Agregátor zdrojů

Řecká vláda zkouší snížit počet migrantů v zemi. Chce zrychlit azylové řízení

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 22.10.2019 - 23:32

"Lidé by měli vědět, že nemohou přijít do Řecka, požádat o azyl a zůstat tady navždycky," komentoval návrh podle agentury AP vládní mluvčí Stelios Petsas.

V Řecku nyní žije na 70.000 běženců, řada z nich v přeplněných uprchlických táborech zejména na ostrovech v Egejském moři. Letos se navíc Řecko stalo opět hlavní vstupní branou migrantů přes Středomoří do Evropy, když od začátku roku do země dorazilo podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 53.460 migrantů.

Vládní návrh zákona má mimo jiné umožnit, aby rozhodnutí azylových úřadů mohlo být doručeno zákonnému zástupci žadatele, pokud žadatele nelze s vyrozuměním zastihnout. Díky tomu by měla rozhodnutí o udělení, či neudělení azylu nabýt rychleji platnosti.

Podle nové legislativy by už také neměla být uznávána jako základ pro žádost o azyl posttraumatická stresová porucha, pokud nebude doložena lékařskou zprávou. Nová pravidla by měla též omezit pohyb migrantů. Pokud odmítnou přesun do jiného zařízení pro uprchlíky, bude to považováno za odmítnutí práva žádat o azyl. Žadatelé o azyl rovněž budou muset zůstat v táboře či jiném ubytovacím zařízení po celou dobu procesu vyřízení žádosti.

Šest humanitárních organizací, včetně Lékařů bez hranic či Amnesty International, ve společném prohlášení varovalo před možnými důsledky nových předpisů na lidská práva. Podle deníku Kathimerini si také postěžovaly, že neměly dost času na komplexní zhodnocení nových pravidel obsažených ve 250ti stránkovém vládním návrhu.

Nová řecká konzervativní vláda, která je v úřadu od letošního července, si jako jednu z priorit stanovila mimo jiné zlepšení životních podmínek migrantů a také urychlení procesu vyřizování žádostí o azyl. Začátkem tohoto měsíce premiér Kyriakos Mitsotakis prohlásil, že většina migrantů přicházejících nyní do Řecka nejsou "uprchlíci", ale ekonomičtí migranti.

Někteří vědci se obávají, že lidské „minimozky“ pěstované v laboratořích by mohly být schopny vnímat

Živě.cz - 22.10.2019 - 20:00
Skupina odborníků z Green Neuroscience Lab varovala před používáním lidských „minimozků“, které se pěstují v laboratořích z kmenových buněk. Podle jejich názoru by totiž tyto organoidy mohly být schopny vnímat. Přestože nic takového dosud nebylo prokázáno, riziko je prý příliš velké. „Minimozky“ ...

Dávám Kurdům dalších šest dní na stažení, oznámil Erdogan. Hlídat je budou i Rusové

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 22.10.2019 - 19:49

"Během 150 hodin (kurdské jednotky) opustí třicetikilometrovou zónu. Odpočítávání této lhůty začne zítra v 12:00 místního času. Po uplynutí poskytnutých 150 hodin (zhruba šest dnů) začne rusko-turecké hlídkování západně a východně od místa operace Pramen míru," prohlásil Erdogan podle agentury TASS. Společné hlídky se mají pohybovat do hloubky deseti kilometrů syrského území od tureckých hranic.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov poznamenal, že od půlnoci 23. října vstoupí do oblasti turecké operace v Sýrii ruští vojenští policisté a syrští vojáci. Uvedl také, že Rusko a Turecko budou společně monitorovat situaci, aby zajistili plnění dohody ze Soči.

Firmy se perou o vánoční brigádníky. Nabízí i dvě stovky za hodinu a peníze na ruku

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 22.10.2019 - 19:07

Pro naprostou většinu obchodníků i doručovatelů jsou Vánoce nejrušnější období roku. Světová jednička v on-line prodeji Amazon zaměstnává v distribučním centrum v Dobrovízi zhruba 3000 stálých zaměstnanců, kolem Vánoc chce počet lidí v centru zdvojnásobit.

Prodejní sezona Amazonu sice vrcholí před Vánocemi, ale už nyní stoupá počet objednávek. Sezonní pracovníci mohou nastoupit jak na plný pracovní úvazek, tak i na částečný úvazek.

"Těšíme se, až znovu přivítáme ty, kteří se k nám před Vánocemi pravidelně vracejí," uvedl viceprezident evropských operací společnosti Amazon Steven Harman.

Amazon nedávno zvýšil základní hodinovou mzdu ze 150 na 160 až 175 korun hrubého podle dosavadní délky trvání pracovního poměru. Složkou mzdy je i desetiprocentní měsíční bonus, pokud má zaměstnanec stoprocentní docházku.

Před Vánocemi shánějí zaměstnance a brigádníky i další firmy, pro které je toto období nejrušnější částí roku. Například Česká pošta hledá doručovatele, řidiče, pracovníky na přepážky nebo do třídíren zásilek. V inzerátech je láká na odměnu až 190 korun za hodinu.

Brigádníky shání i tuzemský on-line supermarket Rohlík.cz. "Plánujeme Rohlik.cz rozšířit o minimálně 50 - 80 nových posil. Většinou se jedná o kurýry, výpomoc ve skladu nebo zákaznickou podporu," řekla Aktuálně.cz HR ředitelka Zuzana Melicheríková.

"Na pozicích ve skladu, logistice a zákaznickém servise nabízíme 150 až 200 korun za hodinu. Pokud se však brigádníci osvědčí, necháváme si schopné lidi dál," dodává.

V podobné situaci je i online prodejce elektroniky Mall.cz. "Na vánoční sezónu posilujeme samozřejmě brigádníky, a to nejen na našich výdejních místech, ale také v podpůrných odděleních či logistice. Mzdové hodnocení sezónních pracovníků se zásadně neliší od našeho standardního odměňování v průběhu celého roku. Rozpětí je od 110 Kč do 180 Kč za hodinu. Průměrná hodinová mzda je pak 130 Kč za hodinu," vysvětluje mluvčí prodejce Veronika Poláková.

Externisty shání také největší tuzemský on-line prodejce Alza.cz. "V hlavní sezóně nabereme stovky brigádníků na různé pozice, nejvíce do skladů nebo na výdej do prodejní sítě. Odměna se zde nyní pohybuje mezi 120 - 140 Kč za hodinu," říká mluvčí Alzy Patricie Šedivá. Dodává, že největším benefitem pro zaměstnance je vyplácení odměny rovnou po odpracování směny.

Růst mezd pro externisty reflektuje nedostatek pracovní síly v Česku. Podle průzkumu platových očekávání Aktuálně.cz se zvedá i mzda, o kterou si říkají čerství absolventi ve svém prvním zaměstnání. Předloni mladým lidem v prvním zaměstnání stačilo 26 tisíc, loni 30 a letos chtějí v průměru už jednatřicet tisíc korun hrubého měsíčně. Zajímavé ale je, že laťku zvedají hlavně muži. Mladé ženy by se totiž spokojily s výrazně nižší mzdou.

Úspěch českých astronomů. Vědci potvrdili unikátní objev hnědého trpaslíka

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 22.10.2019 - 19:05

Satelit TESS, vypuštěný do vesmíru loni v dubnu, má objevovat nové exoplanety, tedy planety obíhající jiné hvězdy než Slunce. Pomocí čtyř kamer zjišťuje pokles světla hvězd způsobený jinými tělesy. Tak byla objevena i horká hvězda TOI-503 a její souputník, hnědý trpaslík TOI-503b.

"Jelikož je to první systém s hnědým trpaslíkem v okolí podobné hvězdy, bude zajímavé studovat a pochopit jejich vzájemnou interakci," sdělil vedoucí skupiny exoplanet v Astronomickém ústavu Petr Kabáth.

"Hnědý trpaslík je nesmírně fyzikálně zajímavý objekt, o němž se vede mnoho diskusí. Stejně je to i v případě hvězd typu TOI-503. Objevení tohoto systému se dá vnímat jako jakési vzájemné přemostění, které nám umožňuje nový náhled na tyto objekty. To má velký význam pro pochopení jejich vzniku a vývoje," doplnil student doktorského studia Ján Šubjak, který při analýze dat z Ondřejova a dalších observatoří spolupracoval s týmem z Harvardovy univerzity v USA i odborníky z dalších zemí.

Satelit TESS má pomoci najít i menší exoplanety, protože dřívější pozorování pomocí pozemních dalekohledů zaznamenala podle astronomů hlavně obří planety. S pomocí TESS v kombinaci s pozemními dalekohledy je možné studovat hmotnost, velikost, hustotu a oběžné dráhy řady planet, včetně těch podobných Zemi v obyvatelné zóně jejich mateřské hvězdy.

GeForce GTX 1660 Super se předčasně odhaluje. Dostane lepší paměť

Živě.cz - 22.10.2019 - 18:59
Nvidie postupně uvádí různé aktualizované modely svých grafických karet, kterým přidává příponu „Super“. Už nějakou dobu unikají informace o grafické kartě GeForce GTX 1660 Super a nyní došlo k předčasnému odhalení specifikací na prodejním portálu JD.com. GeForce GTX 1660 Super má 1 408 cuda ...

Protivládní protesty v Chile už mají patnáct obětí. Jsme ve válce, řekl prezident

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 22.10.2019 - 18:31

Z 15 obětí nepokojů jich 11 zemřelo v metropolitní oblasti Santiaga de Chile, některé v důsledku požárů, které zakládají radikálové, tři osoby zabila kulka vypálená ozbrojenými složkami při potlačování manifestaci. Ráno například místní prokurátor v regionu Maule potvrdil, že v noci na úterý zemřel pětadvacetiletý účastník manifestace po výstřelu vojáka u města Curicó. Podezřelý ze střelby byl zatčen.

Kvůli protestům, které jsou označovány za nejhorší v Chile za několik posledních desetiletí, vláda poprvé od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta v roce 1990 povolala do ulic k zajištění pořádku vojáky. Jen v metropolitní oblasti Santiaga de Chile jich je nasazeno 20 000.

Nynější protesty zažehlo zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile, čímž ale podle analytiků jen přetekl pohár nespokojenosti Chilanů s tím, že vláda dlouhodobě neřeší jejich sociální problémy. Demonstrace, během nichž radikálové zapalovali vozy metra, autobusy či supermarkety, pokračují i poté, co Sebastián Piňera zdražení jízdného zrušil.

Prezident: Nepřítel je připraven používat násilí

Olej do ohně přilil prezident v neděli večer, když prohlásil, že země je ve válce. "Jsme ve válce proti mocnému vytrvalému nepříteli, který nerespektuje nic a nikoho a je připraven používat násilí," uvedl Piňera. Demonstranti poté vyšli do ulic i s transparenty "Já nejsem ve válce, Piňero rezignuj".

V pondělí večer se prezident za svá slova omluvil. "Vím, že někdy mluvím tvrdě… Ale pochopte mě, krajané, řekl jsem to, protože jsem pobouřen škodami a bolestí, kterou tohle násilí způsobuje," řekl Piňera. Na úterý oznámil schůzku s představiteli politických stran, včetně opozičních, s cílem najít východisko z krize a vyřešit "problémy, které tíží Chilany."

Prezident Piňera, který je v úřadu od loňského března, slíbil také mimo jiné zvážit zlevnění léků či změnit penzijní systém.

Demonstrace proti chilské vládě se konaly například i v pondělí u chilského konzulátu v Buenos Aires, kde se sešly tři stovky lidí. Manifestace se podle místních médií uskutečnily i v dalších zemích před chilskými diplomatickými zastoupeními, například ve Španělsku, Francii, Peru, Belgii či Austrálii.

Očekává se, že protesty v Chile budou pokračovat také v dalších dnech, kromě toho na středu a čtvrtek svolaly nejsilnější chilské odbory stávku.

Berlín bojuje s předraženými byty: Nová pravidla srazí nájemné i pod pražský průměr

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 22.10.2019 - 18:00

Rozklíčovali jsme berlínský plán na zastropování nájemného. Uleví se hlavně nájemníkům, kteří bydlí v malých bytech v lukrativních čtvrtích.

Jen tmavý mód je nuda. Opera přichází na Android i s barevnými tématy

Živě.cz - 22.10.2019 - 18:00
Opera přišla v nové verzi svého prohlížeče pro Android s aktualizovanými tématy. Ta přináší kromě podpory tmavého režimu i nejrůznější barvy. Celý prohlížeč tak můžete mít klidně červený, či zelený. Nová verze prohlížeče s pořadovým číslem 54 přináší na mobilní poměry nevídané možnosti úpravy ...

Boleslavský vrchol, Škoda Superb, má 85 let. Vozila Erwina Rommela i Miloše Zemana

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 22.10.2019 - 17:53

Jméno, které je dnes vyhrazené vrcholnému modelu, dostala tehdy jako první luxusní limuzína označovaná do té doby jen prostým číslem 640.

V brněnském bytě se střílelo. Jeden člověk zemřel, další je těžce zraněný

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 22.10.2019 - 17:34

Záchranná služba odvezla se středně těžkým poraněním muže do nemocnice, už před příjezdem záchranářů byl na místě jeden mrtvý, řekla mluvčí záchranky Michaela Bothová.

Potvrdila, že šlo o střelné zranění. "Na místě jsme ošetřili muže, po poskytnutí přednemocniční péče jsme jej převezli do Fakultní nemocnice u svaté Anny. Jednalo se o středně těžké poranění. Dále byla na místě jedna osoba, která zemřela ještě před naším příjezdem, nemohli jsme jí nijak pomoci," řekla Bothová.

Městská část Královo Pole, kde se neštěstí stalo, je oblíbenou obytnou čtvrtí. Sousedí s centrem města, do nějž je velmi dobré dopravní spojení, a zároveň je klidná a vybavená obchody, školami i parky. Nedaleko od místa střelby je radnice městské části, kulturní centrum, fotbalový stadion a velký park na Slovanském náměstí, kde je střední a základní škola.

Na jihu Moravy policisté naposledy zasahovali u střelby 24. května. Do té doby bezúhonný obyvatel Dražůvek na Hodonínsku zastřelil místostarostu doprovázejícího policisty, kteří přicházeli řešit sousedský spor. Střelce pak policisté našli v jeho domě mrtvého.

PrinCube: nejmenší mobilní barevná inkoustová tiskárna tiskne pomocí lidské ruky

Živě.cz - 22.10.2019 - 17:00
PrinCube je nejmenší mobilní barevná inkoustová tiskárna • Nemá podavač papíru a její pohyb zajišťuje ruka uživatele • Může tisknout na jakýkoli povrch, kdykoli a kdekoli

Konec řečí, jde se na věc: Wing začal v Americe rozvážet balíčky pomocí dronů

Živě.cz - 22.10.2019 - 16:11
Alphabet začal v rámci společnosti Wing poskytovat přepravu věcí pomocí dronů • Služba je zatím dostupná jen v USA • Významný milník ukazuje možnosti rozvoje dopravy zboží

Provozovat ve vesmíru sex není dobrý nápad. Proč a co to změní?

Živě.cz - 22.10.2019 - 16:00
Došlo někdy ve vesmíru k sexu? • Kosmické agentury o tom nemluví, ale podle odborníků je to nepravděpodobné • Sex v prostředí mikrogravitace je totiž spíše noční můra

Johnson chce předčasné volby, pokud mu parlament nevyhoví ohledně rychlého brexitu

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 22.10.2019 - 15:37

Předseda vlády zároveň v dolní komoře parlamentu zahájil debatu o ratifikačním zákonu, jehož schválení podle něj umožní Británii "otočit list" a nastoupit cestu "uzdravení a sjednocení".

O opatření, které by převedlo obsah brexitové dohody do britského práva, budou poslanci poprvé hlasovat kolem 20:00 SELČ. V této fázi pouze dají najevo, zda v principu souhlasí s vládním návrhem, neboť ještě nebude možné projednávat pozměňovací návrhy. Média očekávají, že touto první zkouškou by zákon mohl projít, ihned by ale následovalo ještě problematičtější hlasování o extrémně krátkém schvalovacím harmonogramu, který vláda naplánovala.

"Zdroj z čísla 10 (premiérského úřadu - pozn. red.) říká, že 'když parlament znovu odhlasuje zdržení odmítnutím programového usnesení… pak zákon stáhneme, parlament už nebude mít další práci a přejdeme k volbám před Vánoci," uvedla na twitteru Kuenssbergová. Ta předtím informovala, že dojde-li na hlasování o dalším postupu při schvalování prováděcího zákona, vláda jej zřejmě prohraje.

"Prosadíme-li tuto (brexitovou) dohodu a legislativní opatření, budeme moci otočit list a umožnit tomuto parlamentu a této zemi, aby se začaly uzdravovat a sjednocovat," prohlásil na úvod dnešní rozpravy Johnson. Navržený zákon podle premiéra umožní Británii opustit Evropskou unii na konci měsíce, tedy už za devět dní.

Britská média předpovídají, že dnešní neúspěch vlády by nejspíše znamenal definitivní konec varianty odchodu z unie bez dalšího odkladu. O ten už Johnson na základě zákona z minulého měsíce požádal o víkendu, zbytek EU ale s reakcí čeká na vývoj v britském parlamentu.

Za kontaminaci vody v Dejvicích a Bubenči musí dva zaměstnanci zaplatit pokuty

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 22.10.2019 - 15:34

Obžalobu na dva zaměstnance PVK - tehdejšího vedoucího střediska provozu sítí Otakara Mrkvu a technoložku Pavlu Dobrou - podalo státní zastupitelství loni v dubnu. Vinilo je z obecného ohrožení z nedbalosti, za což jim hrozilo až pětileté vězení nebo zákaz činnosti. Soud však dvojici uznal vinnou mírněji postihovaným přečinem - nedbalostním ohrožováním zdraví závadnými potravinami. Za ten jim mohl uložit maximálně půlroční odnětí svobody.

Dejvice a Bubeneč zůstaly bez pitné vody od 24. do 28. května 2015. Požití vody znečištěné viry a bakteriemi způsobilo podle soudu zdravotní problémy nejméně 5100 lidem, přičemž nejméně 33 z nich skončilo kvůli střevním potížím v nemocnici. Hygienici poté nařídili plošné očkování dětí do 15 let proti žloutence typu A.

Kontaminaci předcházela oprava vodovodního řadu pocházejícího z roku 1960. Mrkvovi obžaloba vyčítala konkrétně to, že před připojením potrubí zpět do distribuční sítě nezajistil kvalitní propláchnutí v celé jeho délce. Dobrá pak podle obžaloby nenařídila provedení kontrolních laboratorních odběrů pitné vody z opravovaného řadu.

Soud v trestním příkazu potvrdil, že rozhodnutí obžalovaných vedlo ke kontaminaci sítě s pitnou vodou takovou vodou, která obsahovala koliformní bakterie Escherichia coli a noroviry. Kontaminovaná voda natekla do opravovaného vodovodního řadu jeho prasklinou, o jejíž existenci zaměstnanci nevěděli.

Oba zaměstnanci dříve v médiích jakoukoliv vinu odmítli, zastaly se jich i PVK. Pokud by Mrkva nezaplatil peněžitý trest ve výši 140 000 korun, musel by si odpykat sedm měsíců vězení. Dobrá by v případě neuhrazení uložených 100 000 korun strávila za mřížemi o dva měsíce méně.

16jádrový Ryzen 9 3950X je podle prvních testů výkonnější než 18jádrový Intel Core i9-10980XE

Živě.cz - 22.10.2019 - 15:27
Pro náročné domácí uživatele chystá AMD 16jádrový procesor Ryzen 9 3950X (Zen 2), u kterého se očekává cena 749 dolarů, tedy asi 22 tisíc korun. Intel proto má připravený výkonný 18jádrový procesor Core i9-10980XE (Cascade Lake). I to ale možná nebude stačit. V databázi 3DMarku, konkrétně v ...

Řidiče v pohraničí ohrožuje záhadný "vrhač větví", němečtí policisté žádají o pomoc

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 22.10.2019 - 15:11

Motoristy ohrožuje vrhač větví v policejním revíru Žitava-Oberland od října roku 2013. Pokládá na silnici menší stromky nebo velké větve, aby řidiče přinutil zastavit vozidlo. "Když vůz stojí, hází na něj další větve, kameny a nebo různé předměty. Už při vynuceném náhlém prudkém brzdění jsou řidiči ve velkém nebezpečí a je jen dílem náhody, že přitom ještě nedošlo k vážné havárii," uvedla regionální mluvčí policie Ivana Baláková.

Saská policie dosud eviduje 53 takových útoků na vozidla, poslední se stal letos 7. září na spolkové silnici B96 v katastru obce Friedersdorf ve směru z Ebersbachu na Oppach. Muž útočí vždy až po západu slunce, a to v Schönbachu, Kottmarsdorfu, Friedersdorfu, Neugersdorfu a Leutersdorfu.

Podle výpovědí svědků větve hází muž mladšího nebo středního věku, štíhlé, atletické postavy. Je vysoký 170 až 180 centimetrů. Nosí volné kalhoty, bundu s kapucí a tmavou čepici. Maskuje se šátkem přes pusu nebo kuklou a nosí u sebe vždy kapesní svítilnu nebo čelovku s LED světlem. Na své noční výpravy jezdí na horském nebo trekingovém kole. Informace vedoucí k jeho dopadení přijme kterákoliv policejní služebna v Sasku nebo je možné volat na telefonní číslo + 49 (0) 3581 468 - 100.

Do ruského letoviska přijel častý host. Putin a Erdogan si v Soči rozdělují Sýrii

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 22.10.2019 - 14:36

Oba prezidenti se po stažení amerických vojáků stali politiky, kteří nejvíc ovlivňují situaci v Sýrii. Turecko zahájilo 9. října vojenskou ofenzívu s cílem vytlačit od svých hranic bojovníky kurdských milic. 

Obě strany uzavřely ve čtvrtek příměří a boje zmírnily. Erdogan, který je v Rusku častým hostem, ale v Soči uvedl, že vydá rozkaz k pokračování ofenzívy, pokud kurdští bojovníci neodejdou z pohraničního pásma. "Všichni se musejí stáhnout," upozornil turecký prezident.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov novinářům řekl, že ruský prezident se chtěl na schůzce dozvědět detaily o tureckých plánech na severovýchodě Sýrie.

Rusko před čtyřmi lety vojenskou intervencí zachránilo režim syrského prezidenta Bašára Asada před pádem a umožnilo mu získat zpět kontrolu nad většinou země.

Výjimkou je právě severovýchod, ovládaný dosud Kurdy s americkou podporou, a severozápad, kterou kontrolují různé opoziční skupiny, podporované Tureckem. Prezident USA Donald Trump ale rozhodl o stažení tisícovky amerických vojáků ze Sýrie.

Pragmatické spojenectví

Spolupráce mezi Moskvou a Ankarou byla zpočátku komplikovaná. Když vypuklo v Sýrii v roce 2011 povstání, Turecko se postavilo proti Asadovi a pomáhalo povstalcům. Rusko spolu s Íránem naopak drželo Asada u moci.

V listopadu 2015 turecká protivzdušná obrana sestřelila ruský letoun a konflikt se vyhrotil. Putin hovořil o "bodnutí do zad" a žádal omluvu. Té se mu dostalo a Erdogan začal couvat. Od té doby se snaží oba politici své zájmy v Sýrii koordinovat tak, aby nedošlo ke konfliktu. A to ani mezi tureckou armádou a vojáky syrského režimu.

Německý časopis Der Spiegel předpokládá, že po odchodu Američanů nebrání Putinovi s Erdoganem nic v rozdělení sfér vlivu v Sýrii. Turecký prezident však takzvaně tahá za kratší konec.

"O tom, co se stane v Sýrii, dnes rozhoduje hlavně Putin. Erdogan těžko může vybudovat nárazníkové pásmo v Sýrii bez Putinova souhlasu. Je možné, že Kreml dovolí Turkům ponechat si kontrolu nad částmi severní Sýrie," píše v analýze německý týdeník.

Země se navzájem potřebují

Turecko má zájem hlavně na pacifikaci Kurdů. Bojí se separatistických tendencí vlastní kurdské menšiny, která čítá přes 15 milionů lidí. Hlavním cílem Ruska pak je stabilita Asadova režimu. Tyto dva zájmy se navzájem nemusejí křížit.

"Samotný Putin se nedávno vyjádřil, že jeho samotného výsledky ruské vojenské intervence v Sýrii překvapily. Zásah pevně usadil Asada zpět u moci, Islámský stát je poražen a Rusko obnovilo svoji image velmoci," uvedl ruský komentátor Dmitrij Trenin z moskevského výzkumného centra Carnegie.

Rusko a Turecko pojí kromě jiného ekonomické zájmy. Turecká vláda i přes kritiku Spojených států a NATO koupila od Ruska protiletadlový obranný systém S-400. Podílí se na stavbě plynovodu Turkish Stream, který povede ruský plyn dále do Evropy.

Pro turecké přímořské investory je z hlediska příjmů důležitá ruská klientela. Právě toto byl problém po tureckém sestřelení ruského letounu v roce 2015. Moskva přerušila leteckou dopravu do Turecka a turistický sektor tlačil na Erdogana, aby se s Putinem usmířil, protože hotely a cestovní kanceláře přicházely o peníze.

K turecké ofenzívě proti syrským Kurdům, která začala 9. října, se Kreml zpočátku vyjadřoval zdrženlivě, ale na rozdíl od zemí Evropské unie ji neodsuzoval. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že Turecko má právo na ochranu svých hranic, ale operace musí být časově a teritoriálně omezená.

Stránky

Přihlásit se k odběru blog.obsah.info agregátor