Agregátor zdrojů

Rusko chce ovlivnit volby v Evropě. Pochybovat o tom může jen blázen, varuje Jourová

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 54 min 53 sek zpět

Hrozí, že se Rusko pokusí ovlivnit volby do Evropského parlamentu?

Je vysoce pravděpodobné, že se to dít bude. Říkám to na základě zkušeností, které máme z poslední doby. Kdybych vám řekla, že nevěřím, že se to bude dít, tak bych vám jednak lhala a jednak bych byla blázen.

Těmi zkušenostmi máte na mysli hlavně údajnou ruskou snahu ovlivnit prezidentské volby v USA?

Samozřejmě sledujeme, jaké budou výsledky vyšetřování ve Spojených státech. Také v Británii, kde vyšetřovatelé už řekli, že v kampani před referendem o brexitu došlo ke zneužití soukromých údajů a dezinformačním vlnám. To už je prokázáno. Stejně tak je prokázáno, že se dezinformace objevily i v kampani před zářijovými volbami ve Švédsku. Za poslední dva roky máme tolik varovných signálů, že je zřejmé, že to bude použito znova. Musíme se tedy připravit na další vlnu dezinformací.

Jak moc je pravděpodobné, že se Rusům skutečně podaří volby ovlivnit?

V některých zemích dezinformace padají na úrodnou půdu. Zrovna Česko, kde víc než polovina lidí čte zprávy jen na internetu, je toho příkladem. To jsme pak doslova jako v menu - občané České republiky jsou dezinformační propagandě naservírovaní k použití.

Je na každé zemi EU, co s tím udělá, nebo by se tím měla zabývat centrálně Evropská komise?

My v komisi se snažíme, aby lidem nebylo možné vypláchnout mozky lží. Nechceme ale nijak ovlivňovat to, jestli se v kampaních budou k lidem dostávat pravicové, levicové, nebo třeba populistické názory. Pokud nejde o extremistické věci, které zakazuje zákon, pak všude platí ochrana svobody slova a to, že lidé mají nárok na všechny informace, ze kterých si pak udělají sami obrázek. Jde nám ale o to, aby lidé dostali informaci, když čtou něco, co je politickou kampaní. A aby dostali informaci, kdo to platí a stojí za tím.

Jak konkrétně by se lidé měli něco takového dozvědět?

Doporučili jsme zemím EU, aby se podívaly na to, jaká regulace platí pro tištěná média nebo klasická média typu televize a co platí pro on-line. Když si v Třebíči otevřu Horácké noviny, na straně dvě tam uvidím rozesmátou tvář místního kandidáta do voleb. A je tam jasně uvedeno, že jde o placenou inzerci. Tohoto musíme dosáhnout i v on-line prostoru, aby čtenář dostal jasnou informaci, když čte nějakou placenou kampaň. To je to minimum, co musíme udělat.

Když je to jen minimum, co dalšího chcete dělat?

Vedle takové inzerce samozřejmě lidé v on-line prostoru budou zavaleni manipulativními zprávami - tomu se nedá vyhnout jiným způsobem, než že si lidé budou čím dál víc uvědomovat, že nemají věřit všemu, co si na webu přečtou. Proto voláme po tom, aby státy doma posílily vzdělávání ke kritickému myšlení. Názorové věci ale samozřejmě musíme nechat být, rozhodně nikdo nechce zakazovat třeba opoziční názory. Začátkem prosince vydáme akční plán k dezinformacím, půjde o soubor doporučení pro členské země.

Jakou máte odezvu od států EU nebo velkých sociálních sítí?

Státy nejspíš nestihnou zavést zmiňovaná pravidla, tedy aby muselo být jasně patrné, že na webu čtete zaplacený obsah, ještě do evropských voleb. I když některé možná budou rychlé a udělají to. Když se bavím s představiteli velkých sociálních sítí, je patrné, že si hrozbu dezinformací uvědomují. Je vidět, že oni sami nejsou v pohodě z toho, že vytvořili dálnici pro lež a pro dezinformační tlaky, které opravdu jdou proti základům demokracie a de facto i svobody slova. Spousta lidí si uvědomuje, že když teď něco neuděláme, tak sociální sítě můžou být nástrojem k nástupu autoritativních režimů nebo k něčemu, co může skončit genocidou, jako jsme to teď viděli v Barmě. Oni chápou, že kus zodpovědnosti je na nich.

Zabýváte se sociálními sítěmi, ale přitom už nemáte profil na Facebooku. Proč jste ho zrušila?

Já mám ráda komunikaci s lidmi a nevadí mi, když mi někdo nadává. Ale to, co jsem měla na svém profilu na Facebooku, to byla stoka.

Mluvit normálním jazykem

Hnutí ANO, jehož jste členkou, patří v rámci EU do liberální aliance ALDE. Ta nedávno uzavřela spojenectví s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a jeho stranou LREM. Ztotožňujete se s Macronovým tvrzením, že evropské volby tentokrát budou o střetu mezi proevropskými silami a protievropskými populisty?

Když to hodně zjednodušíme, tak se to tak asi říct dá. Můj názor ale je, že liberálové by neměli každý jiný názor, který se objeví, hned nazvat xenofobním, populistickým nebo nacionalistickým. Nemůže to přece být tak, že kdo není s námi, je proti nám. Na to jsem, vzhledem k tomu, odkud pocházím, velice vysazená. Takže si myslím, že se to sice dá takto zjednodušit, jak říká Macron, ale zároveň bychom měli přestat ukazovat prstem na populisty a na ty ostatní a místo toho vymyslet vlastní program a vizi pro lidi. A měli bychom pochopit, proč jsou lidé v nejistotě a obracejí se k populistům.

Čím by podle vás měli liberálové lidi oslovit, aby nevolili populisty?

Otázkou je jednak čím a jednak jak. Ohledně toho druhého - musíme s lidmi mluvit normálním jazykem. A vysvětlit jim, že chápeme, že tu jsou dva velké problémy. Jedním je nerovnost a druhým nejistota. Má je každá země, ale důvody pro pocit nejistoty a nerovnosti jsou různé. Například ve Španělsku nebo v Itálii to je nezaměstnanost mladých.

Česko ale patří mezi země s vůbec nejnižší nerovností a nezaměstnanost mladých taky není velkým problémem.

V Česku zase máme 800 tisíc lidí, kteří mají na krku exekuci. Výkon ekonomiky se sice zvyšuje, ale lidé všude v Evropě se právem ptají: A kde je můj podíl? Každá země musí přijít na to, jak zajistit, že lidé nebudou mít tak silný pocit nerovnosti. Nevolám po komunismu, ale po spravedlnosti. Mezi nejistoty patří i nelegální migrace, globalizace, technologické změny nebo změny klimatu, které jsme všichni pocítili letos v létě. To jsou témata, u kterých musíme jako liberálové navrhnout řešení, která ale nezavrhnou principy, na nichž liberalismus stojí. To je pro mě například rovnost před zákonem.

"Babiš je proevropský liberál"

Pokud zjednodušeně platí to rozdělení na proevropské síly a protievropské populisty, kam patří Andrej Babiš?

Já si myslím, že Andrej Babiš je proevropský liberál. Přesvědčuje mě o tom velmi často. Podívejte se na některá jeho rozhodnutí, například v zásadních věcech týkajících se zahraniční a bezpečnostní politiky nebo nyní ohledně sňatků homosexuálů. To jsou věci, které mě přesvědčují, že on je u liberálů správně a že jsem v ANO správně i já.

Liberálové v Evropě ale mají o dost jiný pohled na uprchlíky než hnutí ANO.

Že nás v Evropě dělí téma migrace, je jasné. Já jsem tady v Bruselu od začátku varovala před požadavky na přerozdělování běženců. Upozorňovala jsem, že to je něco, co se v homogenních společnostech střední a východní Evropy nesetká s pochopením, a že tam jsou lidé hysteričtí, protože v životě neviděli člověka snědé pleti a v televizi vidí frontu, která připomíná invazi. To jsou existenční strachy lidí, které byly vytvořené. Zhysterizování lidí bylo snazší, než bych čekala. Ale v podtextu je fakt, že my nejsme multikulturní společnost a to přece nejde přelomit ze dne na den.

Jste už s Andrejem Babišem domluvená na tom, že budete jako eurokomisařka za Česko pokračovat i v nové Evropské komisi, která vznikne po evropských volbách?

Máme domluvu z května, kdy se mě zeptal, jestli chci pokračovat. Pan Babiš nemá rád slovo nevím. Tak jsem mu řekla, že ano, pokud mi česká vláda dá důvěru. Takže tam samozřejmě je ještě několik otazníků, ale domluvili jsme se.

Takže se dá říct, že vám to přislíbil?

Já jsem z toho, co říkal, pochopila, že ano. Když jsem na jeho otázku odpověděla, že pokračovat chci, tak řekl, pojďme pracovat na tom, abychom v příští komisi dostali silné portfolio. Když je člověk eurokomisařem podruhé, má mnohem větší šanci na to, že dostane skutečně významnou pozici, než kdyby sem Česko poslalo nováčka. Andrej Babiš je přesvědčen, že bych mohla být jednou z místopředsedkyň komise.

Je to ale silná pozice? Místopředsedové neřídí v rámci komise žádné generální ředitelství, které vytváří konkrétní agendu. Není to jen funkce bez obsahu?

Je to bezesporu silná pozice. Máte vliv na daleko širší spektrum věcí, než je jedno portfolio jednoho komisaře.

Ať už byste byla místopředsedkyní, nebo ne, jakou oblast byste v rámci příští komise chtěla mít na starosti?

Nejbližší je mi pořád regionální politika, tedy evropské fondy na podporu chudších regionů. Jsem přesvědčená, že investice, které se v Česku dělají díky evropským penězům, lidem hrozně pomáhají. Věnuji se tomu ostatně i teď. Například jsem hodně prosazovala, abychom do návrhu nového evropského rozpočtu dali, že na jeden projekt z eurofondů nesmí přijít víc než dvě kontroly. Tady v Bruselu se tomu všichni divili, považovali to za úplně zbytečné. Tak jsem jim vysvětlila, že v Česku může kontrolu provést devět různých institucí. Je to příklad toho, jak si my Češi čerpání evropských peněz sami zbytečně ztěžujeme. Měli bychom si udělat pořádek doma.

Takže byste chtěla být eurokomisařka pro regionální politiku, což jste vlastně už málem byla v roce 2014, než jste na poslední chvíli dostala vaše současné portfolio?

Ne nutně. Hodně se zabývám například taky digitální agendou.

Máte představu, kdy by vás vláda měla definitivně nominovat?

Tipovala bych to na březen nebo duben.

Video: Jak výsledky voleb ovlivňují příspěvky na sociálních sítích

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

Živě.cz - 6 hodin 1 min zpět
I malá drobnost může udělat velkou radost • Redukce, kabely, sluchátka, powerbanky, hračky a další gadgety • Ceny se pohybují od stovky až po několik tisíc korun

Statistika sjednaných hypoték v říjnu překvapila. Teď čeká banky pokles až o třetinu

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 6 hodin 24 min zpět

Podle předchozích odhadů tím měl zájem lidí o hypotéky výrazně klesnout, protože nemovitosti jsou drahé a potřebnou hypotéku řada zájemců o vlastní bydlení nedostane kvůli nedostatečnému příjmu.

Co do počtu a objemu nově sjednaných hypoték byl však přesto říjen nejen rekordním měsícem v letošním roce, ale i jedním z nejsilnějších měsíců v celé dosavadní historii.

Na první pohled je to paradox, vysvětlení je v tom, že žádosti podané na poslední chvíli ještě před posledním zpřísněním banky zpracovaly až v říjnu. Vyplývá to z pravidelné měsíční statistiky Fincentrum Hypoindex, která sleduje skutečně poskytnuté hypotéky za jednotlivé měsíce.

V říjnu si Češi vzali hypotéky za více než 24 miliard korun a do bank si je přišlo sjednat celkem 10 590 lidí. Víc peněz na hypotékách si lidé vzali jen v listopadu 2016, kdy se podobně projevila snaha předzásobit se hypotékou, než skončila možnost půjčit si na celou hodnotu pořizované nemovitosti. Počet nových hypoték, které si Češi sjednali v říjnu, byl pak nejvyšší od loňského června.

V říjnu však rostly nejen nové objemy a počty hypoték, ale i průměrná úroková sazba. Ta se podle Hypoindexu vyšplhala už na 2,66 procenta. Oproti září jde o navýšení o devět bazických bodů (0,09 procentního bodu), v porovnání se situací před rokem je to o 0,56 procentního bodu. Průměrné sazby se postupně zvyšují od konce roku 2016, kdy byly hypotéky rekordně levné - v průměru za úrok 1,77 procenta.

Počty sjednaných hypoték 2016 2017 2018 Leden 5912 8665 7783 Únor 7782 9413 7446 Březen 9375 10 388 9087 Duben 9042 8555 7896 Květen 10 831 10 334 7819 Červen 12 324 10 822 9030 Červenec 7615 7213 7016 Srpen 9290 8509 8475 Září 9825 8235 9153 Říjen 9484 8667 10 590

Nyní začne podle analytiků zájem klesat, ve zbývajících měsících roku to může být až o třetinu. Důvodem je nejen poslední zpřísnění hypoték, které začalo platit od října, ale i další očekávaný růst úrokových sazeb. Spolu s růstem cen bytů se tak hypotéky stávají nedostupné pro stále větší množství lidí.

Česká národní banka hypotéky zpřísňuje od podzimu 2016, kdy nejprve zakázala stoprocentní hypotéky. V dubnu roku 2017 pak ČNB bankám uložila, aby neposkytovaly hypotéky nad 90 procent hodnoty pořizované nemovitosti, a navíc omezila i hypotéky nad 80 procent hodnoty nemovitosti. Těch banky mohou poskytnout jen do 15 procent.

Od letošního října musí navíc žadatel o hypotéku splnit i podmínky na příjem. Výše celkového zadlužení žadatele nesmí překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu a současně jeho výdaje na splátky všech jeho úvěrů nesmí překročit 45 procent jeho ročního příjmu. Banky smí tyto hodnoty překročit jen výjimečně, a to jen do pěti procent z poskytovaných hypoték.

Další vývoj hypotečního trhu ovlivní hlavně úrokové sazby bank, na které jsou lidé tradičně nejvíce citliví. V polovině listopadu se některé nabídkové sazby v bankách, například v České spořitelně a Hypoteční bance, už zvedly nad tři procenta.

Objemy hypoték v milionech korun 2016 2017 2018 Leden 12 646 17 532 16 503 Únor 14 615 18 950 15 960 Březen 17 906 21 131 19 247 Duben 17 060 17 579 16 871 Květen 20 702 21 155 16 757 Červen 23 776 22 206 19 380 Červenec 15 225 14 578 15 386 Srpen 18 139 18 036 18 788 Září 19 607 17 093 20 850 Říjen 18 785 17 940 24 284

Zdražování hypoték může pokračovat už brzy. "Další vývoj na hypotečním trhu opět ovlivní ČNB.  Není ani vyloučeno, že ČNB ještě letos může pokračovat ve zvyšování své základní sazby, což je hlavní faktor v otázce, zda se nabídkové sazby ustálí okolo tří procent, či výše," uvedl Josef Rajdl, hlavní analytik Fincentra. Bankovní rada ČNB bude o své základní sazbě, od které se odvíjí úroky na úvěrech, jednat 20. prosince.

Trump písemně odpověděl na otázky zvláštního vyštřovatele v kauze ruského vměšování

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.11.2018 - 23:41

Odpovědi, které Trump údajně sepsal sám bez účasti právníků, jsou podle agentura AP klíčovým milníkem v Muellerově vyšetřování. Prezident tak úplně poprvé s FBI spolupracoval a vědomě se vyjádřil k palčivým otázkám Muellerova týmu.

Muellerovo vyšetřování, které trvá už půldruhého roku a podle médií se blíží k závěru, se soustřeďuje na dva body: zda se Moskva vměšovala do voleb a zda se Trump snažil vyšetřování bránit. První kolo dotazů se zatím týkalo prvního zkoumaného problému.

Trump dříve zvažoval, že bude v kauze vypovídat dokonce osobně, ale poradci ho před takovým postupem varovali. Obávali se, že by prezident mohl neuváženými výroky sám sobě uškodit.

Podle Gulianiho je prezidentova spolupráce s FBI bezprecedentní. "Je načase přivést toto vyšetřování ke konci," zdůraznil prezidentův právník.

Mluvčí zvláštního vyšetřovatele zatím informace odmítl komentovat.

Video: Daniel Anýž o kauzách okolo Donalda Trumpa

Tragédie v Moskvě: Startující letadlo srazilo člověka. Pilot myslel, že zabil zvíře

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.11.2018 - 22:06

"Posádka jednoho letadla letícího do Atén po vzletu oznámila dispečerům na letišti, že se na dráze asi srazila s nějakým zvířetem. Rozhodlo se, že se letadlo na letiště nevrátí, protože nic nesignalizovalo, že by bylo poškozeno," citoval Interfax svůj zdroj.

Dispečeři se nicméně rozhodli nechat zkontrolovat dráhu, a tak se našla mrtvola neznámého muže. Ta byla podle agentury v takovém stavu, že se předpokládalo, že určení totožnosti si vyžádá testy DNA.

Mezitím se podle letiště podařilo totožnost mrtvého zjistit; podle televize Ren TV se vedle mrtvoly našel palubní lístek. Okolnosti, jak se muž mohl dostat na dráhu, se vyšetřují.

"Mrtvý se ukázal být občanem Arménie, vyhoštěným z Madridu do vlasti, s přestupem (na jiné letadlo) v Moskvě," napsal později Interfax. Agentura dodala, že deportovaný Armén na palubě letadla z Madridu do Moskvy vyvolal výtržnost a po přistání v Moskvě se vytratil, aniž by prošel celní a pasovou kontrolou.

Pražské letiště otevřelo nový obří hangár. Podívali jsme se, kde se opravují letadla

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.11.2018 - 21:17

Při traťové údržbě se provádí celková kontrola letadla i jeho jednotlivých částí, doplnění provozních kapalin a odstranění drobných závad. V rámci těžké údržby se provádějí pravidelné revizní prohlídky, náročnější opravy a výměny motorů či podvozků.

Nový hangár je primárně určen pro nižší stupně údržby letadel, podle podniku však v něm lze provádět i některé méně náročné práce v rámci těžké údržby. Vejdou se do něj například letouny Boeing 737, Airbus A320 Family nebo ATR. Stavba hangáru byla zahájena v září 2017 a dokončena byla v březnu letošního roku.

"Traťovou údržbu se snažíme rozvíjet v České republice, ale i na Slovensku. Na letišti v Praze poskytujeme naše služby více než 85 procentům leteckých společností a důležitost tohoto segmentu pro CSAT potvrzuje i nově otevřený hangár," uvedl předseda představenstva CSAT Pavel Haleš.

Díky přesunu traťové údržby do nového hangáru se podle společnosti rozšíří kapacita pro těžkou údržbu letadel, která tvoří polovinu tržeb CSAT. V hangáru pro těžkou údržbu, který byl postaven v 60. letech, byl provoz v posledních čtyřech letech letech navýšen ze tří na pět linek těžké údržby, šestá je určena pro drobnější práce.

"I přes toto navýšení máme kapacitu hangáru blokovanou na několik let dopředu. V dlouhodobém horizontu tak plánujeme výstavbu dalšího hangáru s cílem provádění těžké údržby," poznamenal Haleš.

Podle předsedy představenstva Letiště Václava Řehoře se v posledních letech zvýšila konkurenceschopnost CSAT. Zatímco v minulosti tvořily přes 70 procent zakázek stroje ČSA a zbytek ostatní letecké společnosti, nyní je poměr opačný. Podle Řehoře tím odpadla nejistota plynoucí ze závislosti na jednom velkém partnerovi a díky zajištění prostřednictvím víceletých kontraktů tak mohl podnik více investovat. Vedle hangáru společnost investovala do nových speciálních strojů, IT technologií a dalšího vybavení.

Řehoř také hovořil o možné změně názvu Czech Airlines Technics, která již není provázána s Českými aeroliniemi jako v minulosti. Podle něj to bude vedení společnosti zvažovat, protože propojení s ČSA v názvu je matoucí. Na druhou stranu jde o zavedenou značku, která je známá především na východě. Řehoř se proto zatím k žádné variantě případné změny názvu nepřiklonil.

Czech Airlines Technics je dceřinou společností Letiště Praha a zaměřuje se na opravy a údržbu letadel a letecké techniky. Loni firma hospodařila se ziskem EBITDA 125 milionů korun, což je o dva milionu korun meziročně méně. Mezi nejvýznamnější zákazníky společnosti patří České aerolinie, Finnair, Transavia Airlines, Germania, Travel Service, KLM Royal Dutch Airlines a NEOS.

Žena se soudí o možnost mít dítě, klinika nechce použít spermie mrtvého manžela

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.11.2018 - 20:15

Manžel Hany P. podepsal souhlas s použitím spermií k umělému oplodnění, brzy poté však zemřel. Žena se zhroutila a proces umělého oplodnění přerušila. Když se jej rozhodla dokončit, klinika odmítla oplodnění provést s tím, že souhlas, který dal muž krátce před svou smrtí, je již zastaralý - zákon omezuje platnost souhlasu na dobu šesti měsíců.

Žena pak kliniku zažalovala, ale soudy její žalobu zamítly. Hana P. tak nyní upíná naději k Ústavnímu soudu, který o neobvyklém sporu bude rozhodovat ve středu.

Ke zmrazení mužových spermií se manželé rozhodli poté, co onemocněl nádorovým onemocněním. Kvůli možným následkům onkologické léčby se proto rozhodli nechat zmrazit buňky DNA a následně využít umělého oplodnění. "I přes špatný zdravotní stav manžela jsme chtěli společně počít a vychovávat dítě, a to i za předpokladu, že by se manžel narození dítěte nedožil," uvedla žena před soudem, na který se obrátila, když jí klinika odmítla umělé oplodnění provést.

Bylo by ochuzené o otce

Podle kliniky je důležité přemýšlet i nad tím, zda by se dítě nemohlo cítit ochuzené, jelikož by nikdy nepoznalo biologického otce, a že by nemělo kompletní rodinu.

"A i kdyby si matka našla časem nového partnera, (dítě) nikdy nebude mít možnost žít s biologickým otcem," uvedl zástupce kliniky. Matka se zase odvolávala na to, že její právo mít dítě převyšuje právo dítěte poznat svého otce.

Okresní soud Plzeň-město žalobu ženy zamítl. "V době žádosti nežila v páru a nemůže tak žádat ani o provedení asistované reprodukce," konstatoval okresní soud, podle něhož navíc nelze předjímat další vůli zesnulého manžela v průběhu léčebného procesu a nahrazovat ji rozhodnutím soudu.

Odvolací Krajský soud v Plzni zamítavý rozsudek potvrdil a stejně se k případu postavil i Nejvyšší soud, podle kterého by se jednalo o porušení zákona, jelikož žena léčbu neprovedla do šesti měsíců od podepsání souhlasu. Zároveň odmítl dovolání ženy, která tvrdí, že byly porušeny práva člověka stát se rodičem.

Vždyť ještě dítě mít může

"Přestože měl soud ke stěžovatelce velké sympatie, nakonec rozhodl, že k porušení jejích práv nedošlo," konstatoval Nejvyšší soud. Podle něj je žena stále schopna stát se matkou přirozeným způsobem a umělé oplodnění není její jedinou možností. Žena přitom v dovolání argumentovala, že je to poslední možnost, jak mít dítě se svým manželem.

"Moje žádost nemůže být zamítnuta jen z formálního důvodu," stěžuje si v ústavní stížnosti Hana P. a domnívá se, že soudy zamítnutím nerespektují vůli jejího manžela. Pokud soudy docházejí k závěru, že nelze předjímat další vůli manžela, zdůrazňuje, že názor soudu neodpovídá faktickému stavu věci.

"Můj manžel udělil souhlas ke zmrazení spermií, a tím dal souhlas i k umělému oplodnění. Věděl, že budou sloužit k mému otěhotnění. Pokud by si umělé oplodnění nepřál, svůj souhlas by odvolal," vysvětluje.

V Německu je to trestný čin

Nejvyšší soud si kvůli případu dokonce nastudoval, jak se k použití zmrazených spermií stavějí v jiných státech Evropy. Například v Německu se oplodnění vajíčka spermiemi mrtvého muže považuje za trestný čin, v Belgii se k souhlasu k oplodnění podepisuje smlouva, jak s buňkami nakládat v případě smrti.

Ve Francii zase mohou podstoupit umělé oplodnění pouze páry. Tím se vylučuje postup, kdy by k oplodnění mělo dojít po smrti jednoho z budoucích rodičů. V Anglii musí osoba do žádosti připsat, jak s biologickým materiálem nakládat v případě úmrtí.

Tajemství unikátního tvaru vombatích výkalů odhaleno

Živě.cz - 20.11.2018 - 20:00
Vombati jsou bezesporu zajímavá zvířata. Mj. proto, že jde o jediné známé druhy, jejichž výkaly mají podobu krychle. Dotyční vačnatci je používají ke značkování svého území – v podstatě jde o takovou přírodní verzi hraničních kamenů. Vědci si už nějaký ten pátek lámali hlavu nad tím, jak je to ...

USA budou za Rijádem stát navzdory vraždě novináře Chášukdžího, prohlásil Trump

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.11.2018 - 19:50

"Možná nikdy nebudeme znát všechna fakta týkající se vraždy Džamála Chášukdžího," sdělil Trump. Poznamenal, že americké tajné služby vraždu vyhodnocují a že je možné, že korunní princ o ní předem věděl.

"Možná ano, možná ne!" zdůraznil prezident s tím, že v každém případě chce Washington partnerství s Rijádem udržet.

"Spojené státy hodlají zůstat pevným partnerem Saúdské Arábie, aby zajistily zájmy své, Izraele a dalších partnerů v regionu," uvedl Trump s odkazem na společný boj proti terorismu.

Trump nicméně chápe, že někteří členové Kongresu USA chtějí ve věci Saúdské Arábie z politických či jiných důvodů postupovat jinak. "A mohou tak učinit. Zvážím návrhy, které mi budou předloženy, ale jen v případě, že budou ve shodě s absolutní ochranou a bezpečím Ameriky," dodal.

V závěru prohlášení Trump připomněl, že jeho administrativa se řídí jednoduchou politikou označovanou jako Amerika na prvním místě (Amerika First), proto klade důraz především na zájmy USA.

Video: Zavražděný saúdský novinář pár hodin před smrtí

Nové vedení Prahy plánuje, že se za 4 roky na Václavské náměstí vrátí tramvaje

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.11.2018 - 19:46

"Propojení umožní lidem z Prahy 2, aby projeli městem rychle tramvají. Zároveň umožní nová vedení tramvajových linek a řešení mimořádných událostí," řekl Scheinherr.

V případě, že město výstavbu schválí, bude muset vybudovat trolejové vedení a koleje a napojit je na Vinohradskou i trať, která kříží střed náměstí. V horní části by vznikla nová zastávka.

Kudy přesně koleje povedou, zda po současné komunikaci, nebo prostředkem náměstí jako v minulosti, zatím není jasné. Dořešit je ještě nutné souběh s budováním tzv. kolektoru, v němž jsou inženýrské sítě. "Rozkopávat náměstí jednou kvůli kolektorům a jednou kvůli tramvajím nevidíme jako smysluplné," řekl Scheinherr.

Výtek památkářů či Prahy 1, jejíž minulá vedení označila návrat tramvají za zadrátování náměstí, se Scheinherr neobává. Architekti se podle něho problémem v minulosti zabývali tak, aby troleje a vedení nerušilo pohled na náměstí. "Třeba sloupy by byly ukryty mezi stromy," řekl.

Scheinherr chce mít do čtyř let také vysoutěženou variantu výstavby trati k hlavnímu nádraží a dále do Bolzanovy ulice. "My jsme se už shodli na definitivní variantě do Bolzanovy ulice, ale musíme to ještě projednat s Prahou 1, s kterou to chci nejdříve dojednat, a ne jí to sdělovat přes média," řekl.

Podle dokumentu, který v minulosti vytvořil Institut plánování a rozvoje (IPR), by podle první varianty tramvaje z Vinohradské zahnuly do Wilsonovy ulice ke Státní opeře. Následně by trať uhnula přes magistrálu do parku a směřovala před nádraží, odkud by kopírovala magistrálu ke křížení Bolzanovy a U Bulhara.

Druhou možností je, že by koleje vedly k opeře po stejné trase jako v prvé variantě, ale potom by nesměřovaly před nádražní halu, ale do Opletalovy ulice a dále na křižovatku s Bolzanovou. Poslední možnost navrhuje vést trať z Vinohradské na Václavské náměstí a potom do Opletalovy a k Bolzanově.

Stavbu do Bolzanovy na rozdíl od trasy na náměstí komplikuje, že je kvůli ní třeba změnit územní plán. Procházela by totiž přes park před nádražím.

Drží, mají to rády. Projděte si kontroverzní výroky nového šéfa Senátu Kubery

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.11.2018 - 19:37

"Samozřejmě je to obrovská výzva a je mi jasné, že musím vystupovat jinak, než jsem vystupoval dosud, kdy jsem byl v podstatě svobodným senátorem," řekl nově zvolený předseda Senátu Jaroslav Kubera v rozhovoru pro Českou televizi.

V minulosti totiž politik proslul několika kontroverzními výroky, které mezi mnoha lidmi vyvolaly kritiku. Jeho specifická vyjádření, o kterých sám Kubera většinou tvrdí, že jde jen o nepochopený humor, se týkala například feminismu, Evropské unie nebo ekologů. Podívejte se na ty nejkontroverznější v galerii.

V Egyptě mizí děti a bezpečnostní složky je mučí, tvrdí Amnesty International

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.11.2018 - 19:07

Amnesty International podle agentury AP zdokumentovala od roku 2015 případy nejméně šesti dětí, které byly ve vyšetřovací vazbě bity, a dvanáct případů nuceného zmizení. Příbuzní vypověděli, že děti "byly těžce zbity, dostávaly elektrické šoky do genitálií a jiných částí těl, nebo byly zavěšovány za končetiny".

Účelem mučení bylo donutit děti, aby se přiznaly k činům, které ve skutečnosti nespáchaly, uvádí se ve společné zprávě AI a Egyptské fronty za lidská práva.

Jednomu z dětí ze zmíněné šestice bylo 12 let, dalšímu 14, u ostatních není věk známý. Čtrnáctiletý chlapec byl zadržen v lednu 2016 a pak o něm dalších 35 dnů nikdo nevěděl. Příslušníci bezpečnostních složek ho podle AI mučili, aby přiznal, že patří k teroristické organizaci a že zaútočil na hotel. Nic takového prý neudělal. Stále je ve vazbě a podle AI půjde k soudu s dospělými.

Jiné tři děti byly během "nespravedlivých hromadných procesů" odsouzeny k trestu smrti. Dvěma z nich byl později rozsudek změněn, třetí stále čeká na vyřízení odvolání, uvádí se ve zprávě AI.

Tyto případy podle šéfky severoafrické pobočky AI Nadžii Búnaimové dokládají, že Egypt ukazuje naprosto ostudnou lhostejnost k právům dětí. Mluvčí egyptského ministerstva vnitra, do jehož působnosti spadá i policie, se ke zprávě AI nevyjádřil.

AP připomíná, že Egypt po vojenském převratu z roku 2013, při němž byl svržen demokraticky zvolený islamistický prezident Muhammad Mursí, sáhl k bezprecendentním represím proti opozici.

Tisíce lidí skončily ve vězení, mnoho z nich bez řádného obvinění a soudu. Ochránci lidských práv poukazují na to, že v egyptských detenčních zařízeních je rozšířené mučení, to však tamní úřady popírají.

Vyzkoušeli jsme novou Kuki. Chce zničit prehistorickou lineární televizi

Živě.cz - 20.11.2018 - 19:00
IPTV je dle mnohých budoucnost televize • K největším českým poskytovatelům patří Kuki • Nyní spustila uzavřenou betaverzi své nové koncepce

Nastává konec evropské naivity, slibuje EU. Dohodla se na kontrole investic z Číny

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.11.2018 - 18:31

Cílem je ukončit to, co jeden z vyjednavačů nazval "evropskou naivitou", napsala agentura Reuters. Po pěti měsících jednání dohodu uzavřeli představitelé Evropského parlamentu a 28 členských států EU na setkání s Evropskou komisí (EK).

Podle plánu, který reaguje na prudký nárůst čínských investic, bude EK prověřovat zahraniční investice v rozhodujících sektorech, aby ochránila strategické zájmy Evropy v některých technologických oblastech.

"Bude to znamenat konec evropské naivity," řekl před jednáním Franck Proust, který vedl parlamentní tým. "Všechny světové mocnosti - Spojené státy, Japonsko, Čína - mají způsob screeningu. Pouze Evropa ne," dodal.

Návrh, za nímž stojí Francie, Německo a bývalá italská vláda, ale musí na jednání 5. prosince podpořit 28 členských zemí unie a vzhledem k opozici několika zemí, včetně Kypru, Řecka, Lucemburska, Malty a Portugalska, není podpora plánu vůbec jistá.

Poslanci Evropského parlamentu požadovali přísnější kontrolu než původně navrhovala EK, a to povinnost komise prověřovat obchody a spolupráci členských zemí. Parlamentní obchodní výbor bude o kompromisním návrhu hlasovat 10. prosince, na stůl celého parlamentu se pak dostane v únoru nebo březnu.

Systém nevyžaduje, aby jednotlivé země prováděly screening. V současné době systém funguje ve 13 zemích. Všechny státy budou muset každý rok předkládat zprávy Evropské komisi. Konečné rozhodnutí o investici bude v rukou té které členské země, a nikoli EK.

Pákistánka původně odsouzená k smrti za rouhání chce na Západ, jedná s několika státy

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.11.2018 - 18:22

Bibiová byla před osmi lety odsouzena k trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda. Obvinění byla zproštěna na konci října a o týden později mohla opustit vězení. Údajně byla převezena do ochranné vazby na utajeném místě.

Rozhodnutí pákistánského nejvyššího soudu o zproštění viny Bibiové vyvolalo demonstrace radikálních muslimů po celém Pákistánu. Demonstranti požadovali, aby žena byla veřejně oběšena a s ní i trojice soudců, kteří křesťanku osvobodili.

Protesty skončily až poté, co pákistánské úřady slíbily, že propuštění Bibiové odloží a nedovolí jí opustit zemi.

Podle Mulúka by se chtěla jeho mandantka odebrat do jakékoli země, která udělí víza jí a její rodině. Mulúk také uvedl, že žádná země zatím nenabídla Bibiové přijetí, a proto žena s rodinou zatím Pákistán neopustila. Podle dřívějších zpráv ale několik zemí, včetně Kanady, Španělska a Itálie, Bibiové nabídlo azyl, připomněla agentura AP.

"Doufám, že se západní svět pokusí jí pomoci," řekl Mulúk a bez dalších podrobností dodal, že probíhají příslušná jednání s několika zeměmi a Evropskou unií.

Mulúk po vynesení osvobozujícího verdiktu nad Bibiovou kvůli výhrůžkám smrtí uprchl do Nizozemska, které mu poskytlo dočasný azyl. Minulý týden Nizozemsko odvolalo personál svého velvyslanectví v pákistánském Islámábádu kvůli výhrůžkám adresovaným diplomatům.

Bibiová, matka pěti dětí, se údajného rouhání dopustila v roce 2009, když šla pro vodu. Dostala se do sporu se dvěma muslimkami, které se odmítly napít ze stejné nádoby jako katolička Bibiová. Muslimky později tvrdily, že Bibiová při tom urážela proroka Mohameda. V roce 2010 za to byla odsouzena k trestu smrti.

Video: Pákistán a vraždy ze cti, rodiny viníky kryjí

Stoltenberg na schůzce s Petříčkem ocenil práci českých vojáků v Afghánistánu

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.11.2018 - 18:13

"Zmínil také naše oběti," řekl Petříček s tím, že současné zapojení ČR do práce v zemi je pro alianční podpůrnou misi Resolute Support významným přínosem a čeští vojáci odvádějí výbornou práci.

V Afghánistánu letos padlo více než deset spojeneckých vojáků, byli mezi nimi Američané a čtyři Češi. Posledním byl vojenský kynolog Tomáš Procházka, který zemřel 22. října v provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo.

Dalším tématem diskuse Petříčka se Stoltenbergem bylo dění na Ukrajině, kterou čekají parlamentní a prezidentské volby. "Ukrajina je pro NATO významný partner, je to z pohledu evropské bezpečnosti významná země," upozornil český ministr.

Ukrajina bude jedním z témat nadcházejícího jednání aliančních ministrů zahraničí počátkem prosince v Bruselu. Se Stoltenbergem dnes Petříček hovořil také o možnosti dalšího působení aliance, třeba při posilování bezpečnosti Evropské unie i jinými cestami než jen snahou stabilizovat střední Asii a Afghánistán. Shodli se, že o podobných otázkách musí v první řadě rozhodnout samotné členské země aliance.

Už krátce po poledni se Petříček sešel s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou. S ní i se Stoltenbergem probírali například možnosti lepší obrany vůči takzvaným hybridním hrozbám.

"Dezinformace či třeba kybernetické útoky jsou stále častější a je třeba, aby členské státy NATO a EU posilovaly svou odolnost vůči těmto novým způsobům ovlivňování politiky," poznamenal český ministr.

Petříček také připomněl, že už v pondělí se podpory v EU dočkal Prahou předložený projekt spolupráce s Německem na rozvoji pasivních sledovacích systémů v rámci trvalé strukturované spolupráce unijních zemí v obranné oblasti (PESCO).

K původním, letos v březnu schváleným 17 projektům, by nyní mělo přibýt dalších 17 týkajících se oblastí od rozvoje vojenských schopností a vývoje například bezpilotních letounů přes výcvik, zvyšování připravenosti pozemních sil, letectva i námořnictva až po kybernetickou obranu.

Česká republika si také příští rok připomíná dvě desetiletí od svého vstupu do aliance. Petříček proto dnes Stoltenberga pozval do Prahy na 12. března, kdy se v souvislosti s výročím uskuteční připomínkové akce.

Sedačky v autobusech v Praze a okolí dostanou jednotný potah. Vypadá jako rudý ubrus

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.11.2018 - 17:47

Potah sedaček bude na příměstských autobusech látkový, na těch ve městě zůstane koženka. Na veletrhu bohužel nebyla k vidění sedačka, kterou budou lidé v příměstských autobusech potkávat. Namísto ní představil Ropid pouze samotný látkový potah. 

Autobusy budou mít v základu červené sedačky, vyhrazená sedadla pro invalidy nebo nevidomé budou pro odlišení v modré barvě. Pro městské linky je zvolen koženkový jednobarevný červený, resp. modrý potah.

Město již nyní objednává autobusy, které v rámci nových standardů musí mít jednotný styl čalounění. K vidění v provozu budou nové sedačky již na jaře příštího roku.

"Sedačky jsou výrazný prvek a chceme, aby jejich vzhled v příměstské dopravě byl jednotný," uvedl pro server Zdopravy.cz mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Potah vznikl ve spolupráci s organizaci Maappi. Autorem je čtrnáctiletý Matěj Hošek. Nový vzor potahů bude součástí nových standardů kvality pro jednotlivé autobusové dopravce v rámci integrované dopravy Prahy a Středočeského kraje. 

Ropid zveřejnil také vizualizaci interiéru autobusu s barevným uspořádáním sedadel.

Rozvoj dopravy má svůj "jízdní řád"

Pražští radní nedávno schválili strategii rozvoje pražské integrované dopravy na roky 2019 až 2029.

V metru mají být do budoucna zkracovány intervaly. Na lince B to má být ze 140 na 120 sekund, na lince C je uvažováno o prodloužení doby, po kterou platí maximální interval dvě minuty, a to z odpolední špičky až do 18:00. Vlaky jsou nyní často přeplněny kvůli končící pracovní době v kancelářských komplexech na Pankráci a Budějovické. V případě trasy C se uvažuje o zkrácení intervalu ze 115 na 105 sekund.

Praha společně s dopravním podnikem chystá stavbu nové linky metra D z Pankráce do Písnice. V příštím roce začne geologický průzkum. Na linku je vydáno územní rozhodnutí, které ale napadli u soudu dva vlastníci pozemků. Pokud by jej soud zrušil, Praha a DPP by musely začít přípravu stavby od začátku.

V rámci autobusů MHD by se měl plošně od 9:30 do 14:00 zkrátit interval z 15 na 12 minut. Důvodem je zatraktivnit jízdu autobusy MHD, neboť v tuto dobu roste počet aut. Dokument rovněž navrhuje zjednodušit jízdní řády, které by se dělily na pracovní dny a víkendy. Nedělní řády by nahradily ty sobotní. Toto opatření je navrženo ke zvážení jako výhledové.

Muž, který zavraždil svou dvoutýdenní dceru, si odpyká 18 let ve vězení

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.11.2018 - 17:33

Podle spisu osmadvacetiletý muž letos 11. dubna s ani ne dvoutýdenní dcerou několikrát velmi silně zatřásl tak, že jí hlava volně létala zepředu dozadu, později s ní ještě udeřil, zřejmě o zem.

Dítě na následky vážných zranění na místě zemřelo. Matka dítěte, družka obžalovaného, byla v té době u lékaře se starším synem.

Obžalovaný tvrdil, že chtěl dosáhnout toho, aby dítě přestalo plakat. Když si později všiml, že má nepřirozenou barvu, snažil se ho oživit. To se však nepovedlo ani jemu ani přivolaným záchranářům. Dítě zemřelo na úrazový otok mozku při zlomenině klenby lební a krvácení pod tvrdou plenu mozkovou a omozečnici.

Muž má podle rozsudku rovněž zaplatit půl milionu korun další poškozené za způsobenou nemajetkovou újmu. S dalším nárokem ji soud odkázal na řízení ve věcech občanskoprávních. Všeobecné zdravotní pojišťovně má muž zaplatit 6481 korun.

Sedm z deseti řidičů špatně vidí a neví o tom. Teď na podzim je riziko nehod nejvyšší

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.11.2018 - 17:30

Policejní statistiky v České republice evidují za rok 2017 největší nárůst všech nehod a nehod se smrtelnými následky od října do ledna. Nejčastěji k nehodě dochází mezi 16. a 17. hodinou, což je kritické období kvůli soumraku, kdy nepomohou ani nejmodernější světlomety: je ještě trochu světla a řidič má zdánlivý pocit, že dobře vidí.

Přitom snadno přehlédne jiné auto, neosvětlené chodce nebo zvěř. Srážky s chodci v noci a za snížené viditelnosti tvořily v roce 2017 téměř 60 % střetů (60 ze 101).

Špatně vidí sedm z deseti českých řidičů
Moderní automobily jsou vybaveny celou řadou prvků, které usnadňují ovládání a zvyšují bezpečnost. Vedle více či méně funkčních a smysluplných asistentů jsou to především světlomety, které udělaly za poslední dekádu ohromný posun vpřed. Ani nejlepší auto však nezajistí bezpečný výhled, pokud má řidič potíže se zrakem.

Jak zjistil obsáhlý průzkum v rámci kampaně Slepí vrazi, podporované mezinárodní asociací FIA, Autoklubem ČR a Besipem, komorou očních optiků a společností Zeiss, která se zaměřuje na výrobu brýlí pro řidiče, v České republice vidí špatně sedm z deseti řidičů a potřebuje korekci.

Z 4298 prověřených osob se 53 % domnívalo, že má zrak v pořádku, 71 % ale potřebovalo nějakou formu korekce: začít nosit brýle či kontaktní čočky nebo ty stávající vyměnit za lepší s aktuálními dioptriemi. Osm procent řidičů, tedy každý dvanáctý šofér, by kvůli špatnému zraku vůbec neměl usednout za volant.

Řidič bez správných brýlí nebo čoček potřebuje mnohem více času, aby dokázal rychle a správně zareagovat. I za dobrých světelných podmínek je podle odborníků chodec vidět ze vzdálenosti asi 200 metrů, šofér s vadou -0,75 dioptrie jej však spatří jen na 100 metrů. Autoři studie uvádějí, že řidič, který špatně vidí, je v takové situaci stejně nebezpečný, jako kdyby byl opilý.

Zkušenost s liknavým přístupem ke zraku potvrzuje i primář očního oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Petr Novák. "Pravidelně se setkávám s tím, že pacientovi odhalím tak výraznou dioptrickou vadu, že naprosto nechápu, jak takový člověk může řídit. Dokonce se to týká i profesionálů, byl u mě na operaci řidič kamionu, který měl tři dioptrie a nenosil brýle."

O zuby pečujeme, na oči zapomínáme
Zatímco je dnes už celkem běžné, že každý rok dvakrát navštívíme zubního lékaře kvůli prevenci, na oči tolik nemyslíme. Přitom následky opomenutí péče o zrak mohou být fatální, zvláště ve spojení s řízením automobilu.

"Současná praxe vychází z toho, že jsme všichni rozumní lidé a pečujeme o sebe, takže se nechává na řidičích, jak a zda vůbec budou o svůj zrak pečovat. Ovšem v tomto jednoznačně zaostáváme za rozvinutými zeměmi, sebekontrola moc dobře nefunguje," říká oftalmolog Novák.

Jak často bychom tedy měli chodit na dobrovolné prohlídky? "I když máte zrak v pořádku, po čtyřicítce doporučujeme návštěvu očního lékaře," vysvětluje primář Novák.

"Ovšem nejen řidiči, ale každý, kdo zaregistruje ztrátu ostrosti, by měl zajít k lékaři. A když zůstaneme jen u tématu bezpečnosti provozu, tak třeba i z toho důvodu, že i jako chodec jsem účastníkem silničního provozu. Navíc při problémech s ostrostí vidění může jít o signál i závažnějšího onemocnění, a tak bych v takovém případě doporučil neotálet a navštívit lékaře."

Druhou možností je nechat si zrak zkontrolovat přímo v optice. "Oční lékař a optometrista se doplňují, každý má svoji odbornost. Oční lékař má léčit, optometrista korigovat," vysvětluje zkušený český optik Blahoslav Žilka. Někdy totiž podle něj selhávají i lékařské kontroly.

"Mám zkušenost s profesionály, kteří musí chodit každé dva roky k podnikovému praktickému lékaři. Řidiči už písmena znají zpaměti, tak vlastně ani nezjistíte, jakou mají aktuální zrakovou ostrost. V USA se uvádí zhruba 50 %, podle naší zkušenosti 25 % populace by mělo mít korekci nejen ostrosti zraku, ale i prostorového vidění," upozorňuje optik.

Jak vypadá správná kontrola zraku
Pokud řidič zjistí, že nevidí ostře, hůře čte nápisy na dopravních značkách, v dešti nebo v noci nevidí ostře nebo obecně hůře a déle přeostřuje mezi silnicí a přístrojovou deskou, je vhodné navštívit lékaře nebo specializovaného optometristu.

"Optometrista je specialista na refrakční diagnostiku a má na rozdíl od lékaře přehled o čočkách, kontaktních i brýlových a jejich technických vlastnostech. Měl by být schopen zájemci odborně poradit, který výrobek se hodí pro konkrétní potřeby," říká primář Novák.

"Lékař ovšem může odhalit i vážnější onemocnění, takže bych začal lékařem a pokračoval k optikovi, ať už jde o pacienta, který si jde pro brýle poprvé, nebo když už stávající brýle na ostré vidění nestačí," vysvětluje optik Žilka.

Taková prohlídka trvá kolem hodiny, ovšem v Česku ji nabízí tak třicet specialistů. Výsledkem jsou ale dokonale padnoucí brýle, které neunavují a kompenzují všechny vady zcela správně," dodává Blahoslav Žilka.

Specializované brýle pro řidiče
S tím souhlasí zkušený optometrista Radek Anderle, který působí u společnosti Zeiss jako produktový manažer. "Dobrou optiku poznáte tak, že se v ní nedotazují jen na to, zda potřebujete brýle na dálku, či na blízko.

Skutečný odborník se vás zeptá na situace, v nichž brýle používáte, které převládají a jakým aktivitám se věnujete. Dnes jsou u všech předních výrobců v nabídce desítky čoček, které se hodí na sport, do kanceláře, ale i k řízení vozu, náš katalog má desítky stran," vysvětluje Radek Anderle.

Společnost Zeiss také patří mezi propagátory řidičských brýlí, na trh je uvedla už v roce 2015. V čem se brýle pro řidiče liší od těch univerzálních?

"Mají zlepšené vlastnosti pro jízdu v noci, za šera a za deště, omezují pocit oslnění a v případě multifokálního provedení zlepšují přeostřování ze silnice na palubní desku nebo zrcátka," vysvětluje Anderle. Výrobce uvádí o 14 % větší plochu na zaostření do dálky, ale hlavně o 43 % větší plochu na střední vzdálenost.

"Dobře korigovat ostrost na dálku umí všechny brýle, střední vzdálenost ale málokteré, výrobci se spíše zaměřují na zlepšení čtení. To u brýlí pro řidiče DriveSafe není potřeba, takže se kladl důraz na ještě lepší vidění na dálku a rozšíření zorného pole na střední vzdálenost, tedy na přístrojovou desku," říká.

Za volant brýle, nebo čočky?
Podle lékaře i optika není rozhodující, zda řidič nosí brýle, nebo čočky. "Snášenlivost je individuální. Při určitých dioptriích je však korekce brýlemi už prakticky neúnosná kvůli zkreslení, v tom případě jsou lepší čočky," říká primář Novák.

"V autě může být problém se suchým vzduchem od klimatizace, zvláště na delších trasách, proto vždy uživatelům čoček doporučuji mít brýle jako zálohu." Druhé brýle pro řízení jsou například ve Francii dokonce povinné.

"Důležitá je také ochrana zraku proti slunci," doplňuje optometrista Radek Anderle. "I zde existují dioptrické výrobky speciálně pro řidiče, nejvhodnější jsou polarizované se zvýšeným vnímáním kontrastu.

Většině řidičů nedoporučujeme samozabarvovací, protože mají velkou prodlevu a kvůli stínu v interiéru vozu se příliš nezatmaví." "Já jim říkám brýle pro pošťáky," říká s nadsázkou optik Žilka.

"Jejich přednosti využijí ti, kteří stejný čas tráví venku a v autě, ale třeba řidičům přepravních služeb bych už doporučil kvalitní polarizované čočky." I tady ovšem platí, že výběr správných čoček by měl nastat po důkladné konzultaci u specialisty.

Nástupce Concordu. NASA chystá revoluční nadzvukový letoun, vzlétnout má za tři roky

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.11.2018 - 17:14

NASA konstrukci stroje svěřila americké společnosti Lockheed Martin, která vyrábí například stíhačky. S firmou uzavřela kontrakt v hodnotě 247,5 milionu dolarů (v přepočtu přes 5 miliard korun) letos v dubnu. O plánu na vývoj nadzvukového stroje NASA mluví a sní už několik let. 

Úřad by rád navázal na historický úspěch nadzvukového dopravního letounu Concorde, který byl ve své době skutečnou revolucí v letecké dopravě. Stroj, za kterým stály aerolinky British Airways a Air France, poprvé vzlétl v březnu 1969, vyřazen byl v listopadu 2003. Od té doby se žádnému výrobci letadel na světě nepovedlo zkonstruovat podobně úspěšného nástupce.

Právě na legendární letoun se NASA odvolává. O svém novém supersonickém letounu se už nyní hovoří jako o "synovi Concordu". 

Projekt nadzvukového letadla NASA se jmenuje "Low Boom Flight Demonstrator", budoucí model pak ponese název X-59 QueSST (Quiet Supersonic Transport). Létat má rychlostí až 1500 kilometrů za hodinu a až 16 kilometrů nad zemí. 

Ztišení aerodynamického třesku

Převratnou vlastností nového stroje nemají být ale ani tolik tyto hodnoty jako mechanismus aerodynamického (též sonického) třesku, který by se měl proměnit jen v "jemné bouchnutí" podobné zavření dveří u automobilu.

"Místo hlasitého 'bum bum' se ozvou jen dvě tichá bouchnutí, bude-li vůbec něco slyšet," popsal pro americkou televizi CNN letecký inženýr NASA Ed Haering.

I proto NASA hovoří o revoluci v nadzvukovém letectví. Až dosud to byl právě sonický třesk (hlasitý zvuk, který vzniká, když letadlo dosáhne rychlosti zvuku, pozn. red.), co bránilo komerčním strojům létat rychleji nad obydlenými oblastmi. S tímto problémem bojoval kdysi i věhlasný Concorde a opravdu rychle mohl létat jen nad mořem. Třesk není slyšet na palubě letadla, ale slyší ho lidé venku jako silnou ránu podobající se výstřelu. I z tohoto důvodu je nad pevninou USA v současnosti zakázané překonávat zvukovou bariéru.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) se ale naposledy v září nechal slyšet, že by chtěl stávající nařízení z roku 1973 změnit. Tehdy oznámil, že by do konce roku 2019 měla vzniknout nová pravidla pro společnosti, které se chtějí soustředit na výrobu sonických letounů.

Ve změnu doufá díky nové technologii i NASA. Zkušební let X-59 plánuje na konec roku 2021.

Nadzvukovým letadlem by se v blízké budoucnosti ráda pochlubila například i japonská letecká společnost Japan Airlines, která investovala deset milionů dolarů do americké startupové společnosti Boom Technologies. Ta by nadzvukový přístroj chtěla začít vyrábět po roce 2020. Stejné úsilí vyvíjí i americký průmyslový konglomerát General Electric nebo americké firmy Spike Aerospace a Aerion Supersonic.  

Video: Podívejte se, jak létal legendární nadzvukový letoun Concorde

Stránky

Přihlásit se k odběru blog.obsah.info agregátor