Agregátor zdrojů

Španělé chtějí kvůli skandálům bývalého krále odstranit jeho jméno z názvů ulic

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 1 hodina 54 min zpět

Juan Carlos I. (82), který má nyní titul emeritní král v pondělí oznámil, že se stěhuje do ciziny, aby nekomplikoval vládnutí svého syna Felipeho VI. veřejným ohlasem na "některé minulé události ze svého soukromého života". Někteří to ale označili za útěk před justicí, ač Juan Carlos I. zatím trestně stíhán není a slíbil, že justici bude k dispozici. Královský palác neoznámil, kde se emeritní král nyní nachází. Podle deníku ABC odletěl do Spojených arabských emirátů a jiný španělský deník v sobotu zveřejnil fotku, na níž král vystupuje z letadla v Abú Zabí.

Například ve městě Pinto u Madridu už podle deníku ABC odstranili bustu Juana Carlose I. z místního parku, který nese i jeho jméno. Nový název parku mají vybrat místní v září v referendu. V baskické metropoli Vitoria už název ulice pojmenované po králi změnili, nově se jmenuje ulice 8. března, podle svátku žen, uvedl deník La Vanguadia.

Změnu názvu ulice pojmenované po bývalé hlavě Španělska požadují v petici také někteří obyvatelé severošpanělského města Gijón. "Ulice se nemůže jmenovat po zloději, který utekl ze Španělska," zdůvodnil iniciativu její organizátor Nacho Morán. "Vláda ho neměla nechat odjet, měli mu sebrat pas, dokud soud nerozhodne o jeho činech," dodal Morán, jehož petice má zatím necelou tisícovku podpisů.

Přes 4000 podpisů má petice občanů v jihošpanělském městě Cádiz, jehož radikálně levicový starosta José María González oznámil, že předloží radě pro změnu názvů návrh na přejmenování ulice Avenida Juana Carlose I. na Avenida de la Sanidad Pública (třída Veřejného zdraví) na počest zdravotníků, kteří bojují s epidemií koronaviru.

Mnozí Španělé ale stále považují Juana Carlose I. za jednu z největších postav španělské historie, která výrazně přispěla k přechodu země k demokracii po smrti diktátora Franciska Franka. Juan Carlos mimo jiné v roce 1981 zastavil pokus o vojenský převrat, když pravicoví pučisté vnikli do parlamentu a drželi několik hodin jako rukojmí poslance a ministry.

K přejmenovávání ulic se nechystají v Madridu, kde vládne pravicová koalice, podle níž toto téma, navíc v době pandemie covidu-19, není prioritou. "Někteří se věnují tomu jedinému, co umí, a to je měnit názvy a chodit s transparenty," uvedla místostarostka Madridu Begoňa Villacísová. Také levicový starosta Valladolidu Óscar Puente prohlásil, že radnice má "stovku jiných starostí".

Kritika monarchie je obzvlášť hlasitá v Katalánsku, kde například starostka jeho metropole Barcelony Ada Colauová nechala odstranit busty Juana Carlose z radnice už v roce 2015 poté, co přestal být hlavou státu.

Ve Španělsku nese nyní jméno Juana Carlose I. nejméně 637 ulic či náměstí, napsal v sobotu deník La Vanguardia. Místopředsedkyně španělské vlády Carmen Calvová tento týden uvedla, že do změn místních názvů nebude mluvit, protože je to záležitost místních samospráv.

Cadillac představil svůj první elektromobil. SUV Lyriq zaujme dojezdem i technickými vychytávkami

Živě.cz - 1 hodina 57 min zpět
Americká automobilka Cadillac, spadající pod křídla General Motors, představila svůj první elektromobil. SUV Lyriq nabídne dojezd kolem 500 kilometrů a bude jedním z prvních vozidel s novou škálovatelnou architekturou baterií Ultium. Novinka je součástí plánu GM představit do roku 2023 dvacet ...

Češi při výběru telefonu podporu 5G sítí nezohledňují

Novinky.cz - 1 hodina 59 min zpět
Češi při výběru telefonu nezohledňují, zda podporuje nejnovější generaci mobilních sítí 5G. Důležitý parametr je to pro 13 procent lidí, 57 procent Čechů si myslí, že na podporu 5G sítě nebudou brát ohled při nákupu nového telefonu. Lidé nejsou o nové síti dostatečně informovaní nebo nevylučují její negativní vliv. Vyplývá to z průzkumu e-shopu CZC.cz mezi zhruba tisíci respondenty. Data prodejce dnes zveřejnil v tiskové zprávě.

Video: Aplaus počítači. Airbus má letadlo, které dokáže samo vzlétnout i přistát

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 12 min zpět

Neznamenalo by to, že z kokpitů úplně zmizí piloti, létání by ale mohlo být bezpečnější a pilotům by to mělo usnadnit náročnou práci, oznámila evropská firma na své webové stránce. 

Prvního milníku firma dosáhla již v prosinci loňského roku, kdy oznámila, že se jí ve francouzském Toulousu podařilo uskutečnit první bezpilotní vzlet.

Společnost poté zveřejnila i video, ve kterém je vidět, jak piloti navedou letadlo na vzletovou dráhu a pak jen sedí a pozorují, jak letadlo sleduje vedoucí linie na ranveji, rozjede se a při dosažení vzletové rychlosti se zvedá úplně samo. 

Základem jsou technologie, které umí rozpoznávat obraz. Ty jsou napojené na vnější kamery, jež poskytují pohled z ocasu a z podvozku letadla. Stroj má díky nim "oči", které zajišťují, že se dokáže v prostoru orientovat sám. 

Airbus je první společností, které se za pomoci vizuálních technologií něco takového podařilo. 

Mechaničtí dinosauři zaútočili na PC. Horizon Zero Dawn je skvělá hra i reklama na PlayStation

HN Tech - 2 hodiny 37 min zpět
Příběh Aloy, mladé dívky ve světě plném strojů, které připomínají dinosaury a další pravěká zvířata, patří k vůbec nejlepším hrám pro PlayStation 4, a vlastně k nejúspěšnějším videohrám vůbec. Sympatická hrdinka, neotřelé herní prostředí a příběh a...

Jugoslávský Favorit mířil do USA. Yugo Florida ale doplatilo na válku v Jugoslávii

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 3 hodiny 10 min zpět

Stěžejním modelem jugoslávského automobilového průmyslu byl na začátku 80. let stojadin, Zastava 101 vycházející z Fiatu 128. Produkce tohoto vozu přitom začala už na sklonku roku 1971, nešlo tedy o nejmodernější auto, a to navzdory tomu, že na rozdíl od konkurence z jiných zemí východního bloku už využívalo koncepci s motorem vpředu a pohonem předních kol. Produkce malého Yuga, které se později poměrně úspěšně uchytilo v USA, se na počátku 80. let teprve rozbíhala a Zastava 128 pak byla jen pokračovatelem původního italského sedanu Fiat 128.

Že byla 101 zastaralá, si uvědomovalo i vedení jugoslávské automobilky, proto v roce 1983 začaly vývojové práce na nástupci s kódovým označením 103. Primárním cílem bylo vyrobit auto pro exportní trhy, což s sebou neslo nutnost technické vyspělosti a líbivého moderního designu. Není proto překvapením, že novinka dostala podobu pětidveřového kompaktního hatchbacku navrženého Italdesignem Giorgetta Giugiara.

Technickou podporu novému vozu měl zajistit Fiat, který s jugoslávskou Zastavou spolupracoval už od poloviny 50. let. Ta v licenci vyráběla celou řadu italských modelů a Fiat měl prsty i v tehdy novém malém Yugu. S podporou při vývoji a výrobě nového kompaktního modelu ale italská strana váhala a místo pomoci údajně nabídla Zastavě produkci vlastního kompaktního modelu Tipo. To se pro změnu příliš nelíbilo Jugoslávcům, kteří ale pro svůj nový vůz potřebovali co možná nejmodernější motory. Ty chtěli koupit od Fiatu, ten ale po odmítnutí produkce Tipa opět váhal, proto se Zastava chtěla obrátit jinam.

Jak podotýká Andy Thompson v knize Cars of Eastern Europe: The definitive history, vyhlédnutým partnerem se měl stát Nissan. Fiat se ale nakonec rozhodl, že motory pro nový kompaktní model Jugoslávcům poskytne, přičemž i platforma nového vozu nakonec vycházela z Fiatu Tipo. Design byl nicméně svébytný.

Nová Zastava, která se měla i po úspěchu menšího sourozence prodávat pod obchodním označením Yugo, dostala nakonec jméno Florida, což odkazovalo na nečekaný úspěch jugoslávské automobilky v USA. Ostatně, i Florida měla být ve velkém vyvážena právě za moře. Původně se přitom auto mělo jmenovat jinak. Vybíralo se z několika stovek návrhů, mezi nimi třeba i Morava, a vítězem se stalo jméno Sonata. Až po nějaké době údajně vedení Zastavy zjistilo, že označení Sonata má již zaregistrované Hyundai, proto bylo vybráno jméno Florida.

Premiéru mělo 3932 mm dlouhé auto s rozvorem o délce 2500 mm (pro srovnání Favorit měl 3815 mm a 2450 mm mezi nápravami) na začátku roku 1987, tehdy ještě s třináctistovkou z modelu 101. Sériová výroba odstartovala až za více než rok, v říjnu 1988, a to ještě v sérii několika desítek kusů. Smělé plány Zastavy přitom počítaly, že továrna v Kragujevaci bude vyrábět až 100 tisíc Florid ročně, proto také do tohoto projektu investovala nemalé prostředky. Neúspěch si automobilka zkrátka nepřipouštěla.

Pod kapotou vozu se na konci 80. let objevily zážehová čtrnáctistovka o výkonu 52 kW a zážehová šestnáctistovka o výkonu 62 kW, v obou případech poháněla přední kola manuální převodovka. V plánech byla i zástavba naftové sedmnáctistovky Fiat, k té ale nakonec i podle chybějících technických dat nejspíše nikdy nedošlo.

V roce 1990 došlo k představení verze s jedenáctistovkou o výkonu 44 kW a Zastava do auta montovala i starší 50kW zážehovou třináctistovku, v některých případech osazenou elektronickým vstřikování paliva. Ta se objevovala třeba i v malém Yugu, na rozdíl od dalších jednotek tak nešlo o novou konstrukci Fiatu.

Jak už bylo zmíněno, klíčovou roli hrál v plánech automobilky vývoz Floridy mimo východní blok, především potom do USA. Auto mělo stát do osmi tisíc dolarů a navázat na úspěch menšího sourozence. Zastava dokonce testovala Floridu s automatickou převodovkou. Rozpad východního bloku a následná válka v Jugoslávii ale veškeré snahy o export do USA zhatily.

A podobné to bylo i s vývozem do západoevropských států. Například v lednu 1990 začal prodej Floridy ve Velké Británii pod označením Yugo Sana. Auto však nebylo dostatečně dobře zpracované a ani jízdní vlastnosti nebyly z nejlepších, což nezachránil ani velký vnitřní prostor v čele s 410litrovým kufrem. Cena navíc nebyla tak dumpingová, jak byste možná čekali - Škoda Favorit, ale i základní Seat Ibiza byly levnější. Připočtěte k tomu problémy s produkcí v domovském závodě a vyjde z toho fakt, že poslední Sana našla britského majitele na jaře 1993. Když už jsme u jiných jmen, například v Belgii to auto zkoušelo pod jménem Miami.

Jakkoliv plány počítaly s výrobou až sto tisíc aut ročně, realita byla úplně odlišná. Jak bylo pro některá socialistická auta typické, náběh produkce byl pomalý a provázela ho řada problémů. V roce 1990 se tak povedlo vyrobit ani ne devět tisíc automobilů, což, jak se nakonec ukázalo, bylo pro Floridu rekordním ročním číslem.

Na počátku 90. let totiž po rozpadu východního bloku následovala válka v Jugoslávii, což se negativně podepsalo na produkci automobilů. Objevily se problémy se subdodavateli, následované v roce 1992 ekonomickými sankcemi OSN. Ty sice skončily v roce 1995, mezi lety 1998 a 2001 ale Zastava doplatila na sankce ze strany Evropské unie a USA.

Kvůli válce tak byla produkce prakticky po celá 90. léta značně omezená (několikrát i kvůli nedostatku dílů zastavena), autu se nedostávalo tolik potřebných modernizací a zastaven byl také téměř veškerý vývoj. To znamenalo například to, že většina Florid z 90. let má pod kapotou nikoliv moderní motory Fiat, ale starší jednotky z typu 101, podotýká Andy Thompson.

Přesto se v roce 1998 povedlo uvést do výroby Floridu s karoserií pick-up, a to s plastovou nástavbou nebo bez ní. O rok později se objevilo provedení Business s bohatší výbavou včetně elektrických oken nebo centrálního zamykání. V roce 1999 však během války v Kosovu, která spadá do konfliktů v Jugoslávii, došlo ze strany NATO k vybombardování závodu v Kragujevaci a poškození továrny na automobily. To proto, že Zastava měla vedle aut i zbrojařskou divizi, která dodávala zbraně srbské vládě. Bombardování opět ochromilo výrobu automobilů.

Takže ačkoliv se v roce 2000 ukázala omlazená verze Floridy s přídomkem In, její výroba začala až o dva roky později. Design faceliftovaného modelu navrhla francouzská karosárna Heuliez - ta přidala více zaoblené tvary s novými nárazníky, světly či přední maskou. Motory Fiat (přestože ještě v roce 2000 Zastava testovala Floridu s dvoulitrem z modelu Bravo) nahradily jednotky Peugeotu, doplněné o původní třináctistovku.

Francouzi poskytli zážehovou jedenáctistovku o výkonu 44 kW a také šestnáctistovku s výkonem 70 kW. Tyto jednotky vyhovovaly normě Euro 3 a odlišit je šlo podle jména Florida In L. Třináctistovka ve Floridě In měla stále 50 kW. Mimochodem auto už používalo opět jen jméno Zastava.

Srbové také začali přemýšlet nad rozšířením karosářských variant. Nebylo by to ostatně poprvé, už v roce 1990 vznikl nepojízdný model Zastava 104 v měřítku 1:1 s karoserií sedan. Uvažovalo se i nad kombi Zastava 105, které se ale počátkem 90. let nakonec nedostalo ani na výkresy. V roce 2002 tak Zastava ukázala hned dva prototypy, které mohly rozšířit nabídku modelu Florida.

Šlo o sedan s krátkou stupňovitou zádí a zcela novou přední částí, a kombi s přední částí modelu Florida In, ale odlišnými zadními partiemi. Ani jeden z těchto konceptů se do výroby nedostal.

Zastava v rámci možností svůj kompaktní model nadále průběžně upravovala a vylepšovala, takže do Floridy In bylo možné objednat třeba klimatizaci. Přesto se auto prodávalo prakticky pouze ve své domovině, a to ještě ani ne v nějak významných počtech. Z motorové nabídky postupně vypadla jedenáctistovka, šestnáctistovka Peugeotu a třináctistovka Zastavy však pod kapotou zůstaly.

Na sklonku výroby se Srbové pokusili ještě o jednu výraznější změnu, a to zabudování moderní naftové čtrnáctistovky HDi o výkonu 50 kW s manuální převodovkou od koncernu PSA. Tato kombinace poháněla řadu malých aut včetně Fordu Fiesta nebo Peugeotu 207. Florida In byla s tímto motorem úsporná a odhadovaná cena by z ní udělala asi nejlevnější naftový vůz v Evropě. Do sériové výroby se ale naftová Zastava nedostala. Podle některých zdrojů takto vzniklo 18 kusů.

I přes válečné peripetie a velmi omezenou roční produkci nakonec Zastava či Yugo Florida přežila ve výrobě až do listopadu 2008 (pick-up se v Somboru dělal až do roku 2010). Už pár měsíců před tím se navíc Fiat dohodl se srbskou vládou, že automobilku s továrnou v Kragujevaci převezme a začne tam vyrábět vlastní modely. Konec automobilů Zastava jako takových byl tedy nevyhnutelný.

Čekáte-li, že za 20 let vznikl nějaký velký počet kusů kompaktního hatchbacku, pletete se. Zastava vyrobila kolem 29 950 automobilů se jménem Florida. Některé zdroje uvádí i číslo lehce nad 30 tisíci, jde ale o rozdíl v řádu stovek aut. Několik stovek kusů vzniklo také v Egyptě z dovezených dílů pod značkou Nasr.

A protože jediným skutečně novým typem automobilu Zastava po Floridě byl malý hatchback 10, což byla jen přeznačená verze Fiatu Punto, je Yugo Florida zároveň možné brát jako poslední automobil Zastava vlastní konstrukce. A nebýt válečných konfliktů, možná by se proslavilo stejně jako konkurenční Škoda Favorit.

Týden Živě: Samsung s Microsoftem, Microsoft s TikTokem a SpaceX hopsá

Živě.cz - 9 hodin 42 min zpět
Microsoft se Samsungem přináší Android aplikace na Windows • Microsoft chce zachraňovat TikTok, Facebook jej chce zničit • SpaceX úspěšně piístálo i hopsalo

Vejprty, Florenc, hotel Olympik. Bohumínský požár je nejtragičtější za 30 let

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 08.08.2020 - 22:08

Dosud nejtragičtější událostí tohoto druhu byl požár drážní budovy u pražského nádraží Florenc.

Policistům řekl, že dům zapálil. Mohlo jít o rodinné neshody, popsala požár svědkyně

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 08.08.2020 - 21:31

"Je to strašná tragédie a nechtěla bych, aby to někdo zažil. Viděla jsem pět lidí, jak vyskočilo z okna," uvedla Karin Šípková, která bydlí ve třetím patře domu, v němž hořelo. Řekla, že z místa utíkala i s malým vnukem.

Svědkyně řekla, že volala hasiče a zhruba do dvou minut na místo přijeli policisté. "Zatkli pána a ptali se ho, jestli on to zapálil, a on jim řekl úplně klidný: 'Ano, zapálil'," uvedla Šípková. Konkrétní důvod muž podle ní neřekl.

Začala jsem na něj křičet, že tady bydlí lidi a on si jen tak zapálí dům," řekla žena. Podle ní policie muže odvedla v poutech do auta.

"Proslýchá se tady, že to byly asi nějaké rodinné neshody, že se s nimi pohádal, a tím pádem to prý podpálil," doplnila Šípková. Dodala, že dům nebyl nijak problematický.

Na místě neštěstí byla kolem 21:00 stále řada hasičských i policejních vozů. Místo bylo obehnáno páskou. Místní lidé, kteří vyšetřování přihlíželi, jsou šokováni. Většinou hovořili o tragédii a spekulovali o tom, co se na místě stalo.

Foto: Prague Pride jinak. Duhový průvod nahradily lodě a party se stovkami lidí

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 08.08.2020 - 20:17

Tradiční karnevalový průvod nahradil výjezd na otevřených lodích. Podívejte se na fotografie z akce.

Po požáru v paneláku v Bohumíně je deset mrtvých, lidé podle hasičů skákali i z oken

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 08.08.2020 - 19:40

"V Bohumíně došlo v odpoledních hodinách k požáru v jedenáctém patře panelového domu. V souvislosti s požárem došlo k úmrtí deseti osob. Všechny složky Integrovaného záchranného systému jsou na místě. Probíhá intenzivní šetření okolností a příčin této tragické události," uvedla Bělunková.

Podle místostarosty Igora Bruzla (ČSSD) je panelový dům ve vlastnictví města. Bruzl řekl, že podle prvotních informací údajně nelze vyloučit, že oheň někdo založil. "Jsou to ale nepotvrzené informace. Je to strašná tragédie, nic takového tady nikdy nebylo," uvedl Bruzl.

Podle dostupných informací hořelo ve třináctipatrovém panelovém domě v Nerudově ulici. "Na místě zasahuje celkem osm posádek zdravotnické záchranné služby, tři lékařské a pět nelékářských. V tuto chvíli na místě stále pracujeme," uvedl krátce před 19:30 mluvčí záchranné služby Ladislav Lang.

Požár v Bohumíně je nejtragičtější od roku 1990. Poté byl nejhorší požár v říjnu 2010, kdy v Praze zemřelo 9 bezdomovců.

Revolut přináší tmavý režim a užitečné skupinové účty

Živě.cz - 08.08.2020 - 19:39
Revolut nedávno představil zcela přepracovaný vzhled své mobilní aplikace, překvapivě ale nebyl jeho součástí tmavý režim. To se mění nyní a konečně je tak dostupný jak pro Android a iOS. K tomu přináší i další novinky. Pokud používáte novější Android či iOS, možná využíváte i nativní funkci ...

Průvod Prague Pride se letos kvůli koronaviru nekonal, nahradily ho lodě na Vltavě

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 08.08.2020 - 19:23

Tradiční duhové vlajky letos kvůli horku doplnily duhové vějíře a kvůli koronaviru také duhové roušky. Lodě pluly do Modřan a zpět. Na plavbu dohlíželi podle mluvčího Jana Daňka uniformovaní policisté, kriminalisté, antikonfliktní tým a lodě pořadatelů provázely dvě policejní lodě z poříčního oddělení. Žádné protesty odpůrců, které někdy průvod na festivalu Prague Pride provázejí, se neobjevily.

Od Čechova mostu vyplula společně s plavidly festivalu Prague Pride loď Pirátské strany vyzdobená duhovými i pirátskými vlajkami. Piráti se festivalu gayů, leseb, bisexuálů a translidí účastní pravidelně, letos svou účast spojili se zahájením kampaně před senátními a krajskými volbami. Odpoledne se na Palackého náměstí představili straničtí kandidáti Pirátů.

Festival o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí (LGBT) začal v Praze 3. srpna a končí v neděli 9. srpna. Desátý ročník přehlídky se kvůli koronaviru koná částečně online, v plánu je zhruba 70 menších akcí.

"Festival se při organizaci a plánování akcí musel podřídit epidemii koronaviru," řekl mluvčí akce Filip Milde. Po celém světě bylo kvůli pandemii více než 400 festivalů Pride zrušeno, včetně největších v New Yorku nebo Londýně. V Praze byla omezena kapacita akcí.

"Nejde jen o průvod"

"Pridy se i v dalších městech konají fyzicky. Většinou ale v mnohem menším provedení než v Praze. Unikátní jsme i v tom, že máme historicky největší počet festivalových míst," dodal Milde.

Podle ředitelky Prague Pride Hany Kulhánkové se pořadatelé rozhodli festival nerušit, protože je podle nich úloha těchto akcí pro společnost zásadní. "I v dnešní době pomáhají LGBT lidem s coming outem. Ukazují jim známé i méně známé tváře s podobnou zkušeností, nabízejí jim prostor k setkání a sdílení toho, co prožívají. Nejde jen o průvod," uvedla.

Podle průzkumu Agentury Evropské unie pro základní lidská práva skrývá svou sexuální orientaci v Česku asi 59 procent LGBT lidí.

S pořadateli se v sobotu odpoledne spojili aktivisté z Polska. Při pátečních protestech na podporu jednoho z uvězněných aktivistů tam bylo zadrženo 48 lidí. "Požádali nás o podporu, i skrze naši politickou reprezentaci. Vyzvali jsem proto v živém vysílání naše příznivce, aby psali ministrovi zahraničních věcí (Tomáši) Petříčkovi," uvedl mluvčí festivalu. Uvězněný muž čelí obvinění z toho, že poškodil auto s nápisy proti LGBT komunitě a napadl muže, který ho natáčel.

Program na několika místech doplňují online akce

Loňského duhového původu Prague Pride Parade, kterým festivalový týden obvykle vrcholí, se v Praze zúčastnilo zhruba 30 tisíc lidí. Kromě plavby, která ho letos nahradila, je na Střeleckém ostrově už týden festivalová vesnička, jejíž kapacita je omezená na tisícovku lidí.

Další návštěvníci mohou směřovat do Žlutých lázní na sportovní program nebo na večerní kino v Kasárnách Karlín. Každý den festivalu je také několikahodinový program online.

Kapacita obou festivalových lodí byla asi 350 účastníků, byl na nich hudební a taneční program. Lidé si na ně museli koupit vstupenky, na jednu bylo vstupné 750 korun, na druhou s neomezeným občerstvením 1500 korun. "Lidé na lodích musí mít v uzavřených prostorách, kde by jich bylo více než sto, roušku," dodal mluvčí akce. Většina prostor lodí byla otevřená, lidé tančili zejména na horních palubách.

Další doporučení pro účastníky akcí uvádějí pořadatelé na webu, lidé by měli například dodržovat rozestupy, při vítání se nelíbat a v případě zjištění nákazy se ozvat pořadatelům.

Aktivisté chtějí také v době festivalu získávat další podpisy pod petici za manželství pro všechny. Návrh novely občanského zákoníku s touto úpravou začali poslanci projednávat na podzim 2018, od té doby norma leží ve Sněmovně. Je tam i návrh na výslovné ukotvení manželství jako svazku muže a ženy v Ústavě.

Dvojice mužů či žen mohou v Česku uzavírat od července 2006 registrované partnerství, proti manželům mají ale omezené podmínky. Řada politiků úpravy odmítá.

Chceme být mámy, uděláme si asistentovanou reprodukci, tvrdí pár:

Tak Čína šířila dezinformace v Itálii: Zprávy plné díků za roušky, k tomu hrála hymna

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 08.08.2020 - 18:05

Letadlo s údajně humanitární pomocí a devíti čínskými lékaři v Itálii vítali politici i místní, kteří na balkonech za zvuků čínské hymny volali "děkujeme, Číno". Tyto výjevy sdíleli na sociálních sítích obyčejní Italové stejně jako čínské velvyslanectví v Itálii.

Ukázalo se však, že zprávy byly zavádějící.

Zásilka s rouškami a lékaři skutečně dorazila, o humanitární pomoc šlo ale jen částečně. V očekávaném letadle byly dvě zásilky - jedna od čínského Červeného kříže a druhá od čínské vlády, za kterou Itálie zaplatila, upozornil na konci března časopis Foreign Policy. 

Stejně tak videa s lidmi, kteří během nařízené izolace děkovali ze svých balkonů Číně, byla falešná (k vidění jsou v přiloženém tweetu). Záběry skutečně existují a odvysílala je italská televize jako ukázku toho, jak si lidé na znak vzájemné podpory tleskají, připomíná deník Financial Times. Čínská hymna jim k tomu ale nikdy nehrála. 

Obě tyto dezinformace měly stejný účel. "Snažily se vykreslit Čínu jako zachránce Itálie," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz František Vrabel, zakladatel české společnosti Semantic Visions, která lživé zprávy spojené s koronavirem v Itálii analyzovala. 

"Byl to zajímavý případ, protože koronavirus Itálii silně postihl a jeho dopad byl tak obrovský, že stálo za to podívat se, co se dělo v dezinformačním prostoru," vysvětluje Vrabel, proč zkoumali zrovna tuto zemi na jihu Evropy.

Itálie na tom byla nejhůře v druhé polovině března, kdy denně přibývalo přes čtyři tisíce potvrzených případů nákazy koronavirem. Nyní se denní nárůsty pohybují kolem dvou stovek.

Studenti ruských dezinformací

Přestože čínské dezinformace do evropského prostředí už nějakou dobu pronikají, ty spojené s koronavirem se od běžného čínského postupu lišily, uvádí v pořadu EU-China Podcast analytička Institutu Mercator pro studium Číny Lucrezia Poggettiová.

Čína se většinou drží jedné oficiální zprávy, kterou neustále opakuje. Tou bylo podle Vrabela v případě pandemie "přesvědčování zemí o výhodnosti spolupráce s Čínou".

Už v průběhu března ale přišla změna, když se začaly objevovat zprávy, podle kterých virus ve skutečnosti pochází z Itálie nebo je biologickou zbraní vyvinutou americkou armádou. Čínská strana tímto způsobem chtěla vyvolat chaos, což je technika běžná u ruských dezinformací, vysvětluje Vrabel. "Bylo to poprvé, kdy Číňané prezentovali fakta v jednoznačné lži." 

Dezinformace se šířily podle amerického deníku New York Times i na sociální síti Twitter, kam Čína nasadila tisíce botů - programů vydávajících se za reálné uživatele z Itálie. Ti psali statusy, ve kterých zpochybňovali původ viru a mluvili o tom, jak Čína šíření viru zvládá, na rozdíl od jiných zemí.

Tito falešní uživatelé měli podobné vlastnosti: jejich účty vznikly teprve nedávno, extrémně často zveřejňovali nové příspěvky a měli málo sledujících. Přesto jejich tweety sdíleli i čínští představitelé v Itálii.

Pomoc od politiků

V některých případech ale dezinformace přicházely i přímo z Itálie - od tamních politiků. Mezi nimi je ministr zahraničí Luigi Di Maio z Hnutí pěti hvězd, které je euroskeptické, vystupuje proti NATO a naopak vyzdvihuje spolupráci s Čínou.

"Ti, kdo pochybovali o našem zapojení do čínské iniciativy Pás a stezka, nyní musí přiznat, že investovat do tohoto přátelství nám pomohlo zachránit životy v Itálii," řekl například Di Maio. Zmínil tehdy projekt na obchodní propojení různých zemí světa s Čínou, ke kterému se Itálie jako první z Evropské unie přidala. 

Di Maio vítal i přílet letadla se zdravotnickými pomůckami z Číny. Jeho přistání dokonce vysílal v přímém přenosu na Facebooku. "Tomu říkáme solidarita," řekl tehdy. Podobnou pomoc Itálii poskytlo i Rusko, své doktory do země poslala také Kuba nebo země Evropské unie. Česko poslalo deset tisíc ochranných obleků. Ani jedna z těchto pomocí se však nedočkala takové pozornosti od Di Maia jako pomoc čínská.

"V případě Itálie můžeme mluvit o 'užitečných idiotech', kteří čínskou propagandu zesilují," hodnotí Poggettiová politickou situaci ve své zemi. Di Maio si podle ní částečně není ani vědom toho, co dělá, a částečně to dělá proto, aby uspokojil voliče svého hnutí. 

Rostoucí důvěra v Čínu

Výsledek je takový, že dezinformační kampaň přispěla k pozitivnímu vnímání Číny v Itálii, píše on-line magazín The Diplomat. Průzkum veřejného mínění z přelomu května a června ukázal, že 52 procent Italů má vůči Číně přátelské pocity, a 36 procent dokonce prohlásilo, že s asijskou velmocí chtějí do budoucna posilovat vzájemné vztahy.

K tomu pravděpodobně také dojde, protože jen pár dní po březnovém přistání čínského letadla italský premiér Giuseppe Conte prohlásil, že se Itálie zapojí do čínské iniciativy na vytvoření "zdravotní hedvábné stezky" - spolku zemí zaměřeného na lékařskou spolupráci, o kterém se začalo mluvit v souvislosti s koronavirovou pandemií. Conte tím navázal na zmíněné rok staré rozhodnutí, že se Itálie stane zároveň první zemí EU, která se zapojí do čínského projektu Pás a stezka. 

Podle Poggettiové lze vidět úspěch Pekingu v Itálii hlavně z krátkodobého hlediska, kdy se Číně "podařilo odvést pozornost italské veřejnosti od čínské zodpovědnosti" za šíření viru a částečně polarizovat společnost. Z dlouhodobého hlediska by se příklon k Číně mohl projevit vstupem čínských investorů do italských firem a podniků, kterým po pandemii chybí peníze.

Video: Počátky koronaviru v Itálii. Krematoria nestíhala

Na Chromeboocích poběží Windows 10, MS Office i Photoshop. Díky virtualizaci

Živě.cz - 08.08.2020 - 17:35
Chromebooky a Chrome OS obecně se již nespoléhají jen na webové aplikace. Google před lety do systému integroval běhové prostředí pro Android, takže lze nainstalovat téměř libovolný software z Play Storu. Již dva roky pracuje rovněž na podpoře linuxových aplikací. Letos v létě pak ...

Policie našla v sobotu v Sázavě mrtvého muže, po zmizelých mladících stále pátrá

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 08.08.2020 - 16:41

Policisté v sobotu prohledávali Sázavu hned ve dvou případech zmizelých plavců. Jedním z nich byl 56letý muž, který se šel v pátek vykoupat a od té doby byl nezvěstný.

Do okolí kempu Cíl na Benešovsku byli povoláni kromě pozemních hlídek také psovod, kriminalisté, potápěči z poříčního oddělení Slapy a hasiči s technikou. Tělo našel potápěč zhruba po dvou hodinách pod hladinou řeky poblíž kempu. "V případu byla nařízena pitva," uvedla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policisté na Kutnohorsku také pokračovali třetím dnem v pátrání po dvou šestnáctiletých mladících, kteří se šli u Soběšína koupat do Sázavy. Psovod ani potápěči je však zatím nenašli. 

"Do dnešní pátrací akce, která začala v dopoledních hodinách, byli povolání policisté z poříčního oddělení Labe a psovod se speciálně vycvičeným psem z hlavního města Prahy," uvedla mluvčí. Policisté podle ní prohledávali řeku od místa, kde byli chlapci viděni naposledy, až k Českému Šternberku. Ve tři odpoledne byla akce ukončena s negativním výsledkem.

V neděli budou policisté v hledání chlapců pokračovat v rámci služby, velká pátrací akce se zatím neplánuje.

Mladíci se ztratili poblíž Masarykova tábora YMCA nedaleko Soběšína. Jejich zmizení bylo ohlášeno v noci na čtvrtek, dosavadní pátrací akce byly neúspěšné. Do hledání se zapojil i vrtulník s termovizí, po chlapcích bylo zároveň vyhlášeno celostátní pátrání. 

Veškeré informace o pohřešovaných policie přijme na lince 158. Jeden z mladíků je vysoký 170 až 175 centimetrů, má světlé vlnité vlasy a modré oči. Druhý měří 165 až 170 centimetrů, má hnědé rovné vlasy a šedé oči.

Jak reklamovat zájezd: Vše si nafoťte a neztrácejte čas. Nárok na slevu ukáže tabulka

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 08.08.2020 - 16:00

Cestovní kancelář jako pořadatel zájezdu odpovídá za to, že zájezd bude v souladu s uzavřenou smlouvou. A nehraje zde roli fakt, zda služby poskytuje sama, nebo jiný smluvený poskytovatel, tedy například hotel či letecký dopravce.

"Podobu zájezdu určuje sepsaná smlouva nebo vystavené potvrzení o zájezdu, jedno z toho musí mít písemnou podobu. Ohlídejte si proto, aby vše, co přislíbili pracovníci cestovní kanceláře ústně, bylo uvedeno také ve smlouvě, potvrzení, katalogu nebo jiných pokynech," doporučuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. 

Jestliže dovolená neprobíhá tak, jak by měla, má cestovní kancelář povinnost zajistit nápravu. Předně se musí postarat o pokračování zájezdu i za cenu nižší kvality služeb, kdy se rozdíl v ceně zákazníkovi vrací. Naopak vyšší standard hradí vždy ze svého. 

Využít svá práva

Pokud je vada podstatná - například objednaný hotel s nadstandardním sportovním areálem se teprve buduje - a navrhované náhradní řešení není srovnatelné s tím, co bylo sjednáno ve smlouvě, zákazník má právo odmítnout pokračování zájezdu a nechat se dopravit zpět domů.

Pokud například výhled z okna nebo vybavení pokoje neodpovídá smluveným požadavkům, klient by měl jednat hned a reklamaci provést na místě. Zároveň by měl bezodkladně upozornit delegáta, že situace je odlišná od uzavřené smlouvy, a požadovat okamžitou nápravu nebo alespoň žádat vystavení písemného dokladu o uplatněné reklamaci.

Veškeré vytýkané nedostatky by měl doložit, například fotografiemi. Jako důkaz případně poslouží i svědectví dalších účastníků zájezdu.

"Čas hraje u reklamací důležitou roli. Ke zjednání nápravy stanovte lhůtu. Nečinnost cestovní kanceláře či delegáta vás pak opravňuje provést vlastní kroky ke zlepšení stavu a vzniklé náklady předložit cestovní kanceláři k úhradě," vysvětluje Eduarda Hekšová. 

U vad, se kterými se toho moc nenadělá, zbývá podle dTestu pouze právo na finanční kompenzaci. Sleva přichází do úvahy za situace, kdy typicky není možné vadu odstranit nebo už na to není čas, například pokud chybí slibovaný bazén nebo poskytovatel zajistil nižší komfort při zpáteční cestě na letiště.

K tomu pomůže takzvaná frankfurtská tabulka slev, kterou využívají při rozhodování zejména německé soudy. Podle ní například u chybějícího bazénu může zákazník požadovat slevu 10 až 20 procent, u nižší třídy dopravního prostředku až 15 procent z ceny zájezdu.

"Právo na slevu z ceny zájezdu vám vznikne jedině tehdy, pokud jste vadu vytkli bez zbytečného odkladu u kontaktní osoby uvedené v potvrzení o zájezdu či ve smlouvě, typicky u delegáta. Zároveň jste umožnili cestovní kanceláři vyřešit problém v přiměřené lhůtě už na místě," uvádí Eduarda Hekšová.

Podat písemnou reklamaci s nárokem na slevu však stačí až po návratu z dovolené. Právo na slevu se promlčí nejdříve za dva roky, ale reklamace se musí uplatnit co nejdříve po návratu. Na její vyřízení má cestovní kancelář 30 kalendářních dnů. Pokud reklamaci zamítne, klient se může obrátit na soud nebo zkusit spor vyřešit mimosoudně.

Právo se vztahuje také na náhradu škody třeba v případě, že si zákazník již zaplatil víza, ale zájezd byl nečekaně zrušen. Na peníze naopak nárok nemá v případě, že dovolená padla z objektivních okolností.

Cestovní kancelář musí kompenzovat také újmu za narušení dovolené, která může vzniknout například podstatným zkrácením nebo úplným zmařením zájezdu. Jedná se o takzvanou ztrátu radosti z dovolené.

"Máte-li nahlášenou dovolenou u zaměstnavatele a cestovní kancelář posune termín konání zájezdu tak, že se ho nebudete moci zúčastnit, máte právo na náhradu újmy za narušení dovolené, i když budete muset od smlouvy o zájezdu z tohoto důvodu odstoupit," uzavírá Eduarda Hekšová.

Odstupte, tlačí libanonští demonstranti na vládu. Zasahovala proti nim policie

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 08.08.2020 - 15:47

Na sobotní odpoledne je naplánovaná v centru města obří demonstrace. Protestující kritizují vládu kvůli úternímu výbuchu v bejrútském přístavu, který nepřežilo přes 150 lidí a dalších pět tisíc lidí utrpělo zranění.

Na náměstí Mučedníků v centru libanonské metropole se demonstranti začali scházet již nedlouho po poledni místního času. Někteří z nich drželi podle Reuters v rukou napodobeniny šibenic i s provazy a s nápisem: "Odstupte, nebo budete viset."

Mnozí Libanonci protestují proti vládě již od loňského října. Během demonstrací žádali, aby odešlo celé vedení země. Přičítají mu rozsáhlou korupci, která Libanon přivedla k hluboké ekonomické krizi.

Teď, kdy se vyjasňují okolnosti ničivé exploze, nevěří, že státní instituce dospějí k pravdivému závěru. Řada Libanonců si v této souvislosti přeje mezinárodní vyšetření incidentu.

Zemřel bývalý senátor za ODS Tomáš Grulich, bylo mu 69 let

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 08.08.2020 - 15:40

"Zemřel senátor Tomáš Grulich. Můj přítel a předchůdce v roli předsedy Stálé komise pro krajany v zahraničí Senátu Parlamentu ČR. Byl to čestný člověk a pracovitý senátor, usiloval o prosazení korespondenční volby ze zahraničí," uvedl Czernin.

Grulich vystudoval historii a etnologii, v 70. letech byl kastelánem na zámku v Klášterci nad Ohří, pracoval v teplickém krajském muzeu, v roce 1982 se stal zaměstnancem Národního muzea v Praze.

Z něj v roce 1992 odešel a založil nakladatelství, o rok později pak tiskárnu, kterou spoluvlastnil a vedl do roku 2006. Nadále se věnoval historii a etnologii, od roku 1992 přednášel na Fakultě sociálních věd UK. Od roku 1992 byl členem ODS.

Jak vylepšit zvuk filmů: Přehled současných možností řešení prostorového zvuku

Živě.cz - 08.08.2020 - 14:55
Obrazovky televizorů stále rostou, vždyť polovina kupujících sahá po 55" a větší úhlopříčce. Spolu s kvalitou a velikostí obrazu ale zvuková stránka rozhodně nedrží krok. I ve střední třídě dostanete ozvučení o mrzkém výkonu, jako před patnácti lety. Naštěstí existuje řešení, a nemusí být ...

Stránky

Přihlásit se k odběru blog.obsah.info agregátor