Agregátor zdrojů

Týden Živě: Smrt Sedmiček, malý e-shop za 400 milionů a nový Edge

Živě.cz - 1 hodina 24 min zpět
Tak nám zabili Sedmičky. Co teď? • Ministerstvo dopravy chce malý e-shop za půl miliardy • Microsoft konečně představil nový Edge

Mizerové navždy: výbušná akce, telenovelové zvraty a humorná reflexe vlastního stárnutí [recenze filmu]

Živě.cz - 1 hodina 24 min zpět
Návrat po sedmnácti letech k dvojici miamských policistů i stylu Michaela Baye. Zvraty jak z mexické telenovely se tu snoubí s výbušnou akcí a humorem, plným vzájemného špičkování i reflexe vlastního stárnutí.

Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Novinky.cz - 18.01.2020 - 21:11
Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako „neonacista”, „zastánci bělošské nadřazenosti” či „islamofobové”. Ukázal to nedávný experiment zpravodajské společnosti BBC, které se podařilo opakovaně spustit placené sdělení s problematicky definovanou cílovou skupinou. Platforma se po upozornění redakce omluvila a uvedla, že problém odstranila.

Foto: ODS šokoval konec místopředsedkyně ve vedení, jinak kongres nepřekvapil

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 18.01.2020 - 21:05

Novým statutárním místopředsedou se stal Zbyněk Stanjura.

Hledá se Stehlíkův nástupce. Musí být válečný veterán, požaduje nově ministerstvo

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 18.01.2020 - 17:29

"Pro obsazení služebního místa ředitel odboru pro válečné veterány sekce správy a řízení organizací ministerstva obrany se stanovuje další předpoklad, a to držení osvědčení válečného veterána. Absolvování výkonu činností na zahraničním pracovišti je výhodou," stojí v podmínkách výběrového řízení, které má Aktuálně.cz k dispozici. Ministerstvo ho vyhlásilo uplynulé pondělí.

Na žádného z předchozích šéfů odboru takový nárok nekladlo. Jde o završení obratu, který resort v příběhu kolem této funkce za poslední měsíce předvedl. Loni v září v rámci širších změn struktury zaměstnanců ve státní správě, takzvané systemizace, nejprve rozhodl, že od Nového roku musí v této funkci být civilista. Čtyři z pěti z posledních ředitelů přitom byli vojáci, jako příslušník armády řídil odbor i Stehlík.

Armáda ale neprodloužila historikovi služební poměr, jenž mu zanikl poslední den loňského roku. Proti konci Stehlíka ve funkci i v ozbrojených silách se ozvalo několik politiků v čele s premiérem Andrejem Babišem. Ministerstvo couvlo, odvolalo schválenou systemizaci a historik mohl setrvat v armádě. Z obou pozic přesto odešel. Návrat k vojenskému charakteru funkce ředitele odboru nyní resort podtrhl tím, že nový šéf musí být sám válečným veteránem.

"Považujeme za přínosné, aby ředitel odboru, který má na starosti péči o válečné veterány, měl osobní zkušenost z nasazení v zahraniční misi. Může o to lépe chápat potřeby veteránů," vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Standardními požadavky jsou dosažená hodnost plukovníka, absolvovaný kurz pro vyšší důstojníky či bezpečnostní prověrka na stupeň důvěrné.

Široká definice válečného veterána

Hlavním smyslem odboru čítajícího včetně ředitele 48 míst je tvorba koncepce péče o aktéry vojenských operací druhé světové války, protikomunistického odboje či o účastníky vojenských operací po roce 1989. Odbor by měl v součinnosti se spolky sdružujícími veterány přispět k jejich hladkému zařazení do civilního života. Odbor se vedle toho stará o válečné hroby.

V Česku reprezentují veterány hlavně Sdružení válečných veteránů a Československá obec legionářská. První z nich čítá 1500 členů, k legionářské obci se hlásí zhruba 1100 lidí. Necelé čtyři stovky z nich mají za sebou zkušenost z druhé světové války. Oba spolky čerstvý požadavek ministerstva v jeho podstatě vítají. Stejně jako resort předpokládají, že nový ředitel s takovou zkušeností bude lépe vnímat potřeby jejich lidí.

"Mám jen trochu pochybnosti, zda se podaří najít veterána s potřebnou kvalifikací. Ředitelem odboru na ministerstvu nemůže být každý," sdělil však Aktuálně.cz mluvčí Československé obce legionářské Miloš Borovička. Druhé sdružení zase poukazuje na to, že definice válečného veterána je poměrně široká. Podle zákona jím je i člověk, který plnil úkoly v místě konfliktu coby státní zaměstnanec a nemusel mít zkušenost z akce.

Uvítali bychom důstojníka, říká sdružení veteránů

Sdružení by přivítalo, kdyby nový ředitel nebyl veteránem jen na papíře, ale službu v zahraničí zažil zblízka. "Uvítali bychom, kdyby to byl válečný veterán, který má zkušenosti ze zahraničních misí, zastával tam vysokou důstojnickou funkci a ví z vlastní zkušenosti, co potřebují veteráni při návratu z vojny do civilu," řekl Aktuálně.cz první místopředseda Sdružení válečných veteránů Ladislav Sornas.

Novou podmínku vítá i sám Eduard Stehlík. Ačkoliv v armádě sloužil třicet let, v první řadě byl vojenským historikem. Status veterána neměl, při řízení odboru to prý někdy pocítil. "Jedna z věcí, se kterými jsem se potýkal, byla, že mi občas někdo řekl, že nejsem válečný veterán, nerozumím tomu a že se dostatečně neberu za jejich práva," řekl Aktuálně.cz historik.

Ministerstvo obrany přijímá přihlášky zájemců o post ředitele zmíněného odboru do konce ledna, vítěz výběrového řízení by měl do ředitelského křesla usednout 1. března. Výběrovou komisi dosud resort neposkládal. Jmenuje ji ale nejpozději ke dni, kdy uplyne lhůta pro přihlášení do konkurzu. Řízením odboru je po Stehlíkovi pověřen Pavel Kugler, který pod historikem vedl jedno z tří oddělení.

Stehlík je od Nového roku v civilu. Na ministerstvu nezůstal, protože mu obrat resortu nepřišel důvěryhodný. "Kdyby to měl být jednoznačný záměr tuto pozici zcivilnit, který by byl skutečně rozmyšlený, nechápu, že se to během týdne pod tlakem médií změní a najednou se počítá s vojákem," vysvětlil. V krátkém výhledu chystá dokončit několik knih, do budoucna zvažuje přednášení na univerzitách. Z akademického prostředí podle svých slov dostal dvě nabídky.

Půl roku bylo ticho. Teď nám zástupce Huawei otevřeně popsal budoucnost bez Googlu

Živě.cz - 18.01.2020 - 16:04
Od 16. května 2019 má Huawei vážný problém, nesmí používat služby od Googlu. Od té doby proběhlo už několik velkých tiskových konferencí, ale problém jako by neexistoval, na pódiu se o něj nikdo ani slůvkem neotřel. O to více mě překvapil James Zou, prezident značky Honor pro marketing a prodej v ...

Írán předá Ukrajině černé skříňky ze sestřeleného letadla, dekódování začne v pondělí

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 18.01.2020 - 15:33

O předání skříněk, které obsahují záznam letových dat a hlasové komunikace posádky, požádala Teherán ukrajinská prokuratura. Při neštěstí zahynulo 176 lidí.

Ukrajinské bezpečnostní zdroje před několika dny oznámily, že zjišťují, zda je tamní laboratoř vybavená tak, aby v ní mohly být černé skříňky z letadla dekódovány.

Šéf kyjevského ústavu pro vědecký výzkum Oleksandr Ruvin oznámil, že dekódování černých skříněk začne už v pondělí a že se k němu sjedou "všichni specialisté".

Írán až po třech dnech přiznal, že letadlo zasáhla jeho protivzdušná obrana, která byla v pohotovosti po předchozím íránském raketovém útoku namířeném na americké cíle v Iráku. Šlo o odvetu za předchozí likvidační americký útok na íránského generála v Bagdádu.

Mezi oběťmi leteckého neštěstí bylo mnoho Íránců nebo lidí s dvojím občanstvím. Letadlo mířilo z Teheránu do Kyjeva.

V noci čekejte mrazy, nejsušší bude příští týden, pak deště i sněhu přibude

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 18.01.2020 - 15:00

Teploty by se měly podle výhledu v období do 16. února pohybovat převážně v rozmezí dlouhodobého průměru. "Týdenní průměry nejnižších nočních teplot by se měly pohybovat kolem minus tří stupňů Celsia, týdenní průměry nejvyšších denních teplot kolem plus tří stupňů Celsia," uvedli meteorologové.

Příští týden má být podle ČHMÚ srážkově podprůměrný, v dalších třech týdnech by se množství deště a sněhu mělo postupně dostat do dlouhodobého průměru. "Srážkově očekáváme období (příštích čtyř týdnů) jako celek podprůměrné až průměrné," píše se ve výhledu.

Průměrný úhrn srážek v Česku pro období od 20. ledna do 16. února je 35 milimetrů. Zatím nejvíc podle záznamů vedených od roku 1951 napršelo a nasněžilo v roce 1977, kdy meteorologové naměřili 63 litrů na metr čtvereční. Nejméně srážek spadlo v roce 1954 s úhrnem deset milimetrů.

Dlouhodobá průměrná teplota pro následující čtyři týdny je minus 1,1 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 2002 s průměrem rovných pět stupňů, zatím nejnižší průměr minus 10,5 stupně Celsia zaznamenali meteorologové v roce 1956.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Česko je přehlcené informačními cedulemi, často jsou přitom zbytečné a nezajímavé

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 18.01.2020 - 14:06

Dvořáková označila panely za zanedbané a informace ve velkém množství jsou podle ní pro turistu nestravitelné. Dvořáková informační panely kritizovala na konferenci na brněnských veletrzích cestovního ruchu Go a Regiontour.

Tvůrci by podle ní měli především upřednostnit kvalitu nad kvantitou a přemýšlet pro koho panel vytvářejí a jak ho vhodně do krajiny zakomponovat. "Často ani nemusí jít o panel, může to být lavička, kámen s malou deskou, text může být úsporný, měl by vyprovokovat zájem. Podle výzkumů víme, že panely čte jen 20 až 30 procent turistů, také se doporučuje, že text má pochopit žák sedmé třídy," uvedla Dvořáková.

Informace, které se turistovi na cestě dostanou, mají prohloubit jeho vztah k místu, kterým prochází, k jeho obyvatelům a historii.

Dvořáková po přednášce ukázala řadu příkladů, že mnozí tvůrci se doporučeními rozhodně neřídí a běžně je porušují. Jako extrémní příklad, jak nedělat panely, uvedla karlovarský lázeňský park. "Řada panelů u cesty je tak dlouhá, že na její konec ani nedohlédnete. A šok přijde, když si chcete něco přečíst, protože texty se nevztahují k místu, ale partnerům města, i škole vzdálené 30 kilometrů," komentovala špatné příklady Dvořáková.

Ukázala také příklady, jak panel dokáže zabít genius loci tím, že přebije drobnou dominantu místa, jako je křížek u cesty, jak panel slouží jako náhražka encyklopedie či učebnice, jak je text extrémně odborný a pro běžnou populaci prakticky nesrozumitelný.

Problémem jsou také panely, které byly vytvořené z dotací, a skončila u nich doba udržitelnosti. Mnohdy se o ně nikdo nestará, jsou rozbité a přestaly sloužit svému účelu. Podle Dvořákové nejde jen o český problém, ale naráží na něj i v zahraničí. "Důležité je, aby tvorba bavila tvůrce a ti aby věděli, pro koho to dělají a co chtějí říct," řekla.

Mexiko povolalo posily na hranici s Guatemalou, chce zastavit karavanu migrantů

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 18.01.2020 - 14:00

Podle nového guatemalského prezidenta Alejandra Giammatteie mexické úřady uvedly, že udělají "vše, co mohou", aby karavaně neumožnily dostat se na území Mexika.

Karavanami migrantů se označují lidé, kteří mnohdy i s celými rodinami utíkají před chudobou a kriminalitou organizovaných gangů z Hondurasu, Salvadoru či Guatemaly. Sdružují se do větších skupin proto, že jim tak na cestě hrozí menší nebezpečí.

Do širšího povědomí se tyto "karavany" dostaly v roce 2018, když je americký prezident Donald Trump označil za bezpečnostní hrozbu pro USA. Šéf Bílého domu tehdy kritizoval též vlády Střední Ameriky, že nedokážou vlnu běženců zastavit.

Loni ale americká vláda uzavřela s těmito zeměmi dohody, které umožňují Washingtonu žadatele o azyl vracet. Mexiko, které se zavázalo snížit migrační vlnu přes své území, přiměl Trump k dohodě hrozbou zavedení cel.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador již v pátek nabídl účastníkům karavany 4000 pracovních míst, aby je odradil od cesty do Spojených států. Žádné další podrobnosti o této nabídce ale nebyly známy.

Organizace Human Rights Watch (HRW) tento týden kritizovala Mexiko za porušování práv migrantů. Podle HRW mexické úřady nedokážou zajistit bezpečnost těch, kteří jsou vraceni z USA a drží je "v nelidských podmínkách".

Společně proti Babišově vládě. Opoziční lídři vyzvali ODS k jednotné cestě

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 18.01.2020 - 13:18

Adamová uvedla, že TOP 09 stojí o rozumnou spolupráci postavenou na férovosti a vzájemném respektu, a to buď předvolební nebo povolební.

Podobně se vyjádřili i předsedové KDU-ČSL Marek Výborný a STAN Vít Rakušan.

TOP 09 a ODS se podle Adamové nemusejí shodnout v tématech klimatických změn nebo přijetí eura. "Ale většina z nás chce zbavit Českou republiku agrosocialistické vlády, která se opírá o komunisty," uvedla.

Kabinet ANO a ČSSD s podporou komunistů podle ní už promarnil šest let ekonomické prosperity a výsledkem jeho práce jsou jen nové povinnosti pro aktivní lidi, tisíce úředníků navíc a minimální investice.

Výborný, který se za týden z rodinných důvodů vzdá role šéfa lidovců, občanským demokratům řekl, že strany musejí hledat způsob, jak vyhrát příští sněmovní volby. "Jedině takový výsledek, který umožní vznik vlády na novém koaličním půdorysu a s novým stylem, může být nadějí pro změnu v naší zemi," uvedl.

ODS už se podle Výborného stala také tradiční stranou a stejně jako lidovci hájí konzervativní hodnoty, které se ještě před několika lety zdály nezpochybnitelné. "Společným cílem musí být změna a tu dosáhneme jen vítězstvím," uvedl. Podle Výborného je povinností ODS i lidovců hledat cesty a modely spolupráce, byť to ani jedna ze stran "nemá v genetické výbavě".

Podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana si pravicové strany budou zase moct konkurovat potom, co dovedou zemi do normálních demokratických podmínek.

"Pojďme vzájemnou spoluprací vytvářet společnost, ve které se svobodomyslným bude dobře žít," uvedl po kritice poměrů, které do české politiky podle něj přinesla spolupráce premiéra Babiše s komunisty. Uvedl, že se mu stýská po době, kdy politika nebyla prázdnou schránkou, ale soubojem idejí, a ve kterém strany spolupracují a současně si ostře konkurují.

"Nechceme dobu, kterou ovládají falešní mesiáši, kteří nikdy nesplní, co slíbí," uvedl v narážce na Babišovu politiku. Je podle něj nutné, aby se opoziční strany spojily k obnově hodnot a pojmů, kdy "komunista je komunistou" a "estébák je estébákem".

Hra Pokémon Go stále žije a zažívá rekordní žně. Rozšířená realita nepřestává bavit ani po čtyřech letech

Živě.cz - 18.01.2020 - 12:55
Mobilní hra Pokémon Go je i po čtyřech letech existence zlatý důl. V loňském roce se podle analytické společnosti Sensor Tower podařilo hře prostřednictvím in-game nákupů vydělat více, než v rekordním prvním roce existence. Tehdy celý svět pohltila „pokémonní mánie“ a mnozí hře poté předpovídali ...

Špinavý obchod s ženšenem. Cena "zázračné" rostliny stoupá, farmáře ohrožují zloději

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 18.01.2020 - 12:30

"Pamatuju si, že jsem vykopával ženšen už jako šestiletý," vzpomíná americký pěstitel Fred Hays na své začátky. Rostlina se v Apalačii, oblasti vzdálené jen pár hodin od New Yorku, ale začala sbírat mnohem dříve.

Už v 18. století s ní obchodovali také Kanaďané, prodávali ji do Číny. Velký vývoz kořenu s léčivými účinky však zanechal Kanadu jen s omezenými vlastními zásobami, a země ho teď musí naopak dovážet.

Stejný osud by podle odborníků mohl potkat i ženšen rostoucí ve Spojených státech, u kterého nikdo neví, kolik ho ve volné přírodě zbývá. "Každý obchodník s ženšenem vám řekne, že je čím dál těžší najít tuto rostlinu ve volné přírodě. A kořeny, které najdete, jsou menší," vysvětluje pro magazín National Geographic Randy Cottrell, zvláštní agent z americké vládní agentury pro rybaření a divokou přírodu.

To otevírá dveře řadě pěstitelů, kteří ale v posledních letech bojují s novým problémem: zloději, kteří nelegálně sbírají rostlinu na cizích farmách.

Mezi nimi jsou často drogově závislí nebo lidé s kriminální minulostí, vysvětluje agent Cottrell, který jejich gangy v roce 2015 infiltroval a v utajení se pohyboval mezi dealery.

"Ženšen používali jako platidlo, za které šlo získat v podstatě cokoliv - drogy, střelné zbraně," vyjmenovává. "Když se takto nebezpeční zločinci plíží kolem soukromých pozemků, kdo ví, co se může stát."

Američtí pěstitelé každoročně pošlou do Asie téměř 500 tun ženšenu, který měl před dvěma lety hodnotu až dvě miliardy amerických dolarů (v přepočtu 45 miliard korun), píše stanice Al Jazeera. Za necelého půl kilogramu jsou Asijci ochotni zaplatit v přepočtu až 180 tisíc korun. Ženšen o stejné váze přitom obchodníci ve Spojených státech vykupují za čtyři až pět a půl tisíce korun, píše National Geographic.

Rostlinný Divoký západ

Okradení pěstitelé se sice často obracejí na policii, zloději ženšenu ale nedostávají přísné tresty. "Když mám štěstí a chytím někoho, kdo v mém lese vykopává ženšen, dostane akorát pokutu za vstup na soukromý pozemek. Za kořeny přitom získá až pět tisíc dolarů, pokuta je ale jen sto dolarů - co je tohle za trest?" ptá se Dale Smith, který ženšen pěstuje už 35 let. 

"Soudci to neberou moc vážně. Říkají: 'Sakra, nám se tu předávkovávají lidé drogami, ale vy chcete řešit, že někdo vykopává ženšen mimo sezonu?'" vysvětluje botanik a odborník na ženšen z Pensylvánské státní univerzity Eric Burkhart. A tak stížnost často zamítnou.

Před čtyřmi lety došla situace dokonce tak daleko, že 79letý pěstitel ženšenu ze státu Ohio zastřelil jednoho ze zlodějů. Následně skončil ve vězení, protože případ nenahlásil policii a muže místo toho zahrabal na svém kompostu.

"Je to jak na Divokém západě," říká Burkhart.

Podle něj navíc mnoho Asijců, konkrétně Číňanů, nepoužívá ženšen pouze pro jeho léčivé účinky. "Nejkvalitnější kusy jdou sběratelům, kteří to považují za umění," popisuje pro National Geographic. "V severní Číně jsem viděl kořeny ve skleněných dózách za 220 tisíc dolarů. Řeknete si, kdo by používal kořen za tolik peněz? Oni to ale nedělají, je to pro ně symbol postavení."

O ochraně nikdo moc neví

Volně rostoucí ženšen však ohrožuje i jiná lidská činnost, a sice kácení lesů a následná výstavba, která může populaci rostliny ještě zmenšit. Eric Burkhart proto na podobných místech ženšen vykope a přesune ho.

"Zachraňujeme ho tolik, kolik jen jde - od roku 2016 jsme zachránili už deset tisíc rostlinek," vypočítává. Zároveň jezdí po celých Spojených státech a po světě, kde přednáší o ochraně ženšenu. "Jde o mezinárodně chráněný druh, přesto mnoho lidí, které jsem potkal, nemá o jeho ochraně ponětí."

Budoucnost přežití ženšenu vidí v jeho dalším pěstování. "Čím více lidí bude ženšen pěstovat, tím více se nám podaří tento druh zachránit. Navíc to poskytne lidem možnost vydělat si víc než těžbou dřeva," dodává Burkhart pro agenturu AP.

Video: Celníci popisují nelegální zabíjení tygrů pro potřeby čínské medicíny. Policie obvinila tři lidi

Do Česka se po třech letech vrátila ptačí chřipka, nákaza je v malochovu na Vysočině

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 18.01.2020 - 10:40

V nakaženém chovu bylo 12 slepic, z nichž šest během dvou dnů uhynulo, dále tam byly tři kachny. "Státní veterinární správa v souladu s platnou legislativou přijala s okamžitou platností opatření k zamezení dalšího šíření nákazy. Zbývající drůbež v chovu bude utracena, kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v nich vyhlášena mimořádná veterinární opatření," uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

V minulých dnech a týdnech se objevila ptačí chřipka v Maďarsku a také na Slovensku, v Polsku a Rumunsku. Jde o stejný typ H5N8.

Veterinární inspektoři neprodleně po nahlášení úhynu chovatelkou zahájili v chovu šetření, přijali předběžná opatření a odeslali uhynulé slepice k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. U všech šesti kusů potvrdili jeho pracovníci ptačí chřipku.

"S kolegy na ministerstvu jsme připraveni pomoci zasaženým chovatelům s odškodněním, které jim ze zákona náleží. Nejdůležitější ale nyní je, aby se zamezilo dalšímu šíření nákazy, chovatelé by měli z preventivních důvodů zabránit kontaktu volně žijících a domácích ptáků," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

V rámci mimořádných veterinárních opatření bude omezen pohyb drůbeže do a z pásem, provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání výstav či burz drůbeže a ptactva, které představují velké riziko šíření nákazy.

Miliony kusů utracené drůbeže

V České republice se ptačí chřipka naposledy objevila po deseti letech v roce 2017 a tehdy zasáhla i další evropské země. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže. Ptáci měli téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka. V českých chovech bylo kvůli nemoci tehdy vybito na 98 000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny.

ODS si volí nové vedení, jediným kandidátem na předsedu je Fiala

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 18.01.2020 - 10:30

Fiala je na nynějším kongresu v podstatně jiné roli než v minulosti. Zatímco dříve od něj členové očekávali především to, aby po éře dřívějšího předsedy a premiéra Petra Nečase a volebním propadu v roce 2014 stranu zachránil, nyní od něj čekají něco zcela jiného - přechod z opozice do vlády.

"Členové vidí, že pokus o záchranu ODS se podařil. Věří mé cestě, kam vést ODS. Strategie, kterou sleduji, funguje. Chci tuto misi dokončit a na kongresu povím jak," sdělil Fiala Aktuálně.cz těsně před začátkem kongresu.

Nominaci na post prvního místopředsedy vedle dosavadní statutární zástupkyně Fialy Alexandry Udženiji získal také exministr zahraničí a nynější europoslanec Alexandr Vondra. "Od kongresu si slibuji, že ODS pomůže přeřadit v naší jízdě do příštích voleb na vyšší rychlostní stupeň," řekl Vondra Aktuálně.cz.

Dvacet procent je meta, říká Kubera

Ne každý člen ODS ale sdílí Fialův optimismus. Například předseda Senátu Jaroslav Kubera v tomto týdnu sdělil deníku MF Dnes, že podle jeho názoru v parlamentních volbách příští rok opět uspěje šéf ANO a premiér Andreje Babiše. "Situace ODS je velmi nepříjemná, protože vláda pořád rozdává," přiznal Kubera.   

Zároveň připustil, že v případě neúspěchu v parlamentních volbách v roce 2021 by mohl Fiala skončit. "Je to určitě možné," řekl Kubera, který je podle svých slov nespokojený s přibližně 15 procenty, které ODS dávají průzkumy veřejného mínění. "Ten výsledek je tristní. V této konstelaci asi nedostaneme 25 procent, to je evidentní. Ale 20 procent je meta, ke které bychom se měli přibližovat," uvedl Kubera pro MF Dnes.

Vedle voleb plánují občanští demokraté na kongresu představit témata kampaně před krajskými volbami.

Vedení poprvé v osmadvacetileté historii strany otevřelo kongres i pro stovky řadových členů, aby mimo jiné ukázalo na to, jak početnou základnu ODS má. Na sjezd by mělo dorazit 542 delegátů, možnost zúčastnit se dostali ale všichni členové strany, kterých je nyní zhruba 14 000. O účast jich projevilo zájem asi 500.

Robotické vysavače Roomba budou chytřejší. Díky IFTTT dokážou spolupracovat s dalšími službami

Živě.cz - 18.01.2020 - 10:06
Robotické vysavače se pomalu ale jistě stávají součástí mnoha chytrých domácností. Americký výrobce iRobot, známý stroji prodávanými pod komerčním označením Roomba, oznámil další krok k jejich lepší integraci s dalšími službami a zařízeními v podobě spolupráce s provozovatelem služby ...

AO Tennis 2 se vrací na Australian Open i s Šafaříkovou a Nadalem. Rozhodně to není dvojchyba

HN Tech - 18.01.2020 - 09:45
Fanoušci bílého sportu měli dvě sázky na jistotu – kdykoliv si mohli vyběhnout na antuku nebo trávu se dvěma řadami videoher. Na jedné straně stál Top Spin, na straně druhé Virtua Tennis. Hráči obou titulů přitom měli podobně vřelé vztahy jako...

Ministerstvo dopravy reaguje: Za co se utratí 400 milionů a Nejčastější nepravdy k elektronické dálniční známce

Živě.cz - 18.01.2020 - 08:34
Ministerstvo dopravy a Státní fond dopravní infrastruktury vydaly reakci na kritiku zakázky na systém elektronických dálničních známek (EDAZ). Stejně jako jsme včera publikovali námitky Hlídače státu, nyní publikujeme pohled druhé strany. Nepravdy a fámy Není to víc než obyčejný e-shop EDAZ je ...

Stránky

Přihlásit se k odběru blog.obsah.info agregátor