Aktuálně.cz - Věda a výzkum

Přihlásit se k odběru zdroj Aktuálně.cz - Věda a výzkum Aktuálně.cz - Věda a výzkum
Aktuálně.cz - kompletní zpravodajství, zprávy z domova i ze světa
Aktualizace: 55 min 35 sek zpět

Muž, který útočil v Londýně, byl obviněn z pokusů o vraždu

18.08.2018 - 23:19

Brit súdánského původu v úterý najel autem do lidí u britského parlamentu.

Jak na mumii? Vědci objevili původní "recept" egyptských balzamovačů

18.08.2018 - 22:45

Turín - Vědci už vědí, jaké hlavní přísady používali dávní egyptští balzamovači k uchovávání těl. Prastarou recepturu objevili při prozkoumávání mumie uložené v muzeu v italském Turíně.

Tým testoval tělo člověka, který žil mezi lety 3700 až 3500 před naším letopočtem. Samotná receptura je ale zřejmě mnohem starší a mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo.

Badatelům se pomocí řady chemických testů podařilo vystopovat "otisky" každé použité ingredience. Patří mezi ně například rostlinný (zřejmě sezamový) olej, dále přírodní cukr (pravděpodobně z akácie), kořenový výtažek a pryskyřice z jehličnanů (zřejmě z borovice).

"Až dosud jsme neměli prehistorickou mumii, která by skutečně prokázala - tak dokonale přes chemii - původ toho, co se později stalo ikonickou mumifikací," cituje britský zpravodajský server BBC archeologa Stephena Buckleyho z Univerzity v Yorku.

Zcela zásadní přísadou byla pryskyřice, protože při smíchání s rostlinným olejem získala antibakteriální schopnosti, které nabalzamované tělo chránily před rozpadem. Stejný recept byl použit zhruba o 2000 let později při balzamování těl faraonů.

Nález ve čtvrtek popsal odborný magazín Journal of Archaeological Science.

"Zkoumání těla z Turína významně přispívá k našim omezeným znalostem o prehistorickém období a o rozšíření raných mumifikací," nechala se podle BBC slyšet archeoložka Jana Jonesová.

"Spojením chemické analýzy s vizuálním vyšetřením těla, genetickými vyšetřeními, datováním radiokarbonů a mikroskopickou analýzou prádla jsme potvrdili, že tento rituální mumifikační proces proběhl kolem roku 3600 před naším letopočtem na muži ve věku mezi 20 a 30 lety poté, co zemřel," dodala.

Balzamování je nicméně pouze jedním z kroků k celkové mumifikaci těla. Egyptští balzamovači nejprve vyjmuli orgány zemřelého a tělo nechali vyschnout v soli. Poté ho nabalzamovali a zabalili do látky.

Video: V Londýně straší obří egyptská hrobka. Je složená z více než 7000 barelů

Tatranský nosič Hižnay vynesl na Sněžku přes 165 kilogramů, překonal dosavadní rekord

18.08.2018 - 21:57

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Tatranský horský nosič Vladimír Hižnay v sobotu vynesl na nejvyšší českou horu Sněžku náklad o váze 165,5 kilogramu a ustanovil nový rekord. Dosavadní držitel rekordu Robert Hofer v zimě roku 1944 vynesl na Sněžku pro meteorologickou stanici ocelovou rouru o váze 160 kilogramů.

Slovák Hižnay si nechal na speciálně vyrobenou krosnu naložit náklad balených minerálek, které vynesl pro bufet v poštovně na Sněžce. Trasu od Slezského domu dlouhou téměř dva kilometry zvládl za dvě hodiny a 29 minut.

"Byla to super cesta, v pohodě," řekl Hižnay novinářům na vrcholu Sněžky ve výšce 1603 metrů. Krizi na trase, kdy zdolal zhruba 200 výškových metrů, podle svých slov nepocítil. "Výkon věnuji generaci nosičů na Sněžku, kteří už tu nejsou, těmto horám Krkonoším a všem lidem," řekl Hižnay.

S novým rekordmanem stoupali na Sněžku i nosiči Zdeněk Pácha z Bašky u Frýdku-Místku a Milan Marhan z Prahy. Oba patří k tradičním účastníkům krkonošského Sněžka Sherpa Cupu, při němž se vynáší náklady o váze až 60 kilogramů. Pácha dnes na poštovnu vynesl minerálky o váze 150 kilogramů, Marhan měl zátěž 80 kilogramů.

Nosiči svůj výkon zahájili na stejném místě jako Hofer před 74 lety. Ten vyšel od již zbořené Obří boudy, která stála naproti Slezskému domu. Kvůli bezpečnosti šel Hižnay na Sněžku po dlážděné Jubilejní cestě, která je oproti takzvané řetězové cestě širší a pohodlnější. Z polské strany po Jubilejní cestě může na Sněžku vyjet i automobil.

"Pokus o rekord si vymysleli sami nosiči. My jsme jim na Slezském domě zajistili náklad minerálek," řekl majitel poštovny Milan Blaha, který organizuje tradiční Sherpa Cup.

Cestu osmdesátikilový Hižnay zdolával postupně po 70 až 100 drobných krůčcích, pak si dával krátký oddych. Dřevěnou krosnu s nákladem nesundával.

Sobotní podmračené počasí mu vyhovovalo. "Bylo ale trošičku horko, my nosiči máme raději, když je pod mrakem a prší. Potřebujeme chladit," řekl. Dnešní výkon pro něj osobně rekordní zátěží nebyl. Dosud nejvíce nesl náklad o váze 176 kilogramů na větší části cesty na Zamkovského chatu ve Vysokých Tatrách.

Speciální přípravu na dnešní výkon Hižnay, který je civilním povoláním diagnostik mostů, nedělal. "Dvakrát týdně v rámci placeného tréninku vynáším na Zbojnickou chatu v Tatrách. Naposledy jsme tam nesl toto úterý," řekl.

V Krkonoších byl v sobotu vůbec poprvé. "V Krkonoších se mi velmi líbí. Cítím se tu jako doma," řekl. Vylepšovat svůj rekord ve vynesení nákladu na Sněžku v budoucnu nehodlá. "To nechám chlapcům, co přijdou po nás," řekl.

Rekordman Hižnay i Pácha s Marhanem jsou padesátníci. "Nošení je o vnitřní vůli a o houževnatosti a vytrvalosti. Když jste mladý, tak to nemáte. To musí přijít časem," řekl k věku nosičů.

Řemeslo nosičů zásobujících Sněžku má dlouhou historii. Vzniklo v 19. století a skončilo po postavení lanovky v roce 1949. Do té doby vším možným zásobovali tehdejší Českou boudu nosiči z Velké Úpy, kteří na vrchol chodili přes Růžohorky a Růžovou horu. Na 7,5 kilometru dlouhé cestě měli deset zastávek, nejsilnější nosiči měli na zádech až 100 kilogramů nákladu.

Obrazem: Od Wagnera ke sbíječkám. Státní opera prochází opravou, dočká se nové točny za 105 milionů

18.08.2018 - 21:32

Podívejte se, jak postupují opravy kdysi Nového německého divadla v Praze.

Mohl jsem udělat víc. Kofi Annan přivedl OSN do nového tisíciletí, čelil s ní řadě výzev

18.08.2018 - 21:32

Někdejší generální tajemník OSN Kofi Annan zemřel ve věku 80 let.

Piráti se vrátili do Karibiku. Místní rybáři se děsí venezuelských gangů, loví jen v noci a u břehu

18.08.2018 - 20:01

Caracas - Rybářská loď s dvaceti muži na palubě plula 50 kilometrů od pobřeží Guyany v Karibském moři, když se k ní přiblížilo cizí plavidlo. Vypadalo to jako běžná situace - nejspíš další rybáři, možná potřebují pomoc. Pak si však posádka všimla, že postavy na blížící se lodi mají přes obličej šátek a v rukách drží mačety.

Na únikový manévr bylo v té chvíli už pozdě. Piráti rybáře na palubě polili vařícím olejem, zbili je a vyhodili do moře. S lodí uprchli. Z dvacetičlenné posádky přežilo jen pět lidí.

Setkání s novodobými piráty z Karibiku popsal agentuře Reuters letos v dubnu jeden z přeživších, sedmačtyřicetiletý Deonarine Goberdhan. Na moři se plaví už třicet let, takovou brutalitu ale do té doby podle svých slov nezažil. Ve vodě čekal několik hodin, než ho zachránila jiná rybářská loď. "Jen jsem se snažil udržet hlavu nad hladinou a modlil se," vzpomínal později.

Útoků pirátů v Latinské Americe přibývá závratným tempem. Podle aktuální studie v rámci projektu Oceans Beyond Piracy stoupl jejich počet loni oproti předchozímu roku o 163 procent. Za posledních 18 měsíců se takové případy objevují ve vodách u pobřeží Hondurasu, Nikaraguy nebo Haiti. Nejvíce pirátů ale řádí u Venezuely.

Kolabující stát se potýká s hyperinflací. Jeho obyvatelé nemají peníze a k dispozici nejsou ani základní suroviny, za které by je případně mohli utratit. Jídlo, lékařská péče a léky jsou vzácností.

Rybáři na karibském pobřeží si díky lovu dokážou alespoň jídlo obstarat sami. Jejich úlovky se ale právě proto stávají cílem lupičů.

Lodě vykrádá i pobřežní stráž

Piráti, kteří si nezadají s barbarstvím svých předků ze 17. století, však necílí jen na ně. Venezuela se pod vládou socialistického prezidenta Nicoláse Madura stala zkorumpovaným státem plným násilí a obyvatel, kteří jsou nuceni do zoufalých činů.

Pirátům navíc reálně nehrozí ani žádný trest. Podle amerického magazínu Newsweek v zemi roste podezření, že zločinci jsou napojeni na státní úředníky. Platy venezuelských policistů a členů armády jsou zase tak nízké, že po pirátech nepátrají.

Dokonce sama pobřežní stráž má ve zvyku obsadit zakotvené lodě a po posádce požadovat peníze nebo potraviny. Pod podmínkou anonymity to americkému listu Washington Post přiznal jeden strážník.

Obchodní lodě proto často kotví mnohem dál od břehu a ve snaze, aby nebyly vidět, zhasínají v noci veškerá světla. Ani to jim ale nepomáhá. Před měsícem došlo k přepadení nákladní lodi venezuelské společnosti Conferry. Ozbrojení maskovaní muži svázali posádku a z lodi odnesli veškeré jídlo a elektroniku.

Po pašerácích i piráti

Prezidentu Madurovi se nedaří udržet si kontrolu nad celým územím. Tisíce Venezuelců denně překračují hranice do okolních států.

Ty mají strach ale i z venezuelských pirátů. Například ostrovní stát Trinidad a Tobago se nachází jen několik kilometrů od pobřeží Venezuely a už od 90. let má potíže s pašeráky drog. V poslední době se ale k marihuaně a kokainu přidaly také zbraně nebo exotická zvířata.

"Někdy se tihle Venezuelané snaží vyměnit zbraně a zvířata za jídlo," popsal pro deník Washington Post jeden z místních rybářů. Ti ve strachu z pirátů raději loví blíž u břehu, a pokud to jde, tak v noci. "To, co tady vidíme - pašeráctví a pirátství - je výsledkem politického a ekonomického kolapsu Venezuely," cituje americký list senátora z Trinidadu a Tobaga Roodala Moonilala.

Video: Prezident Nicolás Maduro přežil údajný atentát dronem

Merkelová se sešla s Putinem. Na stole je možnost uspořádat čtyřstranné jednání o Sýrii

18.08.2018 - 19:30

Meseberg (Německo) - Německá kancléřka Angela Merkelová se v sobotu sešla s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ve vládním zámku Meseberg severně od Berlína. Oba státníci měli na programu jednání o konfliktech v Sýrii a na Ukrajině, o situaci kolem íránského jaderného programu a také o kontroverzním plynovodu Nord Stream 2.

Merkelová před zahájením jednání řekla, že obě země musejí hledat řešení ukrajinské krize, která se neustále vleče a zatím nevede k žádnému rozuzlení. Upozornila rovněž, že je zapotřebí se vyhnout humanitární krizi v Sýrii, kde pomalu dohasíná občanská válka.

Putin řekl, že je potřeba učinit cokoli pro to, aby se uprchlíci vyhnaní násilím ze Sýrie se mohli vrátit do vlasti. Dodal, že Sýrie potřebuje mezinárodní pomoc k obnově zničené infrastruktury a k tomu, aby se uprchlíci mohli bezpečně vrátit domů.

Merkelová v pátek upozornila, že od sobotního setkání s Putinem nelze čekat žádný konkrétní výsledek. Naznačila ale, že se jedná o možnosti uspořádat čtyřstranné jednání o Sýrii, zahrnující Turecko, Rusko, Německo a Francii.

"Množství problémů, jimž čelíme, od Ukrajiny po Sýrii, nemluvě o spolupráci, včetně spolupráce hospodářské, je tak velké, že je oprávněné vést trvalý dialog," poznamenala kancléřka v pátek.

Putin se také krátce vyjádřil k plánovanému plynovodu Nord Stream 2, který je podle něho výhradně ekonomickým projektem bez politického kontextu. Plynovod má po dně Baltického moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Proti jeho výstavbě ostře protestuje zejména Polsko.

Kancléřka se s ruským prezidentem naposledy setkala v polovině května, kdy za ním přijela do černomořského letoviska Soči. Následně koncem července přijala v Berlíně ministra zahraničí Sergeje Lavrova a náčelníka ruského generálního štábu Valerije Gerasimova.

Doprava do skal v Adršpachu už čtvrtý den kolabuje, policisté museli uzavřít přechod do Polska

18.08.2018 - 17:32

Adršpach (Náchodsko) - Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku v sobotu mezi 11:00 až 14:00 opět zkolabovala, a to čtvrtý den po sobě.

Kvůli náporu polských turistů musela policie na přibližně tři hodiny opět uzavřít vjezd do Česka přes nedaleký hraniční přechod Zdoňov, řekl mluvčí policie Jan Čížkovský.

Parkoviště v Adršpachu turisté za dopoledne postupně zcela zaplnili a policie na příjezdech do Adršpachu řídila dopravu. Již dříve policie turistům mířícím do skalního města či Adršpachu doporučila místo osobních vozidel využít vlakovou nebo autobusovou dopravu.

Nápor turistů v Adršpachu trvá od středy, kdy byl v Polsku státní svátek Nanebevzetí Panny Marie a Den polské armády. Mnoho Poláků si pak vzalo volno i na další dny. Stejná situace v Adršpachu byla kvůli masivnímu náporu turistů z Polska letos už v prvních třech dnech května. I na začátku května byly v Polsku svátky.

Adršpašské skály se sousedními Teplickými skalami tvoří nejvýznamnější pískovcovou plošinu Polické pánve v Broumovské vysočině. Obě skalní města jsou rozlohou 1803 hektarů největší národní přírodní rezervací v Česku.

O návštěvnosti Adršpašsko-teplických skal se letos na jaře zmínila i Asociace cestovních kanceláří. Podle ní budou muset některé české památky v budoucnu regulovat návštěvnost, neboť počty turistů dosahují rekordních hodnot a návštěvnost stále stoupá. Kromě skal šlo také o Český Krumlov či zámek Hluboká.

Při nehodě ukrajinského autobusu v Polsku zemřeli tři lidé

18.08.2018 - 16:27

Dalších 18 osob utrpělo zranění

Turecko bude bojovat proti pokusu o ekonomický puč, hřímal po sankcích USA Erdogan

18.08.2018 - 16:02

Ankara - Turecko bude ze všech sil bojovat proti pokusu o ekonomický puč a proti hrám, které mají ohrozit jeho hospodářství. Na sjezdu vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) to v sobotu řekl prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká ekonomika se ocitla v problémech mimo jiné kvůli zhoršeným vztahům se Spojenými státy, které na něj uvalily sankce kvůli sporu o zadržovaného amerického duchovního Andrewa Brunsona.

"Někteří lidé se nás snaží ohrožovat skrze ekonomiku, skrze úrokové sazby, měnové kurzy, investice a inflaci," řekl Erdogan svým příznivcům. "A my jim říkáme: vidíme ty vaše hry a vyzýváme vás na souboj."

Turecká lira od začátku letošního roku ztratila vůči dolaru téměř 40 procent. Kromě sporů s USA tlačí liru dolů rovněž obavy z rostoucího vlivu prezidenta Erdogana na ekonomiku a z jeho opakovaných výzev ke snižování úrokových sazeb navzdory vysoké inflaci. Mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor's a Moody's proto v pátek snížily hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka o jeden stupeň.

Měnovou krizi v Turecku prohloubila diplomatická a obchodní válka mezi Washingtonem a Ankarou. Spojené státy tento měsíc zavedly sankce vůči tureckým ministrům vnitra a spravedlnosti a zdvojnásobily cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka. Turecko jako odpověď zdvojnásobilo cla na dovoz některého amerického zboží, včetně osobních aut, alkoholu či tabáku.

Potomci emigrantů by měli získávat český pas jednodušeji, navrhují senátoři. Rozhodne sněmovna

18.08.2018 - 15:50

Praha - Jednodušší cestu k českému občanství by měly mít děti a vnuci krajanů, kteří o český pas v minulosti přišli. Návrh, který tento týden schválila horní komora, putuje na stůl poslancům.

Český pas zjednodušeným způsobem takzvaného "prohlášení", které nevyžaduje například prokazování znalosti češtiny, totiž mohou získávat jenom potomci těch, kteří občanství ztratili až po zániku Československa v roce 1992. Dvojí občanství pak navíc tímto způsobem mohou získat jen děti, které se narodily po roce 2014. To by se mělo změnit.

"Vedly mě k tomu stížnosti Čechů žijících v zahraničí," vysvětluje autor návrhu, senátor Tomáš Grulich (ODS) a upozorňuje na nerovná pravidla, která současná podoba zákona vytváří.

"Znám rodiny, které mají více dětí, jedno z nich české občanství má, druhé ne," vysvětluje Grulich. Podle jeho odhadů by zjednodušení mohlo využít asi tisíc českých krajanů a emigrantů. Výjimkou jsou Slováci, na které se podle zákona vztahují zvláštní pravidla a české občanství takto získat nemůžou.

"Jsou to lidé v jižní Americe, v Evropě, Kanadě, Švýcarsku," vyjmenovává Grulich. Podle senátora se jedná o důležité symbolické gesto. "Měli bychom s Čechy v zahraničí udržovat kontakt, pokud oni mají zájem," dodává politik. Návrhem se teď bude nejspíš zabývat ústavně právní výbor sněmovny. 

Zájem by byl

"Krajané o tom takhle uvažují," domnívá se Monika Stocková z Německo-české společnosti v Bayreuthu. "Kdyby děti měly možnost získat dvojí občanství, tak proč ne, z toho plynou také určité výhody," říká Stocková.

Opatření by se nicméně nevztahovalo na potomky Němců a také Maďarů, kteří o občanství přišli na základě Benešových dekretů.

Stejná pravidla pro děti a vnuky krajanů prosazovala už během poslední aktualizace zákona o státním občanství v roce 2013 vláda Petra Nečase. Právě tato novela Čechům umožnila mít víc než jeden pas.

Možnost, aby se i děti a vnuci emigrantů mohli o občanství přihlásit, ale nakonec neprošla. Stalo se tak právě po zásahu ústavně právního výboru. 

Zákon v podobě, která platí od roku 2014, umožňuje získat zpět český pas všem, kteří o něj v minulosti prokazatelně přišli. Získání občanství takzvaně "prohlášením" je přitom jen jednou z mnoha možností.

Mezi ty častější patří přímá dědičnost po alespoň jednom z rodičů nebo v případě cizích státních příslušníků splnění podmínek pro udělení občanství. Mezi ty patří například předchozí trvalý pobyt, znalost jazyka nebo orientace v českých historických a společenských reáliích.

Video: Imigrant bez občanství zachránil dítě, dostane francouzský pas. 

Putin se cestou na setkání s Merkelovou zastavil na svatbě rakouské ministryně zahraničí

18.08.2018 - 15:40

Rakouská opozice přítomnost prominentního ruského hosta na svatbě ministryně ostře kritizovala a mluví o provokaci a ostudě pro Rakousko.

Tropy poleví, letní počasí se ale protáhne až do září

18.08.2018 - 15:36

Praha - Nadprůměrně teplé počasí vydrží minimálně do konce srpna a zřejmě i v první polovině září. Koncem příštího týdne se sice ochladí na dvacet až 25 stupňů Celsia, do konce letních prázdnin ale teploty znovu porostou. Už ale asi nepřekročí tropickou třicítku jako v uplynulých týdnech.

Srážky budou průměrné, jen přechodné a ne na celém území republiky, takže v některých oblastech se srážkový deficit bude i nadále prohlubovat. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V první polovině září budou sice teploty s blížícím se podzimem klesat, ovšem stále budou panovat mírně nadprůměrné hodnoty pro toto roční období.

"Období od 20. srpna do 16. září jako celek zůstane teplotně nadprůměrné. Po velmi suchem období s podprůměrnými srážkami by se úhrny srážek v následujících týdnech měly pohybovat kolem dlouhodobého průměru. Srážky se ovšem budou vyskytovat jen přechodně a budou na území republiky rozděleny nerovnoměrně, což znamená, že v některých oblastech se srážkový deficit bude i nadále prohlubovat," uvedli meteorologové.

Dny od 23. července do 19. srpna se podle ČHMÚ zapíšou jako období s nejvyššími teplotami v novodobé historii. "Důvodem je, že v každém ze čtyř týdnů po sobě byly naměřené nadprůměrné teploty," konstatovali meteorologové.

Lukašenko radikálně obměnil vládu, běloruský prezident odvolal premiéra i několik ministrů

18.08.2018 - 15:23

Minsk - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko odvolal předsedu vlády a dalších několik významných ministrů. Učinil tak jen několik dní poté, co hlava státu ostře kritizovala neefektivnost vládního kabinetu. Podle agentury Reuters jde o největší změny ve vládě od roku 2014.

Jak v sobotu informovala kancelář běloruského prezidenta, Lukašenko jmenoval novým premiérem dosavadního šéfa státní rozvojové banky Sjarheje Rumase, který tak nahrazuje v čele kabinetu Andreje Kobjakova. Ten ve funkci působil od roku 2014. Rumas byl už před rokem 2014 místopředsedou běloruského kabinetu.

Lukašenko rovněž jmenoval čtyři nové místopředsedy vlády a také mimo jiné nové šéfy rezortů hospodářství, komunikací a průmyslu.

Lukašenko vládne bývalé sovětské republice s deseti miliony obyvateli od roku 1994. Opozici a nezávislá média potlačuje a udržuje kontrolu státu nad ekonomikou v sovětském stylu.

Bělorusko, které silně závisí na svém nejbližším a tradičním spojenci Rusku, se snaží diverzifikovat své vztahy se zahraničím zejména od ruské anexe Krymu na jaře 2014, kterou Minsk sledoval se znepokojením.

Minsk vykázal proto podle názoru některých západních médií i náznaky určitého uvolnění přístupu vůči opozici. Hrubé rozehnání demonstrace opozice za osvobození politických vězňů policií v centru běloruské metropole počátkem července to ale příliš nepotvrdilo.

Na demonstraci DSSS v Dubí zasahují těžkooděnci, extrémisté na místě napadli fotografa

18.08.2018 - 15:09

Dubí (Teplicko) - Na shromáždění v Dubí se v sobotu sešlo podle organizátorů 150 až 200 příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

Podle serveru Lidovky.cz se jednalo o fotografa Parlamentních listů Víta Hassana. Ten řekl novinářům, že mu útočníci rasisticky nadávali. "Já nejsem Rom, ale bylo mi do Romů a černých cikánů nadáváno,"  řekl serveru. Na místě také prohlásil, že na útočníky podá trestní oznámení.

Policisté zadrželi dvě osoby kvůli podezření z napadení novináře. U dalších tří lidí prověřují nápisy na oblečení, řekl policejní mluvčí Dan Vítek.

Na shromáždění promluvil předseda DSSS Tomáš Vandas. Akce se zúčastnil i předseda slovenské krajně pravicové Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba. Na akci pronesl projev, v němž označil Dubí za nejnebezpečnější místo v České republice.

Protest začal krátce po 13. hodině, po hodině shromáždění před městským úřadem skončilo.  Poté se protestující vydali na procházku městem směrem ke koupališti. Tam Vandas demonstraci oficiálně ukončil. Policisté včetně těžkooděnců tam ale i nadále monitorují situaci.

Strana svolala protest "proti násilí, rasismu a zvýhodňování nepřizpůsobivých" před městský úřad v souvislosti s potyčkou na koupališti, kde vznikla roztržka mezi dvěma ženami údajně kvůli dětem na brouzdališti. Na koupališti dnes viselo oznámení, že je z technických důvodů uzavřeno.

Foto: Kofi Annan jako člověk oddaný míru. Litoval, že svět nedokázal zbavit krveprolití

18.08.2018 - 14:07

Bývalý tajemník OSN a nositel Nobelovy ceny míru mezi své nejhorší okamžiky počítal to, že nedokázal zabránit válce v Iráku a krveprolitím v súdánském Dárfúru a Rwandě.

Janované pohřbívají první oběti zříceného mostu, rozloučit se přišly tisíce lidí

18.08.2018 - 13:24

V Janově před polednem začal státní pohřeb 18 lidí, kteří byli mezi 41 oběťmi úterního pádu Morandiho mostu.

Vláda nezveřejňuje dokumenty, o kterých jedná. Můžete si o to požádat, vzkazuje Babiš

18.08.2018 - 12:47

Praha - Vláda bude příští týden na svém zasedání řešit mimo jiné zprávu o stavu romské menšiny, minule se zase zabývala například plněním koncepce rodinné politiky či převodem nepotřebného majetku pod Správou železniční dopravní cesty. Kromě názvu projednávaného bodu se však veřejnost nemá možnost dozvědět, o co konkrétního jde.

Zatímco u projednávání návrhů zákona jsou k dispozici kompletní podklady včetně důvodových zpráv, u "nezákonných" bodů jakékoliv materiály chybí. Ty přitom v programu vlády jednoznačně převládají. Zájemce o to, co konkrétně bude kabinet řešit, se musí spokojit se strohým popisem bodu ve stylu "zpráva o stavu zemědělství ČR za rok 2017" bez možnosti si ji přečíst. 

Na Slovensku přitom může veřejnost s výjimkou tajných dokumentů listovat všemi podklady, které mají ministři k dispozici. Dopředu se tak může detailně seznámit s tím, co bude vláda řešit.

Český kabinet však prozatím podobnou změnu nechystá. "I ostatní materiály by k dispozici být měly, aby novináři, kteří mají chuť si to přečíst podrobně, mohli klást relevantní otázky," říká ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka. Smysl to podle něj má ale i pro odbornou veřejnost.

Podle Martina Kameníka z Oživení by navíc zveřejňování podkladů přispělo k jejich větší kvalitě. "Pokud by se zveřejňovaly všechny materiály, tak by jejich autoři měli vyšší odpovědnost a dali by si větší práci. Vědomí toho, že se to bude zveřejňovat, by mělo jakýsi výchovný efekt," říká Kameník.

Česká vláda se však zatím nechystá jít cestou slovenských kolegů. "U nelegislativních materiálů se o tom zatím aktuálně neuvažuje. Nic by ale nebránilo jejich poskytnutí podle zákona o svobodném přístupu k informacím již před jednáním vlády," řekl Aktuálně.cz premiér Andrej Babiš. Na vyřízení takové žádosti však úřady mají 15 dní, takže by se žadatel k dokumentům mohl dostat i několik dní poté, co k nim vláda zaujme nějaké stanovisko. 

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek považuje už současné zveřejňování alespoň některých materiálů za významný počin. S premiérem se shoduje, že detailnějšímu zveřejňování brání technické překážky.

"Dokumenty mohou obsahovat třeba osobní údaje, údaje ze správního řízení nebo třeba sice ne utajovaná, ale přesto citlivá data týkající se mezinárodních otázek. Pokud by se nelegislativní dokumenty měly zveřejňovat, znamenalo by to tedy systém upravit tak, aby některé dokumenty dokázal ze zveřejnění vyloučit, což by asi nebylo úplně jednoduché," vysvětlil Aktuálně.cz Kněžínek.

Připustil však, že by do budoucna stálo za úvahu systém modernizovat, neboť zveřejňování návrhů zákonů se osvědčilo. "Momentálně na tom ale nepracujeme, věnujeme se jiným prioritám, například anonymizovaným zveřejňování rozsudků," dodal Kněžínek. 

Zemřel Kofi Annan, bývalý generální tajemník OSN a nositel Nobelovy ceny míru

18.08.2018 - 12:02

Bern - V nemocnici ve Švýcarsku zemřel nositel Nobelovy ceny míru a někdejší generální tajemník OSN Kofi Annan. Bylo mu 80 let. Informovala o tom agentura Reuters.

Kofi Annan šéfoval OSN mezi roky 1997 až 2006. Byl prvním černošským diplomatem a teprve druhým Afričanem v této funkci.

V roce 2001 obdržel Nobelovu cenu míru za "práci za lépe organizovaný a mírovější svět". V roce 2003 obdržel Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.

Annan se narodil v Ghaně v roce 1938, vysokoškolské studium absolvoval v zahraničí. Po studiích v USA a ve Švýcarsku začal pracovat pro OSN. Po dvou funkčních obdobích v roli generálního tajemníka působil krátce jako zvláštní vyslanec OSN v Sýrii a vedl snahy o nalezení mírového řešení tamního konfliktu.

Nahlédněte do azylového centra v Bavorsku. Čekáme dva roky, nechtějí nás integrovat, tvrdí migranti

18.08.2018 - 11:14

Navštívili jsme záchytné centrum pro žadatele o azyl v Manchingu v Bavorsku.

Stránky