Agregátor zdrojů

V Malajsii znovu zadrželi expremiéra obviněného ze zpronevěry

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 1 hodina 8 min zpět

Malajsijské úřady ve středu znovu zadržely někdejšího premiéra Najiba Razaka, který je obviněn z korupce a vytunelování státního investičního fondu 1MDB. Místní protikorupční úřad oznámil, že expremiér bude čelit dalším obviněním ze zneužití státní moci, napsala agentura AP. Všechna obvinění vůči exšéfovi vlády se týkají fondu 1MDB (1Malaysia Development Berhad). Razak podle vyšetřovatelů využil svého postavení k tomu, aby se obohatil o 42 milionů ringgitů (233 milionů Kč). Ty byly převedeny na jeho účet z SRC International, dřívější dceřiné firmy 1MDB. Expremiér veškerá obvinění popírá. Dosud vyšetřován na svobodě, jemu i jeho manželce však soud zabavil pasy, aby nemohli opustit zemi.

Zeman zahájil návštěvu Německa. Jednal s Verheugenem, který pomohl Česku do Unie

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 1 hodina 22 min zpět

Berlín - Český prezident Miloš Zeman schůzkou s bývalým eurokomisařem Günterem Verheugenem zahájil třídenní oficiální návštěvu Německa.

Její vrchol přijde v pátek, kdy bude český nejvyšší představitel jednat se spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Letecký speciál s českým prezidentem v Berlíně přistál kolem 15:20 SELČ a schůzka s Verheugenem začala zhruba o hodinu a půl později. Zeman na ní s bývalým eurokomisařem zodpovědným za rozšíření Evropské unie podle dostupných informací diskutoval především o budoucnosti osmadvacítky, o brexitu nebo o příštím evropském rozpočtu.

S politikem, jemuž před dvěma lety udělil nejvyšší české státní vyznamenání, Řád bílého lva, jednal Zeman také o nynější politické situaci ve spolkové republice.

Návštěva Německa je třetí ze Zemanových cest do sousedních zemí od jeho letošního znovuzvolení do funkce. Už takto navštívil Slovensko a Polsko, do Rakouska se chystá na jaře příštího roku.

Do německé metropole dorazil Zeman nedlouho po českém premiérovi Andreji Babišovi, který na svou první oficiální návštěvu Německa zavítal 5. září. Také témata diskuzí obou politiků s kancléřkou Merkelovou by měla být velmi podobná. Zeman chce s šéfkou německé vlády v pátek odpoledne hovořit o migraci, bilaterální ekonomické spolupráci, politické situaci v obou zemích nebo o Rusku a Evropské unii.

S prezidentem Steinmeierem, který Zemana v pátek před polednem přivítá s vojenskými poctami, hodlá jeho český protějšek zase probrat například přeshraniční spolupráci, reformu Evropského parlamentu nebo evropský rozpočet.

Ve čtvrtek Zemana čeká návštěva Postupimi a schůzka s braniborským ministerským předsedou Dietmarem Woidtkem. Vpodvečer se pak sejde se zástupci německých firem, které investují v Česku.

TOP 09 neprosadila výzvu vládě, aby Česko přijalo syrské děti

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 1 hodina 33 min zpět

Praha - Opoziční TOP 09 neprosadila po středečním jednání poslanců o globálním paktu většiny států OSN o migraci usnesení, v němž by Sněmovna požádala vládu o přijetí nejméně 50 syrských dětí bez rodičů z uprchlických táborů v Řecku. Dolní komora naopak chce na návrh KSČM po kabinetu do poloviny listopadu stanovisko, s nímž pojede český představitel na jednání o paktu do Maroka. Dokument by se měl v marockém městě Marrákeš v prosinci přijímat.

Sněmovna po déle než čtyřhodinové debatě o paktu o migraci, jež se stočila i k syrským dětem, podpořila také jedno ze čtyř usnesení navrhovaných piráty. Připomněla v něm "potřebu efektivního řešení nelegální migrace, zejména otázky návratu uprchlíků do země původu, boje proti pašerákům a problémů, které k nelegální migraci vedou". Piráti neuspěli například s návrhem, kterým by Sněmovna odsoudila mediální výroky Andreje Babiše (ANO) ohledně odmítnutí přijímání syrských dětí z uprchlických táborů.

Návrh Heleny Langšádlové (TOP 09) ohledně přijetí syrských sirotků podpořilo 31 poslanců z klubů ODS, pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN z přítomných 133 členů dolní komory. Proti byli poslanci KSČM, SPD a část poslanců ANO. Sociální demokraté se hlasování zdrželi stejně jako většina zástupců ANO.

Opoziční SPD neprosadila požadavek vůči vládě, aby Česko po vzoru Spojených států a Maďarska odstoupilo z jednání o globálním paktu většiny států OSN o migraci. Neuspěla ani opoziční ODS, podle které by vláda měla tento krok učinit, pokud by dokument činil z migrace právo a nelegální migraci by uměle právními cestami legalizoval.

S iniciativou ohledně přijetí syrských dětí přišla europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Babiš, který se ze středečního jednání Sněmovny omluvil, už dříve řekl, že dětem by se mělo pomoci tam, kde se narodily. Zdůraznil také, že debata se netýká malých dětí, ale chlapců ve věku 12 až 17 let. Vyjádřil proto obavu z toho, že návrh je pouhým "plácnutím do vody" a snahou Šojdrové se zviditelnit před volbami do Evropského parlamentu. Ministerský předseda by se s ní měl sejít v pátek odpoledne.

Cílem migrační dohody, na jejíž podobě se shodlo v červenci přes 190 států OSN, je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi. Ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) zdůraznil, že dokument není právně závazný ani vymahatelný. Pro Česko podle něho neznamená žádné nové povinnosti a žádné nové závazky.

Spojené státy se z jednání o paktu stáhly loni, protože dohoda je podle nich neslučitelná s migrační politikou Washingtonu. Ve druhé polovině července ohlásilo odchod z jednání o dohodě Maďarsko. Uvedlo, že pakt jde zcela proti bezpečnostním zájmům země.

Aktivistka se při střetu s policistou nedopustila přestupku, rozhodla Praha 1

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 1 hodina 36 min zpět

Praha - Aktivistka Kateřina Krejčová se při střetu s policistou na demonstraci v Praze v roce 2015 nedopustila podle radnice Prahy 1 přestupku. Uvedla to dnes na webu Česká televize.

Ženě dříve kvůli incidentu uložil Obvodní soud pro Prahu 1 dvakrát podmíněný trest za násilí proti úřední osobě, oba rozsudky ale zrušil pražský městský soud. Případ pak soud předal k projednání možného přestupku.

Městský úřad Prahy 1 prověřoval, zda se aktivistka dopustila přestupku spočívajícího "v úmyslném narušení občanského soužití" tím, že údajně nalehla plnou vahou na rameno policisty.

V usnesení ze 7. září radnice uvádí, že přestupkové řízení zastavuje, protože čin, kterého se řízení týká, není přestupkem.

Incident se stal v červenci 2015 v centru Prahy, kde několik set lidí protestovalo proti imigraci a uprchlickým kvótám. Levicoví aktivisté, včetně Krejčové, chtěli pochod demonstrantů zablokovat. Kvůli tomu proti nim zakročila policie. Přítel aktivistky neuposlechl policejní výzvu, a když ho policista zaklekl na zemi, Krejčová policistovi nalehla na záda a chytila jej rukama kolem ramen. Policista kvůli tomu údajně utrpěl lehké zranění.

Obvodní soud pro Prahu 1 poté Krejčové uložil podmíněný trest, který však zrušil městský soud. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman pak úspěšně podal dovolání k Nejvyššímu soudu a u obvodního soudu padla znovu podmínka. Městský soud ale zrušil i druhý trest pro Krejčovou a případ předal k projednání možného přestupku. Proti tomu následně ještě podal dovolání k Nejvyššímu soudu opět nejvyšší státní zástupce, ale neúspěšně.

Sama Krejčová podala kvůli postupu policistů při demonstraci správní žalobu na policii, soudy jí však za pravdu nedaly. Aktivistka neuspěla ani s ústavní stížností.

V Idlibu ustalo bombardování, tisíce lidí se začaly vracet do svých zničených domovů

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 3 min zpět

Damašek - Tisíce lidí, kteří nedávno opustili své domovy kvůli násilnostem na severozápadě Sýrie, se začaly vracet domů. Reagovaly tak na pondělní oznámení Ruska a Turecka o vytvoření demilitarizované zóny oddělující bojující strany v provincii Idlib. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na syrské aktivisty.

OSN minulý týden oznámila, že za prvních 12 zářijových dní kvůli bojům a intenzivnímu bombardování provincie Idlib a jejího okolí opustilo své domovy přes 38 500 lidí. Většina z nich směřovala k hranici s Tureckem, kde se nacházejí již nyní přeplněné uprchlické tábory.

Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) se asi 4500 z těchto osob spontánně vrátilo domů, jakmile bombardování ustalo.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že se od pondělí, kdy Rusko a Turecko přišlo se svým oznámením, vrátilo do svých domovů až sedm tisíc lidí.

"Rozhodli jsme se vytvořit podél linie dotyku (vládních a povstaleckých jednotek) do 15. října patnáct až dvacet kilometrů širokou demilitarizovanou zónu," uvedl v pondělí ruský prezident Vladimir Putin. Hlídkování v této zóně má probíhat koordinovaně. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v této souvislosti Putina doplnil ujištěním, že o žádnou novou vojenskou operaci v Idlibu se nejedná.

Provincie Idlib na severozápadě Sýrie je poslední větší baštou oponentů syrské vlády, která se podle očekávání stane cílem ofenzivy syrských vládních jednotek a jejich ruských a íránských spojenců.

Jednání mezi Moskvou, Teheránem a Ankarou s cílem ofenzivu odvrátit byla dosud neúspěšná. Ofenziva Damašku v Idlibu, s níž Turecko nesouhlasí, by mohla být rozhodující bitvou syrské války.

Z dojednané demilitarizované zóny mají podle Putina být "vyvedeni" islamističtí radikálové včetně bojovníků fronty An-Nusra. K 10. říjnu mají být na návrh Erdogana ze zóny staženy tanky, raketové zbraně, děla a minomety všech bojových skupin stojících v opozici vůči Damašku.

Duší přehlídky ke sto letům státu budou veteráni. Zastaví se kvůli ní lety na Ruzyni

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 8 min zpět

Praha - Pro ty, kteří si pamatují armádní přehlídku k 90 rokům republiky před deseti lety, se ten rozdíl dá popsat jednoduše. Přehlídky ke kulatému výročí společného státu se zúčastní téměř dvakrát více lidí. Polistopadový stát - ani československý, ani český - tak velkou vojenskou přehlídku nepamatuje.

V konkrétních číslech se defilé po pražské Evropské třídě 28. října zúčastní 2200 lidí, z toho přibližně 1800 vojáků. Většina z nich budou muži a ženy se zkušeností z armádních misí od Balkánu pod Afghánistán, novodobí armádní veteráni. Za nimi pojede 236 kusů pozemní techniky, vzdušný prvek přehlídky bude tvořit přes třicet letadel a vrtulníků, oznámili ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník generálního štábu Aleš Opata a jeho zástupce Jiří Baloun.

"Přehlídka připomene vlastenectví a tradice. Bude reprezentovat Armádu České republiky a ukáže, co je armáda schopna zvládnout, pokud jsou k tomu vytvořené podmínky," uvedl generál Opata.

Pro diváky bude účast na přehlídce na Evropské třídě zdarma, přehlídka začne ve 14 hodin. Největším počtem bude zastoupena česká armáda, zúčastní se ale také policie, hasiči, záchranná služba, Generální ředitelství cel coby pokračovatel prvorepublikové finanční stráže a pražská městská policie. Československý rozměr přehlídce dodá slovenské letectvo.

Přímé náklady na režii přehlídky odhadl generál Baloun na 11 milionů korun. Celkově bude o něco dražší, vyhrazeno je 50 milionů. Částka navíc, využitá například k přesunu vojska do Prahy, ale podle Balouna bude zároveň využitá k výcviku, například právě zmíněnému přesunu.

Přehlídky se zúčastní i těžká armádní technika. Tanky pojedou na pásech osazených pryžovými patkami, což šetří tanky samotné i vozovku.

Letiště Václava Havla se na hodinu zavře

Kvůli průletu pětadvaceti českých letounů a vrtulníků, který budou následovat slovenské vrtulníky Blackhawk a stíhačky MiG-29, bude na hodinu a půl uzavřené Letiště Václava Havla.

Vzdušný přístav v Ruzyni je přímo v ose Evropské třídy, nad níž letadla poletí. Jiné místo kvůli množství pozemní vojenské techniky v Praze nepřicházelo v úvahu. Letectvo tedy bude mít pro tříapůlminutový průlet vyhrazený vzdušný koridor.

"Letiště bude pro vzlety a přistání uzavřeno od 13:30 do 15 hodin. Pozemní odbavení cestujících na let však bude probíhat bez omezení," řekl Aktuálně.cz mluvčí letiště Roman Pacvoň. Omezení by se podle něj mělo dotknout přibližně 24 letů.

"Letiště Praha požádalo s dostatečným předstihem všechny letecké společnosti o překoordinování svých dotčených letů mimo čas uzávěry letiště. Cestujícím doporučujeme, aby v den oslav výročí sledovali bedlivě internetové stránky svého dopravce či Letiště Praha, kde se dozvědí aktuální informace ohledně času svého odletu či příletu," doplnil Pacvoň a vyzval cestující, aby si v den konání oslav naplánovali cestu na letiště s dostatečným předstihem.

Hudba Cizinecké legie a dohodoví spojenci

Vedením příprav přehlídky je pověřený právě generál Baloun. Ten mezi hlavní lákadla zařadil známý prvorepublikový tank LT 35, který měl v případě střetu s nacistickým Německem být hlavní obrněnou silou československé armády, italský automobil Fiat z doby československých legií nebo nadčasový design obrněného transportéru OT-64 SKOT.

Přehlídka, které se mají zúčastnit i prezidenti České a Slovenské republiky Miloš Zeman a Andrej Kiska, bude mít mezinárodní rozměr daný symbolickou účastí Francouzů, Britů, Američanů a Italů. Tedy vítězných dohodových mocností první světové války, po jejichž boku bojovali českoslovenští legionáři.

Z Francie také přijede hudba Cizinecké legie, známé elitní jednotky určené na těžké mise v zahraničí. Proud pěších jednotek bude kilometr dlouhý, proud techniky má být přibližně pětikilometrový.

Kandidát ANO do vysílací rady chce zničit ČT. Malinko problém, říká Babišův poslanec

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 28 min zpět

Praha - Hnutí ANO navrhuje do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petra Štěpánka, který otevřeně vyzývá k likvidaci České televize. Bývalý politik ODS, který již v radě působil mezi lety 1994 a 2003, také publikuje své texty na serveru Parlamentní listy nebo Protiproud, za kterým stojí bývalý poradce exprezidenta Václava Klause Petr Hájek. 

Štěpánek ve svých příspěvcích používá velmi silná, místy i vulgární slova. Častým terčem jeho útoků je i ČT, kterou označuje za "zločineckou organizaci". "Kavčí hory podminovat a zmáčknout knoflík," napsal například v červenci na Facebook, jeho komentář pak převzaly právě Parlamentní listy.

V roce 2015 zas v rozhovoru pro Parlamentní listy ČT označil za "hlavního škůdce českého národa". O rok dříve na Protiproudu vyzval, aby se veřejnoprávní televize "nechala vyhladovět".

Neméně kritický je však Štěpánek i k hnutí ANO, které jej do funkce navrhuje. "Miloši, s estébáckou vládou na čele se slovenským gaunerem můžeš jít leda tak do prdele a ne nám tvrdit, že to je vláda nás všech," komentoval například prezidentův projev ve sněmovně při jednání o důvěře vlády.

S ohledem na to samotného Štěpánka nominace od ANO překvapila. "Ve skutečnosti je to tak, že za mojí nominací stojí širší skupina poslanců z několika politických stran. Že to nakonec zprocesovali tak, že mne navrhuje zrovna ANO, mě trochu pobavilo i překvapilo," napsal v úterý Štěpánek na Facebook. Na zaslané dotazy Aktuálně.cz neodpověděl.

V hnutí ANO se ke Štěpánkově nominaci nikdo příliš vyjadřovat nechce, a to včetně předsedy Andreje Babiše, který jen odkázal na své poslance. Ti se však zase odkazují na svého kolegu Stanislava Berkovce, který celý den nebral telefon.

Štěpánkovo jméno tak jako jediný okomentoval místopředseda volebního výboru a poslanec ANO Aleš Juchelka, který má podle svých slov s jeho nominací "malinko problém". Výběr Štěpánka vysvětluje tím, že o místa v mediálních radách není mezi odborníky příliš zájem.

"Měl jsem s jeho nominací malinko problém, ale pan Štěpánek už kdysi pro radu pracoval, takže je to odborník, který se v tom orientuje. Jeho názory na Českou televizi jsou ale pro mě za hranou. V žádném případě si nemyslím, že jakékoliv veřejnoprávní médium je zločinecká organizace. S tím se absolutně neztotožňuji, ale zároveň je pluralita názorů v jakékoliv radě důležitá," vysvětlil Juchelka.

Zatím není jasné, kdy se volba do rady dostane na program sněmovny. Poslanci v ní budou rozhodovat v tajném hlasování. Kromě Štěpánka nominaci získala také Olga Ulrichová, kterou navrhují piráti, a Patrik Košický s lidoveckou podporou. Jak bude vzhledem ke svým výtkám Juchelka hlasovat, prozradit nechce. "Je to tajná volba," řekl.

Považuje však za důležité, aby v radě usedl odborník, který si i přes své názory udrží nad věcmi nadhled. "Doufám, že pan Štěpánek takový bude. Já osobně to budu velmi tvrdě hlídat," dodal Juchelka.

Petr Štěpánek byl dlouholetým členem ODS. Ze strany však v roce 2016 vystoupil. Poslankyně občanských demokratů Miroslava Němcová, která je zároveň místopředsedkyní volebního výboru, ho však volit nebude.

"Já rozhodně nejsem jeho volič a nebudu ho podporovat. Jsem přesvědčená, že společnost potřebuje veřejnoprávní média zejména v době, kdy se přepsala mediální mapa a soukromé vlastnictví médií Andreje Babiše ohrožuje normální fungování demokratického mediálního prostředí. Můj názor je dramaticky odlišný, naprosto na druhém pólu od pana Štěpánka," řekla Aktuálně.cz Němcová.

„Jaderné těstoviny“ mohou být nejpevnějším materiálem ve vesmíru

Živě.cz - 2 hodiny 28 min zpět
Podivná forma hmoty nalezená v objektech s vysokou hustotou (typicky v neutronových hvězdách) je skvělým kandidátem na titul „nejpevnější dosud známý materiál ve vesmíru“. Podle nových výpočtů je zhruba 10 miliardkrát pevnější než ocel. V nitrech neutronových hvězd se jádra atomů v důsledku ...

Protimigrační zákony rušit nebudeme, vzkázalo Maďarsko Evropské komisi

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 30 min zpět

Budapešť - Maďarsko soubor protiimigračních zákonů, přezdívaný "Stop Soros", ani příslušné dodatky k ústavě zrušit nehodlá. Taková je odpověď Budapešti zaslaná ve středu Evropské komisi, která v červenci zahájila s Maďarskem řízení pro porušení unijních právních předpisů. Podle maďarské tiskové agentury MTI o tom informoval náměstek maďarského ministra spravedlnosti Pál Völner.

Evropská komise kvůli uvedeným normativním aktům poslala Maďarsko 19. července před Evropský soud a v celém sporu tak postoupila do další fáze. Budapešť ale také dostala dva měsíce na vysvětlení pravidel, která mimo jiné zakazují jakoukoli pomoc ze strany vnitrostátních, mezinárodních i nevládních organizací lidem, kteří žádají v zemi o azyl nebo o povolení k pobytu.

Evropská komise se začala podobou maďarských azylových zákonů zabývat už v roce 2015. Maďarský premiér Viktor Orbán se v migrační krizi po roce 2014 zasazoval o co nejtvrdší řešení, za která si vysloužil opakovanou kritiku.

Země se například podobně jako Česká republika či Polsko odmítla podílet na programu přerozdělování žadatelů o azyl mezi unijními zeměmi podle stanovených kvót.

Soubor kontroverzních zákonů maďarské orgány nazývají "Stop Soros" s odkazem na amerického finančníka podporujícího občanskou společnost George Sorose. Toho premiér Orbán označuje za veřejného nepřítele Maďarska číslo jedna.

Völner na středeční tiskové konferenci k odpovědi maďarské vlády zaslané Evropské komisi řekl, že Maďarsko považuje za nepřijatelné, že EK nadále otevřeně podporuje migraci, místo aby byla obráncem unijních smluv. V této souvislosti uvedl, že maďarská vláda nestáhne "zákony chránící zemi (Maďarsko) a Evropu".

Ve stejný den maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dnes v Ženevě obvinil experty Rady OSN pro lidská práva ze "zaujatosti a podpory migrace". V reakci na jejich novou zprávu podle agentury Reuters řekl, že "šíří lži" o jeho zemi, a zdůraznil, že Maďarsko má právo nevpouštět na své území "ilegální migranty".

Szijjártó ve své hněvivé a zjevně nepřipravené řeči namířené vůči 18člennému výboru nezávislých expertů prohlásil, že by "neměli být nezávislí na pravdě".

Rada OSN pro lidská práva už v dubnu vyzvala maďarskou vládu, aby zabránila politikům v pronášení nenávistných projevů vůči Romům, muslimům a jiným menšinám. Zároveň ji nabádala, aby zrušila zákonná opatření, jež umožňují deportovat migranty bez možnosti v zemi požádat o azyl.

"Nedávno bohužel někteří činitelé OSN začali šířit lži o mé zemi a namířené proti mé zemi," řekl šéf maďarské diplomacie. "Představitelé OSN nás chtějí přinutit k nemožným věcem - abychom ilegálním migrantům umožnili vstoupit do země. Říkají, že migrace je základní lidské právo, což je lež," zdůraznil maďarský ministr.

"Vyzýváme OSN, aby přestalo lhát o Maďarsku a… přestalo používat vůči Maďarsku dvojí standardy," prohlásil rovněž Szijjártó podle maďarské agentury MTI.

Počet teroristických útoků ve světě loni klesl o 23 procent, uvedla americká zpráva

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 34 min zpět

Počet teroristických útoků ve světě se loni snížil o 23 procent, vyplývá ze zprávy o terorismu zveřejněné americkou diplomacií. USA a jejich partnerům se sice loni podařilo oslabit mezinárodní extremistické skupiny, nicméně Islámský stát či Al-Káida nadále odolávají tlaku, říká zpráva, kterou vydalo americké ministerstvo zahraničí. Hlavním sponzorem terorismu je podle Washingtonu Írán. Podle zprávy se ve srovnání s rokem 2016 snížil o 27 procent počet úmrtí v souvislosti s terorismem. Teroristických činů ubylo hlavně díky uklidnění situace v Iráku. Útoky se loni odehrály ve stovce zemí, 59 procent z nich ale jen v pěti státech - v Afghánistánu, Indii, Iráku, Pákistánu a na Filipínách.

Dárky "Made in China"? Trumpova obchodní válka lidem prodraží Vánoce

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 38 min zpět

Washington - Americký prezident Donald Trump graduje obchodní válku s Čínou. "Čína Spojené státy dlouho využívala a to se už nebude dít," uvedl Trump v úterý, když oznamoval novou vlnu cel na čínský vývoz do USA.

Američtí prodejci, od největších řetězců až po malé obchody, ale varují, že ten, kdo na kroky vůči Číně opravdu doplatí, budou jejich zákazníci. Američtí spotřebitelé.

Už o letošních Vánocích si budou muset Američané za některé dárky připlatit právě kvůli obchodní válce s Čínou. A čím déle bude obchodní konflikt trvat, nebo dokonce ještě eskalovat, budou se prodražovat i každodenní nákupy.

Pokud přičteme i cla, která začala platit už na jaře, USA nyní celkově zdaní zboží za 250 miliard dolarů (více než 5,4 bilionu korun), což představuje polovinu čínského vývozu do USA.

Tisíce a tisíce výrobků

Dosavadní cla mířila spíše na vybavení pro průmyslové provozy a na obyčejné Američany velký dopad neměla. Nově zaváděné tarify se ale budou týkat tisíců položek "všedního" spotřebního zboží.

"Jelikož jsou tak široce rozprostřeny na tisíce a tisíce výrobků, ve výsledku to nikdo nepozná," tvrdí ministr obchodu Wilbur Ross, že cla se do navýšení cen nijak výrazně nepromítnou.

Američtí prodejci jsou ale mnohem skeptičtější. "V některých případech se to nepromítne do cen. Ale v jiných se tato zátěž (cla) přenese na zákazníky," připustil v americké televizi CNBC Jeff Gennette, generální ředitel obchodního řetězce Macy’s.

Firma Macy’s přitom není na čínském zboží ani zdaleka tak závislá jako levnější a zároveň největší americký obchodní řetězec Walmart.

Made in China, kam se podíváš

Trička, boty, čepice, palčáky, pláštěnky, kabelky, tašky, peněženky, elektrické spotřebiče od toustovačů přes televize až k pračkám, chytré telefony, parfémy, kola a samozřejmě všechny možné hračky. Když kdekoliv v USA v prodejně Walmartu vezmete do rukou takřka jakékoliv zboží, máte velkou pravděpodobnost, že na něm bude označení "Made in China". Tedy "Vyrobeno v Číně".

Walmart oficiálně nezveřejňuje, jaký podíl jeho zboží pochází z Číny. Podle americké analytické firmy Global Research je to ale 70 až 80 procent.

"Pozorně sledujeme debatu o clech a aktivně pracujeme na opatřeních, která zmírní jejich dopad," uvedl nyní Walmart pro americký deník Wall Street Journal.

Už letos v březnu se ovšem Walmart připojil k bezmála třiceti velkým americkým prodejcům, kteří v otevřeném dopise varovali Bílý dům před zaváděním cel.

"Vyšší ceny (zboží) poškodí americké domácnosti. Potrestá to americké pracující rodiny vyššími cenami základních potřeb, jako jsou oblečení, boty, elektronika a další zboží pro domácnosti," konstatovaly firmy ve společném dopise.

Kdo nemá zboží na lodi, má smůlu

Velké řetězce, jako je právě Walmart či společnost J.C. Penney, se předzásobují na měsíce dopředu. V úterý oznámená cla, která začnou platit od 24. září, se tak nijak výrazně nepromítnou do jejich letošní předvánoční nabídky.

"Letošní sváteční objednávky už byly vyřízeny, teď děláme objednávky na jaro," citoval Wall Street Journal oznámení firmy J.C. Penney.

Pro menší prodejce, kteří letošní sváteční zboží ještě nemají "po střechou", ale už může být pozdě. A jejich zákazníci pocítí vyšší ceny už letos.

"Už několik týdnů u nás nepřestávají zvonit telefony. Pokud vaše zboží není na lodi (z Číny), tak máte smůlu," popsal současnou situaci manažer Mike Lahar z přepravní společnosti A.N. Deringer.

Podle Craiga Allena, prezidenta Americko-čínské obchodní rady, může být dokonce pozdě i pro zboží, které je už na cestě z Číny. "Na vodě je bez pochyby spousta lodí se zbožím, které cla postihnou."

Vyšší účty, napjatější rozpočty

Prodejci a analytici upozorňují, že s postupným náběhem cel bude jejich dopad na zvýšení cen stále zřetelnější. Od 24. září budou platit cla ve výši 10 procent. Od konce roku, pokud Trumpova administrativa nezmění úterní rozhodnutí, to bude 25 procent.

"S těmito posledními cly se bude mnoho amerických pracujících divit, proč jim rostou účty a jejich rozpočty jsou napjatější," předpovídá Matthew Shay, šéf americké Národní federace prodejců v časopise Fortune.

Některé důležité druhy zboží, které Čína do USA vyváží, například trička nebo chytré telefony, byly ze "seznamu zdaněných" zatím vynechány. Ale i to se může změnit. Peking oznámil, že na poslední americká cla bude reagovat uvalením tarifů na dovoz zboží z USA v objemu 60 miliard dolarů (v přepočtu 1,3 bilionu korun).

A Bílý domů už varoval, že v odvetě by zatížil cly další zboží z Číny za 260 miliard dolarů (5,7 bilionu korun).

Pokud by americká administrativa toto vyhlášení dodržela, znamenalo by to, že prakticky veškerý čínský import do Spojených států by podléhal novým clům.

Video: V Číně vyrábějí robotické nafukovací panny. Stojí až 160 tisíc a zvládnou jednoduchou konverzaci 

Demonstranti u Sněmovny žádali hlasování o nedůvěře vládě, sešlo se jich dvě stě

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 42 min zpět

Praha - Proti vládě ANO a ČSSD podpořené komunisty protestovaly na pražském Malostranském náměstí dvě stovky lidí. Protestující požadovali vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Protest se odehrával nedaleko sněmovny, která ve středu jedná.

Několik opozičních poslanců přišlo demonstranty podpořit. Akce začala po 17:00 a skončila po dvou hodinách. Podobný protest se u sněmovny odehrál v červenci, kdy poslanci hlasovali o důvěře vládě.

Demonstrující se vyjadřovali zejména proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a faktu, že současnou vládu podporuje KSČM. Ta se podle nich dostatečně neoprostila od minulosti.

Řečníci upozorňovali na to, že Babiš byl evidován ve svazcích Státní bezpečnosti, a kritiku vyvolalo také premiérovo nedávné vyjádření o tom, že Česká republika nepřijme 50 syrských sirotků.

Organizátoři a účastníci demonstrace požadovali po poslancích, aby sebrali dostatek podpisů pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. V tom je podpořil poslanec a kandidát na pražského primátora Jan Čižinský, který uvedl, že pokud ho někdo osloví, hlasování podpoří. "Tato vláda je neslušnou vládou, opírá se o komunisty a my se za ni stydíme," uvedl.

Naopak předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek na pódiu řekl, že v současné situaci by vyvolání hlasování bylo marné, protože vláda má zajištěnou podporu.

Šance se naskytne

"Věřím ale, že uteče několik dnů nebo měsíců a ta šance se naskytne," řekl Kalousek.

Podobně to viděl poslanec a první místopředseda lidovců Marian Jurečka, podle něhož je nutné počkat na vhodnou dobu, která by mohla nastat po říjnových komunálních volbách. Dodal, že lidé by měli svůj názor vyjádřit právě ve volbách, a to zejména do Senátu, kam se bude volit třetina senátorů. "Úloha Senátu jako pojistky demokracie znovu přichází," řekl.

Lidé si s sebou přinesli píšťalky, bubínky, české vlajky a transparenty zaměřené proti Babišovi, KSČM, ale i prezidentovi Miloši Zemanovi. Na demonstraci promluvil například písničkář Ziggy Horváth, který vystoupení řečníků prokládal písněmi. Akci pořádala aktivistická skupina AUVA.

Nymburští zastupitelé schválili návrh nové lávky přes Labe, bude stát do 40 milionů

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 2 hodiny 55 min zpět

Nymburk - Nymburští zastupitelé schválili vítězný návrh na novou lávku přes Labe, který vybrala v pátek odborná porota z šesti návrhů. Vítězem se stala firma Stráský, Hustý a partneři.

Jejím jednatelem a zároveň autorem návrhu je projektant Jiří Stráský. Navrhoval lávku v Nymburce, která byla stržena kvůli havarijnímu stavu, a také lávku v Praze-Troji, jež se zřítila do Vltavy.

Odborná porota vybírala z šesti návrhů. Nová lávka bude mít obloukovou konstrukci, bude o metr širší než původní. Cenově by se měla stavba vejít do 40 milionů korun, přesnou cenu ale určí až detailní projekt, který teď firma musí zpracovat. Rozpočet na vypracování projektové dokumentace činí čtyři miliony korun.

Starosta Pavel Fojtík (Změna pro Nymburk) dnes řekl, že Stráský chce do projektování zapojit celý svůj tým, nymburská lávka by pro něj měla být prioritou číslo jedna, díky čemuž by mělo město dostat hotovou projektovou dokumentaci již na konci letošního roku. Radnice původně očekávala, že se bude projekt zpracovávat až jeden rok.

Odborná porota vybírala návrhy anonymně, autora vítězného návrhu se dozvěděla až po jeho zvolení. Původně se do soutěže přihlásilo 14 zájemců, do užšího kola postoupilo šest.

Sedmičlenná porota hodnotila celkové řešení a začlenění do prostoru města a splnění stavebního programu, kde se vyhodnocovalo, jak jednotlivé projekty splnily uživatelské parametry. Třetí oblast tvořila údržba a celoživotní náklady.

Lávku dalo město zbourat, protože hrozilo, že se zřítí. Pro chodce ji uzavřelo loni v prosinci, lodě nesměly plout pod lávkou od letošního června. Provoz na řece byl obnoven přesně po dvou měsících 8. srpna. Místo stržené lávky v Nymburce od září funguje přívoz, lidé také mohou používat pro přechod přes Labe železniční most nebo hydroelektrárnu, což ale znamená více než kilometrovou cestu.

Z kávovníků zůstaly jen "kostry". Portoriko zachraňuje farmy, které zpustošil hurikán

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 3 hodiny 13 min zpět

San Juan - Přes část východního pobřeží Spojených států se minulý týden prohnala tropická bouře Florence. Některé oblasti se přitom ani nestihly úplně vzpamatovat z hurikánů, které jí předcházely.

Mezi nimi i Portoriko, karibský ostrov náležící USA, který loni zpustošila Maria. Podle guvernéra zabila až tři tisíce lidí a kromě toho zdevastovala i místní tradiční kávový průmysl, který zničehonic přišel o 18 milionů kávovníků a 85 procent úrody. Ministerstvo zemědělství vyčíslilo škodu na plodinách na více než dvě miliardy dolarů (v přepočtu 44 miliard korun).

"Kvůli Marii jsem přišel prakticky o celou farmu," cituje britský server BBC Portoričana Luise Ramireze. "Káva je nejlepší plodina, jakou produkujeme, ale kvůli špatnému počasí ji lidé opouštějí," dodává a uvádí i jeden konkrétní příklad.

V oblasti Las Indiera v západní části ostrova bylo v minulosti na osm desítek velkých producentů kávy. Dnes je velkých farem pouze pět.

Podobně je na tom i 82letý farmář Luis Ruiz. "Byl jsem tu 55 let, ale kvůli Marii už nemohu pokračovat. Přišel jsem o všechno: kávu, banány, pomeranče. Ztratil jsem vše," svěřil se serveru Pri.org. Z jeho kávovníků zůstaly jenom "kostry".

Banánovému průmyslu se nakonec podařilo znovu ožít, letos v červenci už ostrov zvládl pokrýt vlastní poptávku po žlutém ovoci. Jenže kávový průmysl, kterému se dlouhodobě dařilo v hornatých oblastech, má cestu těžší.

Ruiz tvrdí, že on sám si nemůže dovolit znovu zasadit plodinu. Na první sklizeň by si počkal nejméně tři nebo čtyři roky. "Ručím farmou bance. Myslím, že ji ztratím."

Nová šance?

Tisíce dalších portorických pěstitelů se ale snaží dát kávě druhou šanci. Dost možná je to jejich poslední příležitost, jak setrvat ve svých domovech. Pokud jim Maria, popřípadě následný hurikán Irma, vůbec nějaké zanechala.

"Vyrostl jsem v kávové kultuře," říká Kris Rodriguez, kterému patří farma nedaleko městečka Maricao. "Na kávě jsem se narodil a vždycky jsem chtěl mít svoji vlastní farmu, protože je to moje vášeň," říká bývalý voják, který je součástí rodícího se "hnutí" za záchranu portorické kávy.

"Kávový průmysl je páteří 22 samosprávních územních jednotek na ostrově. To je to, co dělají. Pěstují kávu. Mluvíme tu o zlepšování života pro dva tisíce rodin," říká Isabel Rullánová, spoluzakladatelka neziskové společnosti ConPRometidos, která se stará o zlepšení soběstačnosti ostrova.

Mnoho mladých lidí po hurikánu opustilo ostrov, protože nemohli sehnat práci, kterou právě místní kávový průmysl dříve nabízel. Podle odhadů mohlo z ostrova po pustošivé Marii odejít až 200 tisíc lidí. Řada z nich za sebou zanechala opuštěné farmy.

Z velkých polí zbyla jen čtvrtina

V rodině Wilfreda "Junnyho" Ruize Feliciana se mnoho generací věnovalo pěstování kávových bobů. Podle něj by Portoriko bez kávy upadlo do ještě větší chudoby.

"Není to jen San Juan, není to jen Guaynabo. Maria nejvíc zasáhla lidi v centrální oblasti," říká Feliciano, jehož rodině se pole s kávou smrskla na čtvrtinu. Z dvaceti zaměstnanců mu zbyli pouze čtyři.

Přesto Feliciano doufá, že tradici v rodině udrží. "Potřebujeme agresivnější revitalizační plán pro průmysl i region," říká a žádost o pomoc směruje především na vládu.

Pomáhají ale i jiní, například zmíněná nezisková organizace ConPRometidos, která se opírá o mladou generaci a usiluje o soběstačné Portoriko. Ať už z pohledu financí, nebo třeba udržení mladých lidí na ostrově.

Funguje už šest let. Momentálně se snaží najít peníze právě pro portorický kávový průmysl. Podle neziskovky ostrov momentálně produkuje na čtyři tisíce tun kávy, mohlo by to být ale i šestkrát více.

Rozepře s prezidentem

Kávový průmysl na Portoriku zažíval těžkosti už před hurikánem Maria, například v regionu Maricao počet farem mezi roky 1992 a 2012 klesl o dvě třetiny. Maria mu ale zasadila definitivní ránu.

Hurikán udeřil na Portoriko loni na konci srpna. Emoce ale vzbuzuje v Americe dodnes. Prezident Donald Trump minulý týden popudil portorického guvernéra Ricarda Rossella, když vychválil pomoc, kterou Washington těžce zasaženému ostrovu poskytl.

"Vlastně si myslím, že to byl jeden z nejlepších výkonů v dějinách s ohledem na to, o čem se bavíme," řekl Trump, který události připomněl v souvislosti s bouří Florence.

Americký prezident přitom loni čelil kritice ostrovanů, že pomoc byla opožděná a nedostatečná. Guvernér Rossello mu minulý týden navíc připomněl, že hurikán připravil o život téměř 3000 lidí.

Video: Podívejte se na loňské dramatické záběry z Portorika

Žalobce zrušil stíhání exministra Drábka a jeho náměstka Šišky kvůli přípravě podvodu

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 3 hodiny 37 min zpět

Praha - Státní zástupce zrušil stíhání bývalého ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) a jeho náměstka Vladimíra Šišky z přípravy dotačního podvodu a zneužití pravomoci při transformaci Fondu dalšího vzdělávání (FDV).

Podle Šiškova obhájce Tomáše Sokola to znamená definitivní konec kauzy, v níž byli obviněni celkem tři lidé. Informuje o tom Ekonomický deník. Šiška byl trestně stíhán v několika dalších kauzách, loni mu odvolací soud snížil trest za zmanipulování zakázky na výplatu dávek na čtyři roky vězení.

Drábek i Šiška podali proti zahájení trestního stíhání stížnost. Podle Drábka bylo obvinění vykonstruované. Žalobce pražského městského státního zastupitelství Jaroslav Šaroch nakonec jejich stíhání označil za nezákonné. Sokol upozornil, že byl případ rovnou odložen.

"Nebylo ani postupováno obvyklejším způsobem, tedy zrušením usnesení o zahájení stíhání s tím, že policejní orgány budou dál ve věci šetřit. Takže je to definitivní konec," sdělil serveru obhájce.

FDV existuje od roku 2011 jako příspěvková organizace ministerstva práce. Vznikl kvůli čerpání peněz z evropských fondů na projekty ke zlepšení zaměstnanosti.

Drábek resort vedl od července 2010 do října 2012. Již dříve uvedl, že je stíhán za to, že v letech 2011 až 2012 opakovaně podepsal změnu zakládací listiny fondu a protiprávní změny podle policie provedl úmyslně.

FDV pak čerpal peníze z rozpočtu z peněz na politiku zaměstnanosti. "Proti věcné stránce čerpání nejsou v usnesení žádné námitky, napadán je jen předchozí podpis změny zřizovací listiny, tedy čistě formální akt," napsal Drábek.

Kauza začala v roce 2016

Policisté zasahovali na ministerstvu kvůli fondu v prosinci 2016. Tehdy přišli pro dokumenty a další materiály. Nejvyšší kontrolní úřad v červenci 2015 uvedl, že ministerstvo práce při zřizování fondu porušilo zákon. Resortu se podařilo ukotvit fond do legislativy dodatečně, dostal se do novely o zaměstnanosti.

Podle dřívějších informací tak Evropská komise mohla fond vyhodnotit jako neoprávněného příjemce evropských peněz a hrozilo vracení dotací do Bruselu. Fond vedl například od roku 2012 kritizovaný projekt Stáže ve firmách za plánovanou částku 800 milionů - 680 milionů z fondů EU a 120 od státu.

Ministerstvo práce chce ke konci letošního roku Fond dalšího vzdělávání zrušit. Vedení resortu své rozhodnutí zdůvodnilo malou poptávkou po činnosti fondu, jeho finanční a personální nestabilitou i odklonem od původního úkolu.

V Austrálii zadrželi hocha podezřelého z ukládání jehel do jahod, hrozí mu 15 let

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 3 hodiny 40 min zpět

Sydney - Policie z australského státu Nový Jižní Wales zadržela mladého chlapce, který se přiznal, že ukryl šicí jehly do jahod, jež skončily na pultech obchodů. Informovala o tom australská média. Podle vyšetřovatelů zřejmě mělo jít o žert.

Jehly v jahodách se minulý týden objevily v obchodech šesti australských států a teritorií; nejprve v Queenslandu a následně v Novém Jižním Walesu, Viktorii, Teritorii hlavního města Austrálie, Jižní Austrálii a Tasmánii. Po konzumaci jahody s jehlou skončil jeden muž v nemocnici. Několik značek své produkty z obchodu preventivně stáhlo a dovoz z Austrálie zastavil i největší novozélandský řetězec.

Za kontaminaci potravin hrozí nyní v Austrálii až deset let za mřížemi. Podle policejního zástupce Stuarta Smitha bude chlapec zřejmě pod dohledem pro mladistvé. Policie přitom už dříve naznačila, že některé případy mohli spáchat napodobovatelé původního pachatele.

Australský premiér Scott Morrison dnes oznámil, že vláda navrhne zvýšení trestu za kontaminaci potravin na 15 let ve vězení.

K incidentu došlo v době vrcholící sezóny australských jahod. Farmáři se proto obávají obrovských ztrát v případě, že se poptávka po ovoci brzy neobnoví.

Při vyklízení lesa u německého uhelného dolu zahynul novinář

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 3 hodiny 53 min zpět

Při zásahu policie proti ekologickým aktivistům, kteří se snaží zabránit vykácení Hambašského lesa na západě Německa, zahynul novinář. Muž se zřítil z visutého mostu zavěšeného v korunách stromů. Těžkým zraněním později podlehl, informovala agentura DPA. Novinář se probořil visutým mostem a zřítil se do hloubky patnácti metrů, uvedl policejní mluvčí. Mrtvým je podle něj mladý žurnalista, který delší dobu dokumentoval život ekologických aktivistů v Hambašském lese. Po tragické nehodě policisté okamžitě zastavili veškeré akce směřující k vyklizení lesa. Zároveň zdůraznili, že v okamžiku novinářova pádu neprobíhaly v blízkosti místa neštěstí žádné policejní akce.

S Babišem se seznámil při lobbingu. Poslal jsem SMS a on se ozval, popisuje Stuchlík

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 4 hodiny 3 min zpět

Stal jste se narychlo kandidátem ANO na pražského primátora a vzápětí daroval hnutí tři miliony. Stojí kandidatura na pražského primátora tři miliony?

V žádném případě. Mě rozesmála snaha z toho dělat nějakou dohodu. To byla naopak má podmínka hned ten první večer, kdy jsem od pana premiéra dostal nezávaznou nabídku vést pražskou kandidátku. Řekl jsem, že mu nechci být nic dlužen. Nechci mít před sebou i před ostatními pocit, že Babišovi něco dlužím. Proto jsem se na kampani chtěl podílet vysokou částkou. 

A proč zrovna tři miliony?

Právníci mi řekli, že je to maximum, které mohu dát.

Jak jste se vlastně dal dohromady s panem Babišem? To nebylo až nyní. Vy jste spolu něco řešili už předtím a on vám pomohl, že?

Když se řešila novelizace zákona o distribuci pojištění, tak tehdy byla velmi silná lobby zahraničních pojišťoven, zejména Vienna Insurance Group a šéfa Kooperativy Marina Diviše, která chtěla zásadně omezit externí distribuci pojištění. To by vedlo k poklesu konkurence a zabetonování trhu. Takže jsem tehdy jako generální ředitel Fincentra využíval všechny možnosti, jak vysvětlit kompetentním politikům, že je to špatně. Oslovil jsem esemeskou i pana Babiše, on zareagoval, že ho to zajímá, potkali jsme se, on mé připomínky kamsi předal a je pravda, že ministerstvo financí o věci začalo přemýšlet i více z pohledu spotřebitele.

Andrej Babiš už v minulosti pomohl některým lidem uzavřít minulé působení a oni pak za to naskočili do hnutí ANO jako politici. Vy jste nyní prodal svou úspěšnou firmu Fincentrum společnosti Swiss Life. Pomohl vám v tom nějak premiér?

Ne. Myslím, že pan premiér má dost své práce. Dnes už to můžu říct: S Martinem Nejedlým (jedná se jen o shodu jmen s poradcem prezidenta - pozn.) jsme v roce 2013 prodali majoritu fondům private equity. A typická doba, kdy tito investoři drží svůj podíl, je pět let. Takže 2013 plus pět je 2018. Prodej se nastartoval někdy v roce 2017 a v té době by mě opravdu nenapadlo, že budu aktivní politik.

Mimochodem, víte, do čeho ty peníze vložíte? Tedy kromě těch tří milionů, které jste investoval do primátorského řetězu?

Pokud budu aktivní politik - a vypadá to, že budu -, určitě využiju třetí strany, správce aktiv. Víte, když jsem v roce 2013 vydělal první velké peníze, bylo to pro mě samozřejmě zajímavé i z pohledu investora. Tuto roli jsem si ale už vyzkoušel a zjistil, že mě to ani moc nebaví.

Takže dojde možná i na svěřenský fond, jak je v ANO oblíbené?

To nechám na právnících, ale ano, je to jedna z variant. Svěřenské fondy jsou oblíbené všude na světě. V době, kdy jsme prodávali poprvé Fincentrum v roce 2013, to ještě nebylo možné využít, takže jsem zvolil jinou cestu. Dnes už to možné je.

Když jste od premiéra dostal nabídku vést kandidátku, jistě vám došlo, že zcela závisíte na jeho libovůli. Nemáte oporu ve struktuře pražské ANO, s Babišem stojíte a padáte. Vnímal jste to jako riziko?

V okamžiku oznámení mé kandidatury sice nebyla z pražské ANO pozitivní odezva a já tomu rozumím, byl tu Patrik Nacher. Ale jestli se mi něco podařilo, tak že jsem si lidi okolo sebe dokázal získat. Už za mnou přišlo hodně lidí, kteří říkali, že při hlasování o mé osobě se zdrželi, ale že nyní jsou rádi, že kandiduji. Dnes bych jistě uspěl s mnohem větší podporou.

Dostal jste od premiéra zadání, že po všech těch karambolech ANO v Praze není ani tak důležité získat primátorský řetěz, ale hlavně se udržet v radě města? Tedy jinými slovy být co nejpřijatelnější pro další potenciální koaliční strany?

Nemám žádné zadání od premiéra. Jsem přirozeně soutěživý a ambiciózní, takže chci ANO v Praze přivést k vítězství.

Ale určitě to vnímáte. O dosavadní reprezentaci pražské ANO si nikdo nechtěl ani opřít kolo, ale nyní to vypadá, že se Stuchlíkem je najednou ochoten kdekdo vyjednávat. 

Jsem rád, že mě konkurence chválí. Hned na začátku jsem od jednoho velmi vysoce postaveného straníka od konkurence dostal zprávu, že jsem lepší kandidát než ten jejich…

… kdo to byl?

To vám nemůžu říct. Byť je to tedy asi i tím, že dotyčný nemá svého nového vůdce moc rád. Obešel jsem desítky lidí, třeba i někdejšího lídra TOP 09 v Praze Zdeňka Tůmu. Zvážil jsem všechna pro a proti a rozhodl se, že se pokusím vyhrát. Žádné jiné zadání nemám.

Tak s kým tedy do koalice chcete? Měla by pokračovat dosavadní neformální koalice ANO a ODS, která spolu docela často nyní v Praze hlasuje?

S tím nemám problém, mé srdce bije liberálně doprava. Ale nebudu se povyšovat nad vůli voličů, jejich rozhodnutí budu respektovat.

Tak jinak. S kým by to nešlo?

Extremisty nechci.

A to je kdo?

Kdo myslíte?

No to mi musíte říct vy, vy kandidujete na primátora.

Ne, nemusím. Nechci tu všechny prokádrovat, jako to dělají někteří mí konkurenti jako piráti nebo pan Čižinský. Každopádně s extremisty do koalice nechci chodit a extremistické strany tu máme dvě.

Naučil jste se vůbec už tu Prahu? Co si budeme povídat, poznat potřeby některých menších ministerstev je občas lehčí než pochopit, co má za problémy Praha.

Ano, ale právě zde čerpám z toho, co jsem se naučil na Harvard Business School. Vstanete v šest, jdete spát v jednu a mezitím je to brutální "nalejvárna". A tím teď procházím. Na druhou stranu tu 23 let žiju, vnímám problémy Prahy a zajímám se o ně. Musím být hlavně manažer, vědět, na koho se obrátit. A to je pro mě důležitější než se memorovat jako v 19. století.

Ale pár věcí vědět musíte. Víte, jaký je třeba rozpočet Prahy?

Jasně, záleží, jak počítáte dotace. 50 miliard příjmy, 70 miliard výdaje. Já ale fakt nechci, abyste mě tu zkoušel. To není důstojné ani jednoho z nás. 

Ale ono to má smysl. Druhý dotaz měl být na to, jestli víte, jaký je poměr dotací a výdělku v pražských dopravních podnicích, protože od toho se odvíjí debata, jak moc chcete mít v Praze dopravu zadarmo a jak ji potom doplatí město z daní na kompenzacích.

Pokud mají někteří Pražané problém zaplatit už dnes docela levné jízdné, pak jim musíme pomoci jinak, cílenou sociální pomocí. Ne jim dále zlevňovat jízdné.

Ale nejsme zpovykanci, jak říká paní odcházející primátorka Krnáčová, že?

Ne, v žádném případě. Ale když slyším pana Landovského (kandidát ČSSD na primátora - pozn.), že jízdné zdarma se samo zaplatí, tak to prostě ne. Zlevňovat dál jízdné není cesta, bratislavské jízdné je už dnes dražší. 

Druhé velké téma pražských voleb je bydlení. ANO slibuje jen nové byty, nebo slyšíte i na nějaké neortodoxní řešení? Například koalice vedená TOP 09 by dorovnávala hypotéky chudším.

Celý profesní život se věnuji financování bydlení, Fincentrum zprostředkovalo spoustu hypoték. Proto znám velmi dobře třeba pohledy centrální banky na tento segment trhu. A třeba městské dorovnávání hypoték by nepochybně centrálním bankéřům začalo vadit velmi rychle.

Cestou není pomáhat někomu získat předražený byt. Jedinou cestou je postrčit nabídku a rozjet výstavbu bytů: zrychlit stavební řízení, jeden stavební úřad pro velké stavby, uvolnit brownfieldy, ale zase nezahušťovat sídliště.

Takže kromě těch bytů na vašem futuristickém návrhu nového Libeňského mostu by měly vzniknout ještě nějaké další byty…

Jasně. Mluvíte o Libeňském mostě, tak třeba okolo něj je tolik místa! Stačí přizpůsobit infrastrukturu a může se stavět.

Zmínil jste už svého známého Zdeňka Tůmu, který vedl v roce 2010 v Praze TOP 09, post primátora nezískal a ze zastupitelstva zase odešel. Nebudete následovat po volbách jeho příklad? Člověk s vaší zkušeností asi může být užitečnější jinde než vysedávat v opozici na zastupitelstvu, ne?

Ne, říkal jsem to už několikrát a zopakuji to znovu. Udělal jsem životní rozhodnutí. Po 18 letech spojených s Fincentrem chci své dovednosti investovat do Prahy. Případně i v opozici.

Podle Pospíšila tahá hnutí ANO primátory jako králíky z klobouku:

V Rusku havaroval stíhací letoun MiG-31, posádka se katapultovala

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 4 hodiny 6 min zpět

Ruský stíhací letoun MiG-31 ve středu havaroval při cvičném letu v Nižegorodské oblasti. Oznámilo to dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Stroj spadl do neobydlené oblasti a nezpůsobil žádné škody. Dvoučlenná posádka se katapultovala a není v ohrožení života. Nehoda se stala u města Kulebaki zhruba 400 kilometrů východně od Moskvy. Letadlo nemělo na palubě žádné zbraně, uvedla agentura Interfax. Příčinou havárie byla podle předběžných informací technická porucha. Letoun po pádu vybuchl a shořel. MiG-31 má ruská armáda ve výzbroji od 80. let. Letadlo je po modernizaci i významným vývozním artiklem, několik strojů dodala ruská armáda i do Sýrie.

V Chebu lidé protestovali proti výjimce z vyhlášky, která by povolila kasina

Aktuálně.cz - Věda a výzkum - 4 hodiny 9 min zpět

Cheb - V Chebu se ve středu sešlo asi 150 lidí na demonstraci proti návratu hazardu do centra. Ve čtvrtek by městské zastupitelstvo mělo schvalovat úpravu vyhlášky, která má umožnit výjimky pro kasina ve městě. Proti tomu je hlavně opozice, která před rokem, tehdy ještě ve vedení města, prosadila přestěhování hazardu jen na jedno místo, na Svatý Kříž.

Ve městě nyní ještě fungují kasina, kterým dobíhají licence k provozování, na čtyřech místech. Pokud by platila dosavadní podoba vyhlášky, asi do dvou let by i ona musela zavřít.

Antonín Jalovec (VPM), který byl ještě před rokem starostou, varoval přednávratem hazardu do města. "Jinde mají na městech koalice, které hazard omezují, jen u nás koalice chce hazard vrátit," uvedl.

Jeho kolega z VPM Miroslav Plevný upozornil na to, že návrh vyhlášky dokonce přidává jedno další místo pro kasino v Pivovarské ulici. Jak řekl, i kdyby město současnou vyhlášku, která hazard v centru zcela zakazuje, schválilo i jen na měsíc, provozovatelé si v té době požádají o prodloužení licencí a ministerstvo financí nebude mít důvod je nevydat.

"Odmítáme hazard, ale právní cestou", deklarovalo na transparentu současné vedení města, které také na shromáždění přišlo. Podle starosty Zdeňka Hrkala (ANO) kasina nepředstavují takový problém jako herny. "V kasinu musí být hráč registrován, automaty jsou na otisk prstu. Nemělo by se tam stát, aby tam někdo přišel pod vlivem alkoholu nebo drog anebo odtud vypadl opilý," řekl Hrkal. Navíc úplným zákazem kasin město riskuje soudní spory. Jeho argumenty ale lidé ohodnotili pískotem.

Gabriela Licková (Hnutí 2018) připomněla, že dnešní vedení města podalo na ni a bývalého starostu Jalovce trestní oznámení. Připomněla i podobnou vyhláškou z Františkových Lázní, která prošla i ústavním soudem.

Opozice ve svých projevech varovala i před tím, aby se tak závažný problém rozhodoval krátce před komunálními volbami.

Stránky

Přihlásit se k odběru blog.obsah.info agregátor