem v Lánech na serveru deníku Blesk.

Zeman řekl, že o ocenění Prymulu předem neinformoval. Podle něj je Prymula erudovaný epidemiolog, který se postavil do čela války s koronavirem. Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád Bílého lva.

Měsíc, měsíc a půl s přísnými opatřeními

Prezident v rozhovoru také pochválil dosavadní kroky vlády, současná opatření jsou podle něj na místě. "Je lepší něco přehnat, než něco zanedbat," uvedl Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech. Opatření by podle hlavy státu měla trvat s ohledem na vývoj epidemie ještě "minimálně měsíc nebo měsíc a půl". Hamáčka prezident podpořil podle svých slov i volbou oblečení, protože si vzal červený pulovr.

Prezident vyzdvihl Hamáčkovu roli při zajištění dodávek ochranných prostředků z Číny, které by už měla mít všechna potřebná pracoviště. Pokud někde chybí, například v domovech pro seniory, je to podle Zemana chyba distribuce. "Počet ušitých roušek je jedna tisícina toho, co potřebujeme," řekl.

Zeman podpořil kroky vlády v boji s pandemií i přes přátelskou kritiku, která se týkala například počátečního omezení otevírací doby v restauracích, kterou druhý den následovalo jejich uzavření. Podle Zemana není dobré vládu za přijímaná opatření kritizovat. Nenese vinu ani za nedostatek ochranných prostředků, protože pandemii žádná vláda neočekávala, řekl prezident.

Testován jsem nebyl, říká Zeman

Test na koronavirus Zeman sám podle svých slov nepodstoupil. "Měří mi pravidelně teplotu," doplnil Zeman, který vzhledem ke svému věku a zdravotním problémům patří mezi skupinu lidí ohroženou nemocí covid-19. Prezidentovo okolí testy z preventivních důvodů podstupuje.

Česká hlava státu ke svému zdravotnímu stavu také uvedla, že ji žádné akutní zdravotní problémy netrápí a není v péči lékařů. Postěžoval si pouze na bolavé nohy - Zeman podle dřívějších informací trpí neuropatií.

Xerox měl koupit HP za 35 miliard dolarů. Obchod zhatil koronavirus

Živě.cz - 05.04.2020 - 11:03
Už loni probíhaly „námluvy“ mezi Xeroxem a HP. Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox chtěl koupit svého konkurenta HP a vytvořit tak silnější celek. Ačkoli HP zprvu nabídku Xeroxu odmítlo, nakonec byla akvizice ujednána, a to ve výši 35 miliard dolarů (cca 900 miliard korun). Obchod měl být v ...

Déšť v Austrálii? Ozonová vrstva se obnovuje, a tím zlepšuje počasí, odhalila studie

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 05.04.2020 - 09:57

Pokud by se spolu bavily tři nebo čtyři generace obyvatel jižní polokoule, každý by za normální počasí považoval něco jiného. Podle nové studie vědců z americké University of Colorado Boulder za to může mimo jiné stav, v jakém se nachází ozonová vrstva.

Tato součást atmosféry totiž ovlivňuje jev, kterému se říká tryskové proudění, a právě ten má dopad na počasí. Tryskové proudění původně směřovalo od západu na východ, avšak kvůli ozonové díře se v minulosti po každém desetiletí vychýlilo ze své trasy o jeden stupeň směrem na jih.

To mělo například za následek, že srážky, které dříve dopadaly na Austrálii, nově končily v moři. Také docházelo k větší koncentraci soli v oceánech.

Jenže data ze satelitů a klimatických simulací podle studie ukazují, že toto stáčení se na přelomu tisíciletí zastavilo a nyní se postupně vrací zpět do původní podoby. Díky tomu by v budoucnu mohlo víc pršet na jihu Chile, v Argentině a v Austrálii. Naopak méně srážek by dopadalo do centra Jižní Ameriky nebo na východní pobřeží Afriky.

Zjištění studie je v tomto ohledu převratné, říkají i ostatní vědci. Například Martyn Chipperfield z britské Univerzity v Leedsu uvedl pro odborný časopis New Scientist, že takto dochází k obnově ozonové vrstvy a zároveň se vrací k normálu i věci, na které měl vznik díry vliv.

Přetahovaná se skleníkovými plyny

Za několik desítek let by se tak počasí mohlo vrátit ke stavu, v jakém bylo téměř před sto lety. Látky způsobující úbytek ozonu jsou sice zakázané a většina zemí od jejich výroby už upustila, nicméně chemikálie, které se do atmosféry už dostaly, v ní ještě dlouho vydrží.

Vedoucí studie Antara Banerjeeová také upozorňuje, že změna přijde na různých místech v různou dobu. Například na severní polokouli se ozonová vrstva vrátí ke stavu, v jakém byla v 80. letech minulého století, po roce 2030. Na většině jižní polokoule to ale bude až kolem roku 2050. A nad Antarktidou, kde se díra vytvořila, by mohlo dojít k obnově až po roce 2060.

Ani to však nezaručí stoprocentní úspěch. "Stále musíme bojovat se změnou klimatu," říká Chipperfield.

"Je to přetahovaná mezi obnovou ozonové vrstvy a přibývajícími emisemi oxidu uhličitého," souhlasí i Banerjeeová v britském deníku The Guardian. "V budoucnu by ozon mohl dominovat a vrátit proudění zpátky k rovníku. Ale jednou, až bude obnova kompletní, může oxid uhličitý proudění otočit zpátky směrem na jih," dodává.

Zmenšování ozonové díry

Narušení ozonové vrstvy způsobily takzvané freony, chemikálie v chladicích zařízeních a aerosolech používané od 30. let minulého století. Freony v atmosféře snižovaly obsah ozonu, až nad Antarktidou vznikla ozonová díra. Na nutnosti nápravy se v roce 1987 shodly v Montrealském protokolu téměř všechny státy světa, které se zavázaly k zákazu výroby látek poškozujících ozon.

Podle Alexeje Karpechka z Finského meteorologického institutu výzkum také ukázal, jak může fungovat jednotný postup mnoha států. "Vidíme, že koordinovaná akce funguje. To je důležitá zpráva nejen pro nás, ale i pro ty, kdo vypouští skleníkové plyny. Ukazuje to, že dokážeme ovlivnit klima planety v obou směrech - v tom špatném i v tom, kdy se snažíme odvrátit škody, které jsme napáchali," řekl listu The Guardian.

Video: Záběry hasičů ukazují děsivou rychlost šíření požárů v Austrálii

Zoom tajně těžil data z LinkedIn a ukazoval je ostatním

Živě.cz - 05.04.2020 - 09:00
Telekonferenční služba Zoom těžila data z LinkedIn • Ta pak zobrazovala (některým) dalším uživatelům • Docházelo tak k odhalování identity a dalších údajů

Stránky

Přihlásit se k odběru blog.obsah.info agregátor