Agregátor zdrojů

GeForce RTX 3070 v podrobných testech rozbrečí majitele předchozí generace

Živě.cz - 49 min 59 sek zpět
Nvidia začne 29. října prodávat GeForce RTX 3070 • K dispozici jsou podrobné testy výkonu z celého světa • Karta splnila očekávání a sliby Nvidie

Kdysi Borata a jeho plavky nenáviděli, teď ho Kazaši velebí. Lákají na něj turisty

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 1 hodina 58 min zpět

Když se v roce 2005 Američan Dennis Keen vydal na letní výměnný pobyt do Kazachstánu, skoro nikdo z jeho okolí nevěděl, kde zemi hledat na mapě. O rok později se vše změnilo, když se do kin dostal film s názvem Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu.

Hlavní hrdina, reportér Borat, se v komedii vydává do Spojených států, aby poznal tamní kulturu a srovnal ji se svým rodným Kazachstánem - největším vývozcem draslíku a pubického ochlupení, jak sám říká. Parodický snímek se dočkal nadšeného ohlasu diváků po celém světě.

Výjimku představoval pouze Kazachstán. Jeho obyvatelům ani vládě se nelíbil obraz zaostalého státu, kde ženy bydlí v klecích, žijí nejčistší prostitutky ze zemí Střední Asie a pije se koňská moč. Přestože šlo o recesi.

Vláda proto doporučila kinům, aby film nepromítala, což se podle Rádia Svobodná Evropa rovnalo zákazu promítání. Zároveň zvažovala podání žaloby na britského herce Sachu Barona Cohena, který ztvárnil hlavní roli reportéra Borata, milovníka upnutých zelených plavek. Režim také zaplatil sadu reklam v amerických novinách, které zobrazovaly Kazachstán jako moderní zemi.

Když byl letos ohlášen druhý díl filmu, mezi obyvateli Kazachstánu to vyvolalo podobné reakce jako před 14 lety. Část jich protestovala před americkým velvyslanectvím a přes sto tisíc lidí podepsalo petici proti vysílání snímku.

Tomu ale nakonec nezabránili. Minulý týden mělo pokračování Borata premiéru na streamovací službě Amazon Prime. Hlavní hrdina si zde kvůli zostuzení své země odpykává doživotní trest v gulagu.

Vláda však tentokrát k restrikcím ani výhrůžkám nepřistoupila. Jak v roce 2012 připustil kazašský ministr zahraničí, Borat místní ekonomice spíš pomohl a díky němu až desetinásobně stoupl turismus v zemi. "Jsem vděčný Boratovi, že pomohl nalákat turisty do Kazachstánu," uvedl tehdejší ministr Jeržan Kazychanov podle stanice Al Jazeera. 

Proto také kazašská rada pro cestovní ruch kývla na nápad Dennise Keena, který se mezitím v Kazachstánu zabydlel, a jednu z oblíbených hlášek Borata začlenila do reklam lákajících turisty do země. Anglickou frází "very nice" (v překladu "velmi pěkné") tak nyní spoty označují kazašskou přírodu, architekturu i místní kuchyni.

Podle Kairata Sadvakassova, místopředsedy kazašské rady pro cestovní ruch, slogan "nabízí perfektní popis obrovského kazašského turistického potenciálu v krátké a zapamatovatelné formě", cituje ho britský deník The Guardian.  

"V Kazachstánu je doba před Boratem a po Boratovi," potvrzuje Keen, který uvádí v kazašské televizi cestovatelský pořad a ironicky se přirovnává k "americkému Boratovi". Jak uvádí jeho kolega Yermek Utemissov, který s ním reklamy připravil, Kazaši jsou na takový typ spotů daleko připravenější, než tomu bylo při vydání prvního Borata. "Je to nová generace. Mají Twitter, mají Instagram, mají Reddit, umí anglicky a znají memy. Chápou to," vysvětluje americkému deníku New York Times. 

"V době pandemie covidu-19, kdy je turismus utlumen, je dobré, když se o vaší zemi píše v médiích. I když ne v nejlepším světle," dodává Sadvakassov. "Rádi bychom s Cohenem spolupracovali nebo by tu mohl i natáčet." Sám herec zatím na nabídku nekývl.

Video: Trailer k pokračování filmu Borat

V mimořádné situaci nečekejte mimořádné výkony. Firmy to musí chápat, říká psycholog

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 38 min zpět

Vláda v pondělí oznámila, že firmy musí poslat zaměstnance, jejichž náplň práce to umožňuje, na home office. Důvodem je, že se podle studií přenáší koronavirus nejvíce právě v zaměstnání. Přechod na práci z domova je ale podle psychologů v současné situaci těžší než kdy dřív. 

"Nastavení home officu, tedy způsobu práce doma, je jedna věc. A zvládnout práci doma v mimořádné situaci je druhá věc. A jak zaměstnanci, tak zaměstnavatelé si nyní musí uvědomit, že v mimořádné situaci nemůžeme podávat mimořádné výkony. A možná nemůžeme podávat ani standardní výkony," upozorňuje psycholog Dalibor Špok. 

Radí rozvolnit očekávání z podávaných výkonů. Dokonce se smířit s tím, že možná budeme podávat výkony těžce pod standardem. "Smířit se s tím je to nejlepší, co můžeme udělat. Protože když si budeme říkat 'tuhle práci nemůžu dokončit, já to nezvládnu, ale musím', tak ten stres budeme ještě zvyšovat," říká Špok. 

Doplňuje, že velmi důležité je oznámit zaměstnavateli, že nejsme schopni pracovat naplno. "I z hlediska pojetí zaměstnaneckého práva není možné, abychom naplno pracovali, když pečujeme o děti nebo blízké. A firmy by to měly chápat a myslím, že to i pochopí. Odrazí se to v jejich značce. Bude se o tom vědět, třeba prostřednictvím sociálních sítí. Obraz vstřícného zaměstnavatele je dnes velmi důležitý a firmy se ho stále snaží zlepšovat," říká psycholog.

Komunikace se šéfem je základ podle něj i proto, že řada manažerů nemá s home officem zkušenosti, nikdy předtím třeba neměli podřízené mimo kancelář. Možná udělali první zkušenost na jaře, možná ani to ne, takže ani oni sami často nevědí, jak k tomu přistupovat. 

Při zvládání jakékoliv krize pomáhá podle Špoka nastolení režimu, pravidelnosti, rutiny. "Hodně bych se snažil práci opřít o to, o čem vím, že mám dobře naučeno, že mi jde, že je v tom určitá automatizace. Tedy pokud si můžu trochu té náplně práce volit. Nepouštěl bych se do těžkých úkolů. Přidal bych i pravidelnost v čase a využil domácí prostředí - je třeba dobré se domluvit s manželem, s manželkou, aby chvíli převzali péči o děti, a tím si zajistíme dvě tři hodinky čisté práce. Na další hodiny bych si naplánoval práci, která pro mě není náročná, nemusím se na ni už plně soustředit," radí psycholog. 

Korona, práce, oběd, práce, korona

Koronavirus zahustil několikaletý proces častějšího využívání home officu do několika málo měsíců. Před rokem pracovala částečně z domova jen čtyři procenta zaměstnanců. Na jaře to bylo 35 procent a teď na podzim po výzvě vlády, aby šli lidé, kteří mohou, pracovat domů, to bude ještě o pár procent více.

I když je v současnosti home office podle expertů náročnější na zvládnutí víc než kdy dřív, je dobré podle Radima Sedláře z reklamní společnosti RobertNěmec.com nezapomínat na základy. On sám má s prací z domova dlouholeté zkušenosti. 

"Připravte si 'pracoviště' tak, aby mělo dostatek světla, měli jste přísun čerstvého vzduchu a byli jste, pokud možno, co nejlépe odstínění od okolního ruchu. Ideálně oddělte místo, kde pracujete z domova, od místa, kde spíte nebo jíte nebo kde trávíte volný čas s rodinou. Jinak vaše hlava nebude vědět, jestli pracujete, nebo se válíte na gauči," radí odborník. 

Požádal by prý ostatní členy domácnosti, aby respektovali to, že pracujete. "Respektujte i vy ostatní lidi ve vašem okolí, protože i oni mohou mít svůj home office nebo mají třeba školní povinnosti. Důležité je nesedět, nekoukat po místnosti nebo po Facebooku a začít," doplňuje Sedlář. 

A začal by ráno tím nejdůležitějším: největším problémem, nejnáročnějším úkolem nebo největším průšvihem.

"Mně to funguje dobře. Člověk se po splnění této 'největší výzvy' cítí více uvolněně a ostatní úkoly už jsou pak brnkačka. Je lepší se kousnout a ten největší stres si odbýt hned než celý den nebo celé dny břímě tlačit před sebou a užírat se velkým nesplněným úkolem. Jak prý řekl Mark Twain: 'Pokud máte sníst žábu, udělejte to hned po ránu. A pokud máte za úkol sníst dvě žáby, snězte první tu větší'," cituje amerického spisovatele Sedlář. 

Ještě jednu radu nabízí: pracovní čas na home officu by měl trvat od-do. "To jednoduše znamená, že někdy musíte začít a někdy musíte skončit. Abyste třeba netrávili u pracovních záležitostí celý večer nebo abyste se ráno vůbec dokázali vykopat z postele. Vhodným ohraničením začátku a konce práce může být v těchto dnech "sjetí" všech aktuálních zpráv a nových údajů o počtech nakažených a o aktuálních vládních opatřeních. Čili může to vypadat takto: snídaně - korona - práce - oběd - práce - korona - volný čas," radí Sedlář. 

A s jistou mírou nadsázky dodává, že víc než dvakrát denně projíždět zprávy nedoporučuje v zájmu zachování dobré pohody a duševního zdraví. 

Když to na vás padne

Jenže vytěsnit zprávy o zhoršující se epidemiologické situaci u nás dokáže v současnosti málokdo. Navíc je to už podruhé v několika měsících, co je život společnosti značně omezen. Jak tedy naložit s negativními myšlenkami? 

"Když přijde krizová situace poprvé, člověka zaplaví energie k jejímu zvládnutí. Poté očekává, že už to bude dobré. Když přijde táž situace podruhé, potřetí, převládne často frustrace - už to mělo být hotovo, jak to, že se s tím musím prát znovu? Špatná nálada, smutek, mrzutosti člověka vedou ke stažení do sebe a k neustálým úvahám nad vlastní mizérií. A otrávený člověk nepodá ideální pracovní výkon," upozorňuje psycholožka Michaela Peterková. 

Pokud zjistíme, že řešíme stále dokola stejné obavy či úzkosti, je dobré převést pozornost jinam, ideálně k něčemu užitečnému. Podle Peterkové může pomoci relaxace, případně jen zavřít oči a soustředit se dvě minuty na svůj dech. "A uvidíte, že to jsou příjemně strávené dvě minuty, které vám dají sílu do další práce, do dalšího žití," dodává Peterková.  

Aktuální situace nám prý sebrala naplnění jedné z nejdůležitějších potřeb - potřeby jistoty. "Rádi předvídáme, rádi máme svůj život pod kontrolou, jsme rádi, když určité věci probíhají stále stejně. To teď zmizelo. Velká část úzkosti pramení právě z neuspokojení potřeby jistoty. Tomu se dá čelit tím, že nebudete koukat moc dopředu. Zaměřte se na nejbližší hodinu a dejte jí smysl - udělejte v této hodině, co můžete. Pak se zaměřte na další hodinu a naložte s ní stejně," radí psycholožka. 

Podle Tomáše Vašáka, který se zabývá psychologií rozhodování, komunikace a chování v práci, si lidé začali uvědomovat, že nepůjde o jednu bitvu, ale dlouhou válku.

"Jinými slovy budoucnost nebude znamenat prostý návrat do 'předcovidové' doby. Naše střednědobá budoucnost bude obsahovat nový způsob života. Budou se měnit společenská pravidla, způsob práce a budou nás zajímat jiné zprávy. Proto je nutné si v hlavě přeformátovat situaci," říká. 

Radí udělat z problému okolnost. "Problémy řešíme, kdežto okolnostem se přizpůsobujeme. Pandemie je problém, který musí řešit ti, kteří tomu rozumí," říká.

Opatření jsou podle něj okolnosti, kterým se ostatní musí přizpůsobit. "Nemá cenu řešit, co nevyřešíme. Opakované přemílání, co všechno se může stát a kdo za co může, nikam nevede. Vyjděte z toho, že to prostě nějakou dobu potrvá. Začněte přemýšlet, co můžete dělat i přes nutná omezení. Ať už začnete po práci chodit na procházky, nebo budete hrát s dětmi deskovky, všechno je lepší než se užírat u brouzdání po internetových diskusích plných agrese a paranoie," navrhuje Vašák. 

Doporučuje udržovat kontakt s blízkými, byť jen přes telefon nebo videochat. "Popovídání si s kolegou z práce či kamarádem o počasí nebo o nových seriálech měřitelně snižuje strach, smutek, a naopak zvyšuje produkci serotoninu. Není nutné se tématu pandemie dramaticky vyhýbat, ale je důležité bavit se také o něčem jiném," radí psycholog. 

Věří přitom, že jeho závěrečná rada nebude působit směšně. "Podívejte se na dnešní situaci jako na výzvu, test síly a odvahy. Řekněte si: 'Mě nedostanou.' Prospěje nějak vám nebo ostatním, že se budete utápět ve smutku a strachu?"

Dobré je podle Vašáka vidět věci z nadhledu. "Pomáhejte ostatním a ukažte, co ve vás je," dodává.

Slovenská strela se znovu narodila. Legendární vlak v kopřivnické Tatře kompletně renovují

Živě.cz - 2 hodiny 40 min zpět
V historii kopřivnické Tatry má Slovenská strela zasloužené místo. Červený vlak, který jste mohli v dřívějších letech spatřit vystavený u muzea Tatry, prochází kompletní renovací už dva roky a automobilka nyní oznamuje, že práce na legendárním stroji pomalu a jistě míří ke konci. Poslední ...

Nezapomínejme na klimatickou krizi. Musíme snížit emise, říká šéf E.ON Záklasník

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 3 hodiny 28 min zpět

Generální ředitel energetické společnosti E.ON Martin Záklasník se zapojil do klimatického speciálu Planeta v nouzi.

Oblíbený meteoradar Meteor pro Android má po letech nový design

Živě.cz - 3 hodiny 48 min zpět
Nejpopulárnější tuzemský meteoradar Meteor s více než milionem instalací v říjnu prošel kompletním redesignem. U úzce zaměřené aplikace postavené okolo mapy se srážkovým radarem pochopitelně nečekejte žádnou revoluci. Vývojáři z pražského studia Androworks stojící také za oblíbeným Aladinem nebo ...

Levných herních grafik bude dost, slibují prodejci

Novinky.cz - 4 hodiny 23 min zpět
Ve čtvrtek by měl konečně začít prodej očekávané grafické karty GeForce RTX 3070, která je nejlevnějším modelem z celé nové herní řady. Na rozdíl od dvou výkonnějších a dražších modelů by těchto karet mělo přijít na pulty obchodů dost. Upozornil na to server PCWatch.

Windows 10X budou hotové v prosinci. Zatím ale bez podpory Win32 aplikací

Živě.cz - 4 hodiny 1 min zpět
Windows 10X jsou nový systém, který měl být původně určený primárně pro zařízení s duálním displejem. Z toho ale sešlo a nyní zamíří na standardní notebooky. Mění se i zaměření systému – konkurovat má přímo Chrome OS a ztratí tak podporu klasických aplikací. Microsoft se již poměrně dlouho snaží ...

Počítačový magnát Gates slaví 65. narozeniny. Microsoft vyměnil za filantropii

Novinky.cz - 5 hodin 13 min zpět
Tvrdá dřina, vize i nezbytný kousek drzosti – to vše stálo za úspěchem a vzestupem Billa Gatese, spoluzakladatele softwarového gigantu Microsoft. Někdejší nejbohatší muž světa postupem let své aktivity ve firmě utlumil, aby svoji pozornost více zaměřil na filantropii.

V Evropě se chystá stavba superpočítače LUMI s výkonem 552 PFLOPS. Dostane procesory od AMD

Živě.cz - 5 hodin 48 min zpět
Celkem 10 evropských zemí se v rámci spolupráce EuroHPC-JU spojilo pro postavení nového superpočítače s označením LUMI, který bude mít opravdu vysoký výpočetní výkon pro nejnáročnější úlohy. O stavbu se postará společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE), takže bude založen na superpočítači HPE ...

Výsledky velké studie WHO: lék remdesivir nefunguje. Americký úřad přesto schválil jeho používání

Živě.cz - 6 hodin 38 min zpět
Podle některých studií lék remdesivir funguje, podle jiných nikoli • Přesto ho americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil • Jak vypadají dosavadní výsledky a co říká dosud největší studie?

Klávesnice s pudingem: Hyperx Alloy Elite 2 má klávesy ze dvou dílů a skvělé vlastní snímače

HN Tech - 6 hodin 49 min zpět
Co můžete vymyslet, když mechanickou klávesnici s kvalitními tlačítky a spínači, co vydrží miliony úhozů, umí vyrobit každý, a v Číně i se zavřenými očima přidají blikající světýlka? V HyperX nejprve vsadili na vlastní technologii spínačů, a potom...

Jak vláda za 50 milionů nakoupí důvěru lidí? Televize, přebaly novin i billboardy

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 7 hodin 14 min zpět

Ministr zdravotnictví Roman Prymula je na odchodu z funkce kvůli tomu, že sám porušil opatření, která zavedl. Deník Blesk ho zachytil, jak v noci vychází z uzavřené restaurace, kde měl schůzku s předsedou poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem do restaurace na Vyšehradě a následně bez roušky usedl do služebního auta.

Přesto vládě v úterý předložil klíčovou změnu komunikační strategie, která by dle představ ministrů vlády Andreje Babiše měla ukončit komunikační chaos, který jejich rozhodnutí provází od začátku epidemie koronaviru v Česku a znovu získat důvěru lidí. Na starost by ji mělo mít ministerstvo zdravotnictví. Odcházející ministr zároveň v podkladech pro usnesení vlády přiznal, že vláda v komunikaci má výrazné nedostatky. Stalo se tak osm měsíců od vypuknutí epidemie v Česku.

"Uvědomujeme si, že se tady šíří celá spousta různých dezinformací, že jsme v situaci, kdy dvacet procent populace považuje roušky za něco, co je pouze vynuceno jakousi povinností, a v podstatě menší polovina souhlasí pouze s opatřeními tak, jak navrhována jsou," oznámil po jednání vlády Prymula. 

Ministři předtím schválili rozsáhlou komunikační kampaň za 50 milionů korun. Aktuálně.cz má usnesení k dispozici. V úvodu materiálu, který Prymula předkládal, se ministerstvo odkazuje přímo na text Aktuálně.cz, který před týdnem upozornil na to, že vláda dle expertů zcela selhává v boji se lžemi o koronaviru a může to stát životy. 

"Od začátku druhé vlny epidemie se komunikace ze strany státu k občanům potýká s výraznými problémy, které mohou mít vliv na ochotu občanů dodržovat doporučení nebo omezení, a v konečném důsledku tak oslabují důvěru v rozhodnutí vládních orgánů i samotnou účinnost těchto omezení na zvrácení doposud nepříznivého vývoje epidemie," přiznává ministerstvo s tím, že to může mít zásadní dopad na celkové počty nemocných, hospitalizovaných i zemřelých během epidemie covid-19.

"Neexistence jednotné komunikace"

Ministerstvo dále jako chybu popisuje i to, že oficiální oznámení dělají různí lidé přes různé komunikační kanály. Naposledy se to ukázalo pár hodin před tím, než vláda usnesení schválila. To, že navzdory předchozím slibům Prymuly školy zůstanou dále zavřené, oznámil v pondělí ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru. A to v reakci na tweet poslance opoziční ODS. Hamáčka na sociální síti sleduje asi 70 tisíc lidí. Sám Prymula předtím tvrdil, že vláda s rozhodnutím počká do pátku, a Hamáčkova slova pak potvrdil až po úterním jednání vlády.

"Neexistence jednotného komunikačního přístupu ze strany státu," shrnuje to materiál. Ministerstvo zdravotnictví v něm kritizuje i "reaktivní oznamování změn vzbuzující dojem absence kvalitního epidemiologického plánu". Tedy to, že vláda jednotlivá patření mění jen v rozmezí několika dnů v reakci na aktuální čísla nakažených a zemřelých s koronavirem.

Ministerstvo se také obává dezinformací o koronaviru. Před těmi před týdnem v textu Aktálně.cz důrazně varovali experti. Podle nich je šíří cíleně i Rusko a Čína. Před tím varovala před čtyřmi měsíci i Evropská unie.

Experti sebereflexi vlády oceňují. Zároveň jsou ale skeptičtí k tomu, že ministerstvo zdravotnictví situaci samo dokáže zlepšit. O tom, že by záležitost koordinoval přímo premiér Andrej Babiš, se totiž strategie vůbec nezmiňuje.

"Jako největší slabina mi přijde, že komunikaci má zachránit jeden resort. Asi tušíme, že komunikační problémy nevznikaly jen nedostatečným úsilím ministerstva zdravotnictví, ale spíš naopak přílišným a chaotickým komunikačním úsilím dalších členů vlády," řekl Aktuálně.cz odborník na dezinformace Jakub Kalenský z think-tanku Atlantic Council.

Rezort má navíc nyní prakticky paralyzované tiskové oddělení, které na dotazy novinářů často neodpovídá ani za týden. Není také jasné, kdo ministerstvu zdravotnictví dělá tiskovou mluvčí. Ta předchozí Gabriela Štěpanyová skončila s předchozím ministrem Adamem Vojtěchem. Prymula sice před týdnem informoval, že má novou mluvčí. Její jméno ale není známé doteď. Stejně jako mobilní telefon. Kdo tak bude rozsáhlou komunikační kampaň koordinovat, zůstává nejasné. V rozhovoru pro Seznam zprávy se přiznal k tomu, že Prymulovi s komunikací pomáhá, Marek Hanč, který dlouhodobě pracuje pro hnutí ANO a zejména Andreje Babiše.

Obecné proklamace: nechceme rozdělovat, ale spojovat

Jak chce ministerstvo dosáhnout změny, také úplně jasné není. Jeho nová strategie dále obsahuje jen poměrně obecné proklamace. Vláda tvrdí, že chce novou strategií ovlivnit tři klíčové oblasti a utratit za to desítky milionů korun. 

"Prvním okruhem je společnost, kterou již nadále nechceme rozdělovat, ale spojovat. Druhou oblastí je vláda a MZČR, kterým chceme navrátit důvěru a změnit současné nepříznivé vnímání. Třetím okruhem je pak první linie a nemocnice, ve kterých dnes lidé bojují o své životy," uvádí nový materiál ministerstva zdravotnictví s tím, že k strategii má využít televizi, tisk, billboardy, web i sociální média.

"Televize a videoformáty v digitálních médiích budou, vedle informační role, zároveň kombinací video a audio složky působit v emotivní oblasti. Radio plní roli mediatypu, kde vysokou frekvencí opakování bude podporována úroveň spontánní identifikace komunikované zprávy. Zároveň rádio ve formátu předtočených rozhovorů může pomoci s vysvětlováním klíčových zpráv," uvádí usnesení.

"Tisková média jsou důležitým médiem s informační rolí. Na samém začátku budou využity falešné přebaly deníků pro zvýšení pozornosti a identifikace komunikované zprávy. Následně budou používány zejména celostránkové a půlstránkové formáty v denících a magazínech, umístěné v první polovině titulu. Venkovní reklama bude kombinovat všechny dostupné typy a formáty," píše ministerstvo s tím, že plakáty a billboardy se mají objevit hlavně po Praze, kde je velké ohnisko nemoci či v MHD.

Témata? Pomoc mladé generace, roušky i posílení imunity

Komunikace ministerstva zdravotnictví bude dle materiálu v následujících týdnech reagovat na vývoj epidemie COVID-19 a zaměří se v každé fázi vývoje na klíčová témata, která mohou napomoci ke zvrácení nepříznivého stavu. "Měla by to být kampaň Zůstaňte doma, kampaň plošného testování Česko testuje, kampaň věnovaná e-Roušce, otázka rukou, roušek, rozestupů - takzvané tři R, boje s dezinformacemi, kampaň apelující na zodpovědnost mladé generace, kampaň týkající se komunikace krizových opatření, také kampaň týkající se hledání dobrovolníků do nemocnic, kampaň Darujte krev a plazmu, životospráva a cesty k posílení imunity," shrnul to Prymula. 

Vláda se tak nyní na poslední chvíli snaží vytvořit systém strategické komunikace státu, která by stanovovala, jak a kdo má občanům sdělovat informace. Má v tom několikaletý skluz. Návrh strategické komunikace má za úkol už od dob předchozí vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) předložit ministerstvo obrany. Ani po letech se tak nestalo.

Stejně i přes čtyři měsíce staré varování EU vláda doteď nezačala systematicky bojovat s dezinformacemi.

Bojům proti dezinformacím se od začátku roku 2017 má věnovat útvar na ministerstvu vnitra nazvaný Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Už krátce po svém založení se ale stal cílem prezidenta Miloše Zemana, který jeho pracovníky označil za ideově zaujaté a neschopné dezinformace odhalovat. Tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pak musel vysvětlovat, že se jeho podřízení nechystají cenzurovat internet. Projekt sice hájil, ale aktivita centra se utlumila.

Samotného Zemana pak odborníci v roce 2018 vinili z šíření dezinformací, když prohlásil, že nervová látka novičok se vyráběla a testovala v Česku. Nahrával tak argumentům Ruska, které popíralo, že by nechalo ve Velké Británii otrávit někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala.

Aby boj proti dezinformacím zaštiťoval přímo úřad vlády, Babiš odmítl

Ministr vnitra Jan Hamáček a ministr zahraničí Tomáš Petříček (oba ČSSD) pak zhruba před rokem na bezpečnostní radě státu navrhli, aby boj proti dezinformacím spadal přímo pod Úřad vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) to ale odmítl. Dle několika zdrojů redakce je to pro premiéra kvůli názoru prezidenta Zemana i části jeho voličů citlivé téma.

Boj proti dezinformacím zůstává dodnes rozdrobený mezi jednotlivá ministerstva, která mají vyvracet lži týkající se jejich resortu. Dezinformace kolem koronaviru tak má na starosti zdravotnictví. Většina z ministerstev na to ale nevyhradila žádné lidi. 

Sociologové přitom zachytili, že důvěra ve vládu v poslední době výrazně klesá. Jaký podíl na tom mají lži, které se lidé dočítají na sociálních sítích, ale říct nedokážou. Výzkum k tomu totiž neexistuje.

Radost pracovat. Volkswagen Caddy zvládne těžkou dřinu a přidává moře komfortu

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 8 hodin 59 sek zpět

Bývaly doby, kdy by vás ani nenapadlo vyrazit na nedělní výlet malou dodávkou. Rachot úsporně odhlučněné mechaniky, uskákaný podvozek se zátěžovými pružinami, který se neuklidnil, dokud jste dozadu nenaložili paletu cihel. A motor dimenzovaný jen na nejnutnější práci, s nímž jste předjeli leda traktor.

Přerod přicházel postupně. Lehce táhnoucí přeplňované diesely dokázaly v kopcích napnout plachty a další roky jejich vývoje snížily na snesitelnou úroveň i hlučnost. Zůstávalo dilema v naladění podvozku. Zatímco bonvinánští francouzští výrobci se vydali měkce houpavou cestou za cenu nižší užitečné hmotnosti, dromedár Caddy si nechal naložit víc, ale ustavičným natřásáním posádku moc netěšil. 

Ve Wolfsburku si toho byli vědomi a novému Caddymu ušili zvláštní řešení kombinující výhody francouzského komfortu a německé robustnosti. Technicky řečeno jde o tuhou nápravu doplněnou dvěma nesouosými podélnými rameny. Listové pružiny ustoupily vinutým a sekundují jim tlumiče s asymetrickou charakteristikou. Přitvrdí, až když hodně naložíte a záď klesne, v nezatíženém stavu nechávají auto pružit volněji.

Užitečné zatížení zůstává podle verze v rozmezí 700 až 780 kg, což je asi o 150 kg víc než u Citroënu Berlingo. Na přímý dotaz nám podvozkoví inženýři prozradili, že jednoduchou vlečenou nápravu z osobních aut v Caddym testovali také, ale nevydržela životnostní zkoušky.

První krátké svezení v okolí Mnichova se dá shrnout jednoduše. Doufali jsme, že to bude lepší, ale ve skutečnosti je to lepší, než jsme doufali. Caddy se nese klidně a vyrovnaně, na hrbolech se jen lehce ošívá. V zatáčkách se chová poslušně, ani prázdná záď na spárách či kanálech neuskakuje do stran. Dlouhá a vysoká stavba samozřejmě nedovoluje takové kousky jako s Golfem, ale lehkost ovládání a čitelnost reakcí vyhoví i dámám.

Lví podíl na palubní pohodě má nový diesel 2.0 TDI evo, který jsme už chválili v Golfu i Octavii. V nejsilnějším provedení 90 kW si s prázdným autem jen hraje a jeho tlumené předení je o to působivější, že v rozměrných karoseriích se hukot motoru zpravidla rozléhá hlasitěji než v kompaktním hatchbacku.

Koho by znervózňovala kaskáda čtyř drahých katalyzátorů pod podlahou, které zajišťují čistotu emisí, může zvolit benzinovou patnáctistovku TSI či její úpravu na zemní plyn TGI.

Hodnotit dodávku po stránce designu je asi zbytečné, nicméně linky, prolisy a povrchová kouzla, jimiž Caddy zdobí nevyhnutelně krabicovitý profil, působí přiměřeně. Pracovní náturu spíše prozrazuje palubní deska, jejíž povrchová úprava si vskutku nehraje na nic noblesního. Praktická je ale přihrádka v její horní části. Propisky, bloky a další nezbytnosti hned za rychloměrem jsou šikovně po ruce. 

Už se standardní délkou 4,5 metru Caddy nabídne pracovní dvoumístné, cestovní pěti- i sedmimístné provedení a také obytnou úpravu California. Prodloužená verze Caddy Maxi měří o 35 cm víc, ložná plocha dodávky se protáhne na 2150 mm a osobní provedení poskytne královský prostor i vícečlenné rodině. To je dobře, poněvadž Volkswagen nedávno ukončil nabídku velkého dieselového SUV Sharan.

Náběh výroby poznamenala pandemie, nicméně předprodej už byl zahájen a první auta se u nás objeví koncem roku. Jak už to chodí, nechává si Volkswagen za své chytré nápady dobře zaplatit. Pětimístná varianta s motorem 2.0 TDI, 75 kW a prostřední výbavou Life vyjde na 853 000 Kč. Peugeot Rifter sice pohání jen patnáctistovka, i v plné výbavě ale vyjde o tři sta tisíc levněji.

Přihazování v rámci aukce 5G začne v první polovině listopadu

Novinky.cz - 10 hodin 39 min zpět
Přihazování v rámci aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G začne v první polovině listopadu. Soutěže se bude moci zúčastnit všech sedm zájemců, kteří podali přihlášku, sdělili zástupci Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), jména uchazečů však nezveřejnili.

V Los Angeles poprvé nasadili do akce hasicího robota

Živě.cz - 27.10.2020 - 19:55
Požárníci v Los Angeles nasadili do akce hasicího robota od , který se tak stal prvním aktivně využívaným zařízením svého druhu v USA. Podle CNN k tomu došlo před zhruba čtrnácti dny během požáru ve dvou budovách textilky. Robotické hasičské vozidlo Thermite RS3 od společnosti Howe & Howe ...

Írán staví náhradu za jaderný provoz zničený červencovým výbuchem

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 27.10.2020 - 19:39

V Íránu v červenci explodoval podzemní objekt v Natanzu, kde je továrna na obohacování uranu. Teherán pak oznámil, že vybuduje v blízkých horách bezpečnější provoz. Příčina exploze nebyla dosud vysvětlena, Teherán hovoří o sabotáži, kterou připisuje Izraeli a Spojeným státům.

Natanz se nachází v provincii Isfahán a podle agentury AP tam zatím satelity neodhalily stavební činnost. "Začali s tím, ale ještě to nedokončili. Bude to trvat dlouho," řekl Grossi a dodal, že další informace jsou důvěrné.

Írán v roce 2015 podepsal mezinárodní dohodu, podle níž měl omezit aktivity svého jaderného průmyslu výměnou za zrušení mezinárodních sankcí. Spojené státy od této dohody v roce 2018 odstoupily a obnovily protiíránské sankce. Teherán pak přestal některé své závazky plnit, obnovil obohacování uranu na vyšší než povolený stupeň a začal zvyšovat zásoby obohaceného uranu. V Natanzu, který je asi 200 kilometrů jižně od Teheránu, jsou rozsáhlé podzemní prostory s centrifugami, které obohacují uran. Grossi řekl, že Írán zatím stále inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do svých provozů včetně Natanzu pouští.

Právě budování tohoto provozu vyvolalo v roce 2002 obavy, že se Írán zabývá aktivitami, které mu umožní získat jadernou zbraň. V roce 2003 provoz navštívili inspektoři MAAE. Centrifugy jsou v prostoru, nad kterým je téměř osmimetrová vrstva betonu na ochranu před případným leteckým útokem.

MAAE ve své minulé čtvrtletní zprávě uvedla, že Írán měl do konce srpna zásoby více než 2105 kilogramů nízko obohaceného uranu, tedy o mnoho více než dohodou povolených asi 200 kilogramů. Uran obohacuje už na 4,5 procenta, zatímco dohoda stanovila hranici na 3,67 procenta. MAAE chystá novou zprávu a Grossi k tomu řekl, že očekává, že agentura bude konstatovat podobný trend jako v minulé zprávě.

Americká asociace pro kontrolu zbraní (ACA) uvádí, že k tomu, aby mohl Írán vyrobit jadernou zbraň, potřebuje zhruba 1050 kilogramů uranu obohaceného pod pět procent, který pak bude muset dále obohatit na více než 90 procent. MAAE ale tvrdí, že Írán zatím dostatek materiálu k výrobě atomové bomby nemá.

"Nelimitovaná ziskuchtivost." Žalobce vysvětluje, proč chce pro Ratha 9,5 roku vězení

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 27.10.2020 - 19:17

Někdejší první muž Středočeského kraje David Rath sedí od loňského října ve vězení za korupci, jejímž symbolem se stalo sedm milionů korun v krabici od vína. Dostal za to sedm let. Letos v lednu vyústila v nepravomocný rozsudek jeho druhá korupční kauza, v níž se uplácelo při zakázkách ve středočeských nemocnicích. Vedle Ratha v ní byli hlavními aktéry bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott.

Exhejtman si za to vyslechl trest osm let vězení a sankce 18 milionů korun. Pokud by se tento verdikt stal pravomocným, trest by se s prvním nesčítal. Platilo by "jen" delší odnětí svobody. Kottovým soud rovněž vyměřil osm let vězení. Jak už Aktuálně.cz informovalo, státní zástupce se odvolal. Nyní se seznámilo se samotným odvoláním, z něhož plyne, proč chce přísnější tresty.

"Obžalovaný MUDr. Rath se trestné činnosti rozhodně nedopouštěl z důvodu jakékoliv finanční nouze, ale naopak, i přesto, že jeho finanční situace byla díky dlouhodobě vysokým příjmům, plynoucích mu pravidelně mimo jiné z veřejných rozpočtů, velmi výrazně nadprůměrná. Jeho jedinou pohnutkou tak zjevně byla prostá a ničím nelimitovaná ziskuchtivost," píše státní zástupce Zdeněk Matula.

Rath na vrcholu organizované skupiny

Podle něj stál exhejtman na vrcholu celé organizované skupiny, přestože se skrýval za manžele Kottovy. Jednání této trojice označil za velmi sofistikované a jdoucí daleko za rámec běžných deliktů. Trest osmi let pro Ratha považuje za nedostatečný s ohledem na to, že jde o závažnější a rozsáhlejší kauzu než v prvním případě. Proto pro něj žádá vězení nejméně na devět let a šest měsíců.

"V případě obžalovaného MUDr. Ratha se totiž jednalo o dlouhodobé, systematické a sofistikované nezákonné 'odčerpávání' mnohamilionových částek z veřejných prostředků, umožněné jeho faktickým vlivem, vyplývajícím z jeho pozice hejtmana, člena rady kraje a předsedy výboru regionální rady ROP (regionálního operačního programu, pozn. red.)," argumentuje žalobce.

Protože Rath manipuloval se zakázkami z vysoké politické funkce, podle žalobce dramaticky naboural důvěru občanů v krajskou samosprávu a v podstatu řádného fungování veřejné moci. Exhejtman nelegálně vstoupil do tendrů, v nichž mohl způsobit škodu ve výši 150 milionů korun. Proto mu chce státní zástupce nechat propadnout i veškerý jeho majetek.

"Mám především za to, že si je možné jen velmi obtížně představit vhodnější situaci, kdy by měl být uložen zákonodárcem výslovně předvídaný trest propadnutí celého majetku, než je právě situace obžalovaného MUDr. Ratha, a tento trest rozhodně není namístě v jeho případě s přihlédnutím ke všem splněným přitěžujícím okolnostem považovat za trest nepřiměřeně přísný," vysvětluje.

Propadnutí majetku manželů Kottových

Obdobně žalobce zdůvodňuje odvolání u Kateřiny Kottové (dříve Pancové) a Petra Kotta. Oba figurovali i v první Rathově kauze, za niž už si odpykávají šest let ve vězení. V aktuálním případu dostali osm let a pokutu 20 milionů. Na Kottovou padl trest za šest trestných činů, při nichž přijala, žádala nebo domlouvala úplatky v celkové výši 86,84 milionu. Verdikt proto považuje žalobce Matula za nedostatečně přísný.

"Ve vztahu k závažnosti trestné činnosti pak i v případě obžalované MUDr. Kottové přiměřeně platí to, co jsem uvedl ve vztahu k závažnosti jednání obžalovaného MUDr. Ratha, vyjma toho, že nezastávala natolik významnou veřejnou funkci, přestože ani její postavení ředitelky velké nemocnice a funkcionářky významné politické strany nebylo nijak marginální," píše Matula. Navrhuje pro ni nejméně 8,5 roku a propadnutí veškerého majetku.

Stejně vystavěl státní zástupce argumentaci i v případě Petra Kotta. U něj soud v lednu při rozsudku napočítal šest skutků, jež kvalifikoval jako osm trestných činů. "Mám za to, že i v jeho případě bylo zcela namístě uložit mu především také trest propadnutí celého majetku a trest odnětí svobody alespoň v polovině příslušné trestní sazby (ta je pět až 12 let, žádá tedy nejméně 8,5 roku, pozn. red.)," vysvětluje Matula.

Nejsem zproštěn mlčenlivosti

Druhá Rathova korupční kauza se odehrávala v letech 2011 a 2012. Rath stál coby hejtman a šéf řídicího výboru dotačního programu Střední Čechy na vrcholu skupiny, Kottovi jako jeho hlavní komplicové plánovali manipulaci zakázek a zajišťovali úplatky. Ohýbaly se tendry v kladenské, kolínské a mladoboleslavské nemocnici, pokoutně se domlouvala i soutěž na dodávku 48 sanitek pro středočeskou záchranku.

Deník Aktuálně.cz požádal o stanovisko k odvolání žalobce Matuly Rathova advokáta Adama Černého, nebral však telefon a nereagoval ani na SMS. Právní zástupce Kottových Tomáš Sokol se komentáře zdržel. "Nejsem zproštěn mlčenlivosti, takže vám k tomu nemohu nic říct," sdělil Aktuálně.cz.

Kromě Ratha a Kottových jsou dalšími výraznými odsouzenými ředitel středočeské záchranky Martin Hodek, někdejší člen představenstva stavební firmy Metrostav Pavel Pilát či další manažer společnosti Jiří Anděl nebo šéf společnosti Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský. Z firem míří nepravomocný rozsudek na podniky Metrostav, Jipe, Puroklima či Hospimed.

Spis na vrchní soud nejdříve v listopadu

"Odvolání bylo podáno v neprospěch celkem 12 obžalovaných do výroků o trestech (míří i proti čtyřem firmám, pozn. red.)," řekl už dříve Aktuálně.cz státní zástupce Matula. Aktuálně.cz již také informovalo, že z fyzických osob se jako jedinému vyhnulo odvolání žalobce, tedy žádost o tvrdší trest, Jiřímu Andělovi. Naopak brojí proti údajně nízkým sankcím, vesměs pokutám a dočasnému zákazu účastnit se veřejných zakázek, pro výše uvedené firmy.

Odvolací vrchní soud spis k případu nedostal, zatím leží na Krajském soudu v Praze. Vyčkává se na zdůvodnění odvolání obžalovaných. "Předsedkyně senátu chce dát s ohledem na rozsáhlost odůvodnění rozsudku a s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci možnost odůvodnit jejich odvolání zhruba někdy do druhé poloviny listopadu," vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí krajské instance Jiří Wažik.

Lednový rozsudek předčítala soudkyně Iva Říhová 129 minut. Stejně jako žalobce popsala roli Davida Ratha coby klíčovou, bez jeho účasti v kauze by se machinace nemohly odehrát. "Stěžejní byly prostorové odposlechy, důkazy zajištěné při domovních prohlídkách a listinné důkazy," pojmenovala pak důkazy, které rozhodly o vině obžalovaných.

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

Živě.cz - 27.10.2020 - 18:45
Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách • Jsou to letiště, základny i elektrárny • Nejvíce míst tají Francie

Stránky

Přihlásit se k odběru blog.obsah.info agregátor