Agregátor zdrojů

Jeden výhodný, druhý méně. Koupě státního dluhopisu vyžaduje ostražitost i trpělivost

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 1 hodina 17 min zpět

Upisovací období pro třetí emisi státních Dluhopisů Republiky v pondělí začalo. Na rozdíl od dvou předchozích emisí ale v této nabízí ministerstvo financí dva druhy dluhopisů. Jeden reinvestiční s průměrným ročním výnosem 1,91 procenta před zdaněním, druhý takzvaně protiinflační s pohyblivým úrokem, který bude přesně kopírovat vývoj spotřebitelských cen, a navíc bude navýšen o 0,5 procentního bodu ročně.

A právě druhý typ státního dluhopisu bude výrazně výhodnější. "Standardně mají dluhopisy nastavený pevný výnos, jako například aktuálně nabízené Dluhopisy Republiky, kde se každý rok úrok zvyšuje od 0,5 procenta až po 4,0 procenta. V prvních letech je tedy výnos mizerný a je hluboko pod inflací, je třeba držet dluhopisy celých šest let," říká Martin Mašát, ekonom společnosti Partners. 

Mnohem lepší je podle něj právě novinka, kterou ministerstvo připravilo, tedy dluhopisy, u kterých bude úrok stanoven na základě vývoje inflace, respektive podle vývoje spotřebitelských cen.

"Příjemným doplňkem je dodatečný výnos 0,5 procenta, který ministerstvo k sazbě dané inflací každý rok ještě přidá. Hned první rok by tedy úrok měl přesáhnout 3,2 procenta, protože současný meziroční nárůst cenové hladiny je 2,7 procenta. Po odečtu 15procentní daně je to slušných 2,7 procenta meziročně. Po dlouhé době jde o zajímavou konzervativní investici," míní Mašát.

Podle něj bude tento dluhopis velkou konkurencí spořicích účtů a bankovních vkladů. "Očekávám mnohem vyšší poptávku než u předešlých dluhopisů nebo proti standardnímu dluhopisu s pevným úročením," dodává Mašát. 

Při první emisi, která skončila v lednu, si lidé objednali a uhradili státní dluhopisy přibližně za tři miliardy korun, počet objednávek činil 7131. V druhé emisi si lidé objednali cenné papíry za 942,7 milionu korun. Počet objednávek činil už jen 2193. 

Dluhopisy jsou jen pro fyzické osoby, právnické mají smůlu

Naopak Jan Mach, ředitel pobočky poradenské společnosti OK Point v Benešově až tak nadšený z protiinflačního dluhopisu není. "Obrovskou výhodou je velmi nízké riziko nesplacení závazků. Česká republika má velmi dobré ratingové hodnocení a patří mezi nejlépe hodnocené státy EU. Zároveň investor nemusí dluhopis držet do splatnosti, aby maximalizoval výnos, jak tomu je u předešlých dvou emisí státních dluhopisů," říká Mach. 

Upozorňuje ale i na nevýhody. "Většinu výnosu sní inflace. Investor se tedy vzdá svých úspor na šest let a stát mu garantuje, že jeho prostředky nebudou znehodnoceny inflací, navíc k tomu dostane 0,50 procenta p. a. Vyplacené úroky však investor musí ještě zdanit, čistý výnos těchto dluhopisů bude tedy nižší. Pokud se podíváme na průměrnou inflaci šest let dozadu, tak ta se pohybuje na úrovni 1,23 procenta, to znamená, že bychom nedosáhli ani výnosů, které přináší standardní státní dluhopis," tvrdí Mach. 

Právě pohyblivá úroková sazba je tak trochu sázkou do loterie. Ministerstvo financí vydává spořicí státní dluhopisy určené jen pro občany proto, aby zvýšilo podíl českých domácností na státním dluhu. V případě, že by tyto dluhopisy byly veřejně dostupné všem, odpadl by význam, za kterým jsou tyto dluhopisy vůbec vydány. Z toho důvodu nemůže dluhopis koupit právnická osoba, tedy firma.

Do banky na hodinu

A jak si běžný občan dluhopisy pořídí? Pokud už vlastnil některý ze státních dluhopisů, má elektronický přístup ke správě majetkového účtu. Přes něj si dluhopisy objedná v upisovacím období, které nyní trvá do 14. června 2019.

Pokud však jde o první nákup dluhopisů, je nutné si majetkový účet nejprve zřídit. To ovšem nejde provést z klidu domova, ale je nutné zajít na kamennou pobočku ČSOB. Ne na všech však tuto službu umožňují, jejich výčet najde zájemce na webu SpořicídluhopisyČR.cz

Na pobočce požádáte o zřízení účtu a nákup dluhopisů. Počítejte s tím, že vyřízení trvá necelou hodinu. Je třeba zřídit elektronický podpis, sepsat komisionářskou smlouvu o obstarání úpisu spořicích státních dluhopisů a ještě žádost o úpis. A tady pozor: než začnete vyřizovat potřebné papíry, je třeba jasně říci, o jaký dluhopis žádáte. Bankéř totiž nemusí ani vědět, že jsou v nabídce nově dva typy dluhopisů. 

Automaticky vám tak mohou vyplnit žádost o reinvestiční dluhopis, na který jsou zvyklí od prosince loňského roku, kdy začalo upisovací období první emise. A který velké zhodnocení peněz rozhodně nenabízí. 

Z banky odejdete sice se smlouvami v ruce, ale ještě stále ne s aktivním majetkovým účtem. Musí vám totiž ještě poštou na adresu bydliště přijít část vstupního PIN kódu. Druhá část přijde v SMS zprávě na telefon, který jste uvedli. Teprve pak bude možné se do systému spořicích státních dluhopisů dostat. 

Za dluhopisy však můžete zaplatit hned, neboť si z banky odnesete číslo účtu a variabilní symbol platby. Aktuální emise jsou opět korunové dluhopisy a minimální výše objednávky činí 1000 kusů dluhopisů, tedy minimální investice je 1000 Kč. Maximální je pět milionů. Výnos je reinvestován jednou ročně do dalších dluhopisů. To platí u obou nyní nabízených typů. Peníze musí být na účtu nejpozději 17. června, samotné dluhopisy získáte 1. července. 

Wikipedie je na protest vypnutá

Novinky.cz - 1 hodina 26 min zpět
Česká Wikipedie je ve čtvrtek vypnutá na protest proti chystané evropské směrnici. „Toto je naše poslední šance: Pomozte nám ovlivnit podobu autorského práva v Evropské unii,“ stojí v textu, který se zobrazuje uživatelům. Funkční ve čtvrtek není ani německá, slovenská a dánská mutace.

Mobilní Opera dostala VPN. Na Androidu tak můžete snadno surfovat anonymně

Živě.cz - 1 hodina 42 min zpět
Jednou z nadstandardních funkcí webového prohlížeče Opera je zabudovaný VPN klient poskytující šifrované připojení k internetu. VPN byla dosud výsadou desktopové verze prohlížeče, ale Opera ho nově poskytuje i v prohlížeči pro Android. Počínaje verzí Opery 51 pro Android tak mohou i mobilní ...

Faltýnkův Prostějov přitvrdil. Šikanují nás, říká opozice ve městě s mlčící většinou

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 15 min zpět

Roky tu největší výtržnost představovalo rámusení popelářského vozu. Prostějovská Borová ulice je klidné místo na okraji města, kde žijí převážně lidé s vyššími výdělky. Po celé délce má zámkovou dlažbu, lemují ji vesměs nově postavené rodinné domy, před kterým tu a tam parkují naleštěné vozy.

Minulý pátek brzy ráno ale jednu z obyvatelek čtvrti, opoziční zastupitelku a bývalou šéfku prostějovské buňky hnutí ANO Zuzanu Naiclerovou, čekalo překvapení. Svoji červenou Škodu Kodiaq našla od střechy až po kola důkladně potřísněnou čerstvě zasychající šedostříbrnou barvou.

"Bylo 6:30, když mi to manžel, který vychází z domu dříve, volal," vypráví Naiclerová, která je přesvědčená, že čin souvisí s jejím politickým působením ve sdružení Změna pro Prostějov. "Stálo tu víc aut, polité a páchnoucí acetonem bylo jen moje, tady se přece nikdy nic takového nedělo. Navíc v osobním životě žádné nepřátele nemám, žijeme s manželem obyčejný nenápadný rodinný život," říká matka tří dětí, která pracuje jako účetní u místního prodejce škodovky.

Rozchod s ANO kvůli nedemokratičnosti 

Sedmačtyřicetiletá žena je mezi místními opozičními politiky nejtvrdší kritičkou poměrů na radnici, kde nyní vládnou její bývalí kolegové z hnutí ANO, místní sdružení Pévéčko, ODS a ČSSD. 24 let tady byl zastupitelem a několik volebních období i radním druhý muž ANO Jaroslav Faltýnek. Kandidoval i v posledních komunálních volbách, avšak mandátu se vzdal.

Naiclerová, která se s Faltýnkem a hnutím rozešla kvůli jeho údajné nedemokratičnosti v roce 2016, tvrdě kritizuje například stavební úřad za povolování některých staveb v rozporu s územním plánem.

Ona i další opoziční zastupitelé poukazovali také na to, že město chtělo přidělit milionové dotace místnímu hokejovému klubu LHK Jestřábi, který je nyní v insolvenci, přestože předseda klubu Michal Tomiga i samotný spolek měli exekuce. Kvůli nesrovnalostem v účetnictví klubu, krácení daní a manipulacím s fakturami nyní čelí předseda policejnímu obvinění. Žena požadovala jasné vyčíslení, za co poskytnuté dotace utratil.

Od loňska také neúspěšně vymáhá úplné informace o hospodaření městské společnosti Lesy města Prostějova a její dceřiné firmy Dřevo Prostějov. "Uvnitř i mezi oběma stoprocentně městem vlastněnými společnostmi jsou zcela neprůhledné peněžní toky, máme podezření, že se tam vyplácejí na odměnách velké peníze. Říká se také, že peníze z Dřeva jdou tajně do hokejového klubu. Pro město by neměl být problém účty podniků zveřejnit a vše vyvrátit," říká Naiclerová, která trvá na svém právu zastupitelky mít o městských podnicích veškeré informace.

Lidé z radnice mi říkali, že na mě mají něco najít
Mezi poškozením vozu a svým kritickým působením v zastupitelstvu vidí přímou souvislost i proto, že prý nečelí šikaně poprvé.

"Známí úředníci z radnice mi říkali, že už dostali pokyn na mou osobu cokoli najít. Několikrát už o mně velmi nelichotivě psal místní tisk nakloněný radnici (jednatelem vydavatele je bývalý prostějovský radní a dlouholetý člen ODS Zdeněk Peichl - pozn. red.). Před volbami například, že stavím dům v blízké obci Čehovice a že mi hrozí ve správním řízení pokuta až půl milionu korun. Přitom žádné řízení proti mně nebylo vedené, byl to úplný nesmysl," popisuje žena.

Že se Naiclerová stala obětí zastrašování, si myslí i šéf dalšího opozičního sdružení Na rovinu a zastupitel Aleš Matyášek. "Kdyby to byl jen vandalismus a někdo si chtěl zchladit žáhu na autech, tak je polije všechny. Ale tady byla další auta nepoškozená, je jasné, že se ten člověk soustředil jen na ni a polil ho neuvěřitelně důkladně. To přece není samo sebou," řekl.

Matyášek nevylučuje, že incident mohl být sólo akcí ojedinělého pachatele, za hlavního viníka ale označuje vyhrocenou atmosféru mezi politiky ve městě. "Ta k tomu určitě přispívá. I na mě vyšel těsně před volbami v místním tisku hanlivý inzerát, který obsahoval sedm jasných pomluv, například, že tam, kde jsem dříve pracoval, se ztrácely statisíce korun a podobné nesmysly," říká muž, který je dnes na volné noze, živí se převážně účetnictvím a učí na místním gymnáziu plavání.

Metody, kterými se prostějovská politika vyznačuje, podle něho nejsou fér. Připomíná i chybějící nezávislá lokální média. "Informace, které se k lidem dostávají, jsou jednostranné, většinou popisované z pohledu vedení," říká.

Po auditu vše poskytneme

Šéfové města se brání a částečně přechází do protiútoku. "Informace opozici dáváme, vše poskytujeme v zákonné lhůtě. U lesních společností ale není hotový audit, tak je snad jasné, že před jeho dokončením nemůžeme účetní uzávěrky poskytnout, vše dodáme v dubnu," říká primátor Prostějova František Jura (ANO), který považuje prohlášení Naiclerové za nešťastné.

"Poškozuje město, samozřejmě odmítáme, že bychom něco takového iniciovali. Čin jednoznačně odsuzuji a chci, aby byl vyšetřen," dodal primátor.

Ostřejší byl ve vyjádření pro ČTK jeho náměstek Jiří Pospíšil (Pévéčko). "Spojování vandalského činu s údajným neposkytnutím účetní závěrky městských společností je naprosto nepřijatelné a z mého pohledu hraničí s trestným činem pomluvy. Vyjádření paní zastupitelky Naiclerové, které zveřejnila na sociální síti, necháme prověřit našimi právníky," uvedl Pospíšil.

Zajedno je s vedením i jednatel obou městských lesních a dřevařských společností Tomáš Vrba. "Výsledky samozřejmě zveřejňujeme, například v obchodním rejstříku ve sbírce listin. Před auditem ale závěrky dát nemůžeme, uděláme to v dubnu," řekl ve skromně vybavené kanceláři podniku Lesy města Prostějova (LMP), který sídlí v jednom ze sedmipatrových paneláků poblíž centra.

Vrba navíc uvedl, že odměny členů dozorčích rad podniku Lesy města Prostějova, jehož obrat činí od 30 do 50 milionů ročně a loni vykázal zisk 1,6 milionu, jsou přibližně 80 tisíc korun ročně. Odměny předsedy pak kolem 90 tisíc. "Jsou schválené radou města už roky a nemění se. A u podniku Dřevo Prostějov (kde jsou stejní členové jako u LMP - pozn. red.) je to bez odměny," dodal. Obrat a výsledek podniku Dřevo Prostějov sdělit odmítl. "Ta firma se rozběhla loni v polovině roku. Počkejte si na audit," řekl pouze.

Řada obyvatel města je ze sporů svých politiků unavená. "Přiznávám, že se v tom vůbec nevyznám, nechodím ani volit," říká číšník v restauraci U Chmelů. "Zaslechl jsem, že té zastupitelce nabarvili auto, ale mě politika nezajímá. Hlavně ať jede hokej, jinak je mi to jedno," poznamenal asi třicetiletý muž na baru.

Oba muži zřejmě představují typické prostějovské obyvatele. "Velká většina lidí místní politice nerozumí, kauz je tolik a tak nepřehledných, že byste musel napsat knihu, abyste to lidem vysvětlil. Ale kdo by ji četl. Může tu být určité znechucení, což může mít vliv na nízkou volební účast," naráží Matyášek na výjimečně nízkou chuť Prostějovanů účastnit se nejen posledních ale i těch předchozích komunálních voleb.

Zatímco celorepublikový průměr byl loni u komunálních voleb přes 47 procent a v samotném okrese Prostějov dokonce téměř 50, volební účast ve městě činila jen 37,8 procenta.

Tomu, kdo vládne, vyhovuje, že lidé ztrácí o politiku zájem
Studentský aktivista a novinář Jakub Čech v kavárně Prostor, ze které je výhled na chátrající Společenský dům a zpustlou tržnici, míní, že současným vládcům města nízký zájem lidí vyhovuje. "Ozdobí město květinami, pochlubí se stavbou v místním zpravodaji a lidé jim to baští nebo ani k volbám nechodí. Tak se vládne nejlépe," říká.

Zdůrazňuje navíc, jakou má radnice na malém městě moc. "Každý, i třeba jen člen nějakého kroužku, pěveckého sboru, je na jejich dotacích, příspěvcích závislý. V městských firmách pracuje spousta lidí, řada dalších má od nich zakázky. Není jednoduché být proti radnici ve městě, které má jen 40 tisíc obyvatel. Je tu i vliv Agrofertu, který tady má dva podniky, Pekárnu Penam a mrazírny Profrost," říká mladík, který v roce 2016 obdržel za svoje veřejné vystupování a odhalování nepravostí v publikovaných textech cenu Člověka v tísni Gratias Tibi a o rok později mu Nadační fond proti korupci udělil Cenu za odvahu.

Podle mnohých místních politiků se bez vědomí člena představenstva Agrofertu a druhého muže ANO Faltýnka ve městě skutečně nic důležité neobejde. "On je tím, kdo je v pozadí, ale vždy chtěl o všem důležitém vědět," říká Naiclerová. "Pro vedení města je nepostradatelný, lobbuje za klíčové projekty v Praze. A je nutné uznat, že jednat s lidmi on umí," míní Matyášek, který je Faltýnkovým spolužákem z gymnázia.

Faltýnek se postavil například za stavbu haly Národního sportovní centra, za kterou stojí zejména další vlivný Prostějovan, tenisový manažer Miroslav Černošek, který s Faltýnkem dokonce bydlel ve stejné ulici. S Prostějovem jsou ale spojena i další jména známá z celostátní politiky. Postu zastupitele se brzy po volbách vzdal místopředseda SPD Radek Fiala, ředitelem místního gymnázia je vlivná zákulisní postava SPD a premiérův poradce pro školství (na Faltýnkovo doporučení) Michal Šmucr.

Lokálně silné lídry však má i místní ČSSD, ODS a hnutí Pévéčko, které tvoří s ANO koalici. O nepočetné voliče tak v Prostějově soupeří řada zkušených komunálních politiků. Zřejmě i proto tady ANO v posledních volbách obdrželo jen osmnáct procent, což je pro takovou baštu hnutí překvapivě slabý výsledek.

S nezájmem o politiku to ale v Prostějově zřejmě není do budoucna úplně ztracené. Aspoň podle toho, že osmnáctiletý opozičník Čech už tady dnes platí tak trochu za celebritu. "Omlouvám se za vyrušení, ale moc ti fandím," přistoupí během hovoru ke studentovi zhruba stejně stará dívka, aby mu na prázdném účetním lístku zanechala svoje telefonní číslo. "To se mi zas tak často nestává," začervená se mladík, brzy však pokračuje ve své analýze, za kterou by se nemusel stydět ani zkušený politolog.

Poprvé v historii. Na protest proti změně autorského práva je vypnuta Wikipedie

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 18 min zpět

Podle pravidel, na kterých se shodli zástupci zemí EU a Evropského parlamentu, budou online platformy typu Google nebo Facebook potřebovat licenci na autorsky chráněná díla, která uživatelé nahrají. Směrnice má též zajistit nárok autorů či interpretů na podíl z licencování či převodu jejich práv.

Nadále bude možné šířit chráněná díla za účelem citací, kritiky, karikatury či parodie. Opatření se nemá dotknout nekomerčních internetových encyklopedií, jako je Wikipedie, vyloučeny jsou také otevřené softwarové platformy jako třeba GitHub.

"Prvotně protestujeme proti té směrnici jako celku a bojíme se o osud internetu," řekl Dostál. "Na internetu, kde budou platit tato pravidla, se budou daleko hůře sdílet informace, a to je pro wikipedisty důležité. Neustále se snaží dohledávat různé zdroje, a pokud jich bude méně, tak to bude problém," uvedl.

"Víme, že to je pro čtenáře nepříjemné, ale něco mnohem horšího může být realitou v případě, že uvedená směrnice bude v předložené podobě schválena a začne platit," dodal Dostál.

Evropský parlament bude o reformě autorského práva hlasovat na přelomu března a dubna. Pokud europoslanci směrnici schválí, bude běžet dvouletá lhůta, během které budou členské státy muset přijmout vlastní podrobnou úpravu.

Silné lobby navzdory. Nový Zéland po teroru v mešitách zakazuje útočné pušky

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 24 min zpět

"Šest dní po útoku oznamujeme zákaz poloautomatických pušek vojenského typu a útočních pušek," uvedla Ardernová. Zakázány mají být také součástky, se kterými lze z legálně držené zbraně vytvořit samopal a také velkokapacitní zásobníky. Všichni držitelé zakázaných zbraní je musí na základě rozhodnutí vlády v nadcházejících dvou dnech nahlásit úřadům, než je předají, píše AP.

"Naše dějiny navždy změnil 15. březen. Teď se změní i naše zákony. Oznamujeme, že jsme v jménu všech Novozélanďanů podnikli kroky ke zpřísnění našich zákonů o držení zbraní, abychom z naší země udělali bezpečnější místo," řekla Ardernová na tiskové konferenci s tím, že všechny typy poloautomatických pušek, které byly použity při útoku, budou zakázány. Nová opatření mají umožnit odkoupení zakázaných zbraní od majitelů, což podle premiérky bude státní kasu stát 200 milionů novozélandských dolarů.

"Domnívám se, že převážná většina legálních držitelů zbraní na Novém Zélandu pochopí, že tyto kroky jsou v národním zájmu, " řekla Ardernová s tím, že na farmáře se budou vztahovat přísně uplatňované výjimky kvůli regulaci škůdců.

Nový Zéland se v minulosti snažil zákony o střelných zbraních zpřísnit, vždy tomu však zabránila silná zbraňová lobby a skutečnost, že na Novém Zélandu má silnou tradici lov. Podle odhadů je v zemi s pěti miliony obyvatel zhruba 1,5 milionu střelných zbraní, nový zákaz by se podle Reuters měl vztahovat na asi 13 500 z nich.

Novozélandská policie mezitím oznámila, že všech 50 obětí útoku identifikovala. Ve většině případů šlo o uprchlíky či migranty z Pákistánu, Indie, Malajsie, Turecka, Indonésie, Somálska, Afghánistánu a Bangladéše. Dnes se podle agentury AP uskutečnilo nejméně šest dalších pohřbů obětí. Ardernová oznámila, že páteční volání k modlitbě muslimů bude celostátně vysíláno a následovat budou dvě minuty ticha za oběti. Obě mešity, které se staly dějištěm útoku, budou v pátek otevřeny a očekává se účast tisíců věřících. Po útoku byla na celém Novém Zélandu posílena bezpečnost u mešit.

Video: Podezřelý z útoku na Novém Zélandu stanul před soudem

Fenomén škvarky: Z někdejších zbytků se stává exkluzivní a drahá pochoutka

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 33 min zpět

Škvarkový fenomén názorně ukazuje, jak umí být hodnota zboží relativní. Řečeno ekonomickou teorií: cena této komodity má velmi nízkou cenovou elasticitu, což znamená, že jen málo zákazníků ji přestane kupovat, když výrazněji zdraží. Prodejci, kteří umějí škvarky poutavě nabídnout, na tom mohou dobře vydělat.

Porovnání cen v jedenácti vybraných obchodech a řeznictvích ukazuje, že mezi hodnotou škvarků mohou být i několikanásobné rozdíly. Nejlevnější škvarky nabízí společnost Globus. Za 100 gramů výrobku koupeného u pultu zaplatíte u kasy hypermarketu necelých deset korun (9,90 Kč).

Podívejte se, jak připravit škvarky doma

Pokud si zboží se stejným jménem koupíte u pultu prodejny Farma Natura (viz foto u článku), musíte si připravit čtyřikrát vyšší částku (39,50 Kč). Škvarky jsou však navíc vylepšené o příchuť, například paprikovou či česnekovou.

Za uvedenou cenu blížící se čtyřiceti korunám si však v řeznické franšíze Novák maso-uzeniny pořídíte například výrobek uherský salám, který se vyrábí z libového vepřového masa technicky náročným procesem, šunku od kosti či Prosciutto Crudo.

V Tesku si pak za zhruba poloviční cenu koupíte vakuovanou šunku nejvyšší jakosti (22,90 Kč) či poličan (21,90 Kč).

Pavel Holeček, který v Globusu odpovídá za zpracování čerstvých masných výrobků, připouští, že velký rozptyl cen u škvarků patří k anomáliím. Globus prodává levné škvarky i proto, že si škvarky vyrábí na pult sám a cestou se tak k jejich ceně nepřipočítávají marže dalších zprostředkovatelů. 

Dražší škvarky od konkurence se podle něj za vyšší cenu prodávají nejčastěji třeba v případě, že mají "příběh". "Jsou to takové ty škvarky typu 'od babičky či od dědečka, tradiční, vesnické…', kdy jde většinou o vyškvařený bok či osmažené sádlo a skutečně se to obchoduje v takto vysokých cenách, protože se jedná spíše o exkluzivní výrobky typu 'snack'," říká Holeček.

Chuť těchto škvarků se pak může blížit i pocitu, který popisovali v Osudech dobrého vojáka Švejka rekruti ve vojenské nemocnici posádkové věznice takto: "Takový škvarek nesmí být ani příliš měkký, ani příliš tvrdý. On nesmí chroupat, to je přepálen. Musí se rozplynout na jazyku a nesmíte mít přitom dojem, že vám teče sádlo po bradě…"

Pro vyšší cenu škvarků má pochopení i Tomáš Mareš, řezník francouzské restaurace La Gare, která vaří francouzskou kuchyni. "Trochu tomu rozumím, že škvarky nejsou tak levné, protože kvalitního sádla není v praseti k celkovému objemu masa zase tolik. A když si to někdo za tu cenu koupí, tak proč ne," říká Mareš.

Kolik stojí škvarky Prodejna Název Cena za výrobek Cena za 100 g Globus (Praha Čakovice) Vepřové syrové sádlo škvařené (pultový prodej) 26,1 Kč/264 g 9,90 Kč Kaufland ( Liberec, Staré Pavlovice)  Selské škvarky  25,90 Kč/180 g 14,39 Kč Novák maso-uzeniny (Praha, Bořislavka) Křupavé škvarky (pultový prodej) 19,90 Kč/100 g 19,90 Kč Tesco (Praha Smíchov) Vepřové škvarky (pultový prodej) 19,90 Kč/100 g 19,90 Kč Procházka maso-uzeniny (Liberec, Staré Pavlovice)  Škvarky k pivu 59,90 Kč/250 g 23,96 Kč Tesco (Praha Smíchov) Křupavé vepřové škvarky 56,90 Kč/200 g 28,45 Kč Albert (Nisa Liberec)   Křupavé vepřové škvarky 59,90 Kč/200 g 29,95 Kč Farma Natura (Nisa Liberec)  Maďarské, paprikové, česnekové (pultový prodej) 39,50 Kč/100 g 39,50 Kč Kolik stojí dražší či exkluzivnější uzeniny Poličan 21,90 Kč/100 g 21,90 Kč Šunka od kosti  pultový prodej 21,90 Kč/100 g 21,90 Kč Šunka nejvyšší jakosti pultový prodej 22,90 Kč/100 g 22,90 Kč Gurmán v pepři pultový prodej 29,90 Kč/ 100 g 29,90 Kč Gurmán v parmezánu pultový prodej 29,90 Kč/ 100 g 29,90 Kč Uherský salám  pultový prodej 39,90/100 g 39,90 Kč Křemešník Premium 34,90/80 g 43,63 Kč Chorizo extra 39,90 Kč/ 80 g  49,88 Kč Zdroj: Ceny jednotlivých obchodů (únor až březen 2019). Lidl (Praha Petrská čtvrť); Penny Market (Chrastava); Billa (Praha Karlín) - škvarky nenabízejí ve standardní nabídce.

Převezou hodně, spotřebují málo. Naftové kombi je stále rodinným ideálem

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 40 min zpět

Na přehled kombíků s cenou do 400 tisíc korun se podívejte zde.

Zažili bídu i hlad. Našli jsme krajany, kteří utekli z rozvrácené Venezuely do Česka

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 3 hodiny 12 min zpět

Krajané, kteří uprchli z Venezuely, popisují, jak je ve zbídačené zemi těžké sehnat jídlo i běžné léky. Přečtěte si jejich příběhy.

Osudných šest minut. Boeing potkala katastrofa v nejhorší části letu, popisuje pilot

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.03.2019 - 20:13

Dokázal byste s vašimi zkušenostmi zrekonstruovat, co se těsně před pádem dělo na palubě etiopského boeingu?

Než se piloti dostali do situace, kdy zjistili, že je něco špatně, let probíhal standardně. U velkých letadel mají tři nebo čtyři závady jeden zvukový tón, který signalizuje závadu. Je otázka, co za problém měli a jestli piloti zkoušeli standardní manévry a snažili se celou situaci zachránit. Obnáší to naklonění nosu stroje dolů, zmírnění náklonu nebo hraní si s plynem.

Podle nařízení evropského leteckého úřadu se už několik let dělá speciální trénink na vybírání nezvyklých poloh a dalších možných problémů. Výcvik se před pár lety měnil, takže se nabízí otázka, jestli kapitán dělal manévr postaru a jeho kolega nově, to se taky mohlo stát.

Letadlo nepředvídatelně stoupalo a klesalo. Co to mohlo zapříčinit?

Záleží, jaká je priorita rozhodování - zda má přednost pilot, nebo autopilot. Dřív, když se autopilot vypnul, ukazovala se jen varování. Otázka je, jak je to u nové verze boeingu. Kolegové mi říkali, že v 1500stránkovém manuálu byl systém na stabilizaci, který mění sklon letadla, popsán asi jen na stránce a půl. Nebylo to ani v nouzovém checklistu na palubě, podle kterého postupujete, když se něco děje.

Pro mě to je docela významná položka v ovládání letadla, protože pokud to zasahuje do řízení, je to relativně nebezpečné.

Stroj podle prvních šetření padal nosem dolů už chvíli po startu. Jak se to mohlo stát?

To je ta nejhorší varianta, protože nemáte ani jednu věc, která vás dokáže zachránit - rychlost ani výšku. Když startujete, čeká vás při pilotování nejhorší část. Během minuty a půl musíte udělat spoustu úkonů.

Spadla někdy v minulosti dvě stejná nová letadla v takhle krátké době?

Dřív se problémy týkaly Airbusů A320 - byly "přepočítačované", měly příliš mnoho nových věcí najednou. Výrobce nakonec potíže odstranil. Otázka je, co Boeing bude u strojů 737 MAX vymýšlet dál. Piloti nejsou úplně nadšení, že se s letadlem děje něco, co není úplně přesně popsané.

Americký úřad pro letectví vydal letadlu certifikaci mimo jiné na základě zkoušek, které si dělal sám Boeing. To je běžné, nebo úřad podcenil bezpečnost?

Letecký úřad za to "dostal za uši", protože věci, které měli dělat sami, přehodili na soukromého výrobce. To v rámci Evropy není myslitelné. Neřekl bych, že to je běžné, ale asi tam byl zájem vyšší moci. Viděli, že jim utíkají finance kvůli novějšímu evropskému Airbusu.

Jak bude probíhat vyšetřování pádu letadla? Co přesně se bude zjišťovat z černých skříněk?

Vyšetřovatelé si přečtou detaily letu. Budou tam mít nahraný úplný začátek letu, něco se mohlo pokazit už při popojíždění. Z toho složí kompletní sekvenci. Podívají se, jak piloti nastavili počítač. Černá skříňka zároveň monitoruje motor. Pak se uvidí, jestli systém udělal normovanou výchylku, nebo šlo o něco jiného.

Co nehody znamenají pro společnost Boeing? Bude muset typ letadla zlepšit nebo ho úplně vyřadí?

Určitě ho nevyřadí. Myslím, že stroj opraví. Nemají jinou možnost než udělat pořádně to, co měli udělat už předtím, a popsat systém v manuálu tak, jak je tam popsaný zbytek věcí.

Existuje možnost, že se piloti budou proti létání v tomto typu boeingů bouřit?

Bouřit asi ne, letadlo ale musí být bezpečné. Pokud piloti řeknou, že jim stroj bezpečný nepřipadá, nedostali školení, nebyly simulátory nebo že letová charakteristika je odlišná víc, než jak byla definována, můžou říct, že létat nebudou.

Pád etiopského letadla vykazoval stejné rysy jako neštěstí stroje stejného typu před půl rokem v Indonésii. Šlo podle vás o stejnou závadu?

Víceméně bych se vsadil, že ano. Existuje norma na výcvik a na postupy, pak  můžu letět s Číňanem nebo Afričanem, a byť se neznáme, očekává se, že budeme dodržovat stejný standard. Když se stala ve dvou koutech světa taková neštěstí s podobnými rysy, musí být někde chyba.

Video: Odklonit boeingy s Čechy bylo zbytečné, říká v rozhovoru pilot

ELONOVINKY: Tesla má nový model Y. Chce s ním prorazit mezi malými SUV

Živě.cz - 20.03.2019 - 20:00
Tesla představila nový elektromobil nazvaný Model Y. Základní informace o této novince už jste se dozvěděli při představení, dnešní díl Elonovinek vám ale přiblíží některé důležité detaily o tomto autě. Pořad připravujeme ve spolupráci s ElonX.cz. Podívejte se na další nedávné díly ...

Evropští lidovci pozastavili členství Orbánově straně Fidesz

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.03.2019 - 19:24

Pro členy Fideszu to znamená ztrátu hlasovacích práv v rámci frakce, možnosti navrhovat vlastní kandidáty, a také přístupu na některá jednání. S kompromisním návrhem uspěl německý šéf lidovecké frakce v Evropském parlamentu Manfred Weber, který své spolustraníky přesvědčil, aby Orbána definitivně nevyloučili. Orbán měl po obědě možnost se hájit před předsednictvem EPP, od tří hodin pak jednal oficiální celostranický sjezd. Ten nakonec v tajném hlasování jednoznačnou většinou 190 hlasů pro a pouze tří proti schválil upravený návrh předsednictva.

Zároveň vznikne komise, která bude sledovat, jestli Orbán dodržuje podmínky stanovené EPP. Jejími členy budou bývalí vysoce postavení evropští politici Hermann van Rompuy a Hans-Gert Pöttering či bývalý rakouský kancléř Wolfgang Schüssel.

Orbán by se podle EPP měl především omluvit svým spolustraníkům, ukončit protievropskou kampaň založenou na "fake news" a zajistit právní jistotu pro Středoevropskou univerzitu v Budapešti. Zároveň ho EPP vyzývá k dodržování mnohem širších podmínek stranické deklarace o demokracii a právním státu z loňského listopadu.

Vyloučení podpořili také čeští zástupci z KDU-ČSL a TOP 09. Obě české strany měly na sjezdu po třech hlasech. "Je to kompromis, ale je dobře, že jsme takto rozhodli," řekl Aktuálně.cz místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. "Orbánovi to dává čas na přemýšlení, tohle byla trochu nešťastná doba takovou věc řešit," dodal bezprostředně po ohlášení výsledků hlasování.

Evropská lidová strana je momentálně nejsilnějším uskupením v Evropském parlamentu, podle průzkumů ale po květnových evropských volbách část poslanců ztratí. Definitivní vyloučení Fideszu, který pravděpodobně dosáhne v Maďarsku velmi dobrých výsledků, by bylo dalším oslabením.

Černá ovce EPP

Orbán napínal trpělivost svých evropských spolustraníků dlouho. Parlament v Bruselu ho obviňuje z porušování vlády práva, korupce a nerespektování práv menšin a uprchlíků. Byli to právě evropští lidovečtí lídři, kromě Manfreda Webera také stranický šéf EPP Joseph Daul (za francouzské Republikány), kdo Orbána dlouho hájili.

Rozhodující pro postup proti němu byla nakonec protiunijní billboardová kampaň, která vinila šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera (prominentního člena EPP) společně s finančníkem maďarského původu Georgem Sorosem z útoku na maďarské národní zájmy a z podpory migrace. Kvůli plakátům, které se v Maďarsku objevily letos v únoru, se zástupci 13 z celkem 27 stran z jednotlivých členských zemí Unie obrátili na Daula, aby Orbána vyloučil. Maďarský premiér své spolustraníky nepřímo nazval "užitečnými idioty".

Kromě stažení billboardů a omluvy za "užitečné idioty" stanovil Manfred Weber Orbánovi ještě další podmínku: aby prestižní Středoevropská univerzita, kterou založil Soros, mohla i nadále působit v Budapešti. Podle Weberova vyjádření před sjezdem došlo všech třech podmínkách k pokroku z maďarské strany, ačkoliv by si uměl představit "i větší vstřícnost".

Orbán nejdříve hrozil, že z EPP odejde sám, pak si to ale rozmyslel a nakonec se i omluvil. Část z billboardů, které měly oficiálně zmizet po 15. březnu, zakryl při příležitosti Weberovy návštěvy v Budapešti. Podle médií má nicméně billboardy s Junckerem v dohledné době vystřídat nová verze zobrazující Weberova soupeře v boji o křeslo šéfa Evropské komise, nizozemského socialistu Franse Timmermanse.

Řidič unesl a posléze zapálil u Milána autobus plný dětí

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.03.2019 - 19:13

Sedmačtyřicetiletý Ousseynou Sy unesl autobus se dvěma třídami ze školy ve městě Vailati di Crema, které leží zhruba 50 kilometrů východně od Milána. Původně měl děti převézt do tělocvičny. Poté, co se vychýlil z trasy, vybral od školáků všechny mobilní telefony a jejich doprovodu nařídil, ať jim spoutá ruce stahovacími páskami. Jednomu chlapci se podařilo svůj telefon ukrýt. Podle úřadů na tísňovou linku později zavolal dospělý a jeden ze studentů zavolal rodičům.

Policisté autobus zablokovali třemi vozy na předměstí Milána. "Zatímco dva policisté zaměstnávali řidiče - měl zapalovač a vyhrožoval, že autobus pomocí kanystru benzinu zapálí - další násilím otevřeli zadní dveře," řekl televizi Sky TG24 velitel policistů Luca De Marchis. V průběhu evakuace dětí muž autobus zapálil.

Z autobusu nakonec zbyla jen ohořelá kovová kostra. Poté, co muži zákona vozidlo zastavili, začal po něm řidič rozlévat benzin a křičel, že se chce zabít, aby "pomstil mrtvé ve Středozemním moři", napsal deník La Stampa.

"Spoutal nás a vyhrožoval. Řekl, že pokud se hneme, rozlije benzin a (autobus) zapálí. Pořád opakoval, že lidé v Africe umírají a že je to chyba (vicepremiérů Luigiho) Di Maia a (Mattea) Salviniho. Pak nás vysvobodili policisté," vylíčila události jedna školačka.

List La Stampa napsal, že muž má záznamy v trestním rejstříku kvůli řízení v opilosti a sexuálnímu obtěžování nezletilého. Italské občanství má od roku 2004. Dříve byl ženatý s Italkou a má dvě děti ve věku 12 a 18 let. Pro dopravní společnost pracoval 15 let.

OSN odhaduje, že při cestě do Evropy přes moře se v roce 2018 utopilo anebo bylo prohlášeno za nezvěstné 2297 lidí. Tvrdou migrační politiku prosadil v nové vládě zejména Salvini. Migrace do Itálie ale začala klesat už za předchozí levicové vlády, která mimo jiné začala spolupracovat s libyjskou pobřežní stráží.

Třetí tichá novinka Applu v rychlém sledu: sluchátka AirPods s bezdrátovým nabíjením a Siri

Živě.cz - 20.03.2019 - 18:43
Apple už třetí den pokračuje ve stylu: co den, to nový produkt. Po iPadech a iMacích tak dnes představil druhou generaci bezdrátových sluchátek AirPods. Na pohled se nezměnily, ale hlavní inovací je dlouho očekávané pouzdro s podporou bezdrátového nabíjení Qi a možnost vyvolání hlasové asistentky ...

Odsouzeného Číňana vydalo Japonsko zpět do Česka, hrozí mu 12 let vězení

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.03.2019 - 18:04

Dvojnásobnou vraždu spáchal podle úřadu čínský občan v roce 1998. Vzápětí odcestoval do své domoviny, kde se zhruba dvě desítky let skrýval. Zadržen byl až loni v říjnu v Japonsku. V Česku byl v roce 2003 odsouzen za vraždu ke 12 letům vězení.

Rusku se nelíbí nařčení kolem pronájmu bytů v Praze, vyzývá Česko ke zdrženlivosti

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.03.2019 - 17:44

V českých médiích se objevily zprávy o tom, že ruská ambasáda v Praze pronajímá Rusům byty patřící českému státu. Deník N napsal, že velvyslanectví by je mělo využívat pro své diplomaty, ale pronajímá je třetím osobám, čímž může porušovat diplomatické smlouvy. Peníze za pronájmy podle listu vybírá v hotovosti úředník z ruské ambasády.

"České straně bylo sděleno, že je nutné projevit zdrženlivost a soustředit se na vypracování vyvážených řešení jednáním, aby bylo možné se vyhnout destruktivním následkům," citovala agentura TASS z prohlášení ruského ministerstva.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí dnes v Londýně řekl, že kauzu pronajímání bytů řeší Praha všemi diplomatickými kanály. Ministr Tomáš Petříček, který je nyní na návštěvě v Británii, se k záležitosti vyjadřovat nebude, věc se řeší už delší dobu a nic nového kolem tohoto případu není, řekl mluvčí Michal Bucháček. Také pražské ministerstvo zahraničí sdělilo, že do ukončení probíhajících diplomatických jednání s Ruskem nebude věc komentovat.

V informaci ruské diplomacie se neuvádí, kdo "nezdravou atmosféru" kolem údajně problematických pronájmů v Praze vyvolává. Prohlášení se odvolává na mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariju Zacharovovou, podle níž o situaci jednají experti obou zemí a "čeští partneři žádné výhrady vůči využívání těchto objektů neměli". Podle TASS jde o čtyři pražské domy, podle českého tisku se jedná o byty v ulicích Ovenecká, Wolkerova a Schwaigerova.

O pronájmu bytů jednala počátkem března v Praze skupina úředníků ruského úřadu pro správu majetku v zahraničí, napsal Deník N. Rusové byli součástí delegace vedené ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem. Jeden člen delegace byl po přistání na pražském letišti jako údajný pracovník ruské špionáže vrácen do Moskvy. Ruské velvyslanectví v ČR incident označilo za nepřátelský projev, který nezůstane bez odpovědi.

Android se začne lidí v Evropě ptát, jaký vyhledávač a prohlížeč chtějí používat

Živě.cz - 20.03.2019 - 17:29
Několika změn se brzy dočkají lidé, kteří v Evropě používají Android. Systém se jich začne ptát, jaký internetový prohlížeč a vyhledávač chtějí používat, místo toho, aby automaticky používal vyhledávač Googlu a Chrome. Jde o reakci na rekordní pokutu, kterou loni společnost obdržela od Evropské ...

Na Ulož.to jsou volně přístupné výplatní pásky i lékařské zprávy, varuje analýza

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 20.03.2019 - 17:22

Společnost SODAT analyzovala přes 12 tisíc souborů zveřejněných na největším českém úložišti Ulož.to. Všechny byly nahrány v režimu "pro veřejnost". Přitom obsahovaly citlivá data jako telefonní čísla, daňová přiznání nebo komunikaci s pacienty nespecifikované plastické chirurgie.

Největší množství citlivých dat je podle výsledků analýzy přístupné skrze přílohy zveřejněných e-mailových komunikací. Společnost našla celkem 112 zálohovaných Outlook e-mailů, heslem byl chráněn jediný. Více než 10 tisíc příloh obsahovalo citlivé informace. Nejvíce z oblasti farmacie, zdravotnictví, účetnictví nebo IT.

"Zneužití nalezených dat může mít pro dané společnosti destrukční následky," upozorňuje ředitel společnosti SODAT Jan Vobruba. 

"Analýza ukazuje problém, na který dlouhodobě poukazujeme a který se samozřejmě netýká pouze cloudového úložiště Ulož.to, ale všech cloudových služeb, sociálních sítí, datových úložišť a platforem na sdílení uživatelského obsahu," komentuje výsledky analýzy tiskový mluvčí Ulož.to Tadeáš Novák.

Tím problémem je podle Nováka nerozumné chování některých uživatelů internetu, kteří si neuvědomují, že při sdílení jakéhokoli obsahu je třeba si promyslet, komu je obsah určen a zda je dostatečně zabezpečen. "Rozhodnutí o vhodné míře ochrany pro konkrétní typ dat neudělá za uživatele žádná platforma, to musí rozhodnout on sám," dodává.

Úniky dat provázejí veřejná úložiště od jejich vzniku

S tím souhlasí i analytik a specialista na cloudové služby a veřejná úložiště Luděk Sefzig z Centra kybernetické bezpečnosti. Ani podle něj nejsou podobné úniky dat ojedinělé a netýkají se jen serveru Ulož.to. "Úniky firemních dat provázejí veřejná datová úložiště už od jejich vzniku," říká.

Veřejná úložiště jsou totiž navržená tak, aby získala své klienty, proto jsou jednoduchá na obsluhu a využití. Naopak firemní způsoby sdílení dat jsou častokrát složitější, svázané podnikovými pravidly a kapacitními omezeními. "Zaměstnanci, ale i vedení firem proto mnohdy pravidla obchází a využívají ke sdílení dat právě veřejná úložiště," dodává Sefzig s tím, že však často zapomínají, že takto poskytují citlivé informace veřejnosti. 

Největším rizikem je podle něj nespokojený zaměstnanec či zaměstnanec, s nímž firma chce ukončit spolupráci. Druhou rizikovou skupinou jsou pak zaměstnanci, kteří mají přístupy k citlivým datům, ale nejsou náležitě vzděláni v oblasti datové bezpečnosti. "Pokud chce tedy firma únikům předcházet, je zapotřebí nastavit pravidla v oblasti IT Security a tato pravidla důsledně dodržovat," doplňuje. Jedním ze způsobů, které navrhuje, je rozčlenit zaměstnance do skupin s různými oprávněními k přístupu k datům a vzdělávat je.

Pochybeními firem v otázce úniku dat se v České republice zabývá Úřad pro ochranu osobních údajů.

Stránky

Přihlásit se k odběru blog.obsah.info agregátor